Ako ušetriť peniaze

Pod pojmom ušetriť peniaze môžete rozumieť dve rozdielne situácie.

  • Ušetriť peniaze do prasiatka
  • Správať sa úsporne a tým znížiť výdavky

Pozrime sa postupne na obidve varianty podrobnejšie.

Šetrite do prasiatka, alebo v banke

Sporiť peniaze je vždy dobrý nápad. Aj keď sa vám zdá, že to nezvládnete, skúste to. Tu si povieme o dvoch možných prístupoch a v ďalších článkoch viac.

  1. Zaistie, aby ste 10% z každých prijatých peňazí uložili niekam, kde budú málo poruke. Môže to byť samostatný účet, alebo ono povestné prasiatko.
  2. Zbavujte sa drobných. Ak vám zostanú mince, uložte ich vždy do prasiatka. Niektoré banky majú také služby, že pri každej platbe kartou sa automaticky nejaká suma zaokrúhli a pošle na sporiaci účet.

Môžete šetriť na jednom mieste, alebo môžete šetriť na viac „kôpok“. Abstraktnejšie je šetrenie na spôsob čím viac, tým lepšie. Potom si z kôpky občas disciplinovane odoberiete a kúpite, čo treba. Adresnejšie je šetriť na konkrétne účely. Na nový mobil, na auto, na dovolenku a podobne.

Ak nešetríte, je riziko, že sa vám peniaze rozkotúľajú. Nakúpite veľa maličkostí a nezostane vám na väčšie veci.

Znižovanie výdavkov a šetrenie zdrojmi

Často si človek ani vlastne neuvedomí, kde všade plytvá. Teraz by som nechcel pôsobiť ako nejaký mrzutý rodič, ktorý behá po dome a okrikuje ostatných, aby po sebe zhášali svetlo. Sám mám veľmi rád veľa svetla. No ak sa pozriete na spôsob, ako žijeme a čo kupujeme, uvidíte plytvanie na každom rohu.

Ako príklad si zoberte paradajky. Môžete si nabrať kríčkové z debničky a odniesť. Alebo si zoberiete také, čo sú v plastovom tégliku a vo fólii. Je to problém, pretože prídete domov a téglik s fóliou hneď vyhodíte. Ale – platili ste za ne.

ako-usetrit-peniaze-3

Alebo čakanka. Tri kúsky.

ako-usetrit-peniaze-4

Plast putuje priamou čiarou do kýbla.

ako-usetrit-peniaze-2

Káva. Celé balenie má 640 gramov, v ňom je 200 gramov užitočného obsahu.

ako-usetrit-peniaze-1

Alebo kupujete maličké slúchadlo s obrovským obalom.

Takže jeden z dobrých nápadov je pozrieť sa občas, čo vyhadzujete. Často sú to v podstate dobré potraviny, použiteľné šaty, obrovské množstvo rôznych krásnych obalov, fľaše na balenú vodu. To všetko sú vaše peniaze.

Ušetrite na spotrebe v domácnosti

Aj pri spotrebe elektriny sa dá usporiť, ak si nastavíte procesy inak. Veľmi dobré je preskúmať možnosti ako sa dá optimalizovať poplatky za rôzne hlavne pravidelné služby. Telefonovanie, internet, káblová televízia, bankové karty a účty. Tam všade sa dá pomerne rýchlo dosiahnuť výrazný rozdiel v poplatkoch.

Veľa firiem dnes ponúka rôzne služby, napríklad na internete. Dropbox, Google Drive, Evernote a tisícky iných praktických nástrojov. Nalákajú nás zadarmo a potom nasadia nie veľkú cenu. Často len 5 či 10 eur na mesiac. Ak ich máte kúpených niekoľko, je to už finančný tok, ktorý sa nedá zanedbať. Iste, ak vám pomáhajú pri práci, alebo prinášajú radosť, držte sa ich. Ale myslite aj na to, že platby sa strhávajú často automaticky. Neraz sa stane, že službu prestanete využívať ale kreditný systém si ich v tichosti strháva z vášho účtu ďalej. Kontrolujte si preto účty, či neplatíte služby, ktoré vám netreba.

Ušetriť peniaze sa dá aj tak, že si spravíte prehľad potrieb, ktoré máte. Následne zoznam vecí, ktoré treba nakúpiť a disciplinovane to spravte v nákupnom centre. Pozor na to – sú tam špecialisti, ktorí vedia, ako návštevníkom vnútiť aj tovar, ktorý kúpiť neplánovali. Odolajte im.

Niekedy môže úsporu priniesť nakupovanie na internete, inokedy v meste. Pozor pri internetových nákupoch. Kalkulujte vždy tak, aby sa nestalo, že kuriér vám nakoniec predraží celý nákup. Ono sa to nezdá, ale ak kúpite pár vecí za mesiac a zakaždým je poštovné a balné tu 3, tam 6 eur, ako nič padne za vlasť 30 až 50 eur za mesiac len za to, že okolo vás krúžia počtári a kuriéri. Je to príjemné, ale ak potrebujete ušetriť peniaze, radšej to celé zrátajte.

Opatrne s cigaretami, alkoholom a reštauráciami

Niektorí ľudia si radi doprajú časté jedenie v reštaurácii. To môže byť fajn vec, ak na to máte peniaze a ak vás to nerobí tučnými. Pokiaľ však hľadáte cesty ako ušetriť, potom je dobré prestať sa nechať obsluhovať. Za to, že okolo vás krúži čašník, že kuchár krúti pre vás varechami musíte zaplatiť. Ak máte málo, robte si servis sami. Jedzte doma, pite v teréne a nie po kaviarňach.

Viem, niekedy sa partia stretáva trebárs v kaviarni a môže to byť príjemné. No ak ste s financiami natesno, potom je asi lepším nápadom prestať sa zabávať v pohostinstvách. Ten čas venujte učeniu sa, alebo začnite robiť nejaký podnikateľský nápad. Proste niečo, čo vám pomôže lepšie zarobiť.

Kapitolou samou o sebe sú látky, ktoré podliehajú nezmyselnému zdaneniu. Cigarety, alkohol. Ak si ich doprajete, poškodzuje to zdravie a vytvára tornádo v peňaženke.

Čo čítate? Čo pozorujete?

Ďalšia oblasť, kde sa dá ušetriť trocha peňazí je tlač. To sa týka takmer každej domácnosti. Najmä ak tlač kupujú členovia rodiny neorganizovane. Článok, ktorý práve čítate je na internete. Ak máte internet, už nie je dôvod pre ktorý by ste mali kupovať papierové vydania novín a časopisov. Sú to dosť zbytočne vyhodené peniaze.

Viem, je pohodlné čítať veci z papiera a nie z obrazovky. Skôr smerujem k tomu, že denná tlač je tu skôr pre naše rozptýlenie. Klebety, ktoré sa dočítate vám nijak nepomôžu zvýšiť príjem. Ak ste s financiami natesno, prestaňte úplne sledovať tlač, noviny, televíziu.

Mimochodom, televízia. Aj vy si platíte absurdné mesačné poplatky za káblovku? Aby ste potom večer prepínali a nadávali, že tam aj tak nič nedávajú? Prestaňte s tým. Tu nejde len o úsporu financií. Ide aj o čas.

Čas, ktorý venujete čítaniu novín, časopisov a televízii je v podstate stratený. Ak váš príjem nie je kráľovský, mali by ste čas míňať užitočnejšie. Tak, aby ste si neskôr zvýšili príjem. Čo tak namiesto televízie po večeroch čítať odborné knihy? Zlepšiť sa v odbore? Rozšíriť si kvalifikáciu? To je užitočnejšie investovaný čas.

Lotérie

Je dosť ľudí, ktorí si pravidelne podávajú rôzne stávky, tikety a zúčastňujú sa rôznych žrebovaní. V preklade do slovenčiny to znamená, že vydávajú svoje peniaze za nádej, že sa im vráti nazad viac. To je dosť zlý nápad. Pravdepodobnosť, že by ste týmto spôsobom dlhodobo uspeli je v podstate nulová. Je možné, že tu a tam príde nejaká výhra. To sa hodí, ľudia potom dúfajú, že raz príde aj väčšia. A platia.

Pokiaľ chcete ušetriť peniaze, lotérie sú prvé v poradí. Úplne ich zrušte. Sú to vyhodené peniaze.

Má to jednu výnimku. Ak na to peniaze máte a ak vás baví hrať, potom to robte ako svoju lacnejšiu či drahú zábavku. Ale s vedomím, že sa tak zabávate. Nikdy si neklamte, že to robíte v nádeji, že by sa vám tak nebodaj zlepšila vaša finančná situácia.

Oblečenie dáva veľký priestor na úsporu

Ak sa pozriete do obchodov vidíte, že všetko, čo sa týka šiat je predražené. Katastrofálne. Výrobná hodnota sú centy, predajná hodnota často desiatky eur. Ak máte peňažný problém, nezúčastnite sa tohto reťazca.

Začnite kupovať šaty v second hande. Nie však v hociktorom! Niektoré sekáče predražujú tovar ako keby to boli nejaké relikvie. Pritom sú to veci, ktoré ľudia vyhodili do zberných nádob pri kontajneroch. Nájdite sekondhend, ktorý má rozumné ceny a začnite ho pravidelne navštevovať. Kľúč k úspore peňazí na šatách je práve pravidelnosť.

Viem, ste zvyknutí, že v bežnom obchode prídete, nájdete, vyberiete, skúsite, kúpite. To v seconde neplatí. Tam musíte prísť a nájsť. Potom zistíte, že nie je vaše číslo a hotovo. Dovidenia. Nabudúce už je iný tovar a treba sa zas hrabať. Ak to robievate často, nájdete aj veci vo výbornom stave, často ešte ani neboli oblečené. Úspora môže byť dramatická.

V tejto oblasti by som ale bol trocha opatrný. Na domáce a voľnočasové oblečenie stačí secondhandové ošatenie. No do práce buďte prísnejší. Ak nájdete kvalitné šaty (dajú sa nájsť!) tak ste vybavení. Ale ak nie, potom si radšej kúpte v obchode strednej triedy. Najmä obleky, kostýmy by mali mať dobrú kvalitu. Pomáhajú vás reprezentovať, môžu zvýrazniť vašu profesionálnu autoritu. Je teda veľmi dobrý nápad ušetriť peniaze na handrách, ale vždy myslite na to, aby úspora neznamenala neskoršiu stratu. Trebárs prestíže v zamestnaní.

No či si kúpite rifle Levis v značkovom obchode za 80 eur, alebo mierne obnosené rifle Levis v secondhande za 3 eurá, tak v tom by som rozdiel nevidel. Ten, kto vás stretne v meste totiž nevie, kde ste to kupovali. Ak je ale tak všetečný, že vám bude pozerať na zadok, aká tam je etiketa, spokojný bude.

So značkovým oblečením je to tiež dvojsečné. Ak plánujete ušetriť peniaze, značkové oblečenie môže byť problém. Je príliš drahé. Potom je dobrým nápadom pozerať po výpredajpch, sekáčoch, alebo na burzách. Ak nie je značka nutná, kupujte v obchodoch strednej triedy, ako je H&M, C&A, Ozeta, či peek&cloppenburg a podobných. Tam sa kupujú veci značkou neutrálne. Na pulóvroch žiadne logá. Kvalita prijateľná, nič nepokazíte.

Sú však situácie, kedy značka môže rozhodovať o úspechu. Napríklad idete na rokovanie o zamestnaní. Zoberiete si tam viditeľne lacný oblek, ktorý priam kričí „patrím neúspešnému človeku“. Ľudia nás podľa šiat súdia. V takom prípade môže byť kúpa obleku v niektorom naozaj drahom obchode investíciou. Zvážte to ako možnosť. Ale triezvo. Ak totiž potrebujete usporiť, asi nehľadáte miesto špičkového manažéra. Tam by sa oblek za 50 ani za 500 eur veľmi nehodil. Tiež ale nie je nutné prísť v obleku za 3000 eur žiadať o prácu skladníka.

Ak chcete ušetriť peniaze, pozor na auto

Nakoniec som si nechal auto, ako vynikajúci nástroj na odsávanie financií. Viem, teraz sa mnohí pobúria a budú tvrdiť, že to nie je tak zlé, ako napíšem v ďalšom texte. Preto len znova pripomínam, tento článok pojednáva o tom, ako ušetriť peniaze. Automobilizmus je luxusná záležitosť. Aj keby ste jazdili tým najlacnejším, zúčastňujete sa luxusného biznisu. Len sa choďte pozrieť koľko stojí fľaša koly na benzínovej pumpe. Všetko určené pre autá a šoférov je automaticky predražené. Počítajte s tým.

Ak teda ešte auto nemáte, neponáhľajte sa s jeho nadobudnutím. Počítajte s tým, že mať auto je zhruba rovnaké, ako keby ste živili jedného človeka v domácnosti navyše. Ak sa to zráta, náklady budú začínať zhruba na troch stovkách za mesiac, no väčšinou viac, bežne skôr tak 500 eur mesačne.

To, samozrejme, môže byť niekedy inak. Možno jazdíte firemným vozom a pomáha vám to optimalizovať náklady. Potom to máte asi prerátané a je to v poriadku.

No ak ide o bežné rodinné auto, tak skúste spraviť kalkulácie. Neraz sa osvedčí auto aspoň na kratšie vzdialenosti nechať zaparkované a ísť peši, mestskou dopravou, alebo bicyklom. Na dlhšie vzdialenosti býva už jazda vlastným vozom porovnateľná s vlakom a autobusom. Potom dáva zmysel využiť pohodlie vlastnej dopravy.

Do nákladov, ktoré motorizmus prináša totiž musíte zarátať nečakane veľa drobností, ktoré si človek často ani neuvedomí. Aspoň nie na prvý pohľad. Rôzne poplatky za parkovanie, tu a tam pokutička, drobné opravy (pri lacnom staršom aute častejšie a drahšie opravy). Furt by to chlípalo benzín a niektoré autá žerú aj trávu okolo cesty. Zaujímajú sa o vás rôzne poisťovne a môžete pumpovať peniaze z bytu von raz vo forme diaľničnej známky, inokedy za drahú vodu do ostrekovača. Každú chvíľu padajú mince a menšie bankovky raz za umývanie, inokedy za nejakú voňavku do kabíny, vysávanie a čistenie… Jednoducho nemá to koniec.

Záverom teda chcem zopakovať, že šetriť peniaze je veľmi dobrý nápad a rád by som zdôraznil jednu myšlienku:

Čím viac peňazí máte, tým viac sa oplatí šetriť!

Viem, znie to ako paradox. Dokonca aj vyššie v texte som párkrát naznačil, že „ak na to máte, tak si môžete dovoliť viac“. Je pravda, že ak máte veľa peaňzí, je to príjemné. Je to návykové. Zistíte, že prestávate pozerať na cenovky, sústredíte sa viac na to, čo chcete. No tento prístup má jedno slabé miesto. Začnete kupovať trocha drahšie – to by nevadilo. Čo vadí je, že začnete kupovať viac. Aj veci či služby, ktoré nutne nepotrebujete.

Tu to práve začína byť zaujímavé. Ak totiž máte dobrý príjem, nie je dobrým nápadom rozfofrovať ho. Časy sa menia a za pár rokov sa môže stať, že vám príjem vyschne. Bolo by mrzuté, ak by ste zistili, že už nič nemáte. Starých vecí sa zbavíte ťažko.

Preto odporúčam, aby ste aj v prípade dobrého príjmu rozumne hospodárili. Budem hnusný: čo tak pozrieť sa zas do second handu? Je to len ilustrácia. Ak ale jednou návštevou pri troche šťastia ušetríte skoro 100 eur, stojí to za zmienku. (Trebárs ak kúpite rifle tam namiesto drahého butiku). Chápem, že sú ľudia, pre ktorých 100 eur nehrá úlohu a nie je to čiastka, o ktorej treba debatovať. Ale ak takto ušetrené peniaze vložíte na nejaký rozumný finančný nástroj ako investíciu, môžu vám zarábať. Ak to spravíte párkrát do mesiaca, vznikne vám tak nový zdroj príjmu.

Jednoducho ak ste bohatí, míňate viac a tak aj prípadné úspory budú väčšie. Často sa stane, že ľudia, ktorí začnú zarábať lepšie, než je bežné (tak asi nad 3000 eur mesačne v čistom) zmení sa im život. Zvýši sa pocit spokojnosti. Veľmi často nasleduje obdobie, kedy takmer až bláznivo míňajú. Majú pocit, že môžu. Potom nejaký čas prejde a uvedomia si, že toto správanie nedáva zmysel. A začnú sa správať zas normálne a často aj veľmi šetrne.

Aj s vysokým príjmom môžete žiť v príjemnom nastavení a nemíňať veľa. Ukladajte si peniaze. Keď ich bude viac, kupujte z nich niečo, čo vám pomôže sa neskôr postaviť na nohy. Možno kúpite byt, alebo dom. Nebývajte v ňom. Prenajímajte ho. Nech vám nájomníci platia prípadnú pôžičku a za pár rokov bude váš. Potom vám bude generovať príjem. Pár takých aktív a človek sa menej musí báť penzie.

Jednoducho šetriť peniaze je v každom prípade dobrý nápad. Ostatne – každý by chcel mať viac peňazí. Aj boháč. Preto by bola hlúposť plytvať a zbavovať sa tak toho, čo chceme aby zostávalo pekne u nás.