Práca na doma popri materskej: dá sa to!

Materská dovolenka nie je v našom štáte nejako vysoko ohodnotená. Aj to prispieva k tomu, že ženy na materskej dovolenke sú častými záujemkyňami o prácu na doma alebo nejaké vhodné privyrobenie si popri materskej.

Ja som tiež patrila k takýmto mamičkám. Rodinný rozpočet nám postačoval len tak-tak a ja som cítila, že niečo musím robiť.

Spočiatku som doučovala anglický jazyk a musím povedať, že záujem o lekcie angličtiny bol veľký. Pritom nemám štátnicu, len certifikát a za sebou pár mesiacov strávených v Anglicku. Angličtina ma však veľmi baví a tak som spojila príjemné s užitočným. Nevýhodou bolo, že som musela vždy počas hodiny zariadiť opatrovanie synčeka. Keďže však bývame s mojimi rodičmi a mama je už na dôchodku, nebolo to také ťažké. Teraz, keď mám už dve deti, je to horšie a angličtinu učím už len raz do týždňa.

Už po narodení synčeka som však cítila, že sa o svoje zážitky z pôrodu a materstva musím podeliť. Potrebovala som sa z toho vypísať. A tak som vo voľných chvíľach začala písať. Svoje príbehy som poslala do časopisov a internetových časopisov. Aká bola moja radosť, keď mi ich uverejnili a dokonca mi za to zaplatili. Dalo mi to potrebné sebavedomie a onedlho som sa odvážila osloviť aj redakcie internetových magazínov s ponukou písať pre nich externe články.

A tu sa začala moja „kariéra“ na materskej. Ako externá redaktorka pracujem už takmer tri roky. Zo začiatku som si privyrobila mesačne okolo 30 Eur, dnes sa táto suma pohybuje už v stovkách Eur a ja stále nachádzam nové a nové možnosti.

Okrem toho, že ma písanie neskutočne baví a je to môj relax, dáva mi to aj pocit zadosťučinenia a významným podielom prispievam do nášho rodinného rozpočtu, ktorý pri mojej materskej s dvoma deťmi naozaj nie je práve ružový.
Viem, ako sa mamičky snažia nájsť prácu na doma a viem, aké sklamania zažívajú, pretože všetko je väčšinou samý podomový predaj alebo podvody, klikačky a podobné „zaručené“ spôsoby zbohatnutia.

Ja som našla iný spôsob, ktorý bol spočiatku skôr mojím relaxom a dnes je z toho výrazné prilepšenie si k materskej. Treba mať otvorené oči, veriť sebe a svojim schopnostiam a hľadať možnosti, ako svoje schopnosti využiť.

Poviete si, ako si pri dvoch deťoch a domácnosti možno nájsť čas na písanie? Ja píšem denne priemerne dva-tri články. Niekedy za týždeň nestihnem veľa a väčšinu píšem cez víkend, keď je manžel doma a venuje sa deťom on. Inak využívam čas, keď deti večer zaspia. Som doma, nikam nemusím chodiť a práca ma baví a napĺňa. Televízor nepozerám, vôbec mi to nechýba a stíham sa venovať aj manželovi. Je to proste o efektívnom využívaní času.

Možno tento článok a táto moja skúsenosť pomôže inej mamičke či mamičkám, ktoré sa snažia nájsť vhodnú prácu popri materskej. Ako vidíte, dá sa to.

Napísala Maria

Tip: pozrite si článok koľko stojí písanie. Ak sa chcete živiť copywritingom, tu sú moje skúsenosti ako to funguje.