Ako sa zaevidovať na úrade práce

Evidenciu uchádzačov o vedie úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na účely sprostredkovania zamestnania. Požiadať o sprostredkovanie zamestnania príslušný úrad práce môže každý občan, ktorý hľadá zamestnanie, nie je to však jeho povinnosťou. Evidencia na úrade práce je dobrovoľná.

O zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie je potrebné žiadať osobe podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom podľa trvalého pobytu. Formulár žiadosti poskytuje úrad práce. Do žiadosti treba okrem osobných údajov uviesť i informácie o kvalifikácii, odborných zručnostiach, druhu doteraz vykonávanej práce , napísať o akú prácu má uchádzač záujem a pod.

Uchádzač o zamestnanie musí popri žiadosti predložiť platný občiansky preukaz a ďalšie doklady, ktoré závisia od toho, aký status zaujímal pred tým, než sa rozhodol požiadať o zaradenie do evidencie. Napríklad ak bol uchádzač predtým zamestnaný, predloží doklad o ukončení pracovného pomeru, ak študoval, tak predloží doklad o ukončení školy a pod.

Do evidencie nemôže byť zaradený občan, ktorý:

 • sa sústavne pripravuje na povolanie
 • je dočasne práceneschopný
 • má nárok na materské
 • má priznaný starobný dôchodok
 • bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie (napr. z dôvodu vykonávania práce bez pracovného pomeru, neoznámenia nástupu do zamestnania…)
 • prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok pred uplynutím zákonnej lehoty

Ak uchádzač o zamestnanie požiada o zaradenie do evidencie do siedmych kalendárnych dní odo dňa, kedy sa stal nezamestnaným (napr. sedem dní od skončenia zamestnania, ukončenia školy, skončenia rodičovskej dovolenky a pod.), bude zaradený do evidencie hneď od prvého dňa nezamestnanosti. V inom prípade bude zaradený do evidencie odo dňa podania žiadosti.

Napísala MonYenn (3/2011)

Komentáre k článku: Ako sa zaevidovať na úrade práce

 1. Adrian Koncek 18. septembra 2014

  dobry den viete mi poredit ci sa mozem zaevidovat na urade prace v pripade ze som sa pred siedmimi rokmi vratil zo zahranicia kde som pracoval na polovicny uvazok a sedem rokov som bol doma a zil som z nasetrenych penazi a teraz sa chcem zaregistrovat nemam vsak ziadne doklady o zamestnani z predhcadzajucich rokov prace v zahranici pretoze sm ich stratil.podotykam ze nechcem ziadat o podporu ale sa len zaregistrovat.vopred vam dakujem za odpoveed

 2. zuzanal 18. septembra 2014

  Adrian, zaevidovať sa môže každý občan ako uchádzač o zamestnanie. Stačí, ak čestne prehlásite, že ste nepracovali. Z otázky nie je jasné, či ste si dobrovoľne platili nemocenské, dôchodkové a zdravotné poistenie. Za evidovaných občanov platí zdravotné poistenie štát.
  Podľa toho, čo ste napísali vám do dôchodku bude chýbať 14 odrobených rokov. Teda v prípade, že ste neboli dobrovoľným platiteľom.

 3. Lujza 31. októbra 2014

  Dobrý deň,hned po ukončení pracovného pomeru nastupujem na PN.Ako mám postupovať?Mám sa najskôr zaevidovať na úrade práce a potom nastupiť na PN alebo naopak?čo by bolo pre mňa výhodnejšie? Vopred dakujem za odpoved.

 4. zuzanal 31. októbra 2014

  Lujza, ak budete PN, nemá význam sa evidovať sa na úrade práce. PN Vám bude platiť zamestnávateľ a neskôr Sociálna poisťovňa. Evidovať sa môžete po ukončení PN

 5. Jozef 15. apríla 2015

  Dobrý deň.ako sa môžem zaregistrovať na úrade práce? Už som raz zaregistrovaný bol, potom som sa zamestnal, no skončil som tam a nemám dohodu o ukončení pracovného pomeru a už dlhšiu dobu som nezamestnaný;čo som sa dočítal, tak bez dohody o ukončení PP vraj nie je možné sa zaregistrovať(?). Čo sa týka zdravotného poistenia, tak tomto prípade som samoplatiteľ. Teda opakujem otázku-ako sa dá v tomto prípade zaregistrovať? Ďakujem

 6. beláková eva 3. júna 2015

  ked som evidovaná na úrade práce a počas evidencie zostanem na PN z čoho mi vypočítajú PN, nie som v ochrannej lehote, dakujem

 7. Jan 22. septembra 2015

  Som občan České republiky ale žiji na území slovenské rep, možu sa zaevidovat??? A co vše potřebné mi k tomu třeba dakujem.

 8. Andrej 14. marca 2016

  Dobrý deň
  Má nárok na zaevidovanie sa na úrade práce aj osoba ktorá ukončila pracovný pomer dohodou zo strany zamestnanca. bude mať takáto osoba aj nárok na podporu v nezamestnanosti ak doteraz pracovala päť rokov na trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú.

 9. Marian 14. mája 2016

  Dobry den.chcem sa opitat ked som v ochranej lehote na PN ci mam narok pokracovat na urade prace,a co k tomu potrebujem ake doklady,dakujem.

 10. Mariana Pandova 19. októbra 2016

  Dobry den.Chcela by som sa zaevidovať na UP.Od februára nepracujem a neplatila som si zdrv.poisťovnu ani soc.pois.Som rozvedena.Dvera studuje na Vysokej skole a syn na strednej skole.Co všetko by som potrebovala na evidovanie sa.Vopred vám ďakujem.Pandova

 11. arsy 24. októbra 2016

  Dobry den, chcela by som sa spytat. Ake su podmienky zahlasenia sa na urade prace po prichode z neclenskej krajiny EU? Na SK bolo ukoncenie poistenia riadne oznamene a ukoncene, avsak v zahranici som nebola nahlasena kedze na pobyt v USA nebolo vydane pracovne povolenie a tak som platila aj zdravotne iba pri konkretnom vysetreni. Dakujem

 12. Pavel 27. novembra 2016

  Dobry den pred tyznom som skoncil pracovny pomer nebol som este na urade sa zaregistrovat ako mam teraz postupovat kedze nemam ziaden papier o skonceni pracovneho pomeru ani pracovnu zmluvu bude stim problem pri evidencii a na urade prace ??

 13. Luba 18. februára 2018

  ak som pracovala v Anglicku od oktobra 2016 do juna 2017 a z rodinnych dovodov som sa vratila, ale som sa nezaevidovala na UP, čo všetko si musim uhradit sama ? Za to obdobie čo som v Anglicku pracovala mi tlačivo 45 poslali na neznamu adresu a sa stratilo. Teraz mi už duplikat nechcu vystavit. Naša socialna poistovna vie sa s nimi skontaktovat a zistit si to? Prosim vas o radu, dakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: