Affiliate marketing – zarábajte na internete

Zarobiť na internete sa dá rôzne. Dôležité je vyfiltrovať si to, čo má zmysel a čo nie. Určite ste už narazili na “klikačky” alebo platený mailing. V “kurze” je aj FOREX alebo stávky na ruletu. Všetko to je síce online, ale nie je to online marketing. Sú to skôr spôsoby, ako transportovať vaše peniaze niekam inam. Nás ale zaujíma skôr to, ako cudzie peniaze dostať do vašej peňaženky. 

Samozrejme, nie je to jednoduché a ani ľahké. Keby bolo, bola by veľká tlačenica.

Online marketing

Oblasť online marketingu sa zdá mnohým vzdialená a ťažko uchopiteľná. Je to však dostupné aj pre začiatočníka. Stačí si osvojiť terminológiu, vzdelávať sa a hlavne skúšať. Za pár týždňov sa zmeníte na mierne pokročilého a už môžete začať uvažovať o podnikaní. Dôležité je, že začať sa dá aj hneď a takmer zadarmo. Samozrejme, to čo neinvestujete v peniazoch musíte dihnať vlastným štúdiom, vzdelaním a skúšaním. Ale naučíte sa a neskôr na tom môžete stavať.

Affiliate marketing

Toto slovné spojenie ste už tiež asi počuli. Affiliate v anglkičtine znamená pričlenenie sa. V psychológii ak povieme, že niekto je afiliatívny, rozumie sa tým priateľskosť, družnosť. Na internete potom affiliate marketing znamená že máte nejakú dohodu s niekým. 

V praxi to potom vyzerá tak, že vy máte nejaký web a píšete, napríklad, o knihe. Napríklad by som vám pre začiatok práce na internete odporúčal kúpiť knihu Web ostrý jako břitva.

  1. Ak na tento odkaz kliknete, dostanete sa do kníhkupectva Martinus.
  2. V linke je umiestnený affiliate kód. Podľa neho kníhkupec vie, že ste k nemu prišli na základe môjho odporúčania.
  3. Ak si knihu kúpite, kníhkupec mi pošle províziu.
  4. Mňa to motivuje posielať ľudí k takému predajcovi, ktorý mi občas aj niečo zaplatí. Predajca si zas za tú províziu kupuje vyššiu návštevnosť a viac predajov.

Potiaľto je to veľmi jednoduché. Problém však nastane v praxi. Ak si tento článok prečíta trebárs 100 ľudí, nie je veľmi pravdepodobné, že by si jeden z nich šiel tú knihu kúpiť. Ale nech je to jeden. Pri bežnej provízii 5% z ceny na jednom predaji získate trebárs euro.

  • Vy potrebujete získať oveľa viac ľudí, najlepšie niekoľko tisíc denne, aby si niekoľko desiatok z nich kúpilo a zarobilo vám.
  • Zo zárobku potom musíte odpočítať odvody štátu – aby ste mohli zarábať na internete, musíte byť podnikateľ, alebo živnostník. To je mesačne hneď mínus tak 150 eur a viac.
  • Odpočítate tiež techniku, elektrinu a vybavenie, webhosting.

Až potom, ak vám vôbec niečo zostane, ste niečo zarobili.

Všimnite si, že vás tak trocha straším. Nechcem vám kresliť affiliate marketing v ružových farbách. Nečakajte, že z vás budú bezpracne euromilionári. Ak som vás ale neodstrašil, potom sa môžete pokúsiť uspieť.

Hlavnou úlohou affiliate marketéra je získať návštevníkov a tých potom môžete poslať nakoupovať. Problém je v tom, že to nemôžu byť len tak hocijakí návštevníci. Ak niekam naženiete ľudí, aby sa bavili, je to ľahké. Alle takí ľudia nie sú naladení na nakupovanie. Aj desaťtisíce baviacich sa ľudí vám veľa nezarobia.

Hlavné „tajomstvo“ affil marketingu teda je v tom, ako získať kvalitnú návštevnosť. Teda ľudí naladených kúpiť si niečo konkrétne. A tak možno vyrobíte web kde budete písať recenzie kníh. S affiliate linkami. Alebo web o pôžičkách. S linkami na pôžičky. Ľudia z takého webu sú naladení kúpiť, ale ťažšie sa získavajú.

Práve to je tajomstvo affil marketingu. Ako na to. Nie je to v skutočnosti tajné. Skôr si to treba naštudovať a skúsiť. Ak to spravíte dobre, zarobíte. Na Slovensku už je niekoľko úspešných podnikateľov, ktorí sa takto živia. Môžete ich skúsiť napodobniť.

Jedna z affiliate sietí (Dognet.sk) už pripravuje aj školenia, aby to záujemcom uľahčila. Je to zadarmo, takže nie je problém ak si to skúste.

E-mailový kurz Super Affiliate Academy je zadarmo. Tam sa dozviete všetko od základov. Nájdete tam aj videá,texty, obrázky… Stačí čítať a pozerať. Všetko zrozumiteľnou cestou, krok po kroku. Je to affiliate sieť DOGNET a keď sa rozhodnete začať s affiliate marketingom, môžete začať práve s ich kampaňami.