Výpoveď = psychická záťaž

Prísť o prácu (v ktorej človek často pracuje aj niekoľko rokov) je jednoducho stresová a záťažová situácia. Výpoveď je strata. Navyše, je to strata niečoho, k čomu si človek časom prirodzene vybudoval určitý vzťah.

Aj keď práca býva často terčom nadávok a večerných domácich „sťažovačiek“, pre človeka je dôležitejšia, ako by si niekedy dovolil sám pred sebou priznať. Práca môže dávať pocit istoty, zabezpečenia. Práca umožňuje kontakt s inými ľuďmi. Práca a sú aj dôležitými faktormi osobnej identity (pocitu „sem patrím, toto robím“) a sebavedomia a hrdosti na seba („toto viem“). A to, čo robí výpoveď takou bolestivou je, že toto všetko berie.

Sigmund Freud (zakladateľ psychoanalýzy a psychologický revolucionár) tvrdil, že práve práca a láska sú piliere duševného zdravia. To je to, čo nás pomáha udržať v realite a bráni tomu, aby sme od reality uleteli príliš ďaleko. Výpoveď jeden z týchto pilierov podkopáva. Freud sa možno vôbec nemýlil. Nie je výpoveď (strata zamestnania) podobná strate lásky?

Divné prirovnanie, aj to čudne znie, ale… Ale nie je to tak, že pri obidvoch stratách cítime veľmi dlho smútok, ľútosť, potom hnev aj nenávisť? Nepýtame sa „Čo som spravil zle?“, „Som dosť dobrý?“, „Prečo sa to stalo práve mne?“. A odpovede stále nikde.

Neprichádzajú. Veľmi nepomáha ani dobre myslená podpora známych – niečo v zmysle „Veď to bude dobré.“, „Ty za to nemôžeš.“, prípadne „Vzchop sa!“. Ale ak sa zmení položená otázka, napríklad: „Čo môžem ja teraz spraviť, aby sa niečo zmenilo?“… Odpovede sa budú rodiť ľahšie. Výpoveď a pocit porážky sa takto zmení na výzvu a možnosť.

Komentáre k článku: Výpoveď = psychická záťaž

 1. iva 8. apríla 2010

  … stres.. to je slovo, čo ma sprevádza už tretí mesiac. koncom januára som dala výpoveď ja – zo zdravotných dôvodov. do dnešného dňa 8.4 nemám všetky papiere v poriadku. okrem pocitu, že som nechala prácu, ktorá ma bavila, stratila som priateľov, kolektív, a presne ten pocit istoty, ktorý tu popisujete … sa dohadujem s býv.zamestnávateľom, dokazujem, prekladám, dokladujem na všetkých inštitúciach ktoré vôbec môžu byť. … a to mi teda k pohode nepridáva. ani psychickej ani zdravotnej…
  … niekedy neviem, či je lepšie výpoveď dať alebo dostať. a zaráža ma posudzovanie a radenie ľúdí, ktorí podobnú situáciu nezažili na vlastnej koži.
  … chcete si dokázať silu a odvahu? – dajte výpoveď

 2. Petra 28. marca 2011

  To je ta byrokracia na Slovensku bohuzial…ak ty chces nieco tak miliardu veci chcu od teba, ze ta tak znechutia,ze sa na to asi radsej vykasles, ale ked to je naopak, tak to chcu hned okamzite, daju ti sankcie, limity a neviem co. To sa asi nikdy nezmeni…bohuzial….pevne nervy prajem

 3. elena 28. septembra 2011

  dobrý deň,potrebovala by som poradiť,pracovala som 4roky v jednej firme,z toho 2 roky som žila s priateľom,ktorý vo firme pracuje už 14 rokov,rozišli sme sa,na pracovisku ma n eustále ponižoval,ohováral,podozrieval s každým chlapom,ponúkal,nadával mi a napadal ma špinavými slovami a menami,ochorela som,trvalo to od 2 mesiaca t.r. a začala som marodovať 15.5…marodka mi trvala do 17.8.počas marodky mi kolega zavolal,že majster vie o tom,či by som nemohla prísť vypomocť lebo to nezvláda..takto som pracovala počas marodky celý mesiac..nočné,priťažila som si na zdraví.,pri príchode do práce som si robila svoju prácu,pričom ma majster napadol špinavosťami ,ja som to nezvládla a odišla som domov,aj tak som bola na marodke,takže mi to bolo jedno,nahlásil to m ajiteľovi,ktorý mi zavolal,prečo nie som v práci, po rozhovore som nebola ochotná už počas marodky vypomáhať, aj tak mi to nezaplatili, po ukončení marodky mi povedal majiteľ,že možeme čerpať dovolenku,ja som do práce chcela normálne nastúpiť,ale mi bránil nastúpiť,trval majiteľ na dovolenke a že mi zavolá,po ukončení dovolenky som sa musela ísť informovať sama,ako ďalej či možem nastúpiť,tak mi už bolo povedané že so mnou nepočítajú.to bol podraz z majiteĺovej strany,proste mi to nepovedal narovinu,že mám výpoveď,ale ma odbíjal,teraz som mu ja povedala,že ak som pre nich nadbytočná sila,pretože na moje miesto prijali novú silu,že čakám výpoveď z ich strany,tak mi napísal výpoved dohodou,žiadna dohoda medzi nami nevznikla,len to,že si zavoláme,ja som výpoveď nepodpisala,lebo bola neúplná,neobsahovala ani dovod ani to,že mám nárok na odstupné…ako dalej postupovat?možem si vyžiadať kopiu tejto výpovede s tým,že ju nepodpíšem a dám to preriešiť na inšpektorát práce?dakujem za odpoveď a radu..zubalova

 4. Jana 28. augusta 2016

  Ja by som sa chcela spytat ked som sa dohodla s personalnym telefonicky ze vypoved davam zo zdravotnych dovodov personalne ma posiela k svojmu lekarovi a potom na personalne, kedze sa na to necitim je mi na odpadnutie trpim panickou poruchu mozem poslat zdravotnu kartu a papiere podpisat doma urcite by som to tam nezvladdla a mala by som kolaps prosim vas o skoru odpoved dakujem Mrazova

 5. maria 9. septembra 2016

  maria. pripajam sa aj ja.pracujem uz 20rokov na jednej zakladnej skole,na ktorej by sme sa mali spravat uplne inak ako na beznej skole,lebo ma nazov-katolicka-no robi ju tak len tymto nazvom.som hoci len obycajna upratovacka,ale nehanbim sa zato-vzdy som si plnila povinnosti ,pracovala aj nad ramec moznosti,myslim si ze zaodvedenu pracu som sa sa nikdy nehanbila.ale ako vsade nastali aj organ.zmeny aj sa poprepustali upratovacky,aj nam navysili pracu na vyse.neviem co to je zaplateny nadcas,odmena?za ten cas sotva 3-krat,aj to so smiesnou sumou.intrigy ohovaracky,zneuzivanie.teraz som zostala z toho psych.na dne,zdrav.stav o tom ani nemozem pisat,prihnala som si ochorenia,a teraz je clovek zniceny,ponizeny,nema sancu sa niekam zamestnat,odniesla som si to ze som uz obcanom so ztp.neberu ani nato ohlad,nemam sil tam ani ist,len to ze musim som rozvedena,sama zijuca,zarobok ako na slovensku-minimalka.takze mili obcania,sme viaceri natom tak podobne,len to ze krestaniaaaaa,ti maju daleko od toho.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: