Práca v zahraničí

Pracovať v zahraničí znamená pracovať za viac . Obdobie socializmu vcelku úspešne zdevastovalo našu ekonomiku. Bude trvať dlhé roky, kým sa dostaneme na úroveň vyspelých krajín.

Veľká časť Slovenska patrí skôr ku chudobným až veľmi chudobným ľuďom. Ak k tomu pripočítate fakt, že sme malý trh, viete si odvodiť, že firmy majú malý odbyt, malý zisk a teda si nemôžu dovoliť dávať také , ako podobné firmy v zahraničí.

Preto je práca v zahraničí tak lákavá. Na každej úrovni získate za prácu v zahraničí viac, ako v rovnakej pozícii a pri práci doma. Je to mrzuté. Vyspelé krajiny dychtivo volajú po kvalifikovaných, hlavne IT pracovníkoch. Takpovediac ich vyvažujú zlatom.

U nás je ešte stále kult manuálnej práce. Remeselník si môže zapýtať aj celkom nereálne premrštenú čiastku (oprava vodovodu za polovicu priemernej mesačnej mzdy plus materiál). No ak sa niekomu pokazí počítač, nechce zaplatiť za jeho odbornú údržbu. V takých podmienkach je len logické, že kto trocha môže, uchádza sa o prácu v zahraničí.

Ešte donedávna mala práca v zahraničí „nevýhodu“ – bolo treba makať oveľa viac, než bolo bežné pracovné tempo u nás. No v poslednom čase sa vysoké pracovné nasadenie očakáva aj u nás. A tak medzi prácou doma a prácou v zahraničí zostáva jediný rozdiel – výška mzdy. A tá hovorí pre prácu v zahraničí.

Práca v zahraničí, samozrejme, prináša nutnosť presťahovať sa, niekedy aj s celou rodinou. No život v zahraničí má často tak zaujímavé parametre, že mnoho ľudí sa po čase už ani neplánuje vrátiť domov.

Práca v zahraničí sa obvykle vyznačuje tým, že je dočasná. Či už pracujete v továrni na výrobu lepidiel, reštaurácii alebo na pumpe, so zaťatými zubami pracujete tak veľa ako sa len dá, aby ste si domov doniesli čo najviac peňazí.

K práci v zahraničí sa dá dostať najlepšie prostredníctvom pracovných agentúr, ktorých na Slovensku nie je málo. Pracovná agentúra disponuje ponukou konkrétnych pracovných miest väčšinou v západoeurópskych krajinách, z ktorých väčšina je aktuálnych hneď, to znamená, že vycestovať môžete prakticky okamžite. Vzhľadom na to, že podmienky u jednotlivých zamestnávateľov sa môžu značne líšiť, odporúčame vám poriadne si prejsť všetky ponuky a vybrať si pre seba tu najprijateľnejšiu. Obzvlášť si treba všimnúť výšku mzdy, možnosti a podmienky ubytovania a stravovania.

Cudzí jazyk a práca v zahraničí

Ovládanie jazyka, ktorým sa hovorí v krajine, v ktorej chcete pracovať je samozrejme veľkou výhodou. Pokiaľ však nemčina či francúzština nie sú práve jazyky, ktorými plynulo hovoríte, stále existujú možnosti ako sa uplatniť aj v týchto krajinách. K niektorým typom práce cudzí jazyk ovládať nemusíte. Najčastejšie sa jedná o prácu vo výrobe, kde stačí pochytiť postup práce.

Prakticky to môže byť akákoľvek práca, kde priamo neposkytujete služby zákazníkom ani s nimi nemusíte nijakým spôsobom komunikovať. Ideálne je, ak aspoň niektorý zo spolupracovníkov je Slovák, ktorý daný jazyk už trochu ovláda.

Samozrejme, neznalosť jazyka je značnou nevýhodou, ktorá vás pravdepodobne stlačí o mnoho úrovní spoločenského rebríčka nižšie, než by ste mohli byť so znalosťami. Čo už, tak je to všade.

Komentáre k článku: Práca v zahraničí

 1. Kristina 17. júla 2012

  Dobry den chcela by som sa spytat mam š rocnu cerku ktora je alergicka a navyse jej zistili streptokoka ktory sa odstrani po odobrati mandle a to sa da najskor v 4 rokoch no aspon mi to tak odporucaju.Z aujimalo ma ci by som mala narok na predlzenu platenu MD

 2. martina 7. novembra 2013

  Chcela by som dobre platenú prácu

 3. martina 7. novembra 2013

  nie naozaj ale mám prácu

 4. pavol 16. júna 2014

  Mam moznost pracovat v Rusku na Slovenku zivnost.ako je to s fakturaciou v tejto krajne,ci vobec sa tam da na tu zivnost robyt.Dakujem.

 5. Žaneta 18. októbra 2014

  Dobrý večer hľadám si prácu v Rakúsku alebo v Nemecku ako Poradca v Odievaní ,kozmetike , vlasovom stailingu ,. Módne poradenstvo pre Molet Dámy – Páni ale i deti . Poradím od úpravy stravy až po cviky na chudnutie a masáže .Avšak ak potrebujete radu aj na Slovensku budem rada.
  Dlhé roky som pomáhala aj ako Manažér v hotelierstve .

 6. Jurčiak František 28. mája 2015

  Dobrý deň, prosím Vás o súrnu informáciu. Dňa 31.5.2015 český mój zamestávateľ ukončuje so mnou pracovný pomer. Mój zdravotný stav sa teraz tak zhošil som po operácii srdcových žíl bauplasty. Mój lekár mi odporučil PN. Chcem sa opýtať, bude mi mój zamestnávateľ túto PN platiť a po nastúpení na PN nestratím nárok na odstupné? V decembri r.2015 dovršim fyzický vek 60 rokov. Za veľmi skorú odpoveď Vám vopred ďakujem. S úctou. Jurčiak.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: