V Nemecku ako au-pair

Práca aupairky je perfektným odrazovým mostíkom do profesionálnej kariéry, pretože poskytuje to, čo vás v žiadnej škole nenaučia – plynule sa dohovoriť v cudzom jazyku za krátky čas. A to je komodita, ktorá sa pracovnom trhu dokonale zužitkuje.

Takáto práca má však svoje úskalia. Na čo si teda treba dať pozor, keď dostanete ponuku od rodiny v zahraničí, či agentúry?

Serióznosť agntúry: agentúra by vám mala vybaviť nielen prácu, ale poskytnúť aj iné doplnkové služby – napríklad slovensky hovoriaceho človeka v okolí vašej budúcej práce. Ten má za úlohu riešiť rozličné problémy, ktoré by mohli nastať – s rodinou si nesadnete a potrebujete inú, ste diskriminovaná, alebo na vás kladú prehnané požiadavky, či dávajú prácu navyše, nevybavia vám školu, nedostávate , nedávajú vám voľno, na ktorom ste sa dohodli… Tiež by vám mali dať kontakt na iných Slovákov v blízkosti, s ktorými sa môžete stretnúť a vymieňať si skúsenosti – má to byť akýsi druh psychickej podpory, nikdy neviete, kedy vás prepadne túžba porozprávať sa s niekým v rodnom jazyku.

Pracovné povinnosti – už z listu, ktorý vám pošlú, by malo byť jasné, čo bude hlavnou náplňou vašej práce. Takýto list by mal obsahovať aspoň náznak vašich povinností. Napr.:

  • „Máme dve deti, 2 a 6 ročné, staršie každé ráno treba voziť do školy 25 km a popoludní prísť poň.“ – mladšie bude, prirodzene, s vami doma.
  • „ Vlastníme podnik, v ktorom pracujeme až do večera.“ – zabudnite na voľno, doprajú vám ho jedine ak cez víkend.
  • „ Máme 1 dieťa a 3 psov.“ – dieťa bude pravdepodobne ten menší problém. Nezabudnite si zistiť, čo za rasu tie psy sú. Rotvajler, doberman a pittbull nie sú práve tým, čo chcete mať každý deň na starosti.
  • „ Máme 1 dieťa, 1,5 roka.“ – pripravte sa na prebaľovanie, kŕmenie, atď. Máloktorá mladá aupairka si uvedomí, že takto staré dieťa je v podstate ešte len bábätko, ktoré sa ledva naučilo chodiť. Nosí plienky, nemôže jesť hocičo, a čo je najhoršie, ak nie ste rodinný príslušník, nebudete ovládať jeho hatlaninu, ktorá len vzdialene pripomína reč! Takéto dieťa bude plakať a nebude vám vedieť vysvetliť, prečo. Veľký stres!

Rodinné putá – matky rodín, v ktorých budete pracovať, sú tak trochu nepochopiteľné. Nechajú svoje sotva ročné dieťa celé dni s vami – cudzím človekom! – a potom zúria ako fúrie, keď vás dieťa začne oslovovať „mama“. Ak sa tak stane, máte obrovský problém a vyhadzov na dosah! Opakujte drobcovi do zbláznenia svoje meno. Rozprávajte o sebe v tretej osobe: Janka ti prinesie bábiku, teraz ti Janka uvarí niečo, čo máš rád, pôjdeš s Jankou do parku? Štupeľ si tak zafixuje, že ste „Janka“ a nebude ho to zavádzať k tomu zakázanému osloveniu, na ktoré si robí nárok vaša zamestnávateľka.

Martina Miková

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: