Centrum právnej pomoci

Centrum právnej pomoci je štátna rozpočtová organizácia zriadená ministerstvom spravodlivosti, ktorej cieľom je pomáhať ľuďom v materiálnej núdzi pri ich snahe dopracovať sa k spravodlivosti. To znamená, že centrum pomáha ľudom, ktorí si kvôli nedostatku finančných prostriedkov nemôžu dovoliť právne služby.

Centrum poskytuje právnu pomoc prostredníctvom svojich zamestnancov najmä vo forme právneho poradenstva, spisovania podaní na súdy, zastupovanie pred súdom alebo vo forme mediácie. Právnu pomoc poskytuje v občianskoprávnych, rodinnoprávnych, pracovnoprávnych veciach, ďalej v cezhraničných sporoch, v obchodnoprávnych a aj v azylových veciach. Právna pomoc nie je poskytovaná vo veciach sociálneho zabezpečenia, trestného práva, správneho práva a v otázkach správneho súdnictva.

Kancelárie centra sú v týchto mestách: Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Žilina, Prešov, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Humenné, Hlohovec, Rimavská Sobota, Nové Zámky, Svidník.

O právnu pomoc treba požiadať formou vyplnenia žiadosti. Tlačivo žiadosti je možné získať v kancelárii centra alebo na internete. Ku žiadosti je nutné priložiť potrebné doklady o príjmovej a majetkovej situácii a dokumenty na posúdenie bezúspešnosti sporu. Centrum rozhodne o priznaní alebo nepriznaní nároku na poskytovanie právnej pomoci do 30-tich dní od podania správne vyplnenej žiadosti.

Žiadosti o poskytnutie právnej pomoci bude vyhovené len ak žiadateľ spĺňa zákonné podmienky:

 1. Žiadateľ sa nachádza v stave materiálnej núdze. Príjem jednej plnoletej fyzickej osoby nesmie presiahnuť 1,4 násobok životného minima a žiadateľ si nesmie byť schopný zabezpečiť právne služby ani pomocou svojho majetku. Pri hodnotení príjmovej situácie sa posudzujú i príjmy spoločne posudzovaných osôb (manžel, nezaopatrené dieťa).
 2. Nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu (napr. premlčanie)
 3. Hodnota sporu, v prípade ak sa dá určiť, musí byť vyššia než hodnota minimálnej mzdy.

Bez podania žiadosti môže záujemca využiť služby centra formou predbežnej konzultácie. Ide o konzultáciu s právnikom centra v otázkach podania žiadosti alebo v prípade, ak má človek záujem o základnú právnu radu. Predbežná konzultácia sa poskytuje v trvaní jednej hodiny a platí sa za ňu poplatok (t. č. 4,5 Eur).

Napísala MonYenn (3/2010)

Komentáre k článku: Centrum právnej pomoci

 1. FRANTISEK 11. októbra 2010

  DOBRY DEN. CHCEL BY SOM SA OPYTAT:SOM ZIVNOSTNIK A PRACUJEM V JEDNEJ FIRME A CHCEL BY SOM UKONCIT PRAC.POMER.NO ZAMESTNAVATEL MI ODMIETA DAT VYPOVED.CHCEL SOM SA S NIMI DOHODNUT NO ZIAL ODMIETAJU MI VYPLATIT MZDU A VYHRAZAJU SA MI ZE MI NEDAJU PAPIERE A NAPISU MI PARAGRAF PORUSENIE PRAC.DISCIPLINY.MAM INU PRACU.AKO BY SOM MAL POSTUPOVAT.DAKUJEM SPOZDRAVOM F.

 2. bsa 20. októbra 2010

  FRANTISEK – ste živnostník a zároveň ste zamestnaný vo firme ako zamestnanec v pracovnom pomere? Keby ste pre firmu pracoval ako živnostník, šlo by o obchodný vzťah a nie pracovný pomer, k ukončeniu ktorého je potrebné odstúpiť od zmluvy – v tom prípade by ste nahliadli do zmluvy akým spôsobom je možné ju ukončiť. Ak ste zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, máte status zamestnanca a nič vám nebráni dať výpoveď. Nie je na zamestnávateľovi dať vám výpoveď, tento krok je na vás. Doručíte zamestnávateľovi písomnú výpoveď, získate o tom doklad (podpis, doklad z pošty) a po uplynutí výpovednej doby váš pracovný pomer končí. Ak zamestnávateľ poruší zákon, napríklad vám nevyplatí mzdu, nevystaví potrebné doklady, či neprávom vás obviní z porušenia pracovnej disciplíny, môžete sa obrátiť napríklad na Inšpektorát práce alebo na súd.

 3. tina 31. októbra 2010

  Dobry den.
  Poprosila by som Vas o radu ohladne skoncenia prac.pomeru.
  Som zamestnana 3.5roka v jednej firme(a.s.)na dobu neurcitu.
  Momentalne som praceneschopna a konci mi rocna podporna doba,
  cize nebudem uz poberat nemocenske davky zo soc.poist. a nebudem moct nastupit ani do prace,lebo mi to zdrav.stav nedovoli.Poberam ciastocny invalidny dochodok 2 roky,ktory si vzhladom k stavu davam prehodnotit,
  nakolko som po druhej tazkej operacii pohyboveho aparatu a nemozem
  chodit.Chcem vediet akou formou dat vypoved v praci..mozem dat
  vypoved zo zdravotnych dovodou s narokom na odchodne?..
  Alebo ma moze zamestnavatel donutit dat vypoved dohodou,bez naroku na odchodne resp.odstupne?Ako mam postupovat v tomto pripade?Dakujem za radu.

 4. chokya 3. novembra 2010

  Dobrý deň,
  poprosila by som o radu, Robím v bufete na dobu určitú do 31.12.2010.Už tretí mesiac som na PNke, ešte asi mesiac dva budem. Chcem ukončiť prac.pomer do 31.11.2010.
  Aká je najschodnejšia cesta?Na dohodu alebo?…Myslim mimo zdravotnych problemov.

 5. Miro Veselý 3. novembra 2010

  chokya podľa mňa vás zamestnávateľ na základe dohody rád uvoľní. Aj tak nepracujete.

 6. deniska 4. novembra 2010

  Dobry den,som po rodicovskej dovolenke.Po jej skonceni ma zamestnavatel zamestnal na 3mesiace a potom mi dal vypoved z organizacnych zmien.Teraz som evidovana na urade prace,no pracu si nemozem najst.Da sa prosim vas nastupit na predlzenu rodic.dovolenku do 6 rokov dietata?Nakolko deti byvaju casto chore (5,3).Dakujem za vasu odpoved Deni

 7. bsa 5. novembra 2010

  tina – pracovný pomer môžete skončiť okamžite zo zdravotných dôvodov a potom máte nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Ale v zákone sa tiež píše, že okamžite môžete skočiť PP iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, kedy ste sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedela. Ak nepochodíte s okamžitým skončením PP prichádza do úvahy dohoda o skončení PP, ktorú, verím, zamestnávateľ nebude mať problém podpísať keďže aj tak nepracujete.

 8. bsa 5. novembra 2010

  deniska – dá sa nastúpiť na predĺženú rodičovskú dovolenku ak spĺňate podmienky (pozri Zákon o rodičovskom príspevku § 3 a Zákon o prídavku na dieťa §5 a 6)). Okrem iného musíte mať potvrdenie o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa (stačí jedného). Časté choroby detí sú v tomto veku normálne a nemusia byť posúdené ako dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Najlepšie bude, ak sa poradíte s detským lekárom.

 9. deniska 5. novembra 2010

  bsa dakujem za radu Deni

 10. tina 6. novembra 2010

  Dakujem za odpoved.Pochopila som to tak,ze zrejme pochodim len s vypovedou formu dohody,nakolko som pn uz takmer rok.

 11. Paty 5. januára 2011

  Dobry den,
  pracovala som na cirkevnej ZS ako ucitelka na 1.stup.
  Riaditelka pre mna v novom skolskom roku nemala miesto na 1. stupni. Chcela ma preradit ako nekvalifikovanu ucitelku na 2.stupen a taktiez preradit ma o dve platove triedy nizsie.
  Tuto spravu mi oznamil na augustovej porade, par dni pred zacatim noveho skol.roka. Moja pracovna zmluva bola na dobu neurcitu.

  Ja som vsak dostala novu ponuku, ktoru som prijala.

  Chcela by som sa informovat, ci riaditelka moze takto postupovat. A taktiez ci mam narok na odstupne, aj napriek tomu, ze som podpisala vypoved s dohodou a pracujem uz na novej skole.

 12. Peter 23. januára 2011

  Dobry den,

  chcel by som poprosit o radu. Pracujem ako grafik zalamovač a mam problem s tym, co je a co nieje v mojej kompetencii.
  Asi by som sa mal pozriet do pracovnej zmluvy, ale ta nieje takto podrobne zadefinovana.
  Problem je, ze sa obavam toho, ze na moje plecia moze niekto hodit nieco, co nieje v mojej kompetencii.
  Uvediem priklad:
  Ak sa vyraba titulna strana novin, tak by mi mal redaktor dat text, ktory zalomim do danej grafickej podoby – a dam ho do avizka – ktore je umiestnene spolu s fotkou na titulnej strane.
  – v danom avizku je aj trojuholnicek a v nom je cislo strany, ktore oznacuje na ktorej strane v novinach ma citatel hladat clanok, ktory je avizovany v avizku.

  Otazka znie: za co vsetko som ako grafik zodpovedny ja, a za co vsetko redaktor?
  – mam si ja od nich pytat fotky, texty a cisla stran do danych aviziek?
  – alebo su oni povinny mi tieto udaje dat, alebo ma aspom informovat, kde podklady najdem?

  Moj pohlad na vec je, ze ja ako grafik iba zalamujem do grafickej podoby podklady, ktore dostanem od redaktorov v novinach.
  Ak sa stane, ze mi niektore podklady redaktori nedorucia, mal by som si ich pytat?
  – Takze ak sa stane chyba, ze v uvedenom avizku na titulnej strane je zle cislo, mal si to vsimnut redaktor, alebo grafik?
  – Ved grafik nevie, na akej strane v novinach ma dany clanok byt.

  Za co je podla vas zodpovedny grafik v tomto pripade a za co je zodpovedny redaktor?
  Niektori ludia so mnou titulnu stranu vyrabaju tak, ze stoja pri mne a robime ju spolu, pokial nieje hotova. Ale niektori mi poslu podklady, ktore byvaju casto nekompletne a ja z nich mam tu titulnu stranu vytvorit. Pokial niesu podklady kompletne, moze sa stat, ze sa necha zle cislo stranky v avizku a uverejni sa nepravdiva informacia.
  Kto za to moze? Grafik, co nechal stare cislo v avizku a redaktor mu nepovedal, ake cislo tam ma dat? Alebo redaktor, ktory mal s grafikom vyrobit titulnu stranu – povedat mu, co na nu ma dat – resp. dodat mu podklady, aby ju mohol vyhotovit?

  V podstate ide o to, kto ma dohliadnut na vyrobu titulnej strany, pokial su tym povereni viaceri ludia.
  – z mojho pohladu by grafik mal dohliadnut na vyhotovenie grafickej stranky veci
  – redaktor by mal dohliadnut na OBSAHOVU stranku veci.
  Nieje to tak?

  Som posledna osoba, ktora vidi stranu, ktora ide do tlaciarne, sledujem pritom hlavne graficke veci, ci su v poriadku, alebo nie.
  Sledujem este informacie uvedene v tirazi – ako je datum, cislo vydania a podobne. Tieto veci prepisujem vzdy ja.
  Ale ostatne veci, napriklad cisla stran, na ktorych su clanky, odkial ich mam zobrat? Ved tie mi musia dat redaktori.. nie?
  Je vlastne cislo strany v avizku graficky, alebo obsahovy prvok?
  Niekto by mozno povedal, ze vsetko su graficke prvky – pismo, nadpisy a podobne, ale nesuce daky obsah, za ktory zodpoveda redaktor nie?

  Dakujem

  Peter

 13. Miro Veselý 24. januára 2011

  Peter v tomto sa bude líšiť redakcia od redakcie. Ak je to malá redakcia, dá sa predpokladať, že grafik je mysliaci človek, ktorý drobnosti aj kontroluje. V zásade kontrola správnosti nie je prácou grafika ale korektúry. Číslo strany nepovažujem za grafický prvok. Určuje ho ten, kto určuje, na ktorej strane má byť daný článok uverejnený. Teda asi šéfredaktor, alebo redaktor. Na druhej strane dobrý grafik si to môže všimnúť a upozorniť na chybu.

 14. vcela6 24. januára 2011

  prosim o pomoc a radu..Brat pracuje ako sustruznik na 3 zmeny uz 34 rokov. Casto aj soboty ,nedele, cele tyzdne to vo fabrike takto tahaju. Ma vrodenu chybu klbu, rokmi sa jeho stav velmi zhorsil ( koxathroza asi 3 stupna)..Ked isiel k lekarke , dala mu vzdy tabletky od bolestl, pripadane predpisala rehabilitacie…..popri praci, ziadna PN… Teraz uz vobec nevkadze, pride z prace , zalahne, vstane len ked ide do prace…sme vsetci z toho uz na nervy, nevieme ako ma clovek postupovat ked mu jeho zdravotny stav brani vykonavat jeho pracu a zavodna lekarka to neriesi.((((

 15. jirka 25. januára 2011

  závodný lekár není ortopéd! Treba si pýtať výmenný lístok na ortopédiu .Už To nemuselo byť ale pán prezident návrh zákona o výmenných lístkoch nepodpísal.Ten je povinná lekárka vypísať.inak sa treba sťažovať .

 16. jirka 25. januára 2011

  Paty ,pri skončení zamestnania dohodou z tvojej strany nemáš nárok na nič .Mohli ti ponúknuť inú prácu ale ty si ju nemusela prijať keď nebola podľa pracovnej zmluvy ,vtedy by sa oni museli s tebou dohodnúť alebo Ti dať výpoveď.Pri dohode by si mala dostať odstupné lebo bolo Tvoje miesto zrušené.Pri výpovedi by si pracovala a nedostala nič na viac len plat.Takto by to malo byť ,ale paragraf je preto krivý aby sa dal ohnúť ako kto potrebuje.

 17. Erika 13. marca 2011

  Dobrý deň,
  chela by som poprosiť o radu.Bola som zamestnaná na dohodu ako predavačka v jednom textile.Po jednej hádke so zamestnávateom som sa rozhodla odísť od neho.A tam nastal problém,lebo mi nechce vyplatiť môj odpracovaný čas.Preto by som rada vedela ako mám postupovať,pretože nemám žiadny doklad o tom koľko mi bude vyplácať.Ďakujem

 18. Eva 10. mája 2011

  Dobrý deň,
  chcela by som poprosiť o radu ako ukončiť pracovný pomer. Pracujem v podniku 10 rokov, zmluva na dobu neurčitú, včera som dostala lukratívnu ponuku na prácu do zahraničia s odchodom o dva dni, ako mám postupovať s ukončením pracovného pomeru? Za skorú odpoveď ďakujem.

 19. Žela 7. júna 2011

  Som majster odbornej výchovy na strednej škole, zamestnávateľ ma chce preradiť na prácu pracovníčky v bufete. Nemám potrebný počet hodin- úväzok, ale prepustiť z nadbytočnosti ma nechce (§63) lebo nie sú prostriedky. Som kvalifikovaný vo svojom odbore,mám Bc. a prax 17rokov. Ako pedagóg, ako sa mám brániť, a čo by sa dalo dojednať.
  Ako je to s nižším úväzkom a kratšou pracovnou dobou. Chýba mi 1deň v mesiaci, 2hod. v týždni. Ďakujem, Žela

 20. bsa 8. júna 2011

  Žela – podľa zákona vás nemôžu preradiť na iné pracovné miesto bez vášho súhlasu.

 21. Žela 8. júna 2011

  Dobrý večer, som majster odbornej výchovy na strednej škole.Ako sa dá doplniť chýbajúci základný úväzok priamej vyučovacej činnosti?
  Je na to nejaký predpis?
  ďakujem

 22. Peter77 25. júna 2011

  Dobrý deň!

  Chcel by som sa opýtať ,že aké právné problémy by som mal ja alebo zamestnávateľ ak by som neuviedol ,že som na čiastočnom dôchodku.
  Ja totiž mám 33 rokov a som na 45% nom invalidite …ale odkedy sa my to stalo ,nikde ma nechcú zamestnať….chceľ som ísť von do Rakúska ale akonáhle dozvedely ,že čo je somnou už aj ma odhánali…“ lutujeme my potrebujeme 100% zdravých ludí.“
  Za Váš odpoveď vopred ďakujem…..

 23. dd 21. septembra 2011

  Dobry deň!
  Chcem poprosiť o radu. Pracovná zmluva mi končí 2.11.2011 a zamestnavateľ mi povedal že ju ukončí. Súhlasila som. Ale o pár dní mi povedal, že nakoľko oni musia za mňa ešte v novembri zaplatiť odvody tak ešte musím zostať. Len neviem či ešte ako zamestnanec alebo ako dohodár s čím som ja nesúhlasila.

 24. juraj 24. marca 2013

  Dobry den , pracujem v Rakusku pre Slovensku firmu ako živnostnik už 1 rok. Mam s nimi uzatrvorenu zmluvu na dobu určitu , a nedodržiavaju sa zmluvne podmienky co sa tyka vyplacania mzdy, vdaka čomu som sa dostal do zlej fynančnej situacie a koli tomu som sa musel zadlžit.momentalne je taka situacia že všetky banky odmietaju somnou spolupracovat pre zlu platobnu disciplinu, ktora sa stala nie mojou vinou, ale tým že firma nevyplaca, ani nevyplaca mzdu podla dohody. Chcel by som sa informovat , či existuje neaka cesta domoct sa odškodneniu a očistenia mojho mena ? dakujem za
  odpoved

 25. Eva 16. januára 2014

  Vážení právnici a hlavy znalé, študované…vysvetlite mi niekto, ako je možné, že v tomto Slovakistane nik nerieši veci ako mobbing, bossing a špinavé praktiky spoločností voči zamestnancom?!
  Ako je možné, že človek, ak chce vôbec dáku žobráčenku, musí „dobrovoľne“ nasilu podpísať zmluvu, kde má mesačný plat pod hranicou minimálnej mzdy stanovenej zákonom? Alebo obrovskú hmotnú zodpovednosť hoci nič, vrátane kamerového systému nefunguje a nie je zabezpečené? Alebo má 250 a viac hodín nadčasov nad rámec zákona? Alebo musí pod hrozbou siahnutia na tú smiešnu žobráčenku makať nočnú inventúru grátis? Alebo sa má podpísať pod manko, ktoré vzniklo ešte v čase, keď ani netušil, že takáto zdieračská firma vôbec jestvuje a nebol s ňou v pracovno- právnom vzťahu? Ako je možné, že si zamestnávateľ na dennej báze môže dovoliť zastrašovanie, zdieranie a vykorisťovanie, či dokonca otvoorenú diskrimináciu na základe pohlavia a zdravotného stavu pod hrozbou siahnutia na „mzdu“ a hoci kedy vám strhne koľko len chce, však dôvod sa už dáky nájde?
  (A nie je to mmoja prvá skúsenosť tohto druhu, tieto praktiky sa šíria ako mor a stále sa to zhoršuje, česť výnimkám).
  Toto všetko sa deje v obchode- istej českej obchodnej siete, v jednom shoppingu, kde ešte zatiaľ pracujem ako predavačka.
  Rieši toto niekto? Na koho sa obrátiť? Viete poradiť?

 26. omar 5. apríla 2014

  Dobrý den!Potrebujem radu na pracu v nedelu.Moja prAVCOVNá ZMLUVA JE UZAVRETá NA 5DNIVý PRAC.Ciklus čo je 40 hod týždenne v dvoj smennej prevádzke.Pri zvýšení výroby sa začalo pracovať aj v sobotu tiež na fdve smeny kde nám prislucha 1 nahradné volno za sobotu v týžni po odpracovanej sobote.Kedže fungujeme na nimi predpísaný graf,prislucha nám volný víkend(sobota,nedela)raz za tri týždne.Možem graf do správy poslať.A kedže zamestnávatel od nás žiada pracovať aj v nedelu chceme vediet či nám to može dať príkazom a či to musíme splnit alebo odmietnuť.Lebo sa nám vyhráža že nám vyvodí dosledky nakolko može manipulovať zo 100hod.nadčasov.Vopred ďakujeme za radu:-)

 27. Silvia Dianova 9. júla 2014

  Dobry den.
  Chcela by som sa opytat, ze ked mojej sestre dali vypoved hned po ukonceni marodky dohodou, ze nemaju pre nu miesto, lebo uz nevladze vykonavat svoju pracu pri ktorej si znicila chrbticu, ma posunutu platnicku coz sa jej stalo v praci kde pracovala 4,5roka a inu pracu pre nu nemaju, ci ma narok na odstupne.
  dakujem Silvia

 28. Martina 24. júla 2014

  Dobry den
  Som na rodicovskej dovolenke a chcela by som sa vratit skor do prace v ktorej mam zmluvu na dobu neurcitu, moze ma zamestnavatel prepustit pri skorsom navrate do prace a ponukat mi zaroven tu istu pracu, ale cez pracovnu agenturu? Alebo mi namiesto povodneho platu ponukat plat ako cez tuto agenturu?

 29. Mária 24. januára 2015

  Sme zamestnaní s mojim druhom v jednom podniku na smeny, zamestnávateľ nás nechce dať spolu pracovať hoci dochádzame do práce 20 km jeden robíme doobeda – čiže rannú a druhý robíme nočnú alebo poobedňajšiu, vôbec sme nie spolu. Sme mladí ľudia, ktorí chcú stráviť spolu svoj voľný čas a zamestnávateľ nám to neumožní. Chcela by som vedieť, či existuje nejaký zákon ktorý to umožňuje alebo je to len na podniku.Ďakujem

 30. peter 28. februára 2016

  Dobry den,mam chorobu sclerosis multiplex(SM)na invalidny dochodok nemam narok lebo pre dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav nemampokles schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost o viac ako 40% vporovnani so zdravou fyzickou osobou,mieru poklesu schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost mi dali 30% Uz viac krat som si nasiel pracu ale vstupnu lekarsku prehliadku som nepresiel ani raz kvoli zlemu zdravotnemu stavu.Citim sa byt diskriminovany lebo na invalidny dochodok nemam narok a do prace ma nechcu pustit …Je mozne to dat na sud za diskriminaciu?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: