Ako zamestnať sám seba?

Je pomerne veľa odvetví, v ktorých môžete podnikať z domu. Je jasné, že ak niekto nič nevie, potom je veľmi ťažko zamestnateľný na diaľku. No dnes je znalosť angličtiny už dosť častá. Ak máte problém zohnať si prácu, môžete sa pokúsiť ponúknuť svoje služby. V zahraničí existujú mnohé služby, kde si to môžete skúsiť v malom aj vo veľkom.

Server Fiwerr.com, napríklad, ponúka služby za 5 dolárov. Jeho obdoba na Slovensku je Jaspravim. Na týchto službách ľudia ponúkajú ako službu svoje znalosti, vedomosti alebo schopnosti. Veľa ponúk sú skôr hlúposti, ale nájdu sa tu aj pomerne šikovní autori. Časté a obľúbené sú, napríklad, služby ako

 • Kreslenie portrétov a karikatúr
 • Návrh loga
 • Programovanie
 • Tvorba a úprava hudby
 • Rôzne reklamné služby
 • Písanie na zákazku

To sú len rýchle príklady. Pozrime sa na tieto služby z pohľadu pracovníka a aj z pohľadu zadávateľa.

Tip: pozrite si článok koľko stojí písanie textu. Ak sa chcete živiť písaním, tu sú moje skúsenosti ako to funguje.

Práca z pohľadu zadávateľa zákazky

Veľká väčšina ponúk je skôr spornej kvality. Pochopiteľne – asi ťažko najmem profesionálneho grafika, ktorý mi spraví obálku na knihu za cenu 5 dolárov. Ak áno, asi to nebude až tak špičkový grafik a asi to nebude dokonalé. No v prípade, že takých grafikov vyzkúšate trebárs 10, tak za cenu 50 dolárov máte 10 celkom odlišných návrhov. Tie vás môžu posunúť.

Pri tejto práci sú termínu spravidla veľmi rýchle a riešenia lacné. Ak potrebujete pre firmu nové logo, po pár pokusoch ho máte. Znova – nebude to prvá liga. Ale bude to lepšie, ako v prípade, že si ho navrhnete sami vo Worde. Nuž – a neraz aj lepšie, ako keď si na to najmete naslepo „profesionála“ z našich končín. Veľa ľudí, ktorí u nás robia do grafiky nemá ani základné umelecké vzdelanie.

Keďže na tomto webe sa venujem práci skôr z pohľadu zamestnancov, pozrime sa teraz na to, pre koho môže byť zaujímavé pracovať v tak nízko platenom segmente.

Práca z pohľadu zamestnanca

Vlastne začnem tým, že to nie je zamestnanie. Toto je podnikanie a ak by sa vám to rozbehlo, tak ten príjem budete musieť aj zdaniť.

Ak sa venujete nejakej činnosti, ktorá sa dá na Fiwerr predať, získate prax. To je asi najdôležitejší zisk. Navrhnete logo a zinkasujete pár eur. Ak takýmto spôsobom postupne vytvoríte napríklad 100 rôznych logotypov, získate

 1. Prax. S praxou prichádza rýchlosť, skúsenosť.
 2. Referencie. Tieto svoje práce budete mať ako ukážky. Ak neskôr budete chcieť pracovať ako grafik, budete mať veľkú batériu ukážok zo svojej práce. Že ide o prácu pre zahraničné firmy to môže veci len pomôcť.
 3. Test dravosti. Overte si, či vás baví podnikanie, kde sa treba aj trocha obracať, ak chcete uspieť. Ak nie, bude lepšie, ak si nájdete radšej zamestnanie.
 4. Sebavedomie. Aj drobné práce vás neraz môžu príjemne potešiť ak zistíte, že vaša práca niekomu pomohla, alebo spravila radosť.

Pokiaľ vám tento druh práce bude vyhovoať, môžete postúpiť o krôčik ďalej. Existujú aj servery, kde sa práca ponúka aj za serióznejšie ceny. Napríklad elance.com. Aj tu je možnosť získať prácu na rôznych zaujímavých projektoch.

V tomto segmente síce môžete tiež skúsiť budovať kariéru, ale počítajte s veľmi tvrdou konkurenciou. Na Filipínach, v Indii či v Rumunsku sedia vaši konkurenti. Sú ochotní vaše cenové ponuky riadne „podstreliť“. Nie je to však zvyčajne prvá liga. Ak máte dobré ukážky realizovaných prác, získate prácu ľahšie. A tým sa kruh uzatvára.

 1. Myslíte si, že ste dobrý? Na službách ako Fiwerr dosť ľahko nájdete dosť klientov. Za bagateľ im vyrobíte čo chcú. Naučíte sa robiť to rýchlo a k spokojnosti klienta. Naučíte sa komunikovať v angličtine. Funguje to?
 2. Asi ste dobrý. Ukážte svoje dobré ukážky na serveroch ako Elance. Pomôžu vám dostať sa k lepším prácam a zakázkam. Získate lepšiu prax, trocha sa môže budovať aj meno. Funguje to?
 3. Asi ste nadpriemerne dobrý. Je jedno, či ste mali talent a schopnosti už od začiatku. Možno ste mali talent a rozvinuli ste ho prácou. Skôr, alebo neskôr si vás niekto všimne. Firma, agentúra. Dostanete dobrú ponuku a budete môcť robiť na projektoch už ako špecialista.

Týmto spôsobom môžete v kariére postúpiť zo záľuby na profesionálnu úroveň.

Nechcem však vzbudiť ilúziu, že takáto cesta je široká, dláždená a pre každého. Je veľmi veľa ľudí, ktorí vedia poskytovať služby na priemernej úrovni. Takí asi nebudú mať až tak oslnivú kariéru. No nič sa nestane, ak si skúsite, čo to spraví.

Berte to preto ako jeden z mnohých tipov pre prácu na doma. Veľa ľudí sa pasívne snaží nájsť v ponukách práce čo je práve voľné. Týmto spôsobom môžete ponúknuť to, čo vás baví a uvidíte, či to výjde. Ktovie, možno spravíte kariéru.