Rýchle pôžičky

Pre súčasnú dobu je typické rýchle tempo. Žijeme rýchlo, rozhodujeme sa rýchlo, míňame rýchlo. Nie je to otázka voľby. Jednoducho nás k tomu tlačí dnešná uponáhľaná doba. Kto s ňou nevládze držať krok, je odsúdený na neúspech. Aspoň taká je všeobecná predstava.

V tomto duchu sa nesie aj dnešný spôsob života. Väčšina z nás chce mať všetko hneď. Veď načo čakať, keď je dnes také ľahké si na čokoľvek požičať. Dnes nemusíte obiehať banky, keď si chcete požičať peniaze. Pôžičky sa vám ponúkajú samé. V televízii, v rádiu, ponúkajú vám ich cez e-mail, dokonca na ne narazíte aj pri bežnom nákupe, či pri platení šekov na pošte. O bombardovaní „výhodnými“ a ešte výhodnejšími úvermi na internete ani nehovoriac. Je naozaj ťažké odolať takémuto tlaku. Hlavne keď je skutočne také jednoduché požičať si tie peniaze… Úverové produkty sa prispôsobujú potrebám doby. Rýchla doba = rýchle peniaze. Čo to ale znamená?

Môže sa napríklad stať, že sa ocitnete v komplikovanej finančnej situácii. Všetci to dobre poznáme. Pokazí sa vám auto tesne pred výplatou. Oprava stojí 600 eur. Tie ale nemáte. Bez auta sa však nedostanete do práce. Ocitli ste sa v začarovanom kruhu. Čo teda robiť? Môžete poprosiť o odvoz kolegu. Alebo si môžete skúsiť požičať od rodiny. Povedzme si však pravdu.

 • Kto má dnes peniaze nazvyš?
 • Pokaziť si vzťahy v rodine kvôli peniazom?
 • Žobrať po známych a potom riešiť napätie?

Ak ste si istí, že z výplaty by ste tie peniaze vedeli bez väčších problémov obetovať, môže byť pre vás riešením rýchla pôžička.

Výhodou je, že ak sa jedná o menšie sumy, vybavíte ju skutočne expresne. Ak máte prístup na internet, stačí vyplniť internetový formulár. Ak nie, stačí telefonát, prípadne aj SMS. Peniaze máte na svojom účte doslova do niekoľkých minút. Nevýhodou je vyššia úroková sadzba a krátka doba splatnosti. U tohto druhu pôžičiek to býva zvyčajne do 30 dní. Dajte si pozor na to, aby ste do tejto doby pôžičku splatili. Máte síce možnosť si dobu splácania predĺžiť, bude vás to však stáť ďalšie peniaze navyše. A tie môžete predsa minúť aj rozumnejším spôsobom.

Aké vlastnosti má takýto finančný produkt?

Rýchla je taká pôžička, ktorú vám poskytnú za krátky čas. Doba, ktorá ubehne od podania žiadosti po schválenie úveru je často len pár minút. Samozrejme záleží na výške úveru.

Typickým znakom pre rýchle pôžičky sú spravidla vyššie úrokové sadzby. Je to akási „daň za riziko“. Riziko, ktoré podstupuje poskytovateľ. Takéto druhy pôžičiek sú totiž relatívne rizikové. Prečo? Pretože na prilákanie klientov musia poskytovatelia ponúknuť výhodné podmienky. To znamená:

 • žiadni ručitelia,
 • žiadne zábezpeky,
 • žiadny register dlžníkov.
 • Neodmietnu ani klienta bez príjmu.

Riziko, ktoré z toho vyplýva, si kompenzujú výškou úrokových sadzieb. Preto si ich využitie vopred dobre premyslite. A na riešenie svojich finančných problémov ich využite až ako poslednú možnosť.

Druhy rýchlych pôžičiek

Zorientovať sa v ponuke rýchlych pôžičiek často nie je jednoduché. Vo všeobecnosti ich môžeme rozdeliť na:

 • SMS pôžičky
 • pôžičky ihneď
 • pôžičky do 24 hodín
 • rýchle pôžičky od bánk

SMS pôžičky 

Sú najjednoduchším spôsobom získania nízkeho krátkodobého úveru. Stačí poslať SMS s vašimi údajmi (meno, rodné číslo, číslo OP, číslo vášho účtu a kód banky, adresa, výška mesačného príjmu, doba splatnosti) na telefónne číslo daného poskytovateľa, a do niekoľkých minút môžete mať peniaze na vašom účte.

Ak nemáte účet v žiadnej z bánk, v ktorých má účty poskytovateľ, môže prevod trvať o niečo dlhšie.

SMS pôžičky sú spravidla poskytované vo výške od 20 do 200 eur, na obdobie od 5 do 30 dní. Prax u tohto typu pôžičiek je taká, že môžete mať od jednej spoločnosti naraz len jednu SMS pôžičku. O ďalšiu môžete požiadať až po splatení tej predchádzajúcej.

Po splatení prvej pôžičky sa stávate „overeným klientom“. Znamená to, že ste poskytovateľovi – spoločnosti, ktorá vám pôžičku poskytla – dokázali, že ste schopní pôžičku splácať. Preto vám pri vašej ďalšej pôžičke ponúknu nejaký bonus. A to vo forme nižšej odplaty za poskytnutie pôžičky, alebo vyššej sumy pôžičky.

Pri využívaní tohto druhu úverových produktov však viac ako inde platí zásada „dôveruj, ale preveruj“. Keďže sa totiž jedná zväčša o nízke sumy na pomerne krátku dobu, hrozí tu riziko unáhlených a nepremyslených rozhodnutí. A tie ako vieme, nikdy nevedú k ničomu dobrému. Preto si vždy treba dobre premyslieť, od koho a za akých podmienok si peniaze požičiate. A samozrejme, či ich budete mať z čoho vrátiť. A aj keď sa takéto typy úverov zväčša riešia pod časovým tlakom, treba si dávať o to väčší pozor na nesprávne rozhodnutia.

„Pôžičky ihneď“

Je druh úverového produktu, ktorý sa orientuje na expresné poskytnutie nízkych obnosov na krátke časové obdobie. Poskytujú ich zväčša nebankové spoločnosti a súkromné osoby. Výška pôžičiek sa pohybuje v rozmedzí od 25 do 180 eur.

Požiadať o takúto pôžičku môžete prostredníctvom on-line formulára. Nájdete ho na internetovej stránke poskytovateľa. Budete potrebovať platné telefónne číslo, účet v banke a platnú e-mailovú adresu. Bez splnenia týchto podmienok by ste úver nedostali. Podmienkou získania úveru je tiež vek nad 18 rokov a občianstvo SR.

Po odoslaní formulára s vyplnenými údajmi budete e-mailom (prípadne telefonicky) informovaní o priebehu spracovania vašej žiadosti. Najprv ale musíte potvrdiť súhlas so zmluvnými podmienkami. Ten spravidla potvrdzujete kliknutím na odkaz v e-maile.

O schválení, prípadne zamietnutí vašej žiadosti budete informovaní e-mailom. Následne vám budú peniaze prevedené na váš bankový účet. Niektoré spoločnosti ponúkajú aj možnosť zaslania peňazí formou šekovej poukážky na adresu klienta. To môže byť  riešením pre klientov, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nemajú účet v banke.

Pri tejto forme vyplatenie peňazí sa však predlžuje čas, za ktorý máte peniaze k dispozícii. To je samozrejme pri rýchlych pôžičkách dosť veľká nevýhoda. Naopak veľkou výhodou rýchlych pôžičiek vo všeobecnosti je diskrétnosť.

Na rozdiel od vybavovania úveru v banke, neprídete s nikým do priameho kontaktu. Prakticky všetka komunikácia prebieha elektronicky.

Nemusíte nikam chodiť, nikomu nič vysvetľovať ani dokladovať. Preto sa ani nikto nepovolaný nemôže dozvedieť, že ste si zobrali pôžičku. Je to pohodlný a diskrétny spôsob. Má však aj svoje tienisté stránky. Keď o ňom nikto nevie (nechcete aby vedel), nemá vám ani kto poradiť. Nemá vás kto upozorniť na riziká, prípadne navrhnúť lepšie riešenie. A to sa často stáva zdrojom mnohých problémov.

 • Zoberte si napríklad takého plnoletého tínedžera. Mobil samozrejme má a bankový účet spravidla tiež. Naštvú ho rodičia, lebo… Dôvod sa vždy nájde. Ako mu zabránite, aby vám nenarobil takýmto spôsobom dlhy? Pýtate sa prečo vám? Pretože predsa sám ešte nezarába. A kaziť mu budúcnosť tým, že ho v tom necháte? To by ste určite nespravili.
 • Alebo iný príklad. Jeden s manželov (či už z hlúposti, alebo z nenávisti, či z mnohých iných len jemu jasných dôvodov) narobí takýmto spôsobom dlhy celej rodine. Veď prečo nie? Veď je to také jednoduché a „diskrétne“. Pomsta typu keď ja, tak všetci.

Z tohto uhla pohľadu už tá diskrétnosť a anonymnosť nevyzerá tak dobre, však? Preto treba k takýmto typom pôžičiek pristupovať zvlášť rozumne a s chladnou hlavou. A aj keď vás situácia tlačí do rýchlych a „efektívnych“ rozhodnutí (alebo hlavne práve vtedy), vždy si nájdite čas na premyslenie.

Možno vás napadne lepšie riešenie. Možno stačí počuť iný názor, či sa na problém pozrieť z iného uhla. No a čo, že susedia zistia, že máte finančné problémy. Stále lepšie takto, ako by to mali zistiť, keď budete stanovať pred bytovkou, pretože vám exekútor zobral byt. A verte, že aj to sa môže stať.

Pôžičky do 24 hodín

Sú charakteristické garanciou pripísania peňazí na váš účet už do 24 hodín od podania žiadosti o úver. Preto sa radia k rýchlym pôžičkám. Na rozdiel od SMS pôžičiek a pôžičiek ihneď sa poskytujú na dlhšie časové obdobie a aj ich výška je značne vyššia. Jedná sa o sumy spravidla od 400 do 5000 eur. Doba splácania sa pohybuje od 6 do 84 mesiacov.

Nakoľko sa jedná o pôžičku na vyššie sumy, aj podmienky pre jej získanie sú prísnejšie. Žiadateľ musí okrem veku minimálne 18 rokov a občianstva SR spĺňať aj iné podmienky.

 • Musí mať napríklad zdokladovateľný príjem.
 • Nemusí to byť príjem zo zamestnania. Môže to byť aj dôchodok, prípadne rodičovský, opatrovateľský príspevok.

Podmienky pre získanie takéhoto typu úveru sa u každej spoločnosti mierne odlišujú. Výsledkom je, že si skutočne každý môže nájsť spoločnosť, kde bude spĺňať všetky podmienky. Nie je potrebné mať ručiteľa, ani zábezpeku. Neplatíte ani žiadne poplatky za poskytnutie úveru. To sa týka všeobecne viac-menej všetkých rýchlych pôžičiek.

Na druhej strane musíte ale stále počítať s vyššími úrokovými sadzbami. Pri vyšších sumách sa už nad tým oplatí zamyslieť. K takejto ponuke sa totiž obraciame väčšinou v časovej tiesni. V takýchto situáciách máme tendenciu prehliadať veci, ktoré by nám za iných okolností boli zrejmé. Preto je namieste upozorniť na zvýšenú opatrnosť.

 • Rýchla pôžička je skvelé riešenie v prípade, že viete, že peniaze, ktoré si dnes „narýchlo“ požičiate, vám o pár dní zarobia dvojnásobok. V takom prípade oželiete vyššie náklady za jej poskytnutie.
 • Takisto ich oželiete v prípade, že za ne kúpite napríklad invalidný vozík pre mamu, na ktorý by ste inak peniaze nezohnali. A ona ho potrebuje okamžite.

Ak by ste však mali takto získané peniaze použiť na niečo, čo ste si naozaj mohli odoprieť, skúste si to ešte rozmyslieť.

 • Naozaj sa vám oplatí sa zadlžovať kvôli niečomu, čo možno nutne nepotrebujete?
 • Nemôžete sa radšej pokúsiť si na „to“ peniaze našetriť?
 • Poprípade počkať, kým si nájdete prácu (skončíte materskú, vyplatíte staré dlhy, vyliečite sa) a potom trebárs skúsiť požiadať v banke o výhodnejší úver?

Skrátka je dobré si uvedomiť, že aj keď žijeme rýchlo, nemusíme aj skončiť rýchlo. A hlavne, keď to nie je nevyhnutné.

Rýchle pôžičky od bánk

Nakoľko takéto typy pôžičiek sú doménou nebankových subjektov, prípadne súkromných osôb, v ponuke bánk ich nájdeme skutočne zriedka. Napriek tomu sa nájdu „prvé lastovičky“. Postup je podobný ako u nebankových spoločností. Na internetovej stránky danej banky vyplníte on-line formulár. Po jeho odoslaní vás bude kontaktovať pracovník banky, ktorý vás prevedie ďalším procesom. Niektoré banky ponúkajú možnosť podpísania zmluvy v pohodlí vášho domova. Prinesie vám ju k podpisu kuriér. Vo väčšine prípadov sa však nevyhnete aspoň jednej návšteve banky osobne.

Výška rýchlych bankových pôžičiek sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 30 000 eur. Doba splácania je zvyčajne od 6 do 72 mesiacov. Úrokové sadzby sú obyčajne nižšie ako u nebankových spoločností. Účel využitia pôžičky tiež nie je potrebné dokladovať. Za poskytnutie úveru neplatíte žiadne poplatky. Banky okrem toho poskytujú aj ďalšie výhody. Napríklad  splátkové prázdniny, či poistenie úveru.

K jej získaniu budete potrebovať len občiansky preukaz, vek nad 18 rokov a občianstvo SR. Možná výška poskytnutého úveru sa potom odvíja od vášho zdokladovateľného príjmu. Pri tomto type pôžičky banky nevyžadujú ručiteľa ani inú formu zábezpeky.

Peniaze môžete mať na vašom účte už do 24 hodín. Teda ak máte účet v danej banke. Ak nie (čo nie je vždy podmienkou získania pôžičky), môže sa tento čas predĺžiť o dobu trvania prevodu medzi bankami.

Zhrnutie

Ak by sme mali v skratke zhrnúť poznatky o rýchlych pôžičkách, bolo by to asi takto. Rýchle pôžičky sú podobne ako oheň „dobrý sluha, ale zlý pán“. Preto si vždy dobre rozmyslite, či ste už skutočne vyčerpali všetky ostatné dostupné možnosti, kým sa pre ňu rozhodnete. Spíšte si zoznam plusov a mínusov tohto rozhodnutia. A v prípade, že na vašom zozname zjavne prevažujú mínusy, ešte si to premyslite. A čím menej času máte na rozmyslenie, tým rýchlejšie si ten zoznam urobte. Uvidíte, že naozaj všetko závisí od priorít a uhla pohľadu.