Hľadanie zamestnania v zahraničí

Práca cez internet – práca v zahraničí z domu

Jeden zo spôsobov je aj práca pre zahraničných klientov pekne z domova. Nedá sa tak určite pracovať v akejkoľvek oblasti, ale sú možnosti, kde to ide. Najčastejšie sa týkajú počítačov, IT, internetu a podobne. Veľmi dobrým začiatkom bude ak sa poobzeráte aké služby už ponúkajú iní. Často ide o služby grafikov, programátorov, ale aj virtuálnych asistentov. Weby ako elance.com vám môžu poslúžiť, ako úvodná ukážka v čom všetkom môžete podnikať.

Viem, v tomto smere vlastne už nehovoríme o práci, ale o podnikaní. Najmä ak pracujete vo vlastnej réžii. No v niektorých prípadoch sa takto dá nájsť aj zamestnanie. Pre zahraničného klienta sú naše ceny za prácu oveľa príjemnejšie a nám sa ešte bude zdať ako dobre nám platia.

Nepríjemné je, že aj v iných krajinách sú takíto záujemcovia. potom nastáva konflikt – sú krajiny s oveľa nižšou životnou úrovňou. Tam sú ľudia spokojní aj s oveľa nižšou výplatou. Len sa pozrite na elance, ako veľa ponúk – hlavne lacnejších – prichádza z Indie, Filipín a podobných oblastí. Pritom naozaj neplatí, že by v týchto krajinách sedeli hlupáci. Naopak. Sú to profesionáli a oproti nám majú dve tvrdé výhody:

  • dramaticky nižšie ceny
  • často výrazne lepšiu znalosť angličtiny

S takou kombináciou možností je to pre našinca nepríjemná konkurencia.

Angličtina je absolútny základ

Dá sa povedať, že ak ovládate angličtinu na veľmi dobrej úrovni, rozširuje sa pred vami trh príležitostí. Pokiaľ ovládate jazyk dobre, môžete začať komunikovať a to vám otvorí veľa dverí. Samozrejme, tu nemám na mysli školskú znalosť angličtiny. Komunikácia typu "Ja prosila o spýtať sa pre voľný pracovného pocicionovanie pre moje osobné ponúknutie vám ja sebe z vás najlepšie…" vám naozaj môže skôr ublížiť, než by pomohla. Poťažmo sa na vás nalepí akurát nejaký podvodník.

Ak teda máte o angličtine povedomie, cvičte ju. Obklopte sa anglickým prostredím. Filmy bez titulkov, rozhlas, televízia len v tomto jazyku. Veľa hovorte. Zúčastňujte sa diskusií (aktívne) kde sa jedná v angličtine.

Prečo stále hovorím o tomto jazyku? Pretože je základom. Ak chcete, dosaďte si tam nemčinu, aj to je vcelku slušný trh.

Jedným z nápadov ako si zlepšiť jazyk je aj ísť fyzicky pracovať do zahraničia. Pri slabej znalosti vám však zostanú skôr pomocné práce, ako je zbieranie, umývanie, sklad. Žiaľ, na takých pozíciách ste často v kontakte z podobnými začiatočníkmi v jazyku z iných krajín. To sa veľa nenaučíte. Preto ako vždy platí, čím viac viete, tým väčšie možnosti sa pred vami otvoria.