Pasívny príjem

Pasívny príjem je príjem peňazí, ktorý máte bez ohľadu na to, aby ste niečo pre to museli spraviť. Jedným dychom sa pri slovnom spojení pasívny príjem spomína aj takzvaná ekonomická sloboda. Tieto dve veci spolu úzko súvisia. Ľahko sa o nich hovorí, no nie sú dostupné pre každého. Pozrime sa teraz na pasívny príjem. Ekonomická sloboda si zaslúži samostatný článok…

Pasívny príjem si človek väčšinou predstaví, ako príjem veľkého množstva peňazí a to bez práce. Iste, taká predstava je lákavá. No zároveň vyzerá tak nereálne, tak nedosiahnuteľne, že si človek väčšinou nedá námahu, aby to aspoň trocha skúsil. Na veľký pasívny príjem to totiž chce mať kapitál – možno „len“ myšlienku, nápad.

Skúsme si však pozrieť niekoľko príkladov pasívneho príjmu v malom. Príklady, ktoré uvediem sú celkom reálne dostupné pre mnohých. Princíp je v tom, že vy investujete svoj čas a vytvoríte niečo, čo ďalej bude „žiť svojím životom“.

Pasívny príjem v malom

  • Napríklad fotograf môže umiestniť pár fotiek do fotobanky. Servery ako 123rf.com umožňujú pridávať fotky prakticky hocikomu. Za jeden obrázok nedostanete veľa peňazí. Ale ak ho budú ľudia tu a tam kupovať, na vašom konte sa tu a tam objaví nejaké to euro. Dôležité je to, že vy ste vykonali určitú prácu – napríklad fotili ste lebo vás to baví. A za svoje dielo budete dostávať províziu vždy, keď ho niekto potrebuje. Predaj zaisťuje niekto iný, takže vy sa už nestaráte o nič.
  • Alebo sa vyznáte v nejakej oblasti. Spravíte na tému v ktorej sa vyznáte webstránky. Následne na nich môžete umiestniť reklamy. Tieto reklamy vám prinesú možno len pár euro mesačne. Ale už sa viac o ne nemusíte starať. Prichádzajú vám peniaze, na ktoré nemusíte zarábať.
  • Veľmi typickým príkladom na pasívny príjem je predaj formou multi level marketingu. (ďalej MLM) Tento predaj funguje tak, že vy hľadáte ľudí, ktorí by vedeli predávať produkty – komukoľvek. Čím viac predajcov nájdete, tým lepšie. Postupne ich učíte, aby aj oni hľadali predavačov. Z každého predaja, ktorý vykoná niekto „pod vami“ dostanete malú províziu. Ak je vaša skupina aktívna (=dober ju vediete) dá sa získať zaujímavý mesačný príjem, ktorý vám plynie bez ohľadu na to, či niečo robíte, alebo ste na dovolenke. MLM má, podobne ako každý biznis aj svoje tienisté stránky. Asi najhoršou je to, že ak prácu robíte zle, môžete si znepriateliť známych široko – ďaleko.

Pozrime sa teda podrobnejšie na to, akými spôsobmi sa pasívny príjem dá vytvoriť.

Pasívny príjem z podnikania

Tu vám príjem bude generovať práca iných ľudí. Vytvoríte „scenár na firmu“. Napríklad budete predávať dámske kabelky. Vy (alebo váš zástupca) zariadi priestor, predavačov, komunikáciu s dodávateľmi. Firma beží, kabelky sa predávajú a vás tam už netreba. Ako majiteľ dostávate časť zisku. Väčšinou trvá pár rokov, kým firma začne byť zisková, ale keď sa to stane, je pre vás zdrojom pasívneho príjmu. Vo voľnom čase môžete v inom meste založiť podobnú predajňu. Dobrá firma sa totiž môže rozmnožovať bez toho, aby v nej jej majiteľ otročil.

Pasívny príjem z peňazí

Celkom iste ste už počuli vetu nechajte vaše peniaze pracovať za vás. Ak máte väčšiu sumu peňazí, môžete s nimi niečo spraviť. Môžete ich požičať na úrok, kúpiť cenné papiere, obchodovať na burze. Ak ste úspešní, majetok sa vám bude postupne zväčšovať. Dobre investované peniaze môžu prinášať pravidelnú rentu. Ak je táto renta dostatočne vysoká na to, aby ste z nej mohli žiť, môžete si gratulovať. Mať pasívny príjem z investícií je však cesta pre mnohých celkom uzavretá. Aby ste získali mesačnú rentu z ktorej sa dá vyžiť, chce to investovať veľkú čiastku – tak veľkú, že je pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľná.

Pasívny príjem z nehnuteľností

Tretím klasickým druhom tvorby pasívneho príjmu sú nehnuteľnosti. Ak si kúpite pozemok, o pár rokov môže byť jeho cena aj dvojnásobná. Predáte ho za dvojnásobok. Iným príkladom je prenájom nehnuteľností. Máte kúpený dom a prenajímate v ňom byty.

Nie je to pre každého

Zlá správa nakoniec. Ono sa to ľahko povie „nechajte vaše peniaze pracovať za vás“. No v slove nechajte sa skrýva váš investičný vstup. Váš nápad, skúsenosti, znalosti.

  • Ak peniaze investujete nevhodne, veľmi pravdepodobne o ne prídete.
  • Ak peniaze necháte investovať za seba napríklad bankou, väčšinu zisku si nechá ten šikovnejší. Všakhej, že to nebudete vy?

Pasívny príjem je teda taký zákerný problém. Túžime po ňom, ale nie je ľahké nájsť spôsob, ako na to. A vlastne je to aj logické. Keby sa to dalo dosiahnuť ľahko, už dávno by sme to všetci mali. A snívali by sme o niečom inom.

Ekonomická sloboda

Sen, či realita? Každý by chcel byť ekonomicky nezávislý. Mať toľko peňazí, koľko chcem a teda si aj robiť to čo chcem.

Ekonomická sloboda je celkom nedosiahnuteľná pre absolútnu väčšinu obyvateľstva. Aspoň nateraz a zrejme dlho, dlho do budúcnosti.

Byť ekonomicky slobodným je totiž tak trocha zákerná vec. Súvisí s našou prispôsobivosťou. Keby ste sa spýtali nezamestnaného, čo by považoval za ideálny finančný príjem, veľmi pravdepodobne by povedal pomerne nízke číslo. No ak by ste mu mesačne takú čiastku darovali, veľmi rýchlo by sa mu začalo máliť. Preto je pojem ekonomická sloboda tak trocha z gumy. Môže znamenať pár tisíc euro mesačne, alebo pár miliónov euro na účtoch + pár tisíc mesačne…

Sloboda potom znamená, že si môžete robiť čo chcete. Čo chcete robiť, ak môžete robiť čokoľvek, čo chcete robiť? (Super veta, nie?) Nemusíte riešiť ekonomickú stránku veci, pretože ste aj do budúcnosti zabezpečení.

V tomto ekonomickom stave aj u nás sú ľudia. Správne investície, úspešné podnikanie, múdrosť a skúsenosti ich dostali „za vodu“. Aj vy si predstavujete, že taký človek musí byť celé dni šťastný, ako blcha? Figu!

Ekonomicky nezávislý človek nemusí byť šťastný, naopak. Môže sa zúfalo nudiť. Všetko, čo kedy chcel už má. Všade už bol. No ak nemal šťastie na tie správne partnerské vzťahy, či kamarátov, môže sa dostať do izolácie. Môže byť osamelý, môže sa nudiť.

Takže aj takto sa môžeme pozerať na ekonomickú nezávislosť, či slobodu. Akonáhle sa človek stane nezávislý, môže nastať problém. Nie každý vie uniesť fakt, že je boháč, ktorý môže všetko, čo chce. Mnoho bohatých ľudí si rýchlo uvedomí, že ich bohatstvo im v priebehu pár sekúnd môže prestať byť užitočné – stačí ochorieť. A z ekonomickej slobody sa môže stať pasca, kedy človek v obave čaká na choroby, či pohromy, ktoré ho zbavia možnosti užiť si svoje peniaze…

Viem, maľujem ekonomickú slobodu čiernymi farbami. Zámerne. Na vyváženie.

Čo mám robiť, kým budem bohatý? :)

Až na niekoľko štatisticky bezvýznamných výnimiek sa vám podarí získať väčší majetok len pomaly. Ak chcete, aby vás živil pasívny príjem aspoň tak, ako priemerná mzda, počkáte si bežne 15 aj 20 rokov. V tom čase musíte sporiť, investovať, ukladať.

Možno sa vám nepáči, že si nemôžete užiť svoje peniaze ihneď. Ale také sú pravidlá hry. Kým nebudete bohatí, využívajte svoj čas a učte sa. Ak budete vzdelaní, zlepšia sa aj šance, že dokážete dobre využiť svoje peniaze. Vzdelanie znamená že sa budete venovať tomu, čo chcete dosiahnuť. Len tak máte šancu sledovať dianie a kontrolovať, či sú vaše investície v poriadku.

Čím budete viac vzdelaní, tým menej vám budú „chutiť“ ľudia nevzdelaní a hlúpi. Ako budete rásť, možno sa zoznámite s novými známymi. Nové vzťahy vás môžu rýchlo posunúť ďalej. Hovorí sa, že ak si s kamarátom vymeníte peniaze, nikto nič nezíska. Ale ak si vymeníte myšlienky, porastiete obaja.

Nuž a na záver jeden zásadný tip: chcete byť bohatí? Tak nemíňajte!

Mnoho ľudí nikdy nenašetrí ani malé peniaze, pretože minú úplne všetko, čo majú. Správajte sa ku svojim peniazom rovnako či už ide o pár centov alebo pár tisíc euro.

  • Ak máte v rukách 500 eurovú bankovku, darovali by ste ju niekomu neznámemu len tak?
  • Ak platíte v reštaurácii 23,89 euro, zaokrúhlite na 24 euro? Na 25 euro? Na 30?

Nekupujte nič, čo naozaj nepotrebujete. Inak sa nestanete nikdy bohatí.