Práca doma patrí medzi obľúbené a vyhľadávané spôsoby obživy. Často sa o túto formu práce zaujímajú ľudia ako na druhý zdroj príjmu.
Nezamestnanosť
Nezamestnanosť je téma, ktorá vábi pozornosť médií, spisovateľov i umelcov. Nečudo – nezamestnanosť je v mnohých prípadoch veľmi ťažko riešiteľná situácia do ktorej sa môže dostať jednotlivec i celé regióny.
Veľká väčšina ľudí je u nás závislých na zamestnaní. Nepríjemné na tom je to, že ak sa zamestnávateľovi nedarí, nemôže ponúkať zamestnanie. Voľné pracovné miesta potom závisia na faktoroch, ktoré nesúvisia s kvalifikáciou zamestnancov.
Ak sa na nezamestnanosť pozeráme zo širšieho pohľadu, nachádzame rôzne druhy nezamestnanosti. V prvom rade treba spomenúť nezamestnaných, ktorým sa z rôznych dôvodov ani nechce pracovať. Dostanú podporu v nezamestnanosti a nejako sa pretlčú. Na nich by nemalo žiadny vplyv asi nič. Nevzali by ani lukratívnu prácu.
Ďalšia časť nezamestnanosti sa tvorí z ľudí, ktorí majú nevhodnú kvalifikáciu a sú na nevhodnom mieste. Povedzme si to na absurdnom príklade: neznámy herec túžiaci hrať v hollywoodskom filme by žil za najmenšou dedinkou na lazoch a dúfal by, že raz si nájde dobrú prácu. No povedzme si rovno, že asi neuspeje. Podobné, aj keď v menšom rozsahu, to je v regiónoch, kde žije veľa ľudí a je málo pracovných príležitostí. V týchto regiónoch je nezamestnanosť bežným javom.
Je to kruté, narodiť sa v regióne, kde si človek ťažko nájde prácu. Ale možno je nerozumné v takom regióne zotrvávať. Ak sa vám nedarí nájsť si prácu, to ešte nie je všetko. Regióny, kde je vysoká nezamestnanosť totiž ponúkajú aj zamestnaným ľuďom spravidla nižšie platy, než by sa dalo zarobiť inde.
Ak sa teda nezamestnanosť dotýka vášho regiónu, začnite sa zaujímať o to, či by život v inej oblasti, alebo krajine nemohol pre vás byť výhodnejší. Ak sú totiž okolo vás len nezamestnaní a neúspešní ľuidia, časť z ich mentality sa na vás skôr, alebo neskôr prenesie. A stiahne vás do bažiny nezamestnanosti.
V súčasnosti nás asi všetkých začne trápiť nezamestnanosť spôsobená ekonomickou krízou. Táto nezamestnanosť bude stúpať často neproporcionálne. Keďže sú niektoré regióny závislé na pracovných miestach veľkých korporácií, stačí aby jedna taká korporácia začala prepúšťať a problémy sú na svete. Nezamestnaných začne pribúdať. Nedostatok peňazí u ľudí začne znižovať tržby v obchodoch a za služby. Ľudia budú šetriť a to spôsobí, že ďalšie a ďalšie firmy stratia zdroj príjmov. Napríklad menšie potraviny typu večierka, kaderníctvo a podobne. Ak to bude trvať dlhšie, začnú krachovať aj tieto prevádzly, lebo boli prepojené na príjem peňazí od ľudí – tí ich mali kým mali zamestnanie.
- Nezamestnanosť sa tak môže v niektorých regiónoch šíriť doslova ako lavína.
- Je to nepríjemný jav a ťažko ho môžeme nejako predvídať, alebo ovplyvniť.
Ak vám hrozí nezamestnanosť, alebo ste už prácu stratili, klaďte si otázku, čo ďalej. Nestrácajte čas lamentáciami o tom, že je to nespravodlivé, aká je to tragédia. To sú reči vhodné pre porazených pri pive. Vy si položte otázku:
OK, som nezamestnaný. Čo môžem urobiť pre okamžité zlepšenie svojej situácie?
Nie je dôležité to, čo vás postihlo. Dôležité je, ako sa k vzniknutej situácii postavíte. Od vašej aktivity a nápadov záleží, čo s vami bude.
- Nezamestnanosť vás môže zlomiť, uvrhnúť do depresie.
- Nezamestnanosť vás môže zdržať – budete čakať na nejakú prácu.
- Nezamestnanosť vás môže posunúť – začnete podnikať, alebo odídete za prácou do iného mesta či štátu.
Preto ak stratíte zamestnanie nepovoľte si akékoľvek pohľady späť. Neskúmajte, čo „to“ spravilo s inými. Zamerajte sa na to, čo môžete spraviť v tejto situácii.
Zoberte si list papiera a vytvorte na ňom 25 riadkov. DO každého napíšte jeden nápad, ako by ste mohli v nasledujúcich dňoch začať zarábať, čo by ste mohli robiť. Môžu to byť akékoľvek nápady len chcete (samozrejme realistické). Napísať 25 nápadov je veľmi, opakujem veľmi ťažké! Prvé vám napadnú aj samé od seba. Čoskoro sa ale prílev inšpirácie zastaví. Vydržte a ďalej rozmýšľajte.
Biely papier vás bude nútiť spraviť niečo, čo by ste inak nespravili možno nikdy. Budete cielene rozmýšľať, čo viete. Budete hľadať kombinácie. A prídu možno také nápady že vám až vyrazia dych. Možno sistíte, že nezamestnanosť, ktorá vás postihla vám pomôže v živote sa posunúť ďalej, k lepšiemu.
Nezamestnanosť ohrozuje najmä ľudí závislých, neúspešných. Tých zlomí. Ak toto viete, viete aj to, že zamestnanie nie je jediný druh vášho príjmu. Ste z „hladovej doliny“? Čo tak odcestovať do väčšieho mesta a nájsť tam prácu pre niekoľkých vašich známych? Vy budete prácu sprostredkovávať. Napríklad nájdete bohatého človeka, ktorý potrebuje žehliť košele. Zariaďte mu to. U vás sa iste nájde pár žien, ktoré by radi žehlili.
Je to len ilustratívny príklad toho, že ak vás postihne nezamestnanosť, mali by ste to skúsiť nejako využiť vo svoj prospech. Ak to dokážete, ste na ceste k úspechu.
Dá sa pripraviť na to, že budem bez práce?
Veľmi ťažká otázka. Na takúto skutočnosť sa asi dosť dobre pripraviť nedá, ale treba sa aspoň pokúsiť. Vo firme sa šušká, že zanedlho dôjde k prepúšťaniu, len nikto nevie ešte žiadne podrobnosti. Všetci sú v strehu, napätí a v kolektívoch začína vládnuť poriadne dusno. Kto bude musieť odísť – ja alebo kolega, či kolegyňa? Je teda čas zamyslieť sa, čo bude ďalej a urobiť si radšej vo veciach čo najskôr jasno, aby bolo možné podnikať ďalšie kroky.
Najistejšie sa je spýtať svojho nadriadeného, ako to vlastne s vami vyzerá (obvykle priamy nadriadený musí dodať vedeniu na listinu prepúšťaných mená pracovníkov, s ktorými sa rozlúčia). Ak ostávate – super, nemusíte sa zaťažovať zbytočnými obavami a môžete vykonávať svoju prácu naplno. Ak sa ešte stále nerozhodlo a Damoklov meč visí, dávajte si dobrý pozor na absolútne dodržiavanie pracovnej disciplíny, na presné, kvalitné a profesionálne plnenie všetkých pracovných úloh, aby nebol dôvod rozlúčiť sa práve s vami. Neváhajte pristúpiť aj na návrh zamestnávateľa na skrátenie pracovného času, prípadne flexibilný pracovný týždeň, či preradenie na inú prácu, preškolenie a pod.
Ak ste na listine, tak s tým už toho veľa nenarobíte, nejaký dôvod, prečo tam ste, určite existuje. Ostanete možno zaskočení , rozhodne sa však nenechajte strhnúť emóciami a impulzívnym konaním, ktoré by ste mohli neskôr ľutovať.
Nedovoľte, aby vás ochromil pocit krivdy a malomyseľnosti. Uvedomte si, že firma z vážnych dôvodov redukuje počet zamestnancov a žiaľ tentoraz „Čierny Peter“ ostal v rukách vám. Situácia sa však skoro môže zmeniť k lepšiemu, záleží však na tom, ako sa so všetkým vyrovnáte.
Hľadáte si prácu?
Ak si po nejaký čas hľadáte zamestnanie a nedarí sa, mení to náladu aj zameranie človeka. Pôvodný optimizmus sa môže začať vytrácať. Prikráda sa obava, či sa vôbec dá nájsť vhodná práca. Najmä v období hospodárskej krízy je situácia so zamestnaním komplikovaná. Firmy nemajú peniaze a prepúšťajú často v prvom rade menej dôležitých ľudí.
To však má za následok, že v priestore nezamestnaných sa začína „hromadiť“ veľký počet ľudí, ktorí možno vždy nepatria do prvej ligy. Predsa len, prácu nájde ľahšie špičkový neurológ, alebo manažér, než človek s malým vzdelaním a slabou praxou. Ak ste navyše v oblasti stredného veku (teda starší, než 45 rokov) situáciu to dosť dramaticky komplikuje.
Pozrime sa teda teraz na niekoľko myšlienok, ktoré by vám mohli pomôcť hľadať správny uhol pohľadu na svoju situáciu. Najmä ak sa nedarí nájsť prácu, človek začne byť skeptický…
- Nevzdávajte sa. Je celkom normálne, že ak sa niečo nepodarí na prvý pokus, môže sa to podariť na ďalší pokus. V hre je veľa faktorov. Ak si hľadáte zamestnanie, potom to záleží nielen na vašich schopnostiach. Ak zároveň hľadá prácu aj veľa iných ľudí, dvíha to konkurenciu. Potom treba aj šťastie. Ak však prestanete hľadať, či skúšať si nájsť prácu, výrazne tým znižujete svoje šance.
- Každý pokus nájsť si zamestnanie sa počíta! Možno si spomeniete, ako ste šli hľadať si svoju prvú prácu. Na pracovný pohovor ste možno šli s veľkou trémou, roztrasení, neistí. To na vás bolo vidieť. Čím viac človeku záleží na tom, aby si našiel prácu, tým viac sa bude báť o výsledok prijímacieho pohovoru. Tým väčšia tréma a o to horší prvý dojem. Čo proti tomu? Prax. Dajte si čas. Ak spravíte denne niekoľko neúspešných pracovných ponovorov, či možno len telefonátov, získavate prax! Neskôr už túto činnosť vykonáte s prehľadom. Zanecháte dojem profesionála, ktorý sa v práci asi vyzná, keď nemá trému.
- Neberte prvú ponuku. Hovorí sa, aby ste si nekúpili topánky, ktoré vás tlačia. Podobné to je aj pri výbere práce. Ak máte pocit, že práca vo firme, kde by vás aj chceli nie je celkom to, čo chcete, radšej si nechajte otvorené zadné vrátka. Naša intuícia sa síce môže kardinálne pomýliť, ale vo veľkej väčšine prípadov je naopak celkom neomylná. Ak už počas prijímacieho pohovoru cítite že niečo nie je v poriadku, riaďte sa tým.
Získať prácu je v dnešnej dobe neľahké. O to viac sa stane, že okolnosti nás niekedy tlačia do pocitu zúfalstva, kedy sa už nič nedarí a nevychádza. V takom rozpoložení potom človek berie aj všetko, ak si nemôže vyberať. Ak v takej situácii budete, zoberte síce prácu aj keď nie ste nadšení podmienkami. No dajte tomu čas na prípadné odstúpenie.
Nuž a keď už začnete pracovať, avšak nie v ideálnom prostredí, alebo nie za primeraný peniaz, tak sa ďalej pokúšajte nájsť si inú prácu.
Čo robiť, keď som bez práce?
Všetku svoju energiu venujte výhradne riešeniu situácie. Ideálne je zohnať si nové zamestnanie ešte počas výpovednej lehoty. Pri hľadaní práce sa nebojte obrátiť s prosbou o pomoc na bývalých kolegov, známych, rodinu, či personálne agentúry.
Ak sa vám to nepodarí hneď na prvý krát, využite „voľný čas“, ktorý naraz máte, vo svoj prospech. Popri hľadaní novej práce sa zmysluplne venujte aj svojim mimopracovným roliam (otec, manžel, syn …) a aktivitám (pestovanie koníčkov).
Udržujte si svoje vedomosti neustálym štúdiom. Držte krok s dobou a jej technickými výdobytkami tým, že sa ich naučíte perfektne ovládať. Precvičujte svoje schopnosti a zručnosti, prípadne sa ich snažte prehĺbiť, či rozšíriť. Intenzívne sa zaujímajte o novinky a nové trendy. Navštevujte kurzy a semináre organizované úradom práce, alebo inými inštitúciami. Nebojte sa rekvalifikovať. Čím viac činností človek ovláda, tým väčšiu šancu má získať nové zamestnanie.
Uvažujte o spolupráci, ktorá je výhodná pre vás aj pre zamestnávateľa, ako je trebárs skrátený pracovný čas, flexibilný pracovný týždeň, práca z domu, či práca na dobu určitú a pod. Je dôležité stať sa členom pracovného kolektívu, presvedčiť zamestnávateľa o svojich kvalitách a profesionalite a môžete sa dočkať trvalej a lepšej pracovnej ponuky.
Berte aj jednorazové pracovné príležitosti, prácu na projekte alebo konzultáciu. Snažte sa dostať do povedomia čo najširšiemu okruhu predpokladaných zamestnávateľov a prezentujte svoje schopnosti, vedomosti a zručnosti.
Uvedomte si, že hoci je nezamestnanosť chápaná ako niečo negatívne, málokto si uvedomuje, že je súčasne príležitosťou niečo zmeniť a prináša tak nové možnosti aj z hľadiska kariérneho rastu. Preto sa nesústreďujte pri hľadaní zamestnania len na pozíciu, ktorú ste vykonávali predtým. Hľadanie nového miesta pochopte ako výzvu skúsiť si aj niečo iné – nové, pravdaže po dôkladnom a pravdivom zhodnotení svojich vedomostí, schopností a zručností.
Vyrovnávanie sa s nezamestnanosťou
V prvopočiatkoch novodobého vzniku nezamestnanosti sa ľudia s týmto novým faktorom len veľmi ťažko vyrovnávali. Museli si začať zvykať, že už prestáva platiť – budem robiť v tej istej firme (postupne na vyššej a vyššej pozícii) až do odchodu na dôchodok. A to bol veru pre mnohých veľmi krutý poznatok.
Najmä, ak sa už vo firemnej hierarchii dostal po kariérnom rebríčku niekde vyššie a naraz prišiel šok a bolo treba čeliť mnohým, dovtedy nepoznaným skutočnostiam. Človek, ktorý sa náhle a mnoho krát aj nečakane ocitol bez zamestnania prepadal pocitom beznádeje, nepotrebnosti, zúfalstva, bezmocnosti a bezvýchodiskovosti. Je úplne prirodzené, že každý človek má istú obavu pred novými zážitkami a okolnosťami. Netreba sa im však poddávať a za každých podmienok je nutné hľadať východiská a riešenia, ktoré určite existujú. Pri novom zaradení sa do pracovného procesu hrá obrovskú úlohu adaptabilita a flexibilita daného uchádzača.
Čím vyššia, tým lepšie (najmä ak je podporená aj vyšším stupňom vzdelania) a čím nižšia, tým horšie . Úroveň vzdelania, celkové zručnosti (manuálne, technické a iné), jazyková vybavenosť, šikovnosť a v neposlednom rade aj priebojnosť a zdravá dávka sebavedomia má obrovskú podpornú funkciu pri hľadaní si nového zamestnania a uplatnení sa toho – ktorého jednotlivca na trhu práce. Mnohým prepusteným v počiatočnom štádiu vzniku nezamestnanosti sa podarilo bez problémov zamestnať znovu (ak boli dostatočne šikovní), niektorí smelší sa pustili do podnikania, prípadne odišli za prácou do iných zemepisných oblastí, kde sa ešte dokázali bez problémov zamestnať, mnohí však skončili v sociálnej sieti a sú z nich dlhodobo nezamestnaní, ktorí už nie sú schopní ( a možno ani ochotní) svoju životnú situáciu vyriešiť a uspokoja sa s dávkou od štátu vo výške životného minima.
Ako začínala vznikať nezamestnanosť muselo na novovznikajúcu situáciu reagovať aj vedenie štátu. Vznikali úrady práce, prijímali sa legislatívne úpravy tohto nového spoločenského fenoménu. Spočiatku boli tieto pravidlá pomerne veľkorysé a podmienky priznania podpôr dosť benevolentné, postupne však dochádzalo ku korigovaniu jednak podmienok, jednak výšky a doby poskytovania rôznych dávok.
Dôvody vzniku nezamestnanosti po roku 1989
Faktory, ktoré ovplyvňovali mieru a dynamiku vývoja nezamestnanosti od začiatku prechodu slovenskej ekonomiky na trhové hospodárstvo možno zhrnúť do týchto bodov:
- útlmové programy v niektorých priemyslových odvetvia, hlavne v zbrojárskej výrobe, vo výrobe spotrebného tovaru a v baníctve,
- nestabilita politického systému a od nej odvodený nedostatok zahraničných investícií, najmä do oblasti priemyslu,
- nestabilita aparátu štátnej a verejnej správy,
- predchádzajúce obdobia prezamestnanosti, ako dôsledku nízkej produktivity, kvality a organizácie práce,
- priebeh veľkých štrukturálnych zmien v hospodárstve, redukcia správnej réžie podnikov, reorganizácia výrobnej základne,
- rozpad východoeurópskych trhov, problémy s odbytom výrobkov strojárskeho a spotrebiteľského priemyslu,
- spôsob odštátnenia podnikov – protekcionizmus, klientelizmus v procesoch privatizácie a s tým súvisiace problémy platobnej neschopnosti tzv. „tunelovania“ podnikov,
- slabý rozvoj terciálneho sektora,
- nedostatočná podpora malého a stredného podnikania, najmä v oblasti cestovného ruchu ,
- nedostatok zdrojov pre potreby investičnej výstavby,
- transformácia pôdohospodárskeho sektora, spojená s prudkým poklesom najmä nízko kvalifikovaných pracovníkov,
- vysoká zamestnanosť žien a dôchodcov, podmienená nízkou životnou úrovňou rodín a nevyhnutnosťou viacerých zdrojov príjmov v domácnosti,
- vysoký príliv absolventov stredných a vysokých škôl, vyplývajúci z demografického boomu sedemdesiatych rokov,
- transformačným procesom nezodpovedajúca vzdelanostná a kvalifikačná štruktúra ekonomicky aktívneho obyvateľstva,
- veľké regionálne rozdiely a nízka mobilita pracovnej sily,
- nedostatočne flexibilný a potrebám trhu práce zodpovedajúci systém školstva,
- deformácie v systéme sociálneho zabezpečenia, aktívnej politiky zamestnanosti a kontroly čiernej práce.
Rodina a nezamestnaný
Ak sa ocitnete bez zamestnania a zatiaľ sa vám nedarí nájsť si nové uplatnenie, rozhodne tento fakt pred rodinou neskrývajte. Rozprávajte otvorene o tejto nie veľmi príjemnej situácii a nemusíte pred nimi skrývať ani emócie. To je miesto, kde sa môžete zdôveriť a poradiť sa o ďalších vašich krokoch. Nie nadarmo sa hovorí „viac hláv – viac rozumu“. Je namieste si položiť možno aj nasledovné otázky:
- ako veľmi skutočnosť, že som stratil prácu zmení životný štýl a životnú úroveň mojej rodiny?
- ako budú jej členovia akceptovať prípadné nutné zmeny?
- sú na moju podporu odkázaní závislí členovia rodiny, budem ich môcť naďalej podporovať, prípadne v akom rozsahu?
- mohli by za danej situácie prispieť ostatní členovia rodiny nejako výraznejšie do rodinného rozpočtu?
- bolo by možné niektoré rodinné výdaje zrušiť, obmedziť alebo časovo posunúť a ak áno, tak ktoré?
- máme ako rodina nejaké finančné úspory a ako dlho nám pomôžu prekonávať vzniknutú situáciu?
- dostal som odstupné, v akej výške, aké časové obdobie s ním dokážem preklenúť?
- nemám ja, prípadne niekto z rodiny nejaký dobrý podnikateľský plán?
- budem mať guráž a podporu rodiny, ak sa pustím do súkromného podnikania?
- dokážem s i vybaviť nejaký nenávratný príspevok od štátu na podnikanie, ako aj celú administratívu, prípadne má mi s tým kto pomôcť?
- dokážem si nájsť krátkodobé brigády do doby, kým sa mi podarí riadne zamestnať, aby som trochu zmiernil dopady svojej nezamestnanosti?
Určite je tých otázok ešte mnoho, záleží od jednotlivca, ale z uvedeného vyplýva – človek musí byť stále aktívny. Pasivita ničomu neprospieva. Náš problém sa určite nevyrieši sám, ani nikto iný nám ho za nás nedokáže vyriešiť.
Pokúste sa s prípadnou stratou príjmov vyrovnať čo najrýchlejšie. Zostavte si prehľad výdajov v poradí od najdôležitejších po menej dôležité:
- platba nájomného a súvisiacich služieb (elektrina, plyn, voda a pod.)
- splátky hypoték, leasingu, pôžičiek
- nevyhnutné životné náklady rodiny (potraviny, ošatenie, náklady na prevádzku auta, telefóny, stravné, nevyhnutné poplatky do škôl, výdavky na cestovanie a pod.)
- povinné poistenia
- ďalšie nutné výdaje
Aby ste boli v obraze, ako na tom ste, zostavte si tabuľku aktív a pasív. Do aktív môžete zahrnúť: hotovosť, úspory, nehnuteľnosti, autá, šperky, starožitnosti a ďalší majetok. Do pasív musíte započítať najmä: bežné platby, hypotéky, splatné záväzky a dane, výdavky na domácnosť.
Predajom aktív si môžete zvýšiť svoju hotovosť v prípade najvyššej núdze. Neuškodí si ujasniť, čo by ste v prípade potreby predali ako prvé. Možno k takémuto kroku nebudete musieť pristúpiť, ale nie je zlé zaoberať sa tým ešte v pokoji a nie až pod nejakým časovým, či existenčným tlakom.
Pravidelne sledujte mesačné príjmy a výdaje, zaoberajte sa seriózne aj plánovaním výdajov.
Zistite si, či nie ste náhodou vo vašej banke, stavebnej sporiteľni, či poisťovni poistení pre prípad straty zamestnania a ak ste, informujte sa o podmienkach čerpania prostriedkov. Informujte sa aj o možnosti a podmienkach odkladu splátok hypotéky, leasingu, či poistiek a dohodnite si nejaký splátkový kalendár.
Ako si uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti
Poistenie v nezamestnanosti je poistenie pre prípad straty príjmu a poistenec, ktorý sa stane nezamestnaným, má nárok na dávku v nezamestnanosti. Nárok na dávku vzniká, po splnení zákonných podmienok, odo dňa zaradenia občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie a zaniká uplynutím tzv. podporného obdobia (t.č. 6 (4) mesiacov).
Nárok na dávku v nezamestnanosti sa uplatňuje na pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa trvalého pobytu a to na základe rozhodnutia o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ktoré vydáva príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. To znamená, že nezamestnaný sa ide najskôr zaevidovať na úrad práce a potom ide do sociálnej poisťovne, aby si uplatnil nárok na dávku v nezamestnanosti.
Dávka v nezamestnanosti je teda viazaná na rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie sú potrebné ďalšie doklady:
- Žiadosť o dávku v nezamestnanosti – vypĺňa ju žiadateľ, uvádza v nej napríklad akým spôsobom si žiada dávku v nezamestnanosti vyplatiť, priebeh dôb poistení v posledných štyroch rokoch, údaje o prípadnom nároku na dôchodok a iné. Súčasťou žiadosti je i poučenie, ktoré hovorí o právach a povinnostiach poberateľa dávky v nezamestnanosti.
- Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti – vypĺňa ho zamestnávateľ a uvádza v ňom dobu zamestnania, vymeriavacie základy na platenie poistného na poistné v nezamestnanosti, obdobia prerušenia poistenia a iné. Potvrdenie slúži na zistenie, či poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti a tiež slúži pri výpočte výšky dávky.
V prípade, ak bol žiadateľ nejakú dobu poistený v nezamestnanosti v niektorom z členských štátov Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarskej konfederácie, predkladá Formulár E 301. Tento formulár potvrdzuje príslušná inštitúcia tohto štátu.
Poberateľ dávky v nezamestnanosti môže požiadať o jednorazové vyplatenie 50% dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia, ak obdobie poberania podpory trvalo aspoň tri mesiace. Napríklad poberal podporu 4 mesiace, následne bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie, tak môže požiadať o vyplatenie 50% dávky v nezamestnanosti za zvyšné 2 mesiace podporného obdobia.
Poistenec, ktorý sa počas poberania dávky v nezamestnanosti zamestnal (pričom nepožiadal o vyplatenie 50% dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia) a v priebehu nasledujúcich troch rokov sa stane znovu nezamestnaným, má nárok na výplatu zvyšnej dávky v nezamestnanosti v pôvodnej výške.
Ako sa zaevidovať na úrade práce
Evidenciu uchádzačov o zamestnanie vedie úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na účely sprostredkovania zamestnania. Požiadať o sprostredkovanie zamestnania príslušný úrad práce môže každý občan, ktorý hľadá zamestnanie, nie je to však jeho povinnosťou. Evidencia na úrade práce je dobrovoľná.
O zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie je potrebné žiadať osobe podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom podľa trvalého pobytu. Formulár žiadosti poskytuje úrad práce. Do žiadosti treba okrem osobných údajov uviesť i informácie o kvalifikácii, odborných zručnostiach, druhu doteraz vykonávanej práce , napísať o akú prácu má uchádzač záujem a pod.
Uchádzač o zamestnanie musí popri žiadosti predložiť platný občiansky preukaz a ďalšie doklady, ktoré závisia od toho, aký status zaujímal pred tým, než sa rozhodol požiadať o zaradenie do evidencie. Napríklad ak bol uchádzač predtým zamestnaný, predloží doklad o ukončení pracovného pomeru, ak študoval, tak predloží doklad o ukončení školy a pod.
Do evidencie nemôže byť zaradený občan, ktorý:
- sa sústavne pripravuje na povolanie
- je dočasne práceneschopný
- má nárok na materské
- má priznaný starobný dôchodok
- bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie (napr. z dôvodu vykonávania práce bez pracovného pomeru, neoznámenia nástupu do zamestnania…)
- prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok pred uplynutím zákonnej lehoty
Ak uchádzač o zamestnanie požiada o zaradenie do evidencie do siedmych kalendárnych dní odo dňa, kedy sa stal nezamestnaným (napr. sedem dní od skončenia zamestnania, ukončenia školy, skončenia rodičovskej dovolenky a pod.), bude zaradený do evidencie hneď od prvého dňa nezamestnanosti. V inom prípade bude zaradený do evidencie odo dňa podania žiadosti.