Práca v zahraničí

Pracovať v zahraničí znamená pracovať za viac peňazí. Obdobie socializmu vcelku úspešne zdevastovalo našu ekonomiku. Bude trvať dlhé roky, kým sa dostaneme na úroveň vyspelých krajín.

Veľká časť Slovenska patrí skôr ku chudobným až veľmi chudobným ľuďom. Ak k tomu pripočítate fakt, že sme malý trh, viete si odvodiť, že firmy majú malý odbyt, malý zisk a teda si nemôžu dovoliť dávať také platy, ako podobné firmy v zahraničí.

Preto je práca v zahraničí tak lákavá. Na každej úrovni získate za prácu v zahraničí viac, ako v rovnakej pozícii a pri práci doma. Je to mrzuté. Vyspelé krajiny dychtivo volajú po kvalifikovaných, hlavne IT pracovníkoch. Takpovediac ich vyvažujú zlatom.

U nás je ešte stále kult manuálnej práce. Remeselník si môže zapýtať aj celkom nereálne premrštenú čiastku (oprava vodovodu za polovicu priemernej mesačnej mzdy plus materiál). No ak sa niekomu pokazí počítač, nechce zaplatiť za jeho odbornú údržbu. V takých podmienkach je len logické, že kto trocha môže, uchádza sa o prácu v zahraničí.

Ešte donedávna mala práca v zahraničí „nevýhodu“ – bolo treba makať oveľa viac, než bolo bežné pracovné tempo u nás. No v poslednom čase sa vysoké pracovné nasadenie očakáva aj u nás. A tak medzi prácou doma a prácou v zahraničí zostáva jediný rozdiel – výška mzdy. A tá hovorí pre prácu v zahraničí.

Práca v zahraničí, samozrejme, prináša nutnosť presťahovať sa, niekedy aj s celou rodinou. No život v zahraničí má často tak zaujímavé parametre, že mnoho ľudí sa po čase už ani neplánuje vrátiť domov.

Práca v zahraničí sa obvykle vyznačuje tým, že je dočasná. Či už pracujete v továrni na výrobu lepidiel, reštaurácii alebo na pumpe, so zaťatými zubami pracujete tak veľa ako sa len dá, aby ste si domov doniesli čo najviac peňazí.

K práci v zahraničí sa dá dostať najlepšie prostredníctvom pracovných agentúr, ktorých na Slovensku nie je málo. Pracovná agentúra disponuje ponukou konkrétnych pracovných miest väčšinou v západoeurópskych krajinách, z ktorých väčšina je aktuálnych hneď, to znamená, že vycestovať môžete prakticky okamžite. Vzhľadom na to, že podmienky u jednotlivých zamestnávateľov sa môžu značne líšiť, odporúčame vám poriadne si prejsť všetky ponuky a vybrať si pre seba tu najprijateľnejšiu. Obzvlášť si treba všimnúť výšku mzdy, možnosti a podmienky ubytovania a stravovania.

Cudzí jazyk a práca v zahraničí

Ovládanie jazyka, ktorým sa hovorí v krajine, v ktorej chcete pracovať je samozrejme veľkou výhodou. Pokiaľ však nemčina či francúzština nie sú práve jazyky, ktorými plynulo hovoríte, stále existujú možnosti ako sa uplatniť aj v týchto krajinách. K niektorým typom práce cudzí jazyk ovládať nemusíte. Najčastejšie sa jedná o prácu vo výrobe, kde stačí pochytiť postup práce.

Prakticky to môže byť akákoľvek práca, kde priamo neposkytujete služby zákazníkom ani s nimi nemusíte nijakým spôsobom komunikovať. Ideálne je, ak aspoň niektorý zo spolupracovníkov je Slovák, ktorý daný jazyk už trochu ovláda.

Samozrejme, neznalosť jazyka je značnou nevýhodou, ktorá vás pravdepodobne stlačí o mnoho úrovní spoločenského rebríčka nižšie, než by ste mohli byť so znalosťami. Čo už, tak je to všade.

Pozrite si aj tieto články: