Ako zarobiť peniaze
Čím menej peňazí máme, tým viac nás zvyčajne zaujíma, ako ich získať. Väčšinou sú to totiž takpovediac spojené nádoby. Čím menej problémov vieme vyriešiť, tým menej nám na pracovnom trhu budú ochotní ponúknuť. Výsledkom bude, že vezmeme horšie platené pracovné miesto. Nasleduje čas, kedy pracujeme na slabších pozíciách. To väčšinou žerie veľa času a energie. V tom stave sa človek príliš nevládze vzdelávať. Tým sa ale ani nezlepšuje v schopnosti riešiť problémy. No a ak máme malý príjem, tak to je veľký a vážny problém. Oplatilo by sa uprednostniť ho pred čokoľvek iné. Ak sa totiž naučíte vyriešiť ho, získate viac peňazí.
Takýto pohľad na situáciu sa asi v školách veľmi neučí. Tam vám možno povedia, že so zlými známkami budete mať zlé zamestnanie a mizernú kariéru. To však vôbec nemusí byť pravda. Naopak. Najúspešnejší ľudia v živote sú často tí, ktorí nemali najlepšie známky. Tí často neskôr zamestnávajú jednotkárov. Dôvod to už je iná téma. Tu sa zaoberáme témou ako sa dajú zarobiť peniaze. No zárobok – v zmysle výplata – nie je jediný možný spôsob ako na to.
Najčastejšie peniaze zarábame ako zamestnanci
Asi najrozšírenejší spôsob získania peňazí je zamestnať sa v nejakej firme a pracovať pre ňu. Je rozšírený a funguje. No keďže ide o väčšinové riešenie, dopadnete rovnako ako väčšina. Väčšina ľudí má peňazí skôr málo, alebo veľmi málo. V zamestnaní sa totiž takmer nikdy nedostanete k žiadnym väčším peniazom.
- Viem. Je to kruté a tvrdé tvrdenie.
- Nemusí platiť pri vyšších pozíciách a v lukratívnom biznise. Ale koľko je takých? Ako „ľahko“ sa na takú pozíciu dá dostať?
V zamestnaní ste limitovaní pracovným časom – či už robíte pre jednu či viac firiem, máte obmedzený čas, po ktorý môžete robiť. Môžete robiť trebárs 10 hodín denne, možno 12 a dosť. A výška príjmu zamestnancov je tiež obmedzená. Ak ste vo svojom obore špičkovým expertom, zarobíte solídne. Ale len po istú úroveň. Akonáhle sa začnete stávať pridrahým odborníkom, váš zamestnávateľ proste siahne po niekom inom, kto bude lacnejší.
Už ani nechcem hovoriť o tom, že sú oblasti, kde ani špičkovým expertom nezaplatia nejaký väčší peniaz. Často je to vo vedeckej oblasti, ak zdrojom je rozpočtová organizácia. Alebo lekári sú tiež často finančne dosť znevýhodnení len preto, že systém to tak nastavil. Tam sa príjmy nedajú porovnať trebárs s platmi v oblasti telekomunikácií.
Preto je lepšie robiť niečo iné, než ostatní
Ak teda chcete zarobiť veľké peniaze, nedostanete sa k nim, ak siahnete po rovnakej stratégii ich nadobudnutia, ako väčšina. Práca u zamestnávateľa vám prinesie výsledky len vtedy, ak pridáte značný diel svojich nápadov.
Chcete získať peniaze? Viac peňazí? Na to zvyčajne funguje len jedna cesta: cez vzdelanie. Tým nemyslím, že sa hneď máte ísť prihlásiť na najbližšiu strednú, či vysokú školu. Vzdelanie je široký pojem. Je dobré myslieť na vzdelanie ako na určitý „balík znalostí“. Pokiaľ sa stanete študentom architektúry, naučia vás to, čo by mal vedieť bežný architekt. Podobne lekár, alebo klavirista si vzdelaním otvoria dvere, aby mohli pôsobiť v danej profesii.
My sme si však na začiatku položili inú otázku. Chceli sme lepšie zarobiť, alebo ešte presnejšie, chceli sme mať na účte väčšie číslo.
Ak teda hovorím o potrebe štúdia, myslím tým že sa máte naučiť dosiahnuť práve tento konkrétny cieľ. Aby bolo na účte viac peňazí. Na to existuje veľa rôznych ciest. Oplatí sa vám, ak si prejdete aspoň niektoré z nich. Naštudujte si rôzne spôsoby, ako sa dá zlepšiť cash flow. Akonáhle sa začnete tejto téme venovať podrobnejšie, môžete sa veľa naučiť. Následne takto získané informácie môžete začať uplatňovať v praxi.
Ak problémom je málo financií, tak vašim cieľom by malo byť naučiť sa tento problém zvládnuť.
Možno si kladiete otázku, ako na to. Možno nemáte čas, lebo prídete z práce a už máte vytvorené svoje presné návyky, čo robíte vo voľnom čase. Je možné, že tieto návyky bude výhodné zmeniť. Nech príkladom sú tak bežné veci ako
- pozeranie televízie
- večierky, alebo návštevy u známych
- iné formy zábavy
Kto čítate moje články pravidelne tak viete, že veľmi často odporúčam relaxáciu. Uznávam odpočinok ako dôležitú súčasť života potrebnú pre zdravie. Neuznávam však dlhodobý pasívny odpočinok v situácii, kedy človek je ekonomicky veľmi zle postavený. Ak ste nespokojní so svojím príjmom, potom by vám vaša nespokojnosť nemala dovoliť pokojne si ľahnúť pred televízor. Je síce fajn odpočinúť si, ale po nabratí síl sa treba začať učiť niečo, čo vám v budúcnosti prinesie viac peňazí. Prečo viac? Aby vám stačilo pracovať o niečo menej! Aby ste získali viac voľného času. Ten môžete znova investovať do zlepšenia svojich znalostí.
Nerád by som, aby to vyznelo tak, že vás nabádam robiť viac pre viac peňazí. Nie. Odporúčam, naučte sa robiť menej. Ale takého, čo vám v súčte prinesie
- viac času
- viac peňazí
- viac radosti
ak sa to totiž podarí, významne sa vám zlepší životná spokojnosť.
Odlíšte sa
Kým budete vedieť to, čo iní, nelíšite sa od nich a ani nedosiahnete nič viac, ako oni.
Vieme, že väčšina ľudí sa ďalej po škole už veľmi nevzdeláva. Tu máte vy výhodu. Tí, čo sa nevzdelávajú vám nebudú konkurovať. To sa hodí! Vy robte to, čo je nepohodlné. Tým sa odlíšite. Študujte, čítajte, hľadajte spôsoby ako získať peniaze. Myslite na svoj budúci úspech, stretávajte sa s úspešnými ľuďmi.
Zarobiť nejaké peniaze nie je až tak ťažké. No väčšinou to je v množstve, ktoré sotva stačí na prežitie. Väčšina ľudí sa s malým príjmom neodhodlá ani len začať šetriť. Jasné, je to často len výhovorka. Vy ale chcete viac. A tak aj keď už zarábate, asi si položíte otázku kde získať ďalšie peniaze. Tam už narazíte na stenu.
- Veľmi pravdepodobne sa rýchlo dostanete k vlastnému podnikaniu. Ak chcete peniaze, je dobré nájsť si podnikanie. Schopný a vzdelaný človek dokáže nájsť spôsob, ako začať podnikať aj za málo peňazí. Nie je to ľahké, ak len začínate. Ale nie je to tak ťažké, aby to nestálo za to aspoň skúsiť!
- Môžete skúsiť poskytovať nejaké vlastné služby.
- Môžete začať niečo predávať.
- Môžete sprostredkovávať spojenie tých čo niečo chcú a tých čo niečo majú.
Začať môžete s čímkoľvek. Aspoň na skúšku. Viem, je lepšie ísť na istotu a spáliť za sebou mosty. To človeka potom viac motivuje. Ale mnoho ľudí sa prinúti dosiahnuť výsledky aj bez toho, aby spálili flotilu, ktorá ich priviezla až sem.
Uvedomujem si, že podnikanie vyznieva ako riziková činnosť. Sú však aj spôsoby, akými by ste sa vôbec nemali zaoberať, pretože sú vlastne celkom nefungujúce:
- Jeden z najčastejších a zároveň aj najproblematickejších spôsobov ako získať peniaze je pôžička. Lákajú nás na ne z každej strany, ale ak dokážete, vyhnite sa tomu. Pôžička je veľmi drahá aj keď sa to sprvu nemusí tak javiť.
- Mnoho ľudí sa potom dostane ku lotériám a stávkam. Majú nádej, že tak získajú peniaze. Na to pozor! Lotérie a stávky sú dobrý biznis – pre ich zriaďovateľov. Ak vás pokúša nápad podať si tiket, odporúčam vám, aby ste sa riadne zamysleli. Niekde ste spravili v uvažovaní logickú chybu. Príďte na to. Stávkami nezbohatnete.
- Ďalším spôsobom je kriminalita. To azda ani nejdem komentovať. Jednosmerná cesta zlým smerom.
Zrejme by ste teraz chceli nejaký príklad, ako rýchlo získať peniaze. Nejaký tip na lukratívne podnikanie. Nič také nečakajte. Keby som vedel, ako zarábať milióny a takmer nič pre to nespraviť, nebudem písať články na internete. Spravil by som to. Navyše aj keby som vám dal nejaké hmlisté smerovanie, aj tak každému bude sedieť niečo celkom iné.
- Niekto sa môže živiť ako skvelý realitný agent.
- Iného baví remeslo a rád pomáha druhým pri opravách.
- Ďalší možno rád jedná s klientmi a pomáha im ako kouč.
- No a mňa, napríklad, vcelku baví písať.
Každá z uvedených ciest môže fungovať. Lenže zatiaľ čo jeden sa doslova baví tým, že vám navrhne prvotriedny web, iný sa teší, ak môže fotografovať. Všetko sú to cesty, ako zarobiť peniaze. Ale každý ide po tej svojej.
Ak sa teda chcete začať venovať nejakej vlastnej aktivite, začnite hľadať nápad nájsť nejakú oblasť,
- ktorá vás baví,
- v ktorej sa dobre vyznáte a máte talent,
- ostatní sú ochotní zaplatiť vám za to peniaze.
Hneď ako to nájdete, máte veľmi vysokú šancu, že získate peniaze. Vzdelanie potom smerujte do bodu číslo dva. Talent plus znalosti vytvoria veľkú silu. Ak ju podopriete tým, že to celé robíte radi, pôjde vám práca doslova od ruky. Nuž a posledný bod je pochopiteľný – zárobok. Veľmi často totiž ľudia pomáhajú ostatným nezištne. Je to ušľachtilé a robíme to asi všetci. Ale aj v tomto ohľade je dobré mať istú mieru.
Príklad. Vyznáme sa v počítačoch. Neraz sa na nás obracajú kamaráti. Spravidla ide len o drobnú pomoc. Tam niečo „blbne“. Alebo treba zachrániť nejaký kiks. Alebo odstrániť vírus. Drobnosti, kamarátska službička. Žiaden problém! Problém nastáva až v tretej fáze. V prvej fáze to totiž robíte len pre svojich priateľov. Samozrejme zadarmo. Predsa nebudem inkasovať od kamarátky? V druhej fáze sa priatelia o vás pochvalne zmienia svojim kamarátom. Teraz sa o vašu pomoc už uchádzajú kamaráti kamarátov. Aj tu je služba ešte na hranici. Aj by sa dalo platiť, ale je to pre známeho. Ak sa vôbec platí, tak symbolicky. Hromadia sa vám fľaše a bomboniéry. V treťom kole sa na vás obrátia celkom cudzí ľudia. Majú referenciu, že robíte dobre a dokonca skoro zadarmo. A tu nastáva problém. Nasadiť ceny nechcete, ísť za bagateľ sa tiež nedá. Výsledkom je konflikt, v ktorom ste zlý, pretože nechcete (zadarmo) riešiť súrny problém v podstate takmer cudzieho človeka, ktorý sa pozná s Ferom a ten je bývalým frajerom Jany a jana je sestroj vášho kamaráta. Toto je ilustrácia situácie, kedy nebol splnený bod číslo 3 – robíte radi, viete to robiť, ale neviete to zmeniť na peniaze, lebo je to kamarátšaft. Akonáhle poviete že niekoľko eur hodina, ste zlí. Aj keď to je ešte žalostne lacné oproti firmám…
Na druhej strane existujú spôsoby, ako získať peniaze a to možno aj popri zamestnaní. Venujem sa im v iných článkoch. Napríklad v textoch zo sekcie ako pracovať z domu, alebo v článkoch o živnosti.
No základ návodu ako zarobiť peniaze je vždy jediný: mať správne informácie. Musíte všeličo vedieť, musíte sa venovať v myšlienkach svojmu zámeru. Tak máte šancu, že sa zrodí nápad, ktorý vás vynesie „za vodu“. Obávam sa, že ak budete po večeroch len chodiť na pivo či sledovať televíziu, nikdy sa nedostanete z bludného kruhu práca – odpočinok – spánok.
Daj (nápad) a dostaneš (peniaze)
Možno na pripomenutie by som spomenul princíp daj a dostaneš. Jednoducho náš život je výmena. Vy niečo dávate a za to niečo dostávate. Väčšinou je to celé nastavené pomerne presne. Ten kto zárobok ponúka chce za čo najmenej peňazí čo najviac muziky. Ten čo chce zarobiť peniaze zas – naopak – chce robiť čo najmenej za čo najviac peňazí. A tak v skratke môžeme povedať, že čím hodnotnejšiu prácu ponúknete, tým lepšie a viac peňazí asi dostanete.
Ako zarobiť peniaze v zamestnaí?
To je často otázka človeka, ktorý je príliš sústredený na príjem. Chcel by dostať, ale nie veľmi skúma to, čo by vedel dať. Na prijímacom pohovore kladú otázky a takého človeka rozpoznajú okamžite. Hneď sa pýta „aký je u vás plat?“. Tak odlíšite človeka, ktorého jediným záujmom je zisk. Takého človeka nikto nebude chcieť zamestnať. Je zameraný na prijímanie, menej ho už bude zaujímať, čo by mohol poskytnúť.
Skúste si položiť lepšiu otázku. Nepýtajte sa na to, čo môžete získať, alebo dostať. Pýtajte sa:
Čo viem ponúknuť?
Zárobok je len efekt niečoho. Dôsledok. Položte si radšej otázky:
- Čo viem ponúknuť také, ako málokto?
- V čom som lepší, než ostatní ľudia?
- Aká moja znalosť, alebo schopnosť by mohla pomôcť niekomu inému?
Väčšina ľudí si dnes kladie otázku, ako zarobiť viac peňazí. Rýchlo. Čo títo ľudia spravia? Narýchlo sa snažia nájsť niekoho, kto by ich zamestnal. Ak to nestačí, nájdu si druhé zamestnanie. Vyriešia tak svoju otázku. Začnú zarábať. A zbavia sa tak všetkého voľného času, v ktorom by si mohli položiť zaujímavejšiu otázku:
Ako zarobiť lepšie, než zarábajú iní?
A toto je tá kľúčová otázka. Akonáhle prestanete byť netrpezliví, môžete sa na nejaký čas skúsiť uskromniť. Namiesto mizerne platenej roboty sa skúste začať vzdelávať v oblasti, ktorá by vás zaujímala. Staňte sa odborníkom. Nezabudnite – odborníci zarábajú lepšie, ako ľudia, ktorí vedia menej.
Neskúmajte preto otázku aký dostanete plat, ale radšej to, ako sa viete odlíšiť. Hľadajte spôsob, ako sa môžete dostať do situácie, kedy za vami budú chodiť s ponukou „chceme vás, nechcete si u nás zarobiť?“