Práca doma podrobnejšie

Práca doma patrí medzi obľúbené a vyhľadávané spôsoby obživy. Často sa o túto formu práce zaujímajú ľudia ako na druhý zdroj príjmu.

V skutočnosti však nemusí byť až tak fajn, ako na prvý pohľad vyzerá. Mnoho ľudí si myslí, že práca doma je pohodlná, pretože ste si sami sebe pánom. Máte pocit, že ak sa vám bude chcieť spať zdriemnete si. Ak sa vám bude chcieť robiť, môžete pracovať. V skutočnosti je práca doma náročná, dokonca často náročnejšia ako keď odídete niekam na pracovisko.

To preto, že práca doma znamená začať pracovať – doma. Je nezvyklé doma začať pracovať. A práve tento bod zlomu, je pre mnohých ľudí veľmi problematický. Začať pracovať znamená mať sebadisciplínu. Od práce doma sme často odsúvaní rôznymi podnetmi.

Predstavte si situáciu, že sa ráno zobudíte a chcete začať pracovať. Povedzme si na rovinu, že v skutočnosti človek nechce začať pracovať. Iba vie, že by mal začať. A tu je prvý problém. Akonáhle sa vám do niečoho nechce budete to rôznymi spôsobmi odďaľovať. A tak sa síce budete chystať, že začnete pracovať, ale predtým urobíte rôzne domáce činnosti a zrazu je poobede a ešte stále sa nezačala vaša práca. Práca doma je v tomto preto značne zákerná.

Nemáte kontrolu a mnoho ľudí nezvláda prácu bez kontroly. Je to podobné ako keby ste išli cvičiť do posilňovne. Prídete do posilňovne všetci tam dvíhajú činky a vy ste tam prišli s rovnakým zámerom. Nuž čo vám zostáva. Tak začnete dvíhať činky. No ak chcete dvíhať činku doma, máte čas. Nemusíte začať hneď- Môžete ju zdvihnúť neskôr. A človeku sa hneď ani veľmi začať nechce. Ono je to nepohodlné, namáhavé. A tak zistíte, že odkladáte svoje cvičenie s činkou aj niekoľko dní.

Práca doma však má aj druhú svoju tienistú stránku a to je opačný extrém. Často sa stane, že pracujeme na niečom čo je príjemné a zaujímavé. Potom nás to naopak ku práci doslova ťahá. Ráno sa zobudíte a veľmi rýchlo sa presuniete napríklad k počítaču, aby ste mohli začať pracovať. Práca sa vám darí, ani nezbadáte ako a zrazu je neskorý večer. Ani toto nie je celkom vhodné.

Práca totiž v takom prípade nemá vyhradený časový rámec a môže sa stať, že pracujete oveľa viac ako ste pôvodne chceli. Prepracovávanie sa je nezdravé a časom nebezpečné.

To všetko sú tienisté stránky práce doma. Mnohí ľudia sa chcú živiť doma no nemajú predstavu ako by sa k tomu dostali. Keď už potom získajú možnosť zistia, že doma sa jednoducho živiť sami nedokážu.