Živnosť

Živnosť je spôsob obživy, kedy sa človek zaregistruje na úrade práce a stane sa živnostník. To znamená, že sa "živí" vlastnou prácou, ktorú ponúka priamo bez sprostredkovania zamestnávateľom.

V tomto úvodnom článku vám chcem napísať svoje skúsenosti (som živnostník). V ďalších článkoch už bude MonYenn písať o živnosti ako ekonómka trocha odbornejšie informácie. Azda vám prídu vhod.

Ak vás myšlienka založiť si živnosť láka, určite si dajte tú prácu a prečítajte si pár vecí od autora Robert Kiyosaki. Je to dosť dôležité, pretože živnosť je tak trochu zvláštny režim fungovania človeka, ktorý môže vážne poškodiť zdravie. Nežartujem.

Živnosť je kolotoč so stále rýchlejším tempom

Kým je človek zamestnanec tak má pracovnú dobu a v rámci nej plní určité pracovné úlohy. Aj keď pracuje poctivo, spravidla je istý limit v ochote. "Neroztrhnem sa od práce" – zamestnanec nezvykne príliš preháňať pracovnú aktivitu. V zásade mu nezáleží až tak na tom, aby jeho firma bola úspešná – nemusí sa tým zaoberať. Nie tak živnostník.

Živnosť je osobná. Ak ste živnostník, predávate sami seba, svoju prácu pod svojím menom. Veľmi rýchlo si uvedomíte, že živnosť = vy. Akékoľvek problémy sú vašimi problémami. Preto si začnete uvedomovať, že vaša práca musí byť perfektná. Predávate totiž sami seba. Ak by sa o vás rozkríklo, že živnosť flákate, rýchlo by ste stratili zákazky i klientov. A mohli by ste ísť zrušiť svoj živnostenský list…

Živnostník si teda veľmi rýchlo uvedomí, že musí dbať na kvalitu svojej práce a práve tým sa začína pomaly dostávať do pasce. Na živnosť by síce mohol zamestnať aj nejakých zamestnancov, ktorí by mu pomáhali. Ale rýchlo zistí, že na rozdiel od neho, zamestnanci či iní spolupracovníci sa – flákajú. Živnostník začína nadobúdať pocit, že ak niečo má byť spravené tip – top, tak to musí spraviť on sám. A práve to je tá pasca.

Živnosť v tej chvíli začína byť zajatie. Aby práca bola perfektná, robí ju živnostník osobne. A keďže práca je perfektná, začínajú si ho všímať ľudia z okolia. Prejavia záujem o jeho služby. Živnosť začína vynášať prvé ovocie. Živnostník má dosť objednávok, začína sa mu dariť. No čím viac má práce, tým menej mu zostáva času. V istej chvíli zvyčajne zistí, že pracuje od rána do večera. Začína byť problém s termínmi – práca sa hromadí.

Mesiace plynú a živnosť začína byť náročným problémom. Živnostník si začína uvedomovať, že ak by si chcel odpočinúť, musel by prerušiť prácu. To by sa jeho klientom nepáčilo. Dlhšia dovolenka by mohla spôsobiť stratu niekoľkých klientov, stratu dôvery a to by mohlo ohroziť jeho živnosť. A tak živnostník svoj odpočinok odkladá na neskôr. V takomto stave sa dá vydržať aj dlhší čas. Hlavne muži sú veľmi ohrození kombináciou dobrého príjmu + uznania za prácu. Za túto dvojicu znakov úspešného živnostníka sú schopní pracovať 14 a viac hodín denne niekoľko rokov. Až po infarkt.

Dobre, to bol ten scenár pre úspešných. Teraz si však predstavme živnosť z pohľadu začínajúceho živnostníka. Ani tu to nie sú žiadne radovánky.

Živnosť = platíš aj keď nemáš z čoho

Predstavte si že chcete poskytovať nejaké služby. Zriadite si živnosť a prvá vec, ktorú musíte spraviť je že začnete platiť sociálne a zdravotné poistenie, neskôr dane. Tieto poplatky musíte okamžite začať odvádzať (okrem daní) od prvého mesiaca svojej živnosti a nikto sa vás nebude pýtať, či tie máte, alebo nemáte. Chceš byť živnostník, tak sa staraj! Vieme, že človek sa ku živnosti často dostane tak, že je nezamestnaný. Teda často bez . K tomu prirátajte náklady na prevádzku, nejakú miestnosť a je zle. Mrzutá situácia.

Živnosť a vaše myslenie

Živnosť je stav, ktorý vás môže posunúť do celkom inej roviny uvažovania. Zamestnanci väčšinou nie sú nútení nad niektorými súvislosťami vôbec uvažovať. Neuvažujú ekonomicky a často ani logicky. Ja viem, ak ste zamestnancom, asi s týmito slovami nesúhlasíte. Chceli by ste príklady a posúdiť, či sú tie myšlienky OK, alebo nie. Nedám vám príklady. V extrémnej forme ich vidíte pri každej akcii odborárov.

Akonáhle si založíte živnosť, donúti vás to začať myslieť celkom novým spôsobom. Buď pochopíte niektoré súvislosti, alebo obratom skrachujete. Živnosť vás rýchlo donúti pochopiť pojmy ako sebazodpovednosť, disciplína, sebavzdelávanie. Obratom sa začnete zaujímať o to, ako si zlepšiť vystupovanie, jednanie s ľuďmi. Rýchlo zistíte, že mnoho činností ktoré robia zamestnanci si vy dovoliť nemôžete – bolo by to plytvanie časom.

Po tejto stránke je živnosť veľmi dobrou životnou lekciou.

Živnosť nech prerastie do väčšieho podnikania

Ideálny scenár by som vám odporúčal nasledovný. Oprobujte si živnosť. Ak nájdete oblasť, kde sa vám darí, začnite popisovať svoju prácu. Normálne spíšte na papier zásady čo robíte, prečo ste úspešní. A začnite do tejto práce skúšať zaúčať ďalších ľudí. Viem.

 • Nespravia to tak dokonale ako vy.
 • Hrozí, že až ich zaškolíte, utečú, zriadia si vlastnú živnosť a máte na svete silného konkurenta.

To hrozí. Ale ak sa vám to podarí, môžete sa postupne začať stávať majiteľom firmy. Majiteľom, to znamená nie jej výkonným pracovníkom. A práve tam smerujem. Ak je vaša živnosť úspešná, pokúste sa premeniť ju na pracovný systém, ktorý by však už nezamestnával vás, ale niekoho iného. Vám by už mal len zarábať bez toho, aby ste tam museli makať ako na panskom.

Možno si vravíte, že vaša práca je jedinečná, nenapodobiteľná, neduplikovateľná. Nuž, v takom prípade asi svoju živnosť a svoje ja považujete za stred vesmíru. Mrknite do niektorej učebnice fyziky. Nech nežijete v omyle.

Komentáre k článku: Živnosť

 1. Al 15. mája 2009

  Prosím Vás, mohli by ste popísať, ako založiť živnosť, na čo dať pozor, koľko treba za to platiť mesačne, dane ako sa platia, atd.? Dakujem.

 2. Miro 15. mája 2009

  Postupne sa tej téme venujeme, ale tá otázka je na knihu. Aspoň bleskovo: šup na miestny úrad a tam vám poradia ako začať presne pre vás, teda konkrétne o tom, čo chcete robiť. Prečítajte si o tejto téme aj na iných stránkach, zákony, to štúdium nie je nikdy na škodu. Mesačne sa potom musí platiť zdravotné + sociálne poistenie, aj to sa počíta individuálne.

 3. BOHUS 18. mája 2009

  Pokiaľ sa nechcete stať len platiteľom všetkých druhov odvodov, daní z príjmu, preddavkový daní z príjmu a ručiť celým svojim majetkom, t.j. aj tým, ktorí ešte len nadobudnete v budúcnosti, pretože vaše prípadné záväzky budú exekútorom veľmi poctivo vyplácané pokiaľ bude z čoho, tak vám doporučujem založte si – spoločnosť s ručením obmedzeným. Na to nepotrebujete 5000 euro, to stačí iba deklarovať. Čo potrebujete je iba zaplatiť poplatky za založenie s.r.o. a ten najväčší vo výške 330 euro si zase pýta štát prostredníctvom príslušného súdu. Keby ste chceli založiť sro, kľudne mi napíšte bohusben@azet.sk

 4. lol 2. júna 2009

  Dobry den! Chcela by sonm sa len opytat aku zivnost by som mala otvorit ak chcem poskytovat eroticke sluzby?
  Dakujem!!!

 5. otus 2. júna 2009

  konecne som sa zasmiala po dlhej dobe .
  som nezamestnana ale toto je fakt dobre to by som aj ja rada vedela.drzim palce.

 6. Miro 2. júna 2009

  Hádam najlepšie poradiť sa na miestnom úrade.

 7. Filip 4. augusta 2009

  Dobry den, chcel by som sa spytat ci by som potreboval zivnost pri tvorbe Web stranok,nakolko este nemam osemnast rokov…

  dakujem Filip

 8. bsa 5. augusta 2009

  Filip, nakoľko nespĺňaš podmienku, aby si si mohol založiť živnosť – nemáš vek 18 rokov, živnosť pre teba zatiaľ neprichádza do úvahy. Stránky môžeš tvoriť napríklad na Dohodu o brigádnickej práci študentov.

 9. Práca na doma… » votrelec homepage 23. novembra 2009

  […] tom háčik ( och ,aké prekvapujúce že Treba mať živnosť, a čo to pre vás znamená? (viac 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, ) Je to druh práce kde prichádzate o priateľov pretože už ste […]

 10. Jozef 1. februára 2010

  Myslim si že podla toho čo tu pišete nie je dobre hned
  zo začiatku ak je začinajuci podnikatel ktory si poriadne
  nerozbehol svoju firmu ma male zisky malo objednavok
  a hned už prijimat novych pracovnikov,z čoho ich zaplati?

 11. Miro 2. februára 2010

  Jozef ak treba zamestnancov, určite by som neradil robiť to na živnosť, ale ako s.r.o. Sú niektoré podnikania, kde zamestnancov treba od začiatku a tam potom treba pumpovať peniaze, ako investíciu, čiže s rizikom, že ak firma nevyjde, je to strata… No a z čoho to investovať? To je často to, čo ľuďom znemožní podnikanie. Ak nie sú prachy a ani investor, dá sa skúsiť pôžička od banky. Ak je dobrý podnikateľský zámer, malo by to fungovať.

 12. anton 12. februára 2010

  dobry den chcem sa spitat ci ked vykonavam pracu v zahranici ako zivnostnik ci musim byt evidovany ako pladca DPH albo az ked mi to pripada podla zakona o presiahnuti rocneho primu dakujem prosim poradte

 13. Miro 13. februára 2010

  anton ak myslíš ten zákon od roku 2010 tak ak poskytuješ alebo prijímaš službu v rámci EU (čiže faktúry, platby…) tak sa musíš registrovať ako platca DPH podľa paragrafu 7a. to je špeciálny režim, kedy u nás plátcom dane nie si a DPH sa týka len medzinárodných vecí. Viac ti povie účtovník.

 14. Mirecek- 2. júna 2010

  preco použivate slovo– NAKOLKO. to nedokažete povedat a pisat — pretože?

 15. peta 30. júna 2010

  ahojte vsetci, chcem sa opytat ako to je s PN ked je clovek zivnostnik….dostane nieco od soc.poistovne? ak ano kolko?dik

 16. bsa 1. júla 2010

  Peta, ak si živnostník platí nemocenské poistenie (buď je povinne poistený viď Zákon o sociálnom poistneí § 14, alebo sa poistí dobrovoľne), tak má nárok i na nemocenské počas pracovnej neschopnosti. Výška nemocenského závisí od výšky odvodov poistného.

 17. Micka 12. augusta 2010

  Dobry den, mozem si zalozit s.r.o-cku aj ked som riadne zamestnana?
  Musi potom za mna zamestnavatel aj nadalej platit zdravotne a socialne, kedze si ich musim ja platit ako podnikatelka – konatelka?
  Dakujem za informacie, pekny den Vam vsetkym!

 18. helenka 1. novembra 2010

  dobry den,
  je mozne si zalozit zivnost a podnikat na slovesku,ked som zamestnany v zahranici.

 19. helenka 1. novembra 2010

  dakujem za informacie a pekny vecer

 20. bsa 5. novembra 2010

  Helenka – nevidím dôvod prečo by to nešlo.

 21. Kristian 27. júna 2011

  hladám si prácu som na polovicnom invalidnom dvochodku

 22. Miro 27. júna 2011

  Kristian to je fakt k veci výkrik pri téme živnosť.

 23. Meno alebo prezývka (povinné) 29. júna 2011

  som nuteni na zivnost a mesacne dostanem 580-650 setko musim kupit sebe

 24. Mimča 15. augusta 2011

  som zamestnaná a momentálne dlhodobejšie PN, chcem si otvoriť živnosť. Je to možné aj keď som momentalne na marodke u svojho zamestnávateľa? ďakujem za radu

 25. majo 16. augusta 2011

  chcem sa opyta t: da sa zalozit zivnost, na zaklade toho, ze som kulturista a mam pri sebe kamaratov, ktory by mi platili mesacne za to, ze ich trenujem?

 26. evca 5. septembra 2011

  chcem sa opytam:pracujem na dobu neurcitu v zdravotnictve ale chcela by som si urobit rekvalifikacny kurz a potom si otvorit zivnost.no chcela by som pracovat v sucasnej praci a poritom mat zivnost-je to mozne? ako treba postupovat?……. dakujem

 27. Sampartia 13. októbra 2011

  Dobry den

  Potreboval by som poradiť , som živnostník a firma pre ktorú som pracoval zbankrotovala. Viete mi poradiť ako postupovať pri nevyplatenej mzde?
  Dakujem

 28. Alena 9. decembra 2011

  Vraj môže byť aj na volnej nohe, napríklad umelec ktorý niečo tvorí a je to iné ako živnosť. Je v tom neaký rozdiel čo sa týka odvodov, dokladov a všetkých potrebných vecí? Čo si treba vybaviť? Ďakujem za odpoveď. Je to zaujímavá stránka. Prajem vela inšpirácie.

 29. Miria 6. januára 2012

  Dobrý deň
  Potrebovala by som poradiť,som zivnostnicka a mam aj zmluvu s odberatelom, ze ked pracujem cez sviatkya soboty a nedela mam priplatky ale on si zmyslel ze mi ich nezaplati a ze to nemam davat ani na fakturu.chcela by som vediet na koho sa mam obratit a ako ho prinuti aby si plnil povinosti zo zmluvy.

 30. Miro Veselý 6. januára 2012

  Miria obávam sa, že tu bude ťažká pomoc. To čo je zmluvne podchytené sa asi dá riešiť súdnou cestou, ale stratíte zrejme odberateľa. Stojí to za pár faktúr? No a do budúcnosti je to celkom prosté. Ak nechce priplatiť, tak buď si cez víkend spravte voľno, alebo sa prispôsobte.

 31. lulu 7. februára 2012

  Dobrý deň,
  pracujem na živnosť a okrem živnosti by som chcela pracovať ako hosteska bud na dohodu o vykonaní práce alebo na TPP. Viete poradiť, aký druh zamestnania je výhodnejší?Ak budem na TPP budem musieť odvádzať odvody aj ako živnostník?

 32. fialka 20. februára 2012

  Dobrý deň,

  chcel by som sa spýtať, keď som zamestnaný a popritom si potrebujem otvoriť živnostenský list kvôli práce na doma. Dá sa to či vtedy nesmiem byť zamestnaný? Ďakujem

 33. Miro Veselý 20. februára 2012

  fialka pokiaľ viem, tak by sa to vylučovať nemalo. živnosť umožní, aby ste mohli predávať, ponúkať služby a podobne – tým pádom dane idú štátu. ak to viete robiť popri zamestnaní, nemal by byť problém. Treba sa potom poradiť, ako s platením odvodov a zdravotného poistenia.

 34. Richard 1. marca 2012

  chcem sa spytat , kedy je povinne zalozit zivnost a odvadzat dane? je tam stanoveny nejaka mesacna mzda?

 35. Miro Veselý 1. marca 2012

  Richard živnosť nie je povinná. živnosť má zmysel, ak sa viete sám uživiť – inými slovami nájsť si zákazníkov. tí vám potom budú platiť a to po odrátaní nákladov odvodov a daní bude vaša mzda. byť živnostníkom je užitočné len ak máte predpoklad, že si zaistíte pravidelný príjem. inak to nemá zmysel.

 36. Marek 3. marca 2012

  Co sa stane, ak nezaplatim odvody do socialnej poistovne?? A vobec ako SZCO mam tu povinnost ich platit?? Lebo uvazujem systemom, ze eura radsej necham doma vo vacku a nespolieham sa na stat, aj tak raz skrachuje…

 37. katarína 11. apríla 2012

  dobry den, chcela by som Vás poprosiť poradit, zamestnavatel mi ponuka pracu na dohodu, mesacny prijem vyse 500 eur, co pre mna znamena ze ako evidovana na urade prace si zdravotne poistenie musim hradit sama, a roky do dochodku sa mi tym padom nepocitaju, neviete mi poradit lepsiu alternativu. Dakujem

 38. Jaro 15. júna 2012

  Dobrý deň,
  Vykonávam opravy plochých striech ako živnostník. v roku 2009 som sa v Čechách zúčastnil prezentácie jednej firmy výrobcu liatych izolácii, ktorý prezentoval svoje výrobky a ich životnosť dával až 30 rokov.
  Na základe tejto prezentácie som ako živnostník vykonal opravu plochej strechy liatymi izoláciami pre jednu väčšiu slovenskú spoločnosť, práce cca 5 000€ a materiál cca 12 000€. Materiál som nakupoval cez aplikačnú firmu z Čiech, ktorá vykonávala opravy striech pre uvedeného výrobcu z Čiech.
  Záruku som na základe prezentácie dal až 12 rokov.
  Po ani nie dvboch rokoch začala opravovaná strecha zatekať, prepúšťala izolačná vrstva.
  Reklamoval som materiál u výrobcu, ten sa vyjadril, že so mnou nespolupracoval. Tak som materiál reklamoval u predajcu /aplikačná firma/ , ten mi odpísal , že je v súdnom spore s výrobcom.
  Ako to na Slovensku býva, tak mi zase niektoré spoločnosti, ktorým som opravoval strechu nevyplatili faktúry za opravy.
  Z týchto dôvodov som ako živnostník, prerušil živnosť nevládal som splácať štátu odvody.
  Mám takú otázku, že aké mám možnosti na odstúpenie od zmluvy, alebo poníženie doby reklamácie z tých 12 rokov záruky, nakoľko chyba nie je vo vykonanej práci, ale je tam chyba materiálu dodaného z ČR, kde sa súdia, alebo ako to riešiť, čím ručím , živnosť som prerušil nakoľko mi ďalšia spoločnosť nevyplatila za vykonané práce a ja nemám na ďalšie podnikanie.
  Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Jaro

 39. Alena 22. septembra 2012

  Vraj niektorí naschvál neplatia faktúry. Potom im podnikatel slúbi zlavu aby od nich vymámil aspoň neaké peniaze. Preto tak špekulujú aby im dal zlavu za služby, za materiál. Tí čo sú poctivý tak preto nepodnikajú lebo nie sú schopný vymýšlať také veci.

 40. Ala 22. októbra 2012

  Lulu
  Je tomu pár rokov dozadu a mala som živnosť popri zamestnaní. Socialne a zdravotné mi platil zamestnávateľ a ja ako živnostíčka som neplatila nič. Do 200 000 sk príjmu to bolo vtedy dobrovoľné platenie socialného poistenia.Teraz neviem ako to je. Ale tiež to bude nejako takto.Treba sa informovať na úradoch.Ešte sá da živnosť pozastaviť ak príjmi sú slabé.Ale to sa treba tiež informovať na živnostenskom.

 41. xenia 8. januára 2013

  Dobrý deň!Plánujem v marci otvoriť obchod second hand z UK,ale chcela by som aj bazár na šaty.Môžem predávať v jednom priestory?Už priestor mám dohodnuté,budem prenajímať.Keď plánujem asi v marci otvoriť ten obchod,tak kedy mám začať vybavovať papiere?Teraz som 3 mesiace nezamestnaná,ale neviem či by som mala skúsiť vybaviť príspevok od štátu na podnikanie, lebo podľa mňa do marca alebo do apríla to nevybavím.Ďakujem za odpoveď! /šaty budem kupovať vo vreckách na kilá,ale ako treba určiť cenu šatám?/

 42. Miro Veselý 9. januára 2013

  xenia tie právne záležitosti zodpovedať neviem, ale sekond hand a bazár sa podľa mňa nebijú a nevidím dôvod, prečo by nemali byť v jednom priestore. Ako určiť cenu je ťažšia otázka. U secondhand tovaru je nižšia cena dobrá cena. Je ale otázka, či sa vám to oplatí. Pri nízkej marži sa neoplatí predávať málo predávané veci. Hlavne sa odlíšte od konkurencie. Ak konkurencia predáva na kusy, vy skúste na kilá a podobne.

 43. Bob 17. januára 2013

  Zdravím.
  Som evidovaný na úrade práce a začal som spoluprácu s jednou MLM firmou. Keďže sa mi začali príjmy postupne zvyšovať z mesiaca na mesiac, zaujímalo by ma, aká je tá hranica, keď je už povinná živnosť. Alebo stačí, keď koncom roka podľa výšky príjmov podám daňové priznanie ???

 44. Anettka 17. januára 2013

  Dobrý večer, už dlhšiu dobu žijem v zaharničí. No bez úspechov som bez práce. Tak sa v apríly vraciam na Slovensko. Som samoplatitelka zdravotnej poistovni. Máme dohodnutý biznis s kamarátkou, chceme ale otvoriť živnosť kde budú figurovať dve mená, s rovnakymi povinnosťami a tak isto aj právami. Chcem sa opýtať či sa takáto živnosť kde figurujú dvaja živnostníci alebo partneri dá otvoriť. A či sa dá vybaviť príspevok na začatie podnikania aj v takomto prípade. Viem že musím byť min. 3 mesiace evidovana na urade práce. Aj další postup poznám s podnikatelskym planom a. t. ď. Len ma zaujíma asi ako dlho trva vybavyť tieto papiere a príspevok. A či štát tie dva roky prispieva aj na skrátení dane a tak dalej. Dakujem pekne za radu…

 45. Hata Titla 21. februára 2013

  Dobrý deň prajem, chcem sa psýtať aký druh živnosti by som si mal otvoriť ked chcem odkupovať prepálený olej a následne odovzdávať dalej . Resp. manipulácia s odpadom.Dakujem

 46. murko 12. marca 2013

  manžel pracuje ako živnostník vo firme BB Stell vSelciach viac ako polroka všetkým živmostníkom nevyplaca pravidelne faktury ktore si na vystavia na zaklade ukolových listov na vianoce im dal všetkým po 200 eur a to mali zarobene od 1200 do 1600 euro zaplatil to až vo februari a JANUAR FEBRUAR POL MARCA nemaju mzdy ako pokračovat je tam asi 35 ludí

 47. rasto 15. mája 2014

  Do akej sumy mozem mat fakturacie za prácu aby som neplatil dph???

 48. Mária 14. augusta 2014

  Dobrý deň, od 1.9. 2014 odchádzam za prácou na 3 mesiace do zahraničia. V súčasnom zamestnaní som si vybavila na túto dobu neplatené prac. voľno. V zahraničí potrebujem slovenskú živnosť. Dá sa vybaviť živnostenský list na takú dobu? Čo k tomu budem potrebovať?
  Ďakujem za radu a odpoveď.

 49. riso 8. novembra 2014

  Som mladý absolvent školy a chel by som si založiť živnosť a chcel by som vedieť,či by som dostal niečo ako štartovne pre podnikanie pre mladých ludi od eu alebo nie ?

 50. Jaro 3. decembra 2014

  Prosím Vas, aký druh živnosti si mám založiť na erotické služby určené dámam?

 51. zuzanal 4. decembra 2014

  Jaro, máte zmysel pre humor. Ako živnostník budete dámam vystavovať faktúry za služby ? Určite vám všetky zákazníčky s radosťou poskytnú kompletné údaje potrebné k fakturácii.
  Táto stránka má ľuďom pomôcť, ak si nevedia poradiť v zložitej situácii.
  Na živnostenskom odbore Vás budú podrobne informovať, čo potrebujete. Nie som si istá, či neodídete v sprievode ochrancov zákona.z

 52. martin 9. januára 2015

  Dobry den.Som zivnostnik a pracujem na zivnost u zamestnavatela v malej firme mam 5kolegov ktori su tiez zivnostnici.Chcem sa vas spytat ci je povinny moj zamestnavatel kupovat hygienicke potreby(toaletak,solvina,jar,uterak)?Dakujem.

 53. marek vojtila 19. januára 2015

  Dobry chcem sa opýtať ci je mozne ak mama išla na 3tyzdne na marodku má zivnost a jej vedúca sa jej vyhraza ze ju prepusta koli marodke a ze ju da na internet nech ju nikto v Rakúsku nezamedtna ako opatrovatelku vravela jej ze je to porušenie pracovnej disciplíny vyplatila jej mamka na jej rozkaz vyse 1000eza vybavenie papierov mama marodku poslala do poistovni a neuznava jej ju a vyhraza sa jej ze jej zivnost prerusi prosim dajte mi vedieť mozeme ju dat za to na sud za vyhrazky a uzernicstvo?dokopy dala mama 2500e za4mesiace je toto normálne? Prosim dajte mi vedieť na email ďakujem

 54. petra 30. augusta 2015

  dobry den. chcem sa spytat chcem ist pracovat v jednej firme na zivnost a onii mi ponkly len 3eura je to normalne kolko si mam pytat a ci som povinna pracovat aj cez sviatky. dakujem

 55. Miro Veselý 31. augusta 2015

  petra pri práci na živnosť sú ceny a podmienky určené dohodou. pre firmu je výhodné nemať zamestnancov, má tak menej povinností. ak vám cena nevyhovuje, buď si zjednajte vyššiu, alebo hľadajte inú prácu. k povinnosti pracovať počas sviatkov sa neviem vyjadriť.

 56. chavier 17. marca 2016

  Dobri vecer. Potreboval bi som strucne poradit .som mladik z dediny a mojimy rukami preslo vela prac. Posledne 4roky som sa priucal pri strecharoch dobre to vynasa a som vtom dobri chcem pokracovat ako pokrivac. Moja otazka je co vetko si mam odkladat ake blocky a ci musim hned platit a socialnu. Dakujem

 57. peto 24. marca 2017

  Dobry den.Rad bysom vas poprosil o radu.chcem si otvorit zivnost ale mam exekutorov.Ked mi vyplatu daju do ruky kolko mi moze vziat exekutor.manzelka by tiez nastupila do prace ale aj ona ma exekutorov.mame 3deti.dakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: