Matka v pracovnom pomere

Mnohé ženy si v živote kladú otázku: „Kariéra alebo dieťa?“ Obetovať kariéru kvôli materstvu, alebo sa venovať kariére a nemať deti? Väčšina žien chce mať oboje. Hodlajú skĺbiť jedno s druhým, túžia získať od života to i ono. Lenže ako?

  1. Najskôr kariéra, potom deti
    Ženy kvôli kariére odkladajú materstvo na neskôr. Najskôr chcú získať úspech v práci, niečo dokázať, kým sú mladé. Rozhodnú sa vybudovať si kariéru a deti presúvajú na neurčito. Až keď cítia, že sú si v pracovnom živote isté, dajú materstvu zelenú. Vzápätí sa rýchlo vracajú do práce a zháňajú niekoho, kto im z dieťaťom pomôže (partner, opatrovateľka, starý rodičia dieťaťa, jasle a pod.).
  2. Kariéra počas materskej a rodičovskej dovolenky
    Matky po pôrode naďalej pracujú a zároveň sa starajú o dieťa. Napríklad neprestávajú pracovať pre svojho zamestnávateľa, ale iba zmenia miesto vykonávania práce – pracujú doma. Zákonník práce hovorí o domáckej práci a telepráci ako o pracovnom pomere, kedy zamestnanec vykonáva prácu pre svojho zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo doma s použitím informačných technológií. Ďalej k tomu, aby mohli pracovať, využívajú dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, kedy neprichádzajú o rodičovský príspevok, prípadne sa zamestnávajú na kratší pracovný čas. Živnostníčky nepozastavujú svoju živnosť, pokračujú vo vykonávaní svojej živnosti bez prerušenia a čas práce si prispôsobujú svojim podmienkam.
  3. Kariéra a vzdelávanie
    Netreba nutne pracovať, aby si človek udržal kontakt s kariérou. Mamička v nekončiacom kolobehu materských povinností sa môže rozhodnúť investovať do vzdelania.
    Vzdelávanie nie je len cesta, ako môže žena udržovať svoje znalosti stále vo forme, ale dáva jej aj možnosť si svoje vedomosti prehĺbiť či rozšíriť. Dôvody k vzdelávaniu môžu tkvieť v úmysle udržať si postavenie na trhu práce, nestratiť atraktivitu pre zamestnávateľa, v túžbe vzdelanie si zvýšiť, postúpiť v kariére a zarábať viac, ale je to i spôsob, ako si plniť sny. Počas materskej a rodičovskej dovolenky možno vzácny voľný čas využiť k tomu, k čomu sa predtým nebolo možné dostať, načo skôr nebol čas. Túžili ste vždy po tom, že sa stanete fotografkou? Možno práve na rodičovskej dovolenke si nájdete čas sa tomu venovať a po jej skončení, ktohovie, azda sa fotografovaním rozhodnete aj živiť.
  4. Kariéra a meniace sa trendy
    Aby mamička nestratila kontakt s kariérou, nesmie prestať sledovať udalosti a zmeny, ktoré sa dotýkajú jej zamestnania. Musí venovať pozornosť meniacim sa trendom, musí zostávať „v obraze“. Na to najlepšie slúži internet, kde si každý nájde to, čo potrebuje. Chcete sledovať zmeny v zákonoch o účtovníctve? Zadajte požiadavku do vyhľadávača…
  5. Pracovisko, kolegovia a kariéra
    Pomôcť udržať si puto so zamestnaním môže i občasná návšteva pracoviska, či pravidelné stretnutia s kolegami. Nielen že je príjemné rozprávať sa chvíľu i o niečom inom, ako sú plienky a príkrmy, ale napomáha to i dobrým vzťahom. Vyvoláva dojem, že mamička tak úplne zo zamestnania neodišla, že nestratila záujem o svoje pracovné miesto a má záujem sa tam vrátiť. Zároveň nie je na škodu sledovať, čo sa v podniku deje a či zamestnávateľ s vami do budúcnosti i naďalej počíta.

Zamestnávateľ je zo zákona povinný umiestniť matku po skončení materskej dovolenky (28 týždňov pri 1 dieťati) na jej pôvodné pracovisko a pracovné miesto. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ju zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Matka po skončení rodičovskej dovolenky (max. do 3 rokov veku dieťaťa) má nárok vrátiť sa do svojho pôvodného zamestnania a zamestnávateľ je povinný ju prijať na pracovné miesto, ktoré bolo dohodnuté v pracovnej zmluve.

Nariadenie vlády ustanovuje vo svojom nariadení zoznam pracovísk a prác, ktoré sú zakázané a ktoré sú rizikové pre matky do konca deviateho mesiaca po pôrode a pre dojčiace ženy. Zakázané sú napríklad práce karcinogénmi, s niektorými chemickými látkami, pri výrobe a spracovaní výbušnín, pri dezinfekcii a deratizácii plynmi, či práce vo výškach, v baniach, pri porážke zvierat na bitúnkoch a pod. Práce spojené so špecifickým rizikom sú napríklad práce spojené s výrobou niektorých liečiv a prípravkov, práce s ortuťou, oxidom uhoľnatým, či vybranými chemickými látkami.

Ak matka do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorá je pre ňu zakázaná, zamestnávateľ je povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok. Ak to nie je možné, preradí ju dočasne na prácu v rámci pracovnej zmluvy, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať zárobok ako pri doterajšej práci. Ak to nie je možné, po dohode ju preradí na prácu iného druhu.

Ak matka do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena dosahuje v práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, náleží jej vyrovnávací príspevok v tehotenstve a materstve (Zákon o sociálnom poistení § 44 – § 47). Ak ju nemožno preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie (Zákonník práce § 170). Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.

Žena trvale sa starajúca o dieťa mladšie ako tri roky a osamelá žena trvale sa starajúca o dieťa mladšie ako 15 rokov, môže byť zamestnaná prácou nadčas len ak s tým súhlasí. Pracovná pohotovosť sa môže s ňou len dohodnúť.

V prípade, že sa pracujúca matka stará o svoje dieťa, ktoré ochorelo, má nárok na dávku sociálneho postenia – ošetrovné (Zákon o sociálnom poistení § 39 – § 43). Ošetrovné sa poskytuje maximálne 10 dní.

Ako sa stať matkou a nestratiť pracovné miesto?

Zamestnávateľ je zo zákona povinný prijať ženu po skončení materskej a rodičovskej dovolenky na jej pôvodné pracovné miesto. Realita však býva často iná. Ženy sa musia uspokojiť s menej kvalifikovanou prácou, s nižšou mzdou, horšími pracovnými podmienkami a nemálokrát ich veľmi rýchlo prepustia, pretože o mamičku s deťmi zamestnávateľ nemá záujem – veď aj tak ju už dávno nahradil niekým iným.

Čo robia mamičky, aby si udržali svoje pracovné miesta, ktoré zastávali pred pôrodom?

  1. Pokúšajú sa o dohodu so zamestnávateľom na domácej práci a telepráci
    Ide o relatívne nový termín v Zákonníku práce. Jedná sa o pracovný pomer, kedy zamestnanec vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo doma s použitím informačných technológií. Prakticky žena zostáva v pracovnom pomere, jedine miesto vykonávania práce sa mení. Výhodou je tiež, že matka si môže sama určiť, kedy bude pracovať. Zároveň z toho vyplýva, že žena je síce doma a môže dohliadať na svoje dieťa, ale súčasne si musí nájsť dostatok času, ktorý venuje len práci (napr. sa v tej dobe o dieťa stará manžel, prípadne k práci využíva čas spánku dieťaťa a nočné hodiny, požiada babku aby vybehla s dieťaťom von a pod.). Pravdaže, nie každá práca sa dá vykonávať doma.
  2. Ukončujú materskú a rodičovskú dovolenku predčasne.
    Aby novopečené mamičky neprišli o svoje pracovné miesto a ich vzdelanie, prax, získané vedomosti a zručnosti nestratili na hodnote, ukončujú materskú a rodičovskú dovolenku predčasne. Niekedy sú doma miesto troch len jeden, dva roky, ale nemálo je tých, ktoré si materstvo užívajú naplno len niekoľko mesiacov, či dokonca týždňov! Porodia, zotavia sa, vybavia si opatrovateľku (babku, jasle, manžel zostane na materskej…) a šup rýchlo do práce. A často to nie je ich voľba. Sú zamestnávatelia, ktorí dávajú ženám jasne najavo, že pokiaľ sa do určitého času nevrátia do práce, môžu zabudnúť na kariéru a rovno im odporúčajú hľadať si nové zamestnanie. Že ide o porušenie zákona? Verte, že keď zamestnávateľ chce, cestičku si určite nájde.
  3. Aby pričasto nechýbali v práci, hľadajú si na ošetrovanie chorého dieťaťa niekoho iného.
    Zamestnávateľ nechce trpieť častú neprítomnosť svojej zamestnankyne z akéhokoľvek dôvodu, takže ani z dôvodu ošetrovania chorého dieťaťa. Tlačí na svoju pracovníčku, aby to riešila inak, než absenciou. Takže mamička sa porozhliadne po svojom okolí a hľadá najlepšiu možnosť, ako sa postarať o svoje dieťa a zároveň neprísť o pracovné miesto. Požiada rodičov, vyhľadá opatrovateľku, často sa strieda na „očerke“ s manželom, alebo si vyberie dovolenku, len aby nedvíhala svojmu šéfovi žlč. Divíte sa, že matka privedie do škôlky nezdravé dieťa? Že požiada učiteľku, aby ich dieťaťu v určitom čase podala antibiotikum? Čudujete sa, že váš škôlkar je neustále chorý?
  4. Pátrajú po práci u trpezlivých a chápajúcich zamestnávateľoch
    Verte, aj takí existujú…

Tehotná v pracovnom pomere

Zamestnankyňa, ktorá sa presvedčí o svojej gravidite, by mala o svojom stave informovať zamestnávateľa. Určite by tak mala urobiť písomnou formou a získať o tom potvrdenie, ktoré si následne uschová.
Zamestnávateľa môže osloviť priamo na pracovisku alebo využiť formu doporučenej zásielky. V prvom prípade ako potvrdenie slúži podpis zamestnávateľa pod písomným oznámením, v druhom doklad z pošty o doporučenej zásielke. Informáciu o tehotenstve je nutné doložiť lekárskym potvrdením!

Tento postup zabezpečí zamestnankyni ochranu Zákonníka práce.

Na tehotnú pracovníčku sa vzťahuje ochranná doba, čo je doba, počas ktorej zamestnávateľ nemôže svojej zamestnankyni dať výpoveď. Budúcu mamičku začína chrániť od momentu, kedy písomne informovala svojho zamestnávateľa a ďalej pokračuje i počas materskej a rodičovskej dovolenky. Jedine vo výnimočných a krajných situáciách tento zákaz výpovede neplatí a to napr. v prípade, ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť (Zákonník práce § 64).

Ak je žena zamestnaná na dobu určitú, je chránená pred výpoveďou počas trvania pracovnej zmluvy. Po uplynutí doby určitej pracovný pomer končí ako bolo dohodnuté v zmluve.
Ochranná doba neplatí v skúšobnej lehote. Ak žena svoje tehotenstvo oznámi zamestnávateľovi počas skúšobnej lehoty, môže sa stať, že na druhý deň ju v práci privíta výpoveď.

Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť zamestnávať tehotnú ženu len prácami, ktoré neohrozujú jej graviditu. Nariadenie vlády udáva zoznam prác a pracovísk, ktoré sú pre tehotné ženy zakázané – napr. práce so škodlivými chemickými látkami, výškové práce, práce s výbušninami, banské práce a pod. – tiež zoznam prác a pracovísk, ktoré sú rizikové – napr. pracoviská s nadmerným hlukom, otrasmi, pohybmi, s nadmernou záťažou chladom alebo teplom a pod. Zamestnávateľ nemôže za žiadnych okolností nútiť tehotnú ženu do vykonávania prác, pri ktorých sa zistilo možné ohrozenie jej bezpečnosti, zdravia, či možné účinky na tehotenstvo.

Ak tehotná zamestnankyňa vykonáva prácu, ktorá je pre ňu zakázaná, alebo ktorá ohrozuje jej tehotenstvo podľa lekárskeho posudku, zamestnávateľ je povinný dočasne vykonať úpravu jej pracovných podmienok alebo ju preradiť na inú prácu, kde môže dosahovať rovnaký zárobok ako doteraz. Ak dosahuje žena v práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve.

Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

Tehotnú ženu možno zamestnávať prácou nadčas len s jej súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s ňou môže len dohodnúť.

Materská dovolenka

V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o novorodenca prináleží žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve alebo viac detí, prípadne ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.

Žena nastupuje na materskú dovolenku spravidla na začiatku 6 týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku 8 týždňa. Nástup na materskú dovolenku určuje lekár (gynekológ) podľa predpokladaného dňa pôrodu a zdravotného stavu tehotnej.

Ak si z materskej dovolenky pred pôrodom žena vyčerpá menej ako 6 týždňov, pretože pôrod nastal skôr, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu do uplynutia 28 týždňov. Ak si žena z materskej dovolenky pred pôrodom vyčerpá menej ako 6 týždňov z iného dôvodu, má nárok na materskú dovolenku odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov (31 týždňov ak porodila viac detí alebo ide o osamelú matku).

Ak sa o novorodenca stará muž, patrí mu od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka (ekvivalent k materskej dovolenke ženy) v trvaní 22 týždňov. Ak sa stará o dve alebo viac detí alebo ide o osamelého muža, patrí mu rodičovská dovolenka v trvaní 31 týždňov.

Muž, ktorý sa stará o novorodenca, je otec dieťaťa (ak matka zomrela, prípadne sa zo zdravotných dôvodov nemôže o dieťa starať alebo sa s matkou tak dohodli, najskôr však po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu) alebo manžel matky dieťaťa (ak sa matka zo zdravotných dôvodov nemôže o dieťa starať).

Nárok na materskú (rodičovskú) dovolenku má aj žena (muž), ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia príslušných orgánov.

Ak sa o dieťa, zo zdravotných dôvodov, stará dojčenský či liečebný ústav a v tomto období žena (muž) nastúpi zatiaľ do práce, preruší sa materská (rodičovská) dovolenka a jej nevyčerpaná časť sa žene (mužovi) poskytne, keď dieťa opäť prevezme do svojej starostlivosti a prestane pracovať, najdlhšie však do 3 rokov veku dieťaťa. Takto prerušiť materskú dovolenku je možné najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Počas materskej (rodičovskej) dovolenky poberá žena (muž) materské. Ak nespĺňa podmienky na poberanie materského, prislúcha jej (mu) rodičovský príspevok.

Materské je dávkou nemocenského poistenia a poskytuje sa z dôvodu tehotenstva a starostlivosti o narodené dieťa.

Nárok na materské má:

a) zamestnanec

b) povinne nemocensky poistená SZČO

c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba

d) fyzická osoba po skončení nemocenského poistenia ak:

– jej vznikol nárok na materské počas trvania nároku na nemocenskú dávku

– sa nachádza v ochrannej lehote

Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade ak žene zaniklo nemocenské poistenie počas tehotenstva, ochranná lehota je 6 mesiacov.

Ďalšou podmienkou na uplatnenie si nároku na materské je, aby poistenkyňa (poistenec) bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti) nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie prerušenia nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Z toho vyplýva, že pri reťazových pôrodoch má žena, po splnení ostatných podmienok, v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o ďalšie dieťa opäť nárok na materské.

Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaných dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa a ak porodila skôr, tak odo dňa pôrodu. Iný poistenec (otec dieťaťa, manžel matky, fyzická osoba nahrádzajúca starostlivosť rodičov…) má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti.

Nárok na materské zaniká žene, ktorá porodila a stará sa o dieťa, po uplynutí 28 týždňa od vzniku nároku na materské (po uplynutí 37 týždňa, ak sa stará o dve alebo viac detí alebo ide o osamelú matku). Inému poistencovi zaniká nárok na materské po uplynutí 22 týždňa od vzniku nároku, najdlhšie do dovŕšenia 8 mesiacov veku dieťaťa.

Nárok na materské je potrebné si uplatniť v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. K tomu je nutné vyplniť „Žiadosť o materské“, ktorú potvrdí lekár (gynekológ) a uvedie tam dátum nástupu na materskú dovolenku.

Výška materského je od prvého dňa 55 % denného vymeriavacieho základu (príp. pravdepodobného DVZ). Denný vymeriavací základ je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období (spravidla kalendárny rok predchádzajúci roku, kedy vznikol nárok na materské) a počtu dní rozhodujúceho obdobia (bližšie Zákon o sociálnom poistení). Ak je výška materského nižšia než výška rodičovského príspevku, má rodič nárok na doplatok rozdielu v podobe rodičovského príspevku.

Materské sa poskytuje za kalendárne dni len jednému poistencovi a vypláca sa mesačne pozadu.

Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok

Práca a rodičovský príspevok – toto je nová verzia článku z roku 2012.

Ahojte maminy,mnakoľko zákony sa často menia, je dobré mať vždy po ruke tie najnovšie informácie. Aj rodičovský príspevok prešiel dosť zásadnými obmenami. Nie je sú to síce horúce novinky, ale…

Veľa mamičiek stále nevie, že popri poberaní rodičovského príspevku môžu pracovať. Je jedno, či je to práca na dohodu, zamestnanecký pomer, alebo brigáda… Ohraničená nie je ani výška príjmu.

Ako nájsť zmenu v zákone

Pre bežného smrteľníka je hľadanie zmien v zákone väčšinou dosť náročné. Napríklad v prípade zmeny týkajúcej sa možnosti pracovať ide len o vyškrtnutie jedného slova. Vo vete: „rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej (osobnej) starostlivosti o dieťa.“, bolo odstránené slovo „osobná“.

Predtým zákon vyžadoval vašu osobnú starostlivosť o dieťa. Teraz je na len vás ako dieťatku zabezpečíte „riadnu“ starostlivosť.

Výška rodičovského príspevku

Ďalšia zmena sa týka mamičiek, ktoré ešte stihli poberanie rodičovského v dvoch výškach. Tie mali poberať sumu 256 Eur do dovŕšenia dvoch rokov dieťaťa. Nový zákon /od 1.1.2011/ túto dobu skrátil na 20 mesiacov.

Maminy, ktoré teraz nastupujú na rodičovskú dovolenku, poberajú jednotnú sumu /od 1.1.2012 je to 194,70 Eur/.

Pracujem a dieťa je v jasliach, škôlke, u opatrovateľky…

Ak pracujete a dieťatko dáte napr. do jasiel, môžete si namiesto rodičovského príspevku uplatniť príspevok na starostlivosť.
Oplatí sa to vtedy, keď za starostlivosť o dieťa platíte viac ako spomínaných 197 eur.

Príspevok na starostlivosť je určený na preplatenie nákladov spojených so starostlivosťou o dieťa do troch rokov. Maximálne však do výšky 230 Eur. Pri jeho vybavovaní je vždy dobré dopredu si zavolať na úrad čo všetko budete potrebovať. Nakoľko je hradený z európskych fondov, podmienok a dokladov je o čosi viac ako pri bežnom rodičovskom príspevku.

Pozor! Ak si chcete uplatniť príspevok na starostlivosť, treba pred tým požiadať o odňatie rodičovského príspevku:) Všetko vybavíte ho na úrade práce sociálnych vecí a rodiny.

Martina

—–

Koniec nového textu. Nasleduje staršia verzia, mnohé veci už neplatia.

Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do 3 rokov veku dieťaťa (do 6 rokov veku ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť). Rodičovská dovolenka spravidla nasleduje po materskej dovolenke a poskytuje sa v rozsahu, o aký rodič požiada. Počas rodičovskej dovolenky poberá oprávnená osoba rodičovský príspevok.

Rodičovský príspevok je štátnou sociálnou dávkou, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch (šiestich) rokov veku. Oprávnenou osobou, ktorá si môže nárokovať na rodičovský príspevok, je rodič dieťaťa, manžel/-ka rodiča dieťaťa alebo osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.

Podmienky nároku na rodičovský príspevok:

1. Riadna starostlivosť o dieťa do 3 rokov veku (do 6 rokov ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom)

Pod riadnou starostlivosťou sa rozumie osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme fyzického a psychického vývinu dieťaťa. Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj keď je napríklad dieťa zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti, keď dieťa navštevuje na max. 4 hodiny denne materskú školu a to v prípade ak ide o dieťa alebo o rodičov s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak rodič počas štúdia zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom alebo inou osobou.

2. Trvalý pobyt oprávnenej osoby na území SR (cudzinci – prechodný pobyt na území SR)

3. Nevykonávanie zárobkovej činnosti

Pod zárobkovou činnosťou sa rozumie v prvom rade činnosť, ktorá zakladá nárok na zdaňovaný príjem zo závislej činnosti, z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti. Za zárobkovú činnosť sa však považuje aj vyplácanie napríklad nemocenského alebo ošetrovného. Rodičovi nárok na rodičovský príspevok nevzniká ak má nárok na materské (či obdobnú dávku v cudzine) alebo sa mu poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa.

Nárok na rodičovský príspevok si oprávnená osoba uplatní na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom podľa miesta trvalého bydliska (cudzinec – podľa miesta prechodného pobytu) a to podaním žiadosti o rodičovský príspevok. Podľa zákona platného od 1.1.2010 sa rodičovský príspevok vypláca v dvoch rozdielnych sumách. Na vyššiu sumu má nárok oprávnená osoba do dvoch rokoch veku dieťaťa, ak poberala materské alebo bola v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa nemocensky poistená minimálne 270 dní.

Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď boli podmienky splnené len za časť kalendárneho mesiaca. Vypláca sa mesačne pozadu. Sumy rodičovského príspevku každoročne ustanovuje opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Napísala MonYenn (2010)

Pozrite si aj tieto články: