Práca na doma

Veľa ľudí dychtivo hľadá prácu na doma. Tak aby sa práca dala robiť doma. Pod pojmom „práca na doma“ sa dajú spravidla rozumieť 2 možnosti:

  • Pracovať (spravidla intelektuálne) z pohodlia domova a spravidla za vcelku dobrý peniaz.
  • Pracovať doma a niekto iný nám zadá prácu, spravidla manuálnu.

Keďže sám sa takto živím už vyše 10 rokov, viem, že takto sa zarábať dá. Chce to nápady, dosť tvrdú disciplínu a na začiatku dosť odvahy. Pozorujem však, že v poslednej dobe sa doslova roztrhlo vrece s podivnými hľadačmi práce na doma. V rôznych diskusiách zaznievajú zúfalé výkriky dvoch druhov:

  1. Hľadám prácu domov, dajte mi niekto nejakú…
  2. Všetci čo ponúkajú prácu na doma sú podvodníci.

Tie prvé výkriky píšu ľudia, ktorí sa nádejajú, že zoženú prácu, kde bude málo práce, veľa pohodlia a zasypú ich peniaze. Že je taká predstava naivná je asi jasné každému príčetnému občanovi. Tí menej príčetní potom odpovedajú na ponuky typu „pošlite nám peniaze a my vám pošleme podrobnosti“. OK. Pošlú. Potom im príde odpoveď, že „ak chcú viac podrobností, majú poslať viac peňazí“… A tak ďalej. Jednoduchý podvod na ľudí, ktorí nerozumejú pojmu Cash-flow (po Slovensky kešflou, vyslovovať s americkým šmakom).

Tip: pozrite si článok koľko stojí písanie. Ak sa chcete živiť copywritingom, tu sú moje skúsenosti ako to funguje.

Aká je realita? 21. storočie je storočím informácií. Ak niekto očakáva, že za lepenie obálok, či písanie adries sa dá dnes zarobiť, mal by sa veľmi rýchlo začať informovať. Manuálne práce sú skoro vždy zle platené. Ak plánujete pracovať z domova, mali by ste sa zaoberať skôr myšlienkami okolo podnikania. Len málo firiem u nás zatiaľ dovolí ľuďom, aby robili z domu. A tak najlepšie je byť svojím vlastným šéfom.

Práca na doma – pár tipov, ako na to

Mám tu tip pre tých, ktorí ešte nevedia kde začať. Nepýtajte sa „kto mi dá NEJAKÚ prácu“. Na základe takej otázky nenájdete nič použiteľné. Ak hľadáte niečo, nehľadáte nič. Každému zamestnávateľovi je jasné, že ste ochotní robiť čokoľvek. To znamená, že neviete nič, čo stojí za reč. Je jasné, že ponúkate nekvalifikovanú prácu, hrubú silu, trpezlivosť. Nič neviete. Takých ľudí sú všade húfy a robia za bagateľ.

Ponúknite zrozumiteľne, čo viete spraviť z domu. Napríklad

  • Viem navrhnúť kvalitný dizajn webu, mám takúto školu a na tejto stránke vidíte výsledky mojich prác. Pracujem z domu, takže ušetríte aj náklady, ktoré iní účtujú za prenájom kancelárie.
  • Na základe fotografie viem namaľovať olejomaľbový portrét vášho dedka.
  • Cez Skype doučím vaše deti matematiku.
  • Som právnik a ponúkam e-mailové poradenstvo.

S takou konkrétnou ponukou máte reálnu šancu, že vás osloví niekto, kto hľadá práve niekoho ako ste vy. Je to len príklad.

Jednoducho ak hľadáte prácu doma, nemôžete byť pasívni. Aktívne ponúknite čo viete robiť. Nebojte sa pritom ponúknuť aj zvláštne služby. Niekedy môžete mať šťastie a natrafíte na zákazníka ani neviete ako. S nezvyklou ponukou máte nulovú konkurenciu. Ak zaujmete, máte celý trh pre seba.

Napríklad, ja som pred časom hľadal niekoho, kto by vedel a chcel načítať knihy v Češtine a veruže som nenašiel niekoho ani na Slovenčinu. Buď sme narazili na neprekonateľné technické problémy (neschopnosť nahrať to kvalitne, neznalosť a neochota naučiť sa pracovať s mikrofónom), alebo iné ťažkosti. A tak som sklapol. Potom sa objavili programy, ktoré vedia načíať text do zvukového súboru (voice reader a podobné) a problém je vyriešený. Možno však nie som jediný, komu vyhovuje viac počúvať, ako čítať. Je to len príklad toho, že práca na doma je dnes často práca s dátami.

Ešte jeden tip

Viete svetové reči? Ponúknite službu virtuálneho asistenta, v zahraničí je to to záujem. U nás možno tiež, ale asi za nižší plat. Neviem, ja by som si pomoc dobrého asistenta vedel predstaviť. A znova – bola by to pre niekoho práca na doma, nemuseli by sme sa nikdy vidieť. Myslím, že aj mnoho iných vyťažených ľudí by takú prácu vedelo oceniť.

Virtuálny asistent je človek, ktorý robí rutinnú prácu. Zisťovanie údajov, vybavovanie e-mailov, vyrábanie grafov do prezentácií a podobné nudné a zdĺhavé veci, ktoré by manažér mal robiť na svojom počítači. Ak ich zadá asistentovi na opačnom konci mesta, alebo sveta, môže sa venovať stratégii a asistent to tip – top pripraví.

Takže poďme do záveru. Pracovať z pohodlia domova je normálny spôsob obživy. Vyžaduje však, aby pracovník vedel robiť niečo hodnotnejšie, ako lepiť známky na obálky. Najlepšie, ak vie robiť tú najlepšie platenú prácu – rozmýšľať.

No a ak neviete kde začať, radím vám, namiesto práce za úbohý groš sa po večeroch venujte čítaniu. Vzdelajte sa v nejakej zaujímavej a lukratívnej oblasti a po nejakom čase v tej oblasti môžete začať podnikať. Pekne z domu.

Práca na doma má aj problémy

Tie problémy sú často okolie. Ľudia sú dnes u nás zvyknutí, že doma máme slobodu, voľno. Kto je doma, ten má čas. Tento názor je tak hlboko zakorenený, že práca z bytu s ním môže byť v príkrom rozpore. Vy sa rozhodnete podnikať z domu. Pracujete, ale rodičia, babka, alebo niekto iný, kto je tiež v byte, chce vašu pozornosť. Pes chce ísť von, papagáj sa chce hrať, babička si pýta jesť, rodičia sa chcú zhovárať. A pritom vy musíte pracovať. Ďakujem pekne. To je asi najvážnejší problém. Vy máte prácu a do dverí vám každú chvíľu niekto nakukne. „Si doma? Super, poďme niečo robiť!“. Ale vy už robíte! To, čo by normálne bolo aj pre vás príjemné je odrazu pre vás vyrušovanie.

Takáto práca má aj ďalšie ťažkosti. Je to hlavne problém cieľov. Často sa vám nechce začať teraz. Nikto vás nekontroluje. Môžete začať aj o chvíľu. Alebo o dve chvíle. A práca čaká, kým si dáte kávičku, kým si upracete šuflík, kým podebatujete so susedom. Okolie vám dokáže pripraviť toľko podnetov a úloh, že po celom dopoludní ste ešte nič nespravili. Potom druhá kávička, ale medzitým niekto zapol televízor. A beží váš obľúbený seriál. A práca na doma zas čaká. Potom si už sadnete k počítaču, začnete robiť, no otvoria sa dvere a otec nakukne „Začalo pršať…“. A niť myšlienok je preč. Zas sa sústredíte, začínate pracovať. Bum, otvárajú sa dvere. „Už vyšlo slnko…“. Niť je pretrhnutá.

Takáto práca je výhodná skôr pre samotárov. Nemáte kolektív. Sú ľudia, ktorí by tak žiť nedokázali. Potrebujú sa denne stretávať s inými, aj keby to bol zlý kolektív, ale nevedie byť sami. Potrebujú si pohrkútať s druhými. Potrebujú sa poradiť, podeliť o nápady.

Práca z bytu teda je výhodná len za istých okolností. Myslite na to, keď sa o ňu budete uchádzať. Musíte byť proaktívni, mať doma prostredie, ktoré prácu umožní a nesmú vám chýbať ľudia.

Práca na doma vyzerá na prvý pohľad ako ideálna možnosť mať prácu a pritom nezanedbávať rodinu. Budete s rodinou keď treba a odpadá rané dochádzanie do práce a výdavky na benzín. Pred tým než sa rozhodnete zmeniť životný štýl a pracovať z domu, zvážte nasledujúce skutočnosti, s ktorými sa skôr či neskôr stretnete tvárou v tvár.

Možnosť prácu stále odkladať a vychutnávať sladké chvíľky nakoniec môže viesť k zlým pracovným návykom, alebo naopak, práca vás natoľko pohltí, že „pracovné miesto“ nikdy neopustíte. Práca na doma je naozaj len pre silné povahy a rozdelenie práce a rodinného života býva niekedy oveľa ťažšie ako v klasickom zamestnaní.

Takisto kontakty s ľuďmi sa obmedzia na telefonáty a e-maily. Postupne sa môžete nebadane dostať do izolácie, z ktorej sa do „normálneho“ života bude čoraz ťažšie vracať.