Finančné tipy

Je zaujímavé, ako rýchlo sa dokážeme naučiť peniaze míňať. Málokto sa však naučí peniaze zarábať v takom množstve, aby preň prestali byť problémom. Na tomto webe sa budeme venovať práve tomuto fenoménu. Je dobré, aby sme asi začali najskôr trochou teórie:

Čo sú to peniaze?

Ak by ste začali hľadať odborné definície, asi by ste boli prekvapení, ako veľa ich je. Každý autor hovorí o niečom inom a pritom všetci myslia na to isté.

 • Peniaze sú symboly ktoré samy nemajú hodnotu, ale zastupujú nejakú hodnotu, ako meradlá. Toto je definícia, ktorá zdôrazňuje symbolickú hodnotu platidla. Je to podobné, ako meracie pásmo. V skutočnosti miera, napríklad, jeden centimeter nič neznamená. Mohla by byť akákoľvek. Môže však slúžiť ako meradlo.
 • Z ďalšej definície nás môže zaujať fakt, že to, čo bude platidlom musí byť akceptované všeobecným konsenzom. To znamená, že určitá skupina ľudí sa dohodne, že napríklad mušle budú mať funkciu peňazí. Ak dôverujeme tomu, že za 3 mušle dostanete peceň chleba, je to v rovnakom poriadku, ako keby ste v inej spoločnosti platili bankovkou svetoznámej meny.
 • Definície ďalej zdôrazňujú, že nejde len o prostriedok výmeny. Ďalšia dôležitá funkcia platidla je aj možnosť uchovávať hodnotu. To je užitočné, pretože tak môžete sporiť. Dôležité je vedieť, že ak niekde na PayPal budete mať napísané nejaké číslo, tak to bude platiť. Ak zaň dnes kúpite jedlo na týždeň, tak aj o rok by sa malo dať z tej čiastky kúpiť porovnateľné množstvo tovaru a služieb. Jasné, pohyb kurzu či inflácia môžu situáciu zmeniť, ale teraz sa brodíme myšlienkami z definícií.

V priebehu času aj peňažníctvo zaznamenalo dosť veľký vývoj. Niekedy v začiatkoch to bola prostá výmena tovarov. Tá je nepraktická. Potom sa začali objavovať dlžné úpisy. Zlatník vystavil potvrdenku, že drží zlato a potvrdenka mohla fungovať ako platidlo. Tak sa aj stalo. Majiteľ takého úpisu mohol výmenou za tento úpis od niekoho získať tovar, alebo službu.

Z toho modelu neskôr začali vznikať banky, pretože dôveryhodný zlatník mohol vystaviť viac dokladov, než mal zlata. Tie bolo u neho možné zmeniť za zlato. Fungovalo to, pretože málokedy chceli všetci naraz všetko zlato.

Čoskoro z toho boli mince – zlaté. Tie sa však používaním otierali a zmenšovala sa tak ich hmotnosť a teda aj cena. Preto neskôr vznikli mince z lacného kovu a bankovky. V minulom storočí sa zrušilo viazanie peňazí na zlato. Už neplatí „bankovky sú kryté zlatom“. Už je to len dohoda o hodnote. Akonáhle sa dohoda – teda dôvera – stratí, stratí sa aj sila meny. To je dosť nepríjemný problém.

Sú peniaze čas?

Známe príslovie čas sú peniaze sa veľmi nedá obrátiť. Peniaze nie sú čas. Ale dá sa za peniaze kúpiť si, napríklad, pracovný čas spolupracovníka. Alebo si kúpite drahé lieky a to vám dá nejaký čas navyše. Preto sa toto príslovie tak dlho drží v povedomí.

Akokoľvek sa na to pozriete, bez financií je v dnešnej spoločnosti a v našich končinách ťažký život. Technicky by sa asi dalo niekde skryť pred štátom a jeho daňami. Žiť kdesi zabudnutý, bez elektriny, tepla. Všetko čo treba si dopestovať. Obávam sa však, že málokoho by takáto romantika lákala.

Je veľmi príjemné mať aj len základné možnosti. Tie sú však len na predaj. Aby ste teda mohli žiť štandardným životom v európskom prostredí, potrebujete mesačne minúť pár stoviek. Keďže ich potrebujete minúť, potrebujete ich nejako aj prijať.

Koľko peňazí treba, aby sme boli spokojní?

To človeku ako otázka naskočí akosi automaticky. Ekonómovia a sociológovia už na tú tému robili výskum. Majú aj čísla. Ak máte príjem niekde okolo 3000 až 4000 eur mesačne, ste spokojní. Taká čiastka totiž umožní:

 • Že sa nemusíte zaujímať koľko čo stojí, ale kúpite si čo potrebujete. Nemusíte v bežnom živote používať vety typu „toto si nemôžem dovoliť“. Je to príjemné, odsúva to totiž pocit frustrácie z nedostupnosti materiálneho vybavenia. Jednoducho môžete myslieť na čokoľvek iné, ako na peniaze.
 • Máte oveľa viac peňazí, ako absolútna väčšina ľudí okolo vás. Pri tomto bode sa zastavím. Porovnávame sa spravidla s porovnateľnými ľuďmi. Zvárač nezávidí majiteľovi veľkej firmy, že má možno stonásobne lepší príjem. Ale veľmi bolestivo zažíva, ak kolega zvárač má o 7 eur viac. Pokiaľ potom žijete s lepším príjmom ako mnohí okolo vás, zlepší to vašu spokojnosť.
 • Pokiaľ nemáte zbytočne veľké oči (alebo márnotratnú manželku) nepotrebujete viac. S takým príjmom si zaistíte pohodlné bývanie, vozenie, vybavenie a nie príliš obmedzené dovolenky.

Výskum ekonómov skúmal spokojnosť. Ukázalo sa, že ako rastie príjem vysoko nad úroveň 4000 eur, už sa pocit spokojnosti nijak výrazne nezlepšuje. Technicky je dokonca možné, že pri veľmi vysokých príjmoch sa môžu dostaviť nové problémy. Tam už sú v hre aj otázky, ako bezpečne takú sumu uložiť a chrániť trebárs pred infláciou. Ale to v tejto chvíli nie je naša téma.

Pokiaľ žijete v našom priestore, oplatí sa hľadať spôsoby, ako sa dostať k optimálnemu príjmu. K takému, aby ste boli spokojní. Platy na úrovni 3000 eur a viac sú v zamestnaniach bežné skôr pre špičkových špecialistov. Pre tých, ktorí svojou prácou dokážu zarobiť ešte oveľa viac. Neprekvapia preto u manažérov, prvotriednych predajcov, špičkových odborníkov. Pokiaľ nepatríte do takej kategórie, alebo na to nemáte vzdelanie, tak také dvere sú vám zatvorené. Aspoň pokiaľ ide o zamestnanie.

Pokiaľ to cez zamestnanie nejde, môžete zvážiť podnikanie. Nechcem vás lákať na vzdušné zámky – zarobiť si formou živnosti trebárs 3000 eur mesačne a to už po odrátaní nákladov a daní – to naozaj nie je ľahké a asi ani celkom bežné. Nepočítajte s tým, že je to úloha, ktorá by sa dala zvládnuť za pár mesiacov. No v zamestnaní sú niektoré pozície takpovediac zablokované. Často je formálnou podmienkou vzdelanie. Príkladom môže byť predajca, ktorý reprezentuje firmu. Často je požadovaná vysoká škola. Ak ju nemáte, nezoberú vás. No vy môžete mať talent a veľa vedomostí. Ak ste skvelý predajca, potom máte šance živiť sa sám.

Podnikanie teda síce nevyžaduje formálne vzdelanie, ale neznamená to, že sa nebudete vzdelávať. Naopak. pre úspech v podnikaní je dobré všeličo sa naučiť. Keď to viete, potom máte výhodu. Tak sa môže stať, že si vlastne postupom času doplníte rozsah vedomostí na úroveň vysokoškoláka, len na to nebudete mať diplom.

Viem, tu a tam sa dá podnikať aj bez znalostí, ak máte taký nápad, určite to skúste. Vzdelanie a sčítanosť nie sú podmienkou na to aby ste mohli zarábať veľa peňazí. No sú výhodou, ktorá zvyčajne neublíži.

Ďalšia možnosť, ako si zvýšiť príjem je nepohodlná. Ale zas nepotrebujete ani euro navyše:

Hodnota peňazí je rôzna podľa toho, kde žijete

Odsťahujte sa. Ak, napríklad, žijete v Bratislave, tak tam s nejakou tisíckou mesačne budete žiť dosť natesno. Prežijete, ale veľmi sa nemôžete rozhadzovať. Čo tak odsťahovať sa niekam, kde je horšia situácia? Ak pracujete z domu, tak to nie je problém. Vo chvíli, ak budete žiť niekde na strednom, alebo východnom Slovensku, máte nové pravidlá hry. Najmä, ak veľa nejazdíte.

Sú regióny, kde je všetko inak. V Bratislave si za 3000 eur sotva kúpite bývanie. V zapadnutej obci za tú sumu môžete mať aj dom. Nie až tak, ale klesnú aj iné náklady. Potraviny si od susedov často kúpite za bagateľ. Ovocie, zelenina sú tým vyriešené. Miestne obchody tiež nemajú také marže, ako musia nasadiť obchodníci v draho platených prenájmoch obchodných centier.

Navyše život na vidieku znamená aj menej návštev obchodných centier, reštaurácií, kaviarní, kín… Jednoducho menej kúpite. Menej miniete. No a poteší aj to, že s vašim príjmom ste na tom v porovnaní s ostatnými jednoducho lepšie. To vám môže dať lepší pocit. Nie, nechcem tým povedať, že sa máte chvastať. Alebo porovnávať. Ale jednoducho to tak funguje.

Samozrejme, sú aj iné krajiny. Tam by ste sa s príjmom 1000 eur mohli cítiť ako kráľ. V iných zas ako žobrák. Vždy je preto dobré kalkulovať.

Život na vidieku či v iných krajinách však môže priniesť aj problémy. Mestský človek môže naraziť na problém pocitu nudy prerušovaný brechaním psov a kikiríkaním. V niektorých oblastiach zas môže byť problém s kriminalitou.

Peniaze nie sú všetko… Ale dosť veľa áno

Mnoho ľudí sa snaží relativizovať. Povedia vám, že peniaze nie sú všetko. Že sú aj dôležitejšie veci v živote. Áno, to je pravda. Môžeme sa pozrieť na Maslowovu pyramídu hodnôt a potrieb človeka a hneď vieme presne povedať, čo presne je dôležitejšie, ako niečo iné. Kdekoľvek sa práve nachádzate, čokoľvek robíte.

 • Určite najdôležitejšie pre vás bude dýchanie, inak ste za pár sekúnd mŕtvi. V zime je dôležité teplo, inak zamrznete. Voda, jedlo, spánok, vylučovanie… To sú úplne základné hodnoty. Sú dôležitejšie ako dukáty. Všimnite si však, že aj na uspokojenie najzákladnejších potrieb už často prostriedky potrebujete.
 • Ako sa budete posúvať v systéme hodnôt k vyšším oblastiam, nič sa nezmení. Bezpečie a istota sú hneď ďalšími potrebami potom, ako máte zaistené úplné základy na život. Ani možnosť úkrytu už dnes nie je zadarmo, ak teda neplánujete spať v rúre s bezdomovcami.

Jednoducho môžeme relativizovať. Sú dôležitejšie veci než prachy. Ale skúste ich vymenovať a skúste ich realizovať bez peňazí.

Určite by som medzi také dôležité a hlboké hodnoty umiestnil

 • Lásku.
 • Rodinu.
 • Pocit spolupatričnosti.
 • Umeleckú, či intelektuálnu sebarealizáciu.
 • Pomoc.

Problémom je, že takéto hodnoty vyžadujú istý servis. Aby sme si mohli užiť príjemné popoludnie s blízkymi, znamená to že máte čo na seba, čo do seba, že sa máte kam vrátiť… To všetko je treba kúpiť.

Neveríte tomu? Skúste si to bez peňazí

Proste si kúpte za pár eur lístok na vlak a niekde vystúpte. Ale prosím pekne: z vlaku vystúpte bez peňazí a nahí. Bola predsa reč o tom, že nie sú dôležité. A šaty ste nekradli. Tak. A teraz začnite žiť život v porozumení, harmónii a láske s blížnymi. Začnite žiť život plný tých dôležitých vecí, na ktorých naozaj záleží. Viac, než na prachoch.

Viem, dosť absurdný príklad. Ale ukazuje to, ako sme závislí jeden na druhom. Ako výmenu používame práve peniaze. Ak ich máme málo, potom je to znak, že my sami nedávame „von“ toľko, koľko by sme chceli prijať.

Preto sa na tomto webe venujem téme, ako získať peniaze, ako si ich udržať a ak to je trocha možné tak aj ako sa vyhýbať požičiavaniu.