Ako zarobiť peniaze

To je pomerne častá otázka ľudí, ktorí majú málo peňazí.

  • Najjednoduchšou odpoveďou je: nájdi si lepší príjem.
  • Iná typická odpoveď: ak ti jeden príjem nestačí pracuj na ďalšom príjme.

V praxi potom vyzerá život človeka tak, že po prvom zamestnaní uteká do zamestnania druhého a v mene hesla: „ako zarobiť peniaze“ sa snaží pracovať v dvoch, dokonca niekedy v troch firmách. Je otázne, či je tento spôsob snahy zarobiť peniaze, tým optimálnym.

Základnou otázkou totiž často zostáva nie to, ako zarobiť peniaze, ale skôr to, ako peniaze neminúť.

Súčasný životný štýl je nastavený na konzum. To znamená, sme atakovaní reklamou, ktorá nás sugestívne vyzýva, aby sme si kúpili, to, či ono. Najlepšie to i ono… Ak si to chceme kúpiť, potom musíme riešiť otázku, ako na to zarobiť peniaze. Žiaľ veľa z vecí, ktoré kupujeme, vlastne vôbec nepotrebujeme.

Skôr než si teda položíte otázku, ako zarobiť peniaze, zoznámte sa s princípmi marketingu. Je dobré poznať stratégie, ktoré sa v nás snažia vyvolať ilúziu, alebo dojem, že daný produkt nutne potrebujeme.

Výrobca napríklad vyrobí nový mobilný telefón a chce ho predať. Vy však máte stále ten starý mobilný telefón, ktorý vám slúži bez problémov. A tu prichádza marketing, ktorý vo vás vyvolá pomocou reklamy dojem, že nový mobil potrebujete. Nutne, súrne. Že potrebujete nový fotoaparát, rádio, minipočítač na hranie hier, trvalé pripojenie na internet, či dokonca také zverstvo ako sledovanie televízie na mobilnom telefóne cez internet.

Marketing teda vytvára lákadlá, ktoré vyvolávajú netrpezlivú túžbu vlastniť novinku a človek na ňu nemá peniaze. Kladie si potom otázku, ako zarobiť, namiesto toho, či vôbec zarobiť potrebuje.

Nie, nie som proti zarábaniu väčšieho obnosu peňazí, to sa hodí vždy. Ale mnoho ľudí zarába pomerne málo, aj to málo míňa veľmi nerozvážnym spôsobom, na kúpu hlúpostí, luxusných predmetov, ktoré nepotrebujú, či v podstate zbytočného spotrebného tovaru.

Život je momentálne drahý a zdá sa, že bude ešte drahší. To všetko preto, že sme doslova obklopení drahou elektronikou, ktorá zaberá veľa priestoru. Preto potrebujeme väčší byt. No s väčším bytom máme väčšiu spotrebu energií. Nejde len o energiu, ktorú minú naše nové spotrebiče, ale aj o tepelnú energiu, ktorú treba do týchto väčších bytov priviesť. A s jedlom rastie chuť. Keď už máte väčší byt a dobre vybavený, dostanete chuť mať ho vybavený ešte lepšie.

Vzniká tak perpetuum mobile sústavného míňania peňazí, ktoré vedie k ústrednej otázke, ako zarobiť peniaze. A preto odpoveďou na túto otázku, by malo v prvom rade byť, ako peniaze neminúť.

Samozrejme môžete sa sústrediť na prácu vo firmách, ktoré platia lepšie ako iné. A tak poďme a pokúsiť aspoň trochu odpovedať na otázku, ako zarobiť peniaze.

Pozrite si prosím, o ktoré práce je záujem a o ktoré záujem nie je. To sa dá vidieť pomerne presne podľa toho, ako je ktorá činnosť platená. Práce sú tým lepšie platené, čím menej ľudí ich chce, alebo vie vykonávať. To znamená na jednej strane lepšie zarobíte ak budete chodiť vysýpať smeti, alebo pracovať v mimoriadne nebezpečnom prostredí. O takú prácu má záujem málo ľudí, a preto je zamestnávateľ donútený platiť viac, aby prilákal prípadných záujemcov o zamestnanie. Osobne si myslím, že je to cesta, ktorá je pomerne bolestivá a je vhodná len pre ľudí, ktorí nie sú schopní iným spôsobom sa uživiť lepšie.

Potom je veľké množstvo prác a činností, ktoré je ochotných vykonávať pomerne veľa ľudí, je teda veľká konkurencia, a teda cena za takú prácu môže byť ľahko znížená. Ak by sa vám nepáčilo, môžete pokojne odísť, zamestnávateľ si na vaše miesto rýchlo a ľahko nájde náhradu. Pracovať na takýchto pozíciách je asi pohodlné, pretože sa dá počítať s tým, že väčšine ľudí takáto práca bude vyhovovať.

Ak si kladiete otázku, ako zarobiť peniaze možno by ste sa mali pozrieť na vec ešte ináč. Žijeme v informačnej dobe. Asi najlepšie sú momentálne platené informácie.

Z toho vyplýva, že ak chcete zarobiť peniaze, nie v malom, mali by ste mať to, čo každý potrebuje. Znalosti, vedomosti, informácie. Akonáhle sa stanete odborníkom na určitú oblasť, máte reálnu šancu zarobiť peniaze o akých by sa vám bez týchto znalostí, možno ani len nesnívalo.

A tak cesta k naplneniu vízie, ako zarobiť peniaze, možno nakoniec vedie ku stálemu štúdiu, ktoré môžete vykonávať sami. Skúste sa venovať vo svojom voľnom čase štúdiu odbornej literatúry, pravidelnému navštevovaniu odborných internetových stránok a fór, vzdelávajte sa, venujte sa tomu, čím sa živíte. Pravidelne si dopĺňajte priebežné informácie a zúčastňujte sa na internete odborných diskusií. Touto aktivitou si časom vybudujete rutinu, pomocou ktorej dokážete veľmi dobre reagovať na väčšinu odborných požiadaviek. Stanete sa človekom, o ktorom sa v odborných kruhoch bude vedieť.

Budete bežným členom diskusných skupín, ktorých sa zúčastňujú odborníci z rôznych firiem a odborností. Ak sa vo veci vyznáte a viete dobre komunikovať, je veľmi pravdepodobné, že si vás všimnú a zapamätajú. Neskôr keď budú vedieť o vhodnom pracovnom mieste pre vás, môžu vás osloviť. Rovnako vy môžete svoje skúsenosti oveľa ľahšie predať ak budete mať za sebou určitú činnosť, ktorú môžete podložiť. A tak cesta k tomu ako zarobiť peniaze často vedie znovu len ku nepohodliu. Namiesto toho, aby ste večer pozerali správy na svojom novom plazmovom televízore, skúste začať trochu ináč. Nekúpte si plazmový televízor, ale niekoľko kníh.

Venujte voľný čas svojho života do dovzdelania samého seba v svojej odbornosti. Uvidíte, čo to urobí s vašou kariérou v pomerne krátkodobom horizonte.

Iste ak teraz začnete študovať, nedostanete tým odpoveď na otázku, ako zarobiť rýchlo. Vzdeláte sa a peniaze možno začnete zarábať neskôr. Možno o rok a možno o niekoľko rokov. No investícia je potrebná už dnes. Investícia času, nepohodlia a intelektu. Výsledok však stojí za to.