Ako si zarobiť?
Získať peniaze je dnes nevyhnutnosť. Náš svet je zariadený tak, že za peniaze sa vymieňa tovar aj služby. Akokoľvek to znie neromanticky, jednoducho ich potrebujeme. Keďže sú potrebné, bude dobré hľadať cesty, ako sa dajú získať podľa možnosti
- veľa
- jednoducho
- rýchlo
Tieto tri požiadavky sú logické, ale idú jedna proti druhej. Ak nemáte to šťastie, že ste milionárom, pravdepodobne máte peňazí málo, ťažko sa vám získavajú a ak už je niečo na obzore, prichádza to zatraceně pomaly. V ďalšom texte teda budeme predpokladať, že patríte medzi ľudí, ktorí ešte možno presne nevedia ako na to. Potom je dobré pozrieť sa veci na zúbky.
Zákonitosti príjmu peňazí
Peniaze majú svoje zákonitosti, ktoré je dobré poznať. V opačnom prípade totiž hrozí, že narazíte na podvodníka, ktorý vám nasľubuje presne to, čo ste chceli počuť. A okradne vás. V prípade, že ale poznáte zákonitosti, bude vás podozrivo dobrá ponuka varovať, pretože viete, že je príliš dobrá. Ak napríklad niekto ponúka, že vám dá zarobiť, ale požaduje za to nejakú platbu. Môže to byť podvod.
Rýchlosť akou môže rásť náš príjem
Či už predávate, máte firmu, alebo zamestnanie, rast príjmu je príjemná vec. Každý to akosi očakáva a chce. Je to prirodzené. Zákonitosť v tomto bode nájdete v tom, že vo väčšine prípadov sa vám podarí dvíhať finančný príjem skôr pomaly, ako rýchlo.
Počítajte s tým, že ak tento rok zarábate 500 eur, tak možno budúci rok to bude viac. Možno 600. Možno 750. Taký vývoj môžete označiť za priaznivý a reálny. Ak ste zamestnanec, budete sa asi musieť veľmi oháňať. V niektorých zamestnaniach je to dokonca asi až nereálna cifra. Môžete byť v pozícii, kde je nejaký strop za ktorý sa nedostanete. Potom smola.
Nejak takto môžete počítať, že sa reálne môže zvyšovať váš príjem, ak sa snažíte a ak sa vám aj darí. Žiadne veľké skoky, žiaden strmý rast príjmu.
Mnohí očakávajú takýto scenár. NIEČO sa stane, hop, a sme boháči. Žiaľ, takéto finančné scenáre sa v reálnom živote podaria naozaj len zriedkakedy.
V prípade, že váš príjem je závislý od vašej šikovnosti, môže sa zväčšovať. Postupne sa stále lepšie učíte predávať. Alebo máte stále lepší „nos“ na klientov. Potom môžete počítať s tým, že každý rok sa to celé trocha zlepší. Ale stále platí, že príliš veľký rast je zriedkavý.
Ak by vám, napríklad, niekto ponúkal tento rok 500 a budúci rok trebárs 3000, potom buďte veľmi opatrní. Je to veľmi lákavá ponuka. Nie je ale príliš bežná. Vždy sa zamyslite, prečo práve vy by ste sa mali dostať k nejakej podozrivo lukratívnej finančnej ponuke. To stačí. Proste si v duchu preberte aj možnosť, že ide o podvod. Ak vám vyjde, že ste mali šťastie a je to čestná ponuka, siahnite po nej.
Je však dobré počítať s tým, že rast príjmu peňazí býva skôr pomalší. Ak má ísť rýchlo, ujasnite si prečo. Ak poznáte logickú odpoveď, tak to stačí. Je to dôležité aj preto, aby ste sa uchránili pred sklamaním. Niekedy ľudia majú priveľké očakávania. Začne podnikať a dúfa, že zakrátko sa stane boháčom. Mesiace plynú, ale nič také sa nedeje. Na účtoch prázdnota, nič na obzore. To je normálny stav a nedočkavosť by vás nemala odradiť.
Toľko teda k priemernej rýchlosti, ako vám môže postupne narastať príjem.
Smer toku peňazí vyplácaných za zamestanie
Druhá zákonitosť pri zarábaní peňazí sa týka zamestnancov. Ak hľadáte brigádu, zamestnanie, výpomoc, alebo inú platenú prácu. Zákonitosť znie: peniaze musia prichádzať ku vám, nie od vás.
Viem, znie to banálne. Čudovali by ste sa ale, koľkí dnes naletia rôznym podrazákom. Je celkom bežné, že nájdete inzerát, ktorý ponúka zaujímavú prácu. Zdá sa, že ste konečne našli spôsob, ako zarobiť peniaze, ale moment! Skôr, než sa dozviete aká je to práca, príde vám požiadavka, že musíte zaplatiť nejaký šek, alebo poplatok. Skoro na 100% ide o podvod.
V zamestnaní je cieľom že vy budete pracovať a dáte svoj čas. Za to dostanete výplatu. Všetky ostatné modely musíte veľmi dôkladne skúmať. Pracovné miesta nie sú až tak hodnotná komodita, že by sa za ne malo platiť. Vyhnite sa preto sklamaniu. Chce od vás niekto preddavok za to, že môžete niekde začať robiť? (Cítite v tom tú absurditu?) Nesadnete hneď na lep.
Ak teda ste zamestnancom, smer toku peňazí by mal trvale ísť smerom ku vám.
Smer toku peňazí pri podnikaní a živnosti
Celkom iná situácia nastáva, ak chcete podnikať. Tam je celkom normálny stav, že najskôr investujete (nemusia to byť peniaze, niekedy len čas) a potom získate niečo späť. Formy podnikania sú rôzne. Niekde treba na začiatok veľký kapitál, inde stačí nápad a práca. O tom sa podrobnejšie rozpíšem na inom mieste.
V začiatkoch podnikania je celkom normálne, že v úvode sa celkom ľahko dostanete do mínusu. Ak nemáte finančné rezervy, tak asi pôjde o dlh. Môže trvať dlho, kým sanotná podnikateľská činnosť začne zarábať. Kým splatíte dlh, alebo mínus. Až potom začne rásť aj váš príjem. Dovtedy vlastne len investujete a dúfate, že to bude ziskové.
Tu sa venujeme otázke ako zarobiť peniaze a živnosť či podnikanie na to použiť môžete. Chce to však od vás často viac znalostí a trpezlivosti. Vždy je tu riziko, že to čo ste investovali sa vám už vráti len vo forme drahej skúsenosti.
Asi najčastejšie sa dnes stretnete s ponukami na takzvané sieťové podnikanie, alebo multi level marketing (MLM). Tu platí to, čo platí pre bežné podnikanie. Asi bude potrebné uhradiť nejaký umelo vytvorený vstupný poplatok. Často si treba aj kúpiť nejaké produkty a potom môžete začať podnikať. Tu by som odporúčal dať pozor. Ak nie ste veľmi šikovný predavač a ak neviete skvelo komunikovať, pravdepodobne neuspejete. Je to tvrdý biznis.
Predaj tovaru je síce dobrý nápad, ale dnešná doba je iná, než pred mnohými rokmi, keď vznikali spoločnosti sieťového predaja. Dnes veľa ľudí chce kupovať samo. Prechádzať sa po nákupáku, vybrať si tovar, zaplatiť peniaze aké sú na cenovke. Menej sa im páči „brať“ od suseda. Môže v tom byť závisť, nedôvera, ale je to tak. Preto buď ste šikovní a viete druhých presvedčiť. Potom je reálne, že zarobíte peniaze aj v tomto biznise.
Každopádne, ak ide o živnosť, potom smer toku peňazí v prvej fáze bude asi od vás a neskôr by mali začať prúdiť oboma smermi, teda aj k vám.
Ešte na porovnanie príklad, ako zvyčajne rastú príjmy pri zamestnaní. Každý rok možno trocha pridajú, ale väčšinou ste stále na podobných číslach.
Príklad kedy sa vy snažíte sami zarobiť peniaze
Najčastejšie sa ľudia správajú tak, ako sú naučení. V škole do nás vtĺkli, že peniaze sa zarábajú v práci. To znamená, že vy niekam chodíte. Tam pracujete a oni vám za to dajú mzdu. Je to spôsob, ktorý je pohodlný. Nemusíte rozmýšľať. No nebudete mať asi celkom pohodlný život.
Podobne sú na tom aj živnostníci. Obuvník, alebo kaderníčka. Tiež musia vykonávať určitú činnosť a a za ňu zarábajú peniaze. Je to v poriadku, ale má to jedno slabé miesto. Vyžaduje sa vaša prítomnosť. Ak lekár prestane ordinovať, stratí príjem.
Akonáhle prestanete pracovať, strácate príjem. Absolútna väčšina ľudí je v tomto režime. Je to logické, ale nie je to pre toho lekára práve príjemné. Naopak. Vytvára to tlak, ktorý ho drží pri svojom povolaní, pretože zarábať potrebuje.
K tomuto bodu veľa písať netreba. Poznáme ho takmer všetci. Ak je zle, môžete sa zamestnať. Ale vždy ak to je len trocha možné, hľadajte aj možnosť, ako by ste si zabezpečili pasívny príjem.
Pasívny príjem z vašej predchádzajúcej činnosti
Aj keď pojmom pasívny príjem tu narábam odvážne, hneď to upresním. Skutočne pasívny príjem ponúka skôr nižšie uvedený model, kedy investujete. Nemovitosti, akcie, alebo čokoľvek. Od istej chvíle potom už bude prichádzať len príjem, ktorý naozaj nevyžaduje vašu prácu. Môže fungovať desiatky rokov. To je skutočný pasívny príjem. Inak takto medzi nami – tiež vec zriedkavá. My v tomto bode budeme pod pojmom pasívneho zárobku rozumieť aj príjem rozložený v dlhšom čase. Viem, nie je to pasívne a čo je horšie – často po pár rokoch môže vyschnúť.
Niečo spravíte. Následne vám začnú za to prichádzať peniaze. Buď oneskorene, alebo z opakovaného predaja (napríklad licencie na fotografie, alebo reklama na webe). Ak po nejakom čase prestanete pracovať, naďalej vám budú prichádzať nejaké prostriedky. Zárobok teda máte aj keď ste mimo svojho pracoviska.
Takýto príjem JE REÁLNE dosiahnuť, ak ste trocha šikovnejší, trocha talentovaní a ochotní to skúšať. Príkladom je ak spevák naspieva hit, alebo autor napíše dobrú knihu. Alebo vytvoríte obľúbený web. Taká akcia spravidla – ak je úspešná – kopíruje takzvanú krivku životnosti produktu. To znamená že po odrátaní marketingových nákladov a investície zrazu začnete byť v zisku. V istej chvíli sa to však zastaví a potom začne padať. Jednoducho váš produkt už je zastaraný. To môže trvať pár rokov.
Príklad, ako môže vyzerať príjem z publikovania knihy. Príjem z predaja produktu zvyčajne najskôr rastie a potom postupne klesá. V skutočnosti to teda nie je reziduálny príjem, ktorý by bol trvalý. Je to len príjem rozložený v dlhšom čase. Viem, bolo by super mať naraz všetky peniaze, ale spomeňte si na úvod. Peniaze prichádzajú pomaly. V tomto prípade to môže byť aj výhoda.
Pozerám sa na taký príjem ako na tak trocha pasívny. Prečo? Pretože v čase kedy vám chodia peniaze, nemusíte robiť nič. Samozrejme, nič vám nebráni v tom čase už pracovať na inom projekte.
Potom graf môže vyzerať aj takto. Po spustení prvého úspešného projektu môžete začať robiť ďalšie. Tie vytvárajú nové zdroje zárobku. Priebežne potom budete zarábať peniaze naraz z rôznych projektov a neprekáža, že staršie projekty už postupne „skapínajú“.
V praxi sa ukazuje, že ak máte rozbehnutých niekoľko projektov, ktoré majú takto oneskorené príjmy, môžete postupne vytvoriť stav, kedy sú príjmy stále trvalé, aj keď staršie projekty po pár rokoch môžu zaznamenať pokles. Nové ich nahradia. Už spomenutý príklad knihy je tiež ukážka, ktorá môže vytovriť príjem aj na 10 rokov. Nie, nie je to na jachtu, dom a auto. Slovensko je na to príliš malý trh. Ale môže vám to pomôcť vykryť časť nákladov každý mesiac po dobu mnohých rokov. To nie je zas až tak márna bilancia.
Príklad kedy nechávate peniaze zarobiť samé
V ideálnom prípade môžete nechať pracovať peniaze pre vás. Taká činnosť je, žiaľ, zahalená rúškou nepohodlia. Ak sa vo veci dobre vyznáte a ste šikovní, máte príležitosť. Môžete investovať svoje peniaze takým spôsobom, aby vám v priebehu času prinášali zisk.
Všimnite si, že znova spomínam slovo čas. Peniaze sa zvyčajne rozmnožujú skôr pomaly ako rýchlo. Ak vám niekto sľubuje opak, zvýšte opatrnosť.
Napríklad investujete peniaze do domu a ten začnete prenajímať. Za niekoľko rokov (alebo desaťročí) sa vám investovaná suma vráti. No dom zostáva. Odteraz už vaše peniaze pre vás pracujú. Alebo si kúpite akcie nejakej začínajúcej firmičky. Ona sa za pár rokov stane svetovou značkou a vaše akcie odrazu majú neporovnateľne vyššiu hodnotu. Vaše peniaze sa sami rozmnožili.
Schéma ideálneho reziduálneho, pasívneho príjmu by mohla vyzerať takto. Spravíte nejakú akciu, transakciu, alebo niečo podniknete. To spôsobí, že časom začnete dostávať peniaze. Napríklad založíte firmu v ktorej ste majiteľ, ale nepracujete tam. Keď firma začne byť zisková, po zaplatení vlastnej réžie a daní zostanú peniaze. To je váš príjem. Môže vám prichádzať aj desiatky rokov. Príkladom môžu byť majitelia firiem typu franšíza. Vytvorili úspešný podnikateľský model (práca) a teraz predávajú licencie. Zo zisku aďlších podnikateľov potom dostávajú provízie. Bez toho, aby čokoľvek robili.
V bežných podmienkach to však tak jednoduché nebýva. Banky vám budú ponúkať rôzne skvelé úroky. Len ak sa na tie skvelé úroky prizriete lepšie, zistíte, že tam niečo nesedí. Porovnajte, aké úroky žiada rovnaká banka ak vám peniaze chce požičať. Hneď uvidíte iné čísla. Navyše ak sa chcete pustiť do investovania do rôznych fondov a iných finančných nástrojov pre verejnosť, spravidla to nie je výhodné pre vás. Ak odrátate dane, rôzne poplatky a provízie, nezarobíte peniaze práve vo veľkom.
Preto som spomenul, že nechať peniaze aby zarábali samé na seba chce šikovnosť a skúsenosti. Nie je to nič pre človeka, ktorý by chcel cestou z práce niekam investovať dve stovky a za týždeň že by z toho bolo aspoň na auto.
A teraz to najdôležitejšie
Mnohí ľudia sa veľmi presne zamerajú na cieľ zarobiť. Sústredia sa na to a hľadajú, kde by sa čo dalo získať. Ja vám odporúčam, aby ste sa na vec pozerali celkom opačným spôsobom. Kto má prácu, alebo možnosti, k tomu sú otrčené tisícky rúk a často aj s klobúkmi. Daj, daruj, požičaj, zamestnaj. Je to únavné a otravné.
Odlíšte sa od davu. Nežiadajte. Nehľadajte, kto by vám niečo dal. Ponúkajte.
Ujasnite si, čo viete a čo robíte radi. Potom nájdite niekoho, kto by mohol vašu službu potrebovať a tomu dajte priamo ponuku. „Viem vám pomôcť s touto vecou.“ Ak totiž viete riešiť problémy, pomáhať, niekto vás bude potrebovať. Veľmi rád vám zaplatí.
Preto sa už radšej nepýtajte ako zarobiť peniaze, ale radšej: čo viem ponúknuť také, že sa o mňa budú biť? Pretože ak na túto otázku máte odpoveď, máte zároveň istotu, že si nájdete prácu aj zárobok.
Horšie sú na tom tí, ktorí v škole príliš nedávali pozor a aj v živote sa toho veľa nenaučili. Tí potom majú málo čo ponúknuť. Pre nich by som odporúčal, aby sa pokúsili dohnať to, čo zameškali. Či je to váš prípad, alebo nie, oplatí sa vám, ak sa budete ďalej len zlepšovať.
Osobný rozvoj je oblasť, ktorá sa vám vráti. Vaša finančná investícia je mierna. Viac musíte investovať času. Čítajte knihy. Sledujte čo sa deje v odbore, ktorý sledujete. Zúčastňujte sa na kurzoch komunikácie, či riešenia konfliktov. Ako sa budete zlepšovať, tak sa vám začnú v živote objavovať aj ponuky, ktoré by ste predtým zamietli ako nedostupné.
Nie, nie je v tom žiadne tajomstvo príťažlivosti, ani iné báchorky. Je to cieľavedomá práca.
Pritiahnite si čo chcete – do hlavy
Neverím na rôzne vibračné teórie, ktoré nám podsúvajú, že myšlienky vibrujú a že vám pritiahnu to čo chcete. To sú rozprávky pre dospelých, ktoré generujú ich autorom úžasné pasívne príjmy.
Niečo na tom ale je. Ak budete sústredene myslieť na to, čo chcete, myslíte na to. Už to stačí. Ak vás tá oblasť zaujíma, asi sa v nej začnete vzdelávať. Zlepšovať sa. Začnete o tom hovoriť a tak sa časom spoznáte s ľuďmi, ktorí o tom tiež niečo vedia. Postupne to naozaj dosiahnete. Nie preto, že by vám „vesmír“ splnil váš sen, ktorý ste si vybrali v katalógu. Ale zamerali ste svoju vôľu na presný a konkrétny smer. Ak zostanete sústredení, zvyčajne to celkom stačí na to, aby ste sa dostali do cieľa. Náš mozog je proste tak nastavený.
Ak fotograf ide do lesa hľadať veveričky, možno neuspeje na prvý pokus. Ale časom sa naučí, kde ich nájsť. Ako ich fotiť. Nakoniec donesie skvelé obrázky. Keby však predpokladal, že funguje tajomstvo príťžlivosti, stačilo by sedieť doma a veľmi chcieť. Zjav sa, veverička. Tu, v mojej obývačke. Obávam sa, že by musel žiť v horárni, aby mal aspoň mizivú šancu. A pomohlo by aj veľa orieškov. A to už by nebola príťažlivosť, ale hlad, ktorý by veveričku pritiahol…
Takže vy teraz chvíľu neverte rozprávkam a zaoberajte sa skôr sústredením. Sústreďte svoju pozornosť na to, ako sa môžete stať vysoko žiadanými. Na trhu práce aj podnikania.
Je jedna vlastnosť, ktorá rozhodne o vašom úspechu
Pre úspech a to aj finančný je jedna vlastnosť, ktorá určí, čo dosiahnete. Je to vaše vnútorné nastavenie. To, ako sa rozprávate sami so sebou. Ako sa vnímate. Ako zvládate a ovládate svoje túžby. Nazvime to možno „schopnosť disciplíny“. Alebo „schopnosť trpezlivosti“. Vytrvalosť. Sebadôvera. Odolnosť voči prechodnému neúspechu. Takéto parametre vám významne uľahčia život.
Možno si dnes neveríte a necítite sa istí. Možno sa neviete ovládať ani pokiaľ ide o čokoládu. Možno ste leniví. To všetko je problém. S takými vlastnosťami je ťažké podnikať. Aj zamestnanec s takým nastavením nebude medzi obľúbenými. Ako zarobiť peniaze ak máte takéto nastavenie?
Aj tu platí čo som už odporúčal vyššie. Nesmerujte k zarábaniu peňazí. Zmeňte seba. Môžete na sebe začať pracovať. Lenivosť je prekonateľná. Nízke sebavedomie sa dá zvýšiť. Disciplína sa dá trénovať alebo vynútiť. Jednoducho ak cítite, že máte nejaké vlastnosti, ktoré vám bránia dosiahnuť úspech, začnite pracovať priamo na nich. Nesnažte sa zarobiť. Znížte výdavky na minimum, prestaňte sledovať televízor. Prestaňte tráviť čas zábavou a rýchlo sa začnite vzdelávať. Mnoho vecí sa dá nájsť v knihách. Ak je to zlé, môže poradiť psychológ – hlavne ak máte pocity neistoty, zlé sebahodnotenie, pocit úzkosti a podobne.
Ak totiž zapracujete na sebe, stanete sa kompetentnejší. Taký človek je žiadaný. To je presne to čo chcete. Potom môžete zarobiť viac peňazí. Prípadne môžete začať uvažovať aj o tom, že by ste namiesto zarábania možno začali podnikať.
Tkže ako zarobiť peniaze?
Nuž, odpoveď je prostá – zarobte si. Slovo robiť znamená robotu a zarobiť si môže znamenať, že si viac popracujete. Tak totiž veľmi často končí snaha získať viac peňazí.
Dnešná doba je plná zmien. V oblasti možnosti zarobiť si sa situácia mení a to v neprospech ľudí, ktorí vedia málo. Kto sa nevyzná, nemá znalosti a vedomosti, končí. V tom je život v kapitalizme zákerný – nepraje nepripraveným.
- Kto chce životom prekĺznuť len tak v pohodlí, často na taký prístup doplatí. Ak sa niekto v škole fláka, nič sa nenaučí, je ohrozený. Ak ani po škole nenaberie vedomosti, ostane mu nízko kvalifikovaná robota za neveľký peniaz.
- Naopak ten, kto usilovne študuje v škole a aj po nej, má veľkú šancu na to, že nebude musieť skúmať, ako zarobiť viac peňazí.
Iste, okrem toho, čo sa dialo v škole je tu ešte čosi ako prirodzená inteligencia a sociálne zručnosti. Tak sa môže stať, že človek, ktorý v škole bol prepadák, štvorkár, si založí firmu a môže sa stať veľmi úspešným podnikateľom. Vzdelanie mizerné a vie ako si zarobiť.
Okrem toho, čo nás učia v škole je treba mať vzdelanie aj v oblastiach, ktoré nás neučili. Je vhodné mať predstavu o financiách, podnikaní, princípe kapitalistickej spoločnosti.
Ak teda špekulujete nad tým, ako zarobiť, zoberte si ako cieľ vzdelať sa. Kúpte si zopár kníh o tom, ako funguje náš spoločenský systém, ako sa robí biznis. Snažte sa zarobiť si tak, aby to bolo čo najefektívnejšie. Radšej pár mesiacov počkajte bez peňazí a usilovne študujte. Potom, keď prídete k niekomu sa uchádzať o prácu, budete mať viac čo ponúknuť.