Právo na priaznivé pracovné podmienky

Každý zamestnanec má právo na priaznivé a dôstojné pracovné podmienky. Či je to robotník pracujúci manuálne, pri páse, alebo predavač , úradník, konštruktér, učiteľ, bankový úradník, vedec, oceliar, baník, upratovačka, dojička a mohli by sme spomenúť ešte nepreberné množstvo povolaní, ktoré vykonávajú ženy a muži v produktívnom a niektorí už aj v poproduktívnom veku.

Priestory, v ktorých zamestnanci vykonávajú prácu, musia byť vybavené podľa druhu vykonávanej práce. Z toho je zrejmé, že pracovné podmienky sa budú odlišovať podľa druhu vykonávanej činnosti. Iné požiadavky na vybavenie pracoviska je vo fabrike vyrábajúcej nejaké komponenty, iné v oceliarni, bani, banke, škole, obchode, úrade, na stavbe, v maštali a pod. Bude sa to odlišovať v celom spektre rôznych aspektov: teplote prostredia, osvetlení, vybavením nábytkom a technikou, pracovnými pomôckami, oddychovými kútikmi, šatňami, sociálnym zariadením a mnohými inými maličkosťami, ktoré ma v danom momente ani nenapadnú, ale sú takisto dôležité, aby človek svoju prácu robil v určitom „komforte“ a s plným nasadením. V mnohých prípadoch platí zásada „spokojný zamestnanec = dobrý zamestnanec“.

Určite nie je dobrou vizitkou zamestnávateľa, ak jeho zamestnanci sú vystavení istému nepohodliu hoci len trebárs pri vykonávaní svojich telesných potrieb a osobnej hygiene, ak nemajú vhodný kútik, kde by si pohodlne mohli odložiť a následne minimálne tepelne upraviť jedlo a nápoje. Pre zamestnancov, ktorí musia pracovať za rôznych poveternostných podmienok vonku , je na nezaplatenie teplý kútik, kde sa môžu zohriať, najesť, uvariť a vypiť si kávu alebo čaj.

Ale nie je to len o príjemnejších prestávkach v práci, dôležité sú aj podmienky na samotný výkon práce – pracovné náradie, všetky veci, ktoré zamestnanec k výkonu svojej práce potrebuje. Zase sa to rôzni podľa povahy vykonávanej činnosti.

Komentáre k článku: Právo na priaznivé pracovné podmienky

 1. Mirka 25. marca 2010

  Zdravim Vas,

  viete moj otec pracuje ako zvarac v jednej firme, kde pocas zimneho rocneho obdobia teplota v dielni nedosahuje 8 stupnov Celzia. Velmi by ma zauimalo ci je to normalne, legalne a ludske.

  Dakujem
  S pozdravom Mirka

 2. Milan 18. septembra 2010

  Miroslava,
  v podniku, kde pracuje Vas otec, to zrejme nikoho nezaujíma v akých podmienkach pracuje, Je to jednoducho tak ako to je.
  Keby to bola známa osobaniekoho z vednia podniku, určite
  by sa niečo zmenilo.

  S pozdravom Milan

 3. jarkaca 23. novembra 2011

  Pracovisko, kde nie je tečúca voda sa tiež pokladá za pracovisko s priaznivými a dôstojnými podmienkami?

 4. ccamaya 23. júla 2015

  Dobry den ,chcem sa opytat. Robim v hednom butiku kde nam zamestnavatel zakazal ale doslova zakazal a ztrhava nam za to aj peniaze nemozemee sediet pocas pracovnej doby ani sa opierat…pracujem v budiku takze len obsluhujem ludi pre jednu prestiznu znacku. Je to normalne,bolia nas velmi nohy a chrbtica stat cely den a ani sa neopierat ne velmi zle :(

 5. Miro Veselý 23. júla 2015

  ccamaya z povahy niektorých zamestaní vyplýva, že sa pri nich nedá sedieť, napríklad ak je niekto čašník, alebo holič, musí počítať s tým, že pri práci bude stáť. Ťažko radiť čo s tým. Dlhodobé státie je rovnako problém ako dlhodobé sedenie. Ideálne by bolo to striedať a ak to zamestnávateľ netoleruje, tak ísť pracovať inde. Iba ak je o pracovné miesta núdza, potom je problém…

 6. Karolina 23. júna 2016

  Dobry den, chcem sa opytat, ci je mozne pracovat v hluku,ktoreho zdrojom je akoze chladenie. Fuka tu na nas chlad a este to aj huci. Za nasim oddelenim je chlap, ktory si pusta nahlas hudbu /ze na prilakanie zakaznika/ a z nasho repraku vychadza uplne ina hudba. Do toho hucia schody a nepocujeme vlastneho slova. Je to pustene sice len niekedy, ale vobec netusime ako toto vyriesit. Ked sa stazujeme riaditelovi obchodneho domu, ten len mrdne plecom, ze s tym vraj nic nemoze robit. Ako mame takto pracovat.
  Robime v obchode s knihami, kde potrebujeme pocut zakaznikov ked sa pytaju na nejaky titul, o ktory maju zaujem. Takto prichadzame o zakaznikov. To v akej dobe zijeme….

 7. alena 27. júna 2016

  Už niekoľko rokov som v kancelárii s ťažko chorou kolegyňou. Jej stav sa priebežne zhoršuje/zlepšuje. Momentálne horšie. Bohužiaľ, už to nevládzem znášať, pohľad na ňu je veľmi nepríjemný, vidím, že trpí, ona chce za každú cenu chodiť do práce, aj keď sa doplazí.Podotýkam, že priebežne absolvuje chemoterapie, príp. rádioterapie. Musím takéto pracovné prostredie znášať?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: