Práca doma
Práca na doma, práca z domu, homeworking, teleworking… Mnoho názvov pre zhruba rovnakú vec. Možnosť pracovať v pohodlí vlastného domova.
Prvý pohľad na takúto robotu je atraktívny. No má aj veľa nevýhod, pre ktoré ju nemôže a nebude môcť vykonávať každý. Pozrime sa preto na tento druh roboty podrobnejšie. V ďalšom texte popíšem, aké výhody a nevýhody má to, ak pracujete z pohodlia svojho domova. Sám tak pracujem od roku1997, takže tento článok nie je súpis prečítaných faktov, ale hlavne praktické skúsenosti. Drobná poznámka ešte k tomu, že pracujem ako živnostník, nie som teda v zamestnaneckom pomere. No rozdiely by neboli veľké, ani keby som rovnakú činnosť vykonával pre niekoho iného.
Trend pracovať z pohodlia domova rastie
Pracovať doma je možné často len vďaka internetu. Ako sa postupne mená charakter práce, ktorú človek vykonáva, mení sa aj miesto, kde sa dá pracovať. Chovať dobytok, pracovať pri páse vo fabrike, či šoférovať kamión sa príliš nedá bez toho, aby ste neboli "na mieste". No veľa počítačových prác, komunikácie, či tvorby je možné robiť plnohodnotne aj cez internet.
Celosvetovo je trend podporovať prácu z kancelárií do bytov zamestnancov. V niektorých krajinách takto pracuje už vyše 10% zamestnancov. Asi ideálne sa na takýto druh práce hodia zamestnania, pri ktorých ako výsledný produkt sú dáta, alebo služby spojené s internetom, médiami. Napríklad:
- Počítačový špecialista, správca serverov môže k systémom pristupovať na diaľku. Načo by mal sedieť v ústredí firmy, ak rovnakú činnosť môže robiť z vlastnej spálne cez internet?
- Programátor, grafik, spisovateľ, žurnalista, fotograf… Mnoho tvorivých profesií vyžaduje jediné: výsledok. Nikoho nezaujíma, či novinár píše úvodník vo vani, alebo za pracovným stolom v redakcii.
Mimo kanceláriu zamestnávateľa sa dá vykonávať mnoho povolaní. Pre zamestnávateľa to prináša veľa výhod. Nemusí platiť prenájom miestnosti, energie, nemusí riešiť konflikty medzi zamestnancami. Zadá proste úlohu a zamestnanec nech pracuje. Netreba platiť nadčasy, prácu v dňoch pracovného voľna.
Výhody práce z domu
- Ste sami sebe šéfom.
- Máte plávajúci pracovný čas, robíte vtedy, kedy sa vám to hodí. "Krycí názov" sloboda sa na to celkom hodí.
- Ste úplne zbavení ťažkostí s kolegami, žiadne konfliktné vzťahy. Kolegovia sú nám spravidla vnútení okolnosťami a často si "nesadnú", alebo sú v konkurenčnom vzťahu. Ak pracujete doma, vyberiete si sami, s kým sa chcete osobne stretávať.
- Môžete pracovať pre zahraničného klienta a neopustiť krajinu.
- Pri práci doma je spravidla hlavným kritériom výstup, či splnená úloha. Keď ju máte hotovú, nemusíte sedieť v kancelárii len preto, že ešte neskončila pracovná doba.
- No a drobnosť – čím viac pracuje doma, tým menej áut sa tlačí na uliciach v zápche.
Viem, výhod sa dá menovať aj viac. Pre každého je výhodou niečo iné. Sloboda rozhodovania, pestrý výber práce, lukratívna práca pre dobre platiaceho klienta pri žití v krajine, kde je nájomné nižšie… Výhody, ktoré domáca práca prináša si vypočítate ľahko. Preto viac pozornosti budem venovať nevýhodám.
Nevýhody práce z domu
Podrobne teraz preberiem hlavné nevýhody, aké prináša práca doma. No neplatia vždy všetky a pre každého. Napríklad introvert ocení možnosť práce osamote. Pre extroverta môže sociálna izolácia, akú prináša fakt, že sa nestretáva s kolegami, predstavovať tak vážny problém, že ju odmietne dlhodobo vykonávať.
- Takto nemôže pracovať každý. Akokoľvek by chcel, niekto to nezvládne. Hlavne preto, že:
- Pri tejto práci ste si sami šéfom a musíte byť k sebe primerane tvrdý. Inak nič nespravíte, alebo naopak – prepracujete sa.
- Mnohí sa sami nedokážu donútiť začať pracovať. Doma je vždy poruke mnoho činností, ktoré treba vykonať. (A posteľ, televízor…) Človek má často tendenciu vyhnúť sa ťažkej úlohe tým, že začne robiť na menej ťažkej. Namiesto nudnej analýzy dát začnete umývať okná… Preto odporúčam: stanovte si pracovnú dobu a striktne ju dodržiavajte. Niekomu pomôže, ak sa oblečie do normálneho obleku, aby tým predelil pocit, že je doma. To nie je podmienka, napríklad ja pracujem vždy v pyžame. Niekomu pomôže, ak si časť bytu zariadi ako pracovňu, či kanceláriu.
- Mnoho ľudí sa nedokáže donútiť prestať pracovať. Keď sa práca darí, ani nezbadáte ako a utečie vám celý deň. Dobré výsledky a zaujímavá práca môže viesť k prepracovaniu. Človek pracujúci doma často ani nezbadá, že už bola jar a leto. Čas sa rúti rýchlo. Nevychádzate z bytu, len na nutné nákupy. Rozhodne si preto stanovte časový limit pracovnej doby, ktorý nikdy neprekročíte. Neponocujte. Najvýhodnejšie je pracovať vtedy, kedy robí väčšina vašich známych a urobiť si voľno vtedy, kedy sa môžete stretnúť a vyraziť s kamarátmi za odpočinkom. Spočiatku som pracoval tak, že po nociach som robil, cez deň spal. Výsledok: s nikým som sa nestretával, lebo skoro popoludní má čas málokto. Večer som už zas musel robiť…
- Niektorí klienti, či zamestnávatelia nerešpektujú žiadne hranice. Ak vedia, že pracujete z domu, volajú kedykoľvek. Alebo vám pošlú v noci e-mail a očakávajú okamžitú reakciu. Pojem pracovná doba sa totiž zvyčajne viaže na dostupnosť pracovníka. Homeworking nemá definovanú pracovnú dobu. Pár krát odpoviete na e-mail okamžite aj v noci a nabudúce sa to už považuje sa samozrejmý štandard.
- Rodinní príslušníci nemusia vnímať prácu doma ako prácu. Môžu vyrušovať. Stále otázky typu "čo si dáš jesť?" zo strany rodičov môžu viesť k obezite. Rodinní príslušníci, hlavne starší, ktorí sú stále doma, môžu vyžadovať trvalú pozornosť. Nevnímajú, že pracujete. Veď môžete aj potom… Práca doma teda môže spôsobiť veľa nepredvídateľných konfliktov.
- Návalová práca je typická pre homeworking. Máte zadanie, ktoré sa dá hladko zvládnuť za mesiac. Prvé dva týždne prácu odkladáte s tým, že to v pohode zvládnete aj za zvyšné dva týždne. Ďalší týždeň sa na prácu "už chystáte", ale vždy vám do toho niečo príde. Posledný týždeň šturmujete od rána do rána.
- Strata sociálnych kontaktov, sociálna izolácia. Klasické dôsledky práce z domu. Keďže komunikujete sami so sebou a s počítačom, môže sa postupne dostaviť zmena správania. Bez praxe strácate niektoré sociálne zručnosti, zhorší sa vaša schopnosť (možno skôr zručnosť) komunikovať s ostatnými ľuďmi. To môže spôsobiť, že vás vaši priatelia začnú vnímať ako čudáka a prestanú sa s vami stretávať. Tento dôsledok práce na doma je asi najvážnejší zo všetkých negatív. Môže spôsobiť dlhodobé až doživotné zmeny osobnosti. Preto je dôležité, aby ste v práci doma robili pravidelne pauzy a v nich sa venovali čo najviac rôznym ľuďom v osobnom kontakte. (Nie len cez Skype, tam nevidíte neverbálnu komunikáciu!)
- Ritualizácia činnosti. Začnem z iného konca: človek sa prispôsobuje stavu vecí. Ak nezamestnaný nemá prácu viac, ako pol roka, je zle. U mnohých nezamestnaných sa začne vytvárať stav, kedy prestávajú byť schopní pracovať, aj keby prácu dostali. Je to podobné, ako keď niekoho vystavíte úplnej karencii podnetov (samotka v tme a tichu, napríklad). Čoskoro sa bude zúfalo dožadovať nejakých úloh, ktoré by mohol riešiť. No ak ich dostane, nerieši ich, nie je toho schopný. Extrémny príklad, viem. Ale ak robíte doma, tiež môžete mať relatívne tak málo podnetov, že sa začnete topiť v nepráci – v zbytočných činnostiach, ktoré len žerú čas a iba maskujú vašu lenivosť. Aby ste vôbec začali pracovať, vykonávate rôzne rituály. Neskôr zistíte, že bez nich už pracovať ani neviete. To sa týka najmä akcentovaných ľudí, čiže ľudí, ktorí majú vlohu k obsedantne kompulzívnemu jednaniu. Práca doma u nich môže akcelerovať rozvoj nežiaduceho správania.
- Ak sa úloha ukáže náročnejšia, než sa zdalo… Problém. Nikto neocení, že pracujete oveľa viac. Neuveria vám, že ste robili do úmoru.
- Nedostatok kontaktu s prírodou. Viem, to platí aj v mnohých iných profesiách. Ale ak môžete, choďte pracovať von. PDA, notebooky, diktafóny… Mnoho vecí sa dá.
Zamestnanec pracujúci z domu
Ak máte zamestnávateľa, ktorý vám prácu z domu umožní, môže to byť výhodné tým, že sa vám stará o prísun práce a kontroluje, či odovzdávate výsledky. To môže eliminovať mnoho z negatívnych dôsledkov práce z domu.
Podnikanie z domu
To je asi ideálna kombinácia. Živnostník či podnikateľ pracujúci z domu môže začať podnikať s takmer nulovými nákladmi.
Podnikanie zvyčajne zabezpečí dostatočne pestrú činnosť, aj sociálne kontakty. Pritom viete, prečo to robíte. Môžete si sami vybrať, kto je váš klient a komunikovať tak len s príjemnými a rozumnými zákazníkmi. Veľa tvorivých činností sa dá vykonávať, ako živnosť. Ideálne sú tie, ktoré nezávisia na úzkej práci v tíme.
Aj predaj sa dá vykonávať z domu, napríklad internetový obchod. No taká práca je nevďačná. Kým máte málo objednávok, živoríte. Potom je zrazu objednávok tak veľa, že ich prestávate stíhať vybaviť. Už zarábate slušne, no nie tak, aby ste si z toho mohli dovoliť živiť zamestnanca, ktorý by vám pomáhal.
V dnešnej dobe je už počítač často len jeden z mnohých nástrojov. Neraz sa potom stane, že človek pri realizácii zadania mení miesto práce, ale pripája sa k rovnakým dátam. Pokiaľ nie je potrebný styk s klientami alebo kolektívom ostatných pracovníkov, je najjednoduchšie zadania delegovať. Majiteľ firmy tak získava flexibilných spolupracovníkov. Pokiaľ sa chcete pozrieť, ako táto pracovná príležitosť môže fungovať, môžete sa pozrieť napríklad na elance.com a mnoho iných serverov.
Nie výnimočne sa potom môže stať, že zamestnávateľ zadá robotu a šikovný zamestnanec ju spraví na diaľku. V skutočnosti ju ďalej zadá niekomu, kto to spraví – trebárs na Filipínach – ešte lacnejšie.