Zdaňovanie mzdy zamestnanca

Zamestnanec musí zo svojej mzdy, okrem odvodov do poisťovní, odvádzať aj preddavky na daň z príjmu (t.č. 19 %). Preddavok na daň sa vypočítava zo zdaniteľnej mzdy.

Zdaniteľná mzda je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac, znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec a o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Zjednodušene ide o hrubú mzdu zníženú o odvody do poisťovní a o nezdaniteľnú časť.

Hrubá mzda je zvyčajne tvorená zo základnej mzdy, prémií, mzdových príplatkov (za prácu nadčas, v noci, vo sviatok…) a mzdových náhrad (čerpaná dovolenka, návšteva u lekára, sviatok…). Nie všetky príjmy, ktoré sú zahrnuté do mzdy zamestnanca, podliehajú dani z príjmov. Nezdaňujú sa napríklad cestovné náhrady, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, dávky a podpory z ostatných poistení a pod.

Od hrubej mzdy sa pre výpočet preddavkov na daň následne odčítava suma odvádzaného poistného na zdravotné, nemocenské, dôchodkové (starobné a invalidné) poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Zamestnávateľ prihliadne pri výpočte mzdy zamestnanca na nezdaniteľnú časť základu dane, ak zamestnanec podpísal vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti. Každý mesiac sa tak zo mzdy, ktorá podlieha dani z príjmov, odpočíta 1/12 nezdaniteľnej časti na daňovníka určenej zákonom na kalendárny rok a až z výslednej sumy sa vyčísli preddavok na daň z príjmov.

Prostredníctvom vyhlásenia na zdanenie príjmov si uplatňuje zamestnanec aj daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti. K tomu je nutné zamestnávateľovi predložiť potrebné doklady ako rodné listy detí, potvrdenie o návšteve školy a pod. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Po ukončení kalendárneho roka môže zamestnanec, ak spĺňa podmienky, požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Inak podáva daňové priznanie na príslušný daňový úrad.

Napísala MonYenn (5/2010)

Komentáre k článku: Zdaňovanie mzdy zamestnanca

  1. Roman 17. augusta 2015

    Dobry den mam otazku na preddavkovu dan. Naco sluzi? V predchadzajucich zamestnaniach som ju na vyplatnej paske nemal a teraz v novom zamestnani ju zrazu mam. V predchadzajucom zamestnani som mal 750 v hrubom co predstavuje 580 eur v cistom a teraz v novom som si zapytal 900 v hrubom co podla kalkulacky cistej mzdy malo byt 690 v cistom priblizne ale mam len 630 eur v cistom preco? Co robi preddavkova dan a ako dlho ju bude musiet platit bude to kazdy mesiac stale? Potom som sa pekne obabral ked mam 900 v hrubom a 630 v cistom ci ako to je z tou danou…som trosku zaskoceny. Poradte mi co to premna zanemena pytam v novom zamestnani o 150 eur viac a mam viac len o 50 eur nie je ta predavkova dan velka ?

  2. Piskotka 6. augusta 2016

    Chcela by som vediet ked si vyberiem dovolenku z prace ci sa mi zdani ked mi ju daju do mzdy.Za skoru odpoved vam vopred dakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: