Výpoveď z organizačných dôvodov a odstupné

Novela Zákonníka práce účinná od 1. Júla 2003 zmenila radikálne právnu úpravu odstupného v neprospech zamestnanca. V minulosti platila v prípadoch organizačných zmien trojmesačná výpovedná doba plus minimálne dvojmesačné odstupné. Dnes je to inak. Máte dve možnosti:

1. Zamestnávateľ vám dá výpoveď, plynie výpovedná doba (dvoj alebo trojmesačná, ak ste u toho zamestnávateľa pracovali minimálne päť rokov) – musíte pracovať a za to dostanete mzdu (odstupné už nie)

2. Uzatvoríte so zamestnávateľom dohodu o skončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov k určitému termínu pred začatím plynutia výpovednej doby – v tom prípade vám musí zamestnávateľ vyplatiť odstupné -dvojmesačné, alebo trojmesačné, ak ste uňho pracovali minimálne 5 rokov. Dohoda musí byť uzatvorená písomne a jedno vyhotovenie vám zamestnávateľ musí vydať. Pri uzatváraní takejto dohody si dajte pozor najmä na to

 • aby bol uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru, (buď § 63, ods. 1 písm. a/ alebo § 63, ods. 1 písm. b/ ZP,
 • aby tam bolo uvedené koľko mesačné odstupné vám zamestnávateľ vyplatí, prípadne aj jeho celková výška
 • a samozrejme dátum, kedy sa pracovný pomer končí.

Tu ešte treba zdôrazniť, že ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, zamestnávateľ je povinný jeho žiadosti vyhovieť.

Zamestnanec sa môže rozhodnúť medzi odstupným a výpovednou dobou (teda medzi dohodou o skončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov, alebo výpoveďou pre tie isté dôvody).
Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne, pokiaľ sa však nedohodne s odchádzajúcim zamestnancom inak.

Toto sú zákonné nároky, ktoré zaručuje Zákonník práce. Avšak zamestnávateľ môže mať túto problematiku riešenú aj nadštandardne, výhodnejšie a v prospech zamestnancov v kolektívnej zmluve, prípadne aj v pracovných zmluvách, v takom prípade sa treba riadiť týmito pravidlami.

Komentáre k článku: Výpoveď z organizačných dôvodov a odstupné

 1. beater 21. mája 2009

  Nerozumiem tomu, ako ste dospeli k záveru, že keď počas plynutia výpovednej doby zamestnanec pracuje dostane iba mzdu a už mu nepatrí odstupné.
  Všade sa píše o tom, že podľa novely zákonníka práce platnej od júla 2007 má zamestnanec nárok na odstupné aj keď počas plynutia výpovednej lehoty pracuje. Ako to vlastne je? Viete mi to vysvetliť.
  Ďakujem veľmi pekne. Beater

 2. BSA 30. mája 2009

  Beater, máš pravdu. Článok je, zdá sa, zastaralý. Podľa zákona, ak dostane pracovník výpoveď z organizačných dôvodov, plynie mu výpovedná lehota 2 mesiace (ak odpracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov tak 3 mesiace) a zároveň má nárok na odstupné vo výške dvojnásobku mesačného platu (ak odrobil u zamestnávateľa viac ako 5 rokov, tak trojnásobku).

 3. beater 1. júna 2009

  BSA veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Beater

 4. Kovic 10. augusta 2009

  Chcel by som sa spýtať, či mi viete poradiť v takejto situácii:

  Priateľka pracuje vo firme, ale momentálne je na PN. Počas jej PN bola prevádzka zrušená z organizačných dôvodov a teraz, keď má nastúpiť do zamestnania tak inšpektor (čo sa o nich stará) jej povedal, aby si doniesla výpoveď, pretože momentálne nie je pracovné miesto.

  Preto sa pýtam, čo robiť v takejto situácii a či má nárok na odstupné, ak HPP ukočí zamestnávateľ??

  ĎAKUJEM a odpoveď by som poprosil čím skôr,tým lepsie.

 5. bsa 10. augusta 2009

  Ja osobne nevidím najmenší dôvod, prečo by si mala vaša priateľka nosiť do práce výpoveď. Je na zamestnávateľovi, aby jej dal výpoveď z organizačných dôvodov kvôli zrušeniu prevádzky, kde pracovala a splnil si povinnosti, ktoré mu z výpovede danej vašej priateľke vyplývajú – výpovednú lehotu a odstupné.

 6. Kovic 10. augusta 2009

  Vďaka za radu :-)

 7. Vivi 2. novembra 2009

  Chcela by som sa spýtať, keď zamestnanec je dlhodobo na PN od augusta 2009 a pracovné miesto sa ruši v januári 2010 ako je to s výpovednou lehotou? Zamestnanec odpracoval 5 rokov, takže výpovedná lehota 3 mesiace a prináleží jej odstupné vo výške 3 násobku mesačného platu. Keď napr. PN ukončí vo februári 2010, keď už nemá pracovné miesto, výpoveď dostane písomne vo februári – má nárok aj na mzdu ktorú by dostala vo výpovednej lehote + odstupné? Ďakujem za odpoveď.

 8. eva999 21. januára 2010

  Z organizacnych dovodov ma preradili na ine pracovne miesto, znamena ,toze vykonavam tu istu cinnost ,ale v inom meste,ale v posobnosti firmy, mam narok na ten isty plat alebo mam narok na odstupne v pripade nesuhlasu?

 9. jana 29. mája 2010

  Dobrý deň, som učiteľka odborných predmetov, nedávno (1.11.2009) ma riaditeľ preradil na odborný výcvik, kde nesplĺňam vzdelanie, padla som okrem iného o 150 € dolu s platom..
  A dnes mi dal výpoveď pre nespĺňanie kvalifikácie, s 3-mes. výpovednou lehotou bez nároku na odstupné… všetky náležitosti, paragraf a odsed sú spomenuté.
  Prosím Vás o pomoc, či to vôbec môže urobiť, keď sa moje miesto nelikviduje a ešte bez odstupného.. podľa KZ máme odstupné až 4 mesiace.

  Pomôžte, čas beží! Vďaka

 10. Zia 23. júna 2010

  Keď Vás preraďoval mal vedieť, že nespľňate kvalifikačné prepoklady, mal Vám určiť podmienky k doplneniu kvalifikácie,
  ak by ste ich nezačali plniť múže Vám dať výpoveď alebo vtedy, keď nemal pre Vás t.j. 1.11.2009 miesto mal dať výpoveď z nadbytočnosti a odstupné podľa KZ a odpracovaných rokov . Ešte je tu otázka, či celý Váš úväzok je neodborný. Aj tak pri znížení triedy po 1.11.2009 nemôžte ísť zo základným platom dolu musí byť vyrovnaný tzv. vyrovnávacím príspevkom to pre Vás znamená že niekoľko rokov by sa Vám nezvyšoval plat a postupne by sa odoberalo s vyrovnávacieho príspevku. Premlčacia doba k vyrovnávaciemu príspevku je 3 roky, takže skúste bojovať. o doplatenie. V školstve je to teraz ťažké musí
  pracovný vzťah byť v súlade Zák. práce 311/2001, Zák. o vyk. práce vo verejnom záujme552/2003, Zk o odmeňovaní a podľa mňa nešťastná 317/2009 + ich novely. Riaditelia sú povinný zabezpečovať kvalifikovanosť a odbornosť vyučovania.

 11. hviezda 29. júna 2010

  prosím o radu.zamestnávateľ predal firmu inej organizácii a núti nás podať si samé výpoveď. ako máme postupovať, keď máme zmluvy na dobu neurčitú? máme nárok na odstupné?nový majiteľ nám ponuka zmluvy na dobu určitú 2 roky a máme si napísať žiadosť o prijatie do zamestnania + životopis+ vstupná lekárska prehliadka. vopred ďakujem

 12. margita 8. novembra 2010

  Dobry den od 30.10.2010 ma byvala sefka dala vypoved.Do vypovedu bolo pisane ze znizenie poctu pracovnikov.Moju dohodu,kazdy rok obnovila na dalsi rok.Sefka my hovorila ze na odstupne nemam pravo,lebo ona v roku 2011 nebude mat z coho zacat pracu s ostatnyni. Inac som tam robila v kuse 12 rokov.Prosim Vas aby ste my napisali ze naco mam pravo a ze co mam robit.Vopred Vam dakujem

 13. sona 9. decembra 2010

  dobrý večer chcela by som sa opýtať pracujem vo firme teda vo febr.2011 to budú 4 roky,rok aj pol som na pozícii manažerky,momentalne sa ide pobočka ,kde pracujem rušiť ,zamestnávateľ mi navrhol sa vratiť na pozíciu predavačky ale s menším základom a osobným,s tým nesuhlasim,moj nadriadený to rieši až teraz so mnou,zatvorí sa sa to 31.1.2011.mam ešte aj k tomu staru tohto ročnú dovolenku 3 týždne,možu ma donutiť v januari vyčerpať tu dovolenku?a mám narok na odstupne 2mesačné ak sa nemýlim,ako by mala vypadať moja výpoved z ich strany ?alebo aké riešenie je pre mňa najlepšie ,vopred dakujem .

 14. Silvia 18. januára 2011

  Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu.Robim v jednej firme uz 4 roky,minuly mesiac som poziadala sefa,aby mi zistil,ci nie je na druhej prevadzke v inom meste volne miesto,lebo sa chcem prestahovat z rodinnych dovodov.Ten mi prislubil,ze v Novom roku,by sa malo uvolnit jedno miesto na mojej pozicii,avsak blizsie info mi uz da veduci druhej prevadzky.Problem je v tom,ze veduci na druhej prevadzke,ked som tam prisla povedal,ze volne miesto nema,ak chcem tak ma zoberie na dohodu,s tym som nesuhlasila.Nakolko som ja nedala vypoved a ani som ziadnu nedostala,nastupila som spat do mojej prace,kde mi veduci oznamil,ze prijal novu zenu a mna nepotrebuje..teraz na mna tlaci,aby som si sama napisala vypoved,vraj ak nie,tak mi bude robit zle a najde si dovod a do mesiaca ma vykopne..Povedala som,ze ja vypoved nedam,nech mi da on,ale on vraj nemoze,lebo som nic neporusila.Ako mam dalej postupovat??Dakujem

 15. Miro Veselý 18. januára 2011

  Silvia ak sa chcete sťahovať tak je to aj tak jedno. Dajte výpoveď a nastúpte na dohodu. Každopádne je to zo strany zamestnávateľa trocha divné jednanie, málo komunikácie.

 16. tomas 23. januára 2011

  zdravim. moze mi niekto poradit.priatelka pracuje necele 2 roky a ma zmluvu na dobu urcitu.zamestnavatej ju chce prepustit a ma na vyber 2 moznosti. 1-dostane 2-mesacne odstupne a dostane ho na vyplatnej paske pod kolonkou odmeny. 2-bude doma a bude jej vyplatenych 60% zo mzdy po dobu 2 mes. len ona sa obava,ze ak zoberie odstupne ze ju mozu nejako oklamat. dakujem

 17. Ida 1. júna 2011

  Dobrý deň,
  prosím o info: moja známa (Monika) končí v decembri rodičovskú dovolenku a chce sa vrátiť späť do zamestnania, v ktorom pracovala na dobu neurčitú – ale zastupovala kolegyňu (Vierku), ktorá bola v tom čase na materskej dovolenke.
  Jej kolegyňa Vierka sa vrátila po skončení rodičovskej dovolenky na svoje pôvodné pracovné miesto, teda moja známa Monika ju už nemusí zastupovať. Musí zamestnávateľ moju známu Moniku prijať späť do zamestnania a na aké pracovné miesto ju musí zaradiť (keď to jej pôvodné prac.miesto, kde zastupovala, je už obsadené pôvodnou pracovníčkou) , alebo ju môže rovno po rodičovskej dovolenke prepustiť?

 18. Danuška 27. septembra 2011

  chcem sa spytat vypoved z organizačnych dovodov ak dostanem 3mesačne odstupne mam narok hned ked sa zaevidujem na urade prace aj na podporu?

 19. Radino 28. októbra 2011

  Dobry den,chem sa spyatat,ak dostanem vypoved od zamestnavatela,mam narok si ju vziat domov a skontrolovat si ju podla zakonnika prace a priniest mi ju na druhy den?alebo ju musim podpisat v ten den,nakolko zamestnavatel robi na nas natlaky-firma krachuje,aby som nepodpisal nieco v môj neprospech,dakujem

 20. Rudo 4. decembra 2011

  Dobrý den.Dostal som výpovd podla § 63 ods.1 pís.b.Urobil to pedseda družstva,bez toho aby o tom rozhodlo predstavenstvo drustva ako štatutarny organ.Výpovd dostali všetci pacovníci,prítom družstvo je nadale funkčne.Má majetok/zvieratá/ a je potrebne sa onich starat.Je taká výpovd platná. Dˇakujem.

 21. biri2859 27. apríla 2012

  Dostal som výpoveď podľa parag.63 ods.1písm.b/ zákonníka, ako dôvod je uvedený nadbytočnosť na základe rozhodnutia predstavenstva – s cieľom zabezpečiť efektívnosťpráce v dôsledku čoho došlo k zrušeniu pracovného miesta 2680 Funkčnej schémy na rok 2012, funkcia 25.54 TechnológIV, ktorú vykonávam na základe Listu pracovného miesta zo dňa 25.10.2010.
  Zároveň zamestnávateľ píše, že má nemá možnosť ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.
  Tu chcem sa opýtať, či zamestnávateľ môže dať výpoveď na základe Listu pracovného miesta na funkciu TechnológIV., keď mám s toho istého dňa podpisanú Dohodu o zmene obsahu pracovnej zmluvy s tou istým dátumom zmeny, ale na druh práce Normovač IV., pritom normovač IV. nexistuje, ani v org,predpise – Katalógu na kvalifikačné požiadavky pracovníkov.
  Môžem napadnúť neskôr výpoveď a predtým ešte podpísať dohodu na odstupne ešte pred začiatkom plynutia výpovednej doby, tj. do 30.4.2012 vrátané. Výpovednádoba začína plynúť od 1.5.2012.
  Prítom mám ešte podklady, ktoré, neskôr môžu spochybniť efektivnosť zrušenia mojej funkcie, pretože má náväznosť na obhajobu manželky u tocho istého zamestnaváteľa za dokazateľný mobing na pracovisku- čiastočná u nej invalidita – 35%, ako aj počet zostavajúcich technológov na pracovisku a rozsah prác, ktorý je a ktorý som vykonával.
  Vo firme pracujem od 1978 roku.
  Ďakujem, za skoré rady, aj na mojom e-maily, budem vďačný.

 22. Danka 4. novembra 2013

  CHcem sa spýtať, po 15r som dostala výpoveď od zamestnavateľa z pracovného pomeru podľa paragrafu 63, odst.1. s trojmesačnou vypoveďnou dobou.
  Mám nárok na odstupne ak zamestnavateľ sa nezmienil o odstupnom vo vypovedi? Ďakujem

 23. Kováčová Katarína 29. novembra 2013

  Prosím o vysvetlenie,mám nárok na odstupné,ak hneď po rozviazaní PP z Organizačných dôvodov ,nastúpim na nové pracovné miesto? Ďakujem

 24. Kováčová Katarína 29. novembra 2013

  Ak so mnou rozviaže zamestnávateľ PP dohodou z organizačných dôvodov § 63,odst.1,pís.a ZP,mám nárok na odstupné i v tom prípade,ked sa mi naskytne možnosť hneď nastúpiť do práce k inému zamestnávateľovi? Ďakujem

 25. Zdenka 4. apríla 2014

  Dobry vecer, chcela by som sa podelit s vami o moj problem. Dostala som od zamestbavatela vypoved z pracovnej zmulvy v zmysle §63 ods. 1.písm.a ZP z organizacných dovodov s dvojmesacnou výpovednou lehotou kt. zacala plynut dnom 1.4 2014 a uplynie dnom 31.5. 2014. No chcela by som odist. Je mozne nastupit na Pn aj ked lehota uz plynie a poberat marodné? Dostanem nieco? a ak odidem skor ako uplynie dvojmes. vypov. lehota mozem nastupit na urad prace hned a pobedrat podporu v nezamestnanosti ? dakujem vam za vsetky rady a odpovede. Budem rada ak mi pomozete. Dakujem vaam.

 26. Kristínka 8. septembra 2014

  Poprosím Vás o odpoveď. Už mám informáciu, že dostanem výpoveď z organizačných dôvodov. No vo firme nechcem zostať ani počas výpovednej doby (lehoty). Mám nárok okrem odstupného na vyplatenie aj trojmesačnej sumy za výpovednú lehotu, keďže vo firme pracujem deväť rokov? Ďakujem za odpoveď. Kristínka

 27. zuzanal 9. septembra 2014

  Kristínka, to závisí od zamestnávateľa, či bude ochotný ukončiť Váš pracovný pomer dohodou a vyplatí Vám mzdu aj za výpovednú lehotu. Pokiaľ by s tým nesúhlasil, ak chcete odstupné, budete musieť tie tri mesiace vydržať.
  Dajte pozor, aby v dohode boli uvedené organizačné dôvody. Aby sa nestalo, že prídete aj o odstupné.

 28. zuzana bimbova 2. januára 2015

  Dobry den viete mi poradiť sef mi dal podpisat zmluvu na hracie automaty kde je uvedena hmotna zodpopovednost s cim ja nesuhlasim moze mi dat vypoved pre porusenie pracovnej discipliny odmietam podpisat aj kvoli tomu ze nemame kamerovy system

 29. zuzanal 7. januára 2015

  zuzana bimbova. Pokiaľ robíte s finančnou hotovosťou, je obvyklé, že zamestnávateľ vyžaduje podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti. Nepíšete, či ste práve nastúpili alebo hmotnú zodpovednosť chce zamestnávateľ podpísať po určitom čase. Ak ju nepodpíšete, nebude mať pre vás prácu a nebude dôvod zamestnávať vás. Ostatným absencia kamerového systému neprekáža. Poraďte sa s kolegami. z

 30. Elena 25. marca 2016

  Dobry den,pracujem v skolstve 29rokov,z toho na jednej skole pracujem 20ty rok.Riaditel mi uz avizoval,ze na buduci skolsky rok,nema pre mna uvazok,pretoze sa dve triedy zlucuju do jednej triedy.Chcem sa spytat,ci mam narok na odstupne,aj ked uz pracujem od decembra 2014ako dochodkyna,a ked mam tak kolko mesacne?
  Dakujem za odpoved.milka

 31. Maťa 22. apríla 2016

  Dobrý deň,pracujem ako predavačka a som zamestnaná vo firme od sept. 2014 na dobu urč. na 1rok, teraz už na dobu neurčitú, dnes mi oznámili, že firma zaniká z dôvodu straty a budeme fungovať tak max. 3 mesiace. Ak nás niekto kúpi a budeme pokračovať pod inou firmou, budem mať nárok na odstupné od zamestnávateľa, u ktorého zatiaľ pracujem ? A mám ešte starú dovolenku 17dní a novú 25 dní. Predtým nám tiež tak oznámili a urobili novú firmu a nedali nám odstupné.
  Ďakujem za odpoveď. Maťa

 32. Denis Říha 7. augusta 2016

  Dobrý deň,už štvrtý rok pracujem v automobilovom priemysle ale teraz som už viac ako dva mesiace po operacii som PN.Hľadám si prácu v zahraničí na trvalý pracovny pomer. Ako by som mal postupovať pri výpovede súčastného zamestnania.Ďakujem za skorú odpoveď.

 33. Miro 27. augusta 2016

  Dobrý deň.Dostal som výpoveď z nadbytočnosti.Pri podpise výpovedi mi nebola ponúknutá žiadna práca a vedúci mi povedal že dostal som výpoveď lebo som nechcel šoférovať nákladné autá (pracoval som ako automechanik)ako mäm postupovať? Bolo to správne?

 34. Stano 12. decembra 2016

  Dobrý deň,
  moja otázka je k vypovedi z nadbytočnosti.
  Zamestnávateľ mi ponúkol inú prácu, ktorú some neakceptoval. Mám stále nárok na odstupné?
  ďakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: