Pôžičky áno, ale za akú cenu?

Poviem vám jeden príbeh. Príbeh o peniazoch, ktoré sú zvodné ako mladá žena, ale zradné ako falošný priateľ. To, čo si vyskúšal Matúš, si už vyskúšalo mnoho pred ním a vyskúša si to aj mnoho tých, ktorí sa budú slepo hnať za peniazmi aj v budúcnosti. Vidina kopy peňazí fascinuje vždy, je to jedna zo slabostí ľudstva ako takého. Mnohí stotožňujú svoje šťastie s kopou zlata, ktorá oslňuje ľudský zrak až do takej miery, že okrem tej kopy už nevidí nič iné. Dostať sa čo najrýchlejšie a najľahšie k peniazom je sen postavený nad všetky ostatné priority. Lacné peniaze ale neexistujú. Úplne všetko na tomto svete má svoju cenu. Čo sa na prvý pohľad zdá ako lacné a výhodné, si nakoniec vypýta oveľa vyššiu cenu. Na prekvapenie zaslepencov.

Matúš si našiel dobrú prácu. Začal zarábať veľké peniaze a jeho životná úroveň poskočila okamžite o niekoľko priečok vyššie.  Na dobré sa dobre zvyká a Matúš si doprial také veci, ktoré by si predtým dovoliť nemohol. Nakupovanie je radosť a peniaze vyvolávajú závislosť. Príjemný moderný štýl, kedy zovšadiaľ vidíme tiecť prúdy peňazí, rozhadzovanie za drahé a luxusné veci v spojení s mladistvou vierou v to, že každý raz ovládne tento svet.

Odrazu prišiel zlom. Vo svete niekto začal omieľať slová „finančná kríza“. Nezmyselný strašiak dovtedy, kým vo firme neoznámili, že desiatky zamestnancov budú musieť odísť. Matúšovi sa zatriasla zem pod nohami. Jedného dňa mu ležala výpoveď na stole. Prvotné sklamanie prekonal rýchlo, povedal si predsa, že do týždňa má novú prácu a možno aj lepšiu. Nová práca sa ale nekonala. Práce zrazu nebolo.

Kým sa minuli posledné jeho peniaze, nebolo to až také zlé. Mal trocha voľna a stratu zamestnania ani nepocítil. No tu sa zrazu začali kopiť účty a pomaly ich nebolo z čoho platiť. Matúš si uvedomil, že sa dostáva do vážneho problému, ktorý treba riešiť. Potreboval zaplatiť podnájom, faktúru za telefón a ešte k tomu si naplánoval výlet, na ktorý bol rozhodnutý ísť. Ťažko sa mu zrazu rozmýšľalo nad tým, že by zrazu nemal na úplne bežné veci, ktoré si dovolil predtým. Sedel pred televízorom a práve vtedy tam počas reklamy nebanková spoločnosť ponúkala rýchlu pôžičku za výhodný úrok. Vedel, že pokiaľ nemôže banke dokladovať aspoň nejaký príjem, pôžičku nemôže čakať. Nebankovka ponúkala výhodnú pôžičku aj bez dokladovania príjmu. Začal o nej uvažovať. Veď predsa za mesiac už bude mať isto prácu. Kamarát mu sľúbil, že mu dohodí prácu v ich firme. Úver mu pomôže zaplatiť výdavky teraz a o mesiac peniaze bez problémov splatí.

Zavolal na číslo v reklame a prišiel k nemu domov agent a vybavil s ním pôžičku. Splatil všetky svoje účty a šiel na výlet. Keď sa vrátil, kamarát mu oznámil, že do firmy nastúpiť nemôže, lebo firma nemá objednávky a má problém vyplatiť súčasných zamestnancov. Po prvom týždni bolo treba splatiť prvú splátku, tak si rýchlo požičal od kamaráta peniaze. S druhou splátkou sa omeškal a spoločnosť mu zaúčtovala aj sankčné poplatky. Zrazu sa pôžička predražila. Zistil, že so sankciami musí nebankovke vrátiť oveľa viac, ako si od nej požičal. Bál sa, že sa dostane do problémov. Na internete našiel inzerát, kde súkromník ponúkal úver na splatenie dlhov. Zavolal mu a vybavil si pôžičku na zmenku. Rýchlo vyplatil dlh u nebankovej spoločnosti a vydýchol si. No zrazu bol zadlžený omnoho viac, ako pôvodne plánoval. Práca ostávala v nedohľadne a na krku mal úver, ktorý mu nedovoľoval pokojne spávať. Predal svoje staré auto, no ani to už nestačilo na splatenie všetkých jeho dlhov. Nebolo z čoho platiť a požičať mu už nikto známy nebol ochotný. Jedného dňa sa zoznámil s exekútorom.

Uvedomil si, že úver, ktorým si chcel udržať svoj štandard, ho stál viac, ako si myslel. Mohli za to sankcie a ďalšie úvery, ktorými platil tie predošlé. Peniaze sa akosi rýchlo rozkotúľali. Zistil, že krátkodobé úvery od nebankoviek a súkromníkov neboli až také výhodné, ako ich prezentovali. Malé písmenká zo zmlúv vystupovali do popredia a prekrývali veľkými písmenami písané výhodné úroky.

Ponaučenie? Nie všetko, čo je podávané ako výhodné, výhodným nakoniec aj je. Nikto totiž neposkytuje peniaze preto, aby vám pomohol, ale chce na tom zarobiť. A čím jednoduchšie a rýchlejšie sú podmienky získania pôžičky, tým je aj jej cena vyššia. Keby sa Matúš nenechal zlákať vidinou, že rýchlou pôžičkou si udrží svoj štandard a vyrieši svoje finančné problémy, nemusel sa do ešte väčších dostať. Osvedčilo by sa mu staré dobré „dvakrát meraj, raz rež“ a to, že informácie majú cenu zlata. Nemohol rozumieť všetkému, čo sa pôžičiek týka, no mohol si o tom aspoň zistiť viac. Možno by si potom rozmyslel, či sa bezhlavo zadlží alebo nie. Vedel by, že pôžičky pre nezamestnaných. sú jedny z najdrahších a čím rýchlejšie sa k peniazom dostane, tým ľahšie o ne aj zasa príde. Nevedel ani to, že úrok pri pôžičke od nebankovej spoločnosti nemusí byť smerodajným údajom pri rozhodovaní. A vy viete o pôžičkách všetko podstatné?