3 spôsoby ako využiť nezamestnanosť

Ak sa vám pritrafilo, že ste nezamestnaní, je to zlá správa. V niektorých regiónoch to totiž môže znamenať, že budete nezamestnaní dlhší čas. Najmä v čase, keď sa ekonomike nedarí. Potom stojí za úvahu otázka, či by sa vám neoplatilo presťahovať sa do regiónu s nižšou nezamestnanosťou. To sa však tiež ľahšie napíše, ako spraví. Ak teda stojíte takpoveniac na mŕtvom bode, skúste sa sústrediť na budúcnosť. Iste – aj naďalej si hľadajte prácu. No vo voľnom čase začnite pracovať na tom, aby ste zvýšili svoju hodnotu na pracovnom trhu.

Vzdelávajte sa

V oblasti, ktorú ovládate sa začnite vzdelávať. Kúpte, alebo požičajte si o tom knihy, časopisy. Prechádzajte odborné stránky na internete. Vašim cieľom nech je: stať sa ešte lepším odborníkom na danú oblasť, než ste teraz. Využijete tak nezamestnanosť na to, aby ste odborne rástli.

To, samozrejme, predpokladá, že pracujete v oblasti, v ktorej je reálne pracovať. Prečo o vašu prácu nemá nikto záujem? Nemáte sa začať špecializovať na nejaký iný odbor? Bude neskôr o vás záujem, keď sa kríza skončí? To sú základné otázky.

Naučte sa lepšie komunikovať

Až na málo profesií je komunikácia základnou vecou, ktorá rozhodne o vašom úspechu a plate. Ako by ste ohodnotili svoju slovnú zásobu? Ak nie slovíčkom vynikajúca, tak s tým rýchlo niečo spravte. Čím viac slov poznáte a viete aktívne použiť, tým presnejšie a jasnejšie sa viete vyjadrovať. Dá vám to dramatickú konkurenčnú výhodu už pre prijímacom pohovore. Ak ste nezamestnaní, dajte si hodinu denne povinné čítanie krásnej literatúry. To sú tie knihy čo ste mali čítať v škole a aby ste si to uľahčili, odpísali ste to zo spolužiačkinho denníka.

Pokiaľ si nie ste istí svojím správaním, prečítajte si niektorú knihu o tom, ako komunikovať. Prípadne sa zapíšte na nejaký tréning komunikácie. Verte mi, ak niekam prídete a viete komunikovať, viac, než polovica úspechu je hotová. Každý sa riadi prvým dojmom. Ak sa počas nezamestnanosti naučíte lepšie jednať s ľuďmi, budete za túto nezamestnanosť ešte dlho ďakovať osudu.

Zapracujte aj na svojom sebavedomí, najmä ak sa vám zdá, že nie je v poriadku. Ak ste nezamestnaní a máte viac času, navštívte psychológa. Nech sa spolu na to sebavedomie pozriete. Ak totiž prídete na pracovný pohovor sebavedomo, získate veľa bodov len za svoj postoj.

Zlepšite si kondíciu

No a nakoniec môžete nezamestnanosť využiť aj pre svoje zdravie. Začnite cvičiť. Veľmi vhodné sú vytrvalostné športy ako chôdza, beh, alebo bicykel. Tie vám rýchlo zlepšia kondíciu.

K tomu môžete pridať drobný trik. Činkami, alebo elastickým pásom začnite cvičiť chrbtové svalstvo. Rôzne príťahy. Zároveň cvičte strečing na prsné svaly. Ak vám spevnie chrbtové svalstvo a mierne sa „natiahne“ prsné svalstvo, zmení sa vám postoj tela. Budete pôsobiť vystretejší. Sebavedomejší. No a vďaka kardio cvičeniu aj vitálnejší.

Ak svoju nezamestnanosť využijete na čítanie kníh o svojom odbore, zároveň si zlepšíte svoje vystupovanie, slovnú zásobu a kondíciu, o pár mesiacov budete iným človekom. Človekom, pre ktorého nezamestnanosť nie je zaujímavá, pretože o neho stále niekto má záujem.

Viem, v mnohých prípadoch nie je práca a potom je nezamestnaným aj veľmi schopný, sebavedomý a vzdelaný človek. To už ale musíme označiť za vyššiu moc. Ak máte možnosť zlepšiť si svoje vyhliadky do budúcnosti, nezamestnanosť je na to ideálnym časom. Už aj preto, aby ste si nenavykli na ničnerobenie.