Pasívny príjem

Pasívny príjem je príjem , ktorý máte bez ohľadu na to, aby ste niečo pre to museli spraviť. Jedným dychom sa pri slovnom spojení spomína aj takzvaná ekonomická sloboda. Tieto dve veci spolu úzko súvisia. Ľahko sa o nich hovorí, no nie sú dostupné pre každého. Pozrime sa teraz na pasívny príjem. Ekonomická sloboda si zaslúži samostatný článok…

Pasívny príjem si človek väčšinou predstaví, ako príjem veľkého množstva peňazí a to bez práce. Iste, taká predstava je lákavá. No zároveň vyzerá tak nereálne, tak nedosiahnuteľne, že si človek väčšinou nedá námahu, aby to aspoň trocha skúsil. Na veľký pasívny príjem to totiž chce mať kapitál – možno “len” myšlienku, nápad.

Skúsme si však pozrieť niekoľko príkladov pasívneho príjmu v malom. Príklady, ktoré uvediem sú celkom reálne dostupné pre mnohých. Princíp je v tom, že vy investujete svoj čas a vytvoríte niečo, čo ďalej bude “žiť svojím životom”.

Pasívny príjem v malom

 • Napríklad fotograf môže umiestniť pár fotiek do fotobanky. Servery ako 123rf.com umožňujú pridávať fotky prakticky hocikomu. Za jeden obrázok nedostanete veľa peňazí. Ale ak ho budú ľudia tu a tam kupovať, na vašom konte sa tu a tam objaví nejaké to euro. Dôležité je to, že vy ste vykonali určitú prácu – napríklad fotili ste lebo vás to baví. A za svoje dielo budete dostávať províziu vždy, keď ho niekto potrebuje. Predaj zaisťuje niekto iný, takže vy sa už nestaráte o nič.
 • Alebo sa vyznáte v nejakej oblasti. Spravíte na tému v ktorej sa vyznáte webstránky. Následne na nich môžete umiestniť reklamy. Tieto reklamy vám prinesú možno len pár euro mesačne. Ale už sa viac o ne nemusíte starať. Prichádzajú vám , na ktoré nemusíte zarábať.
 • Veľmi typickým príkladom na pasívny príjem je predaj formou multi level marketingu. (ďalej MLM) Tento predaj funguje tak, že vy hľadáte ľudí, ktorí by vedeli predávať produkty – komukoľvek. Čím viac predajcov nájdete, tým lepšie. Postupne ich učíte, aby aj oni hľadali predavačov. Z každého predaja, ktorý vykoná niekto “pod vami” dostanete malú províziu. Ak je vaša skupina aktívna (=dober ju vediete) dá sa získať zaujímavý mesačný príjem, ktorý vám plynie bez ohľadu na to, či niečo robíte, alebo ste na dovolenke. má, podobne ako každý biznis aj svoje tienisté stránky. Asi najhoršou je to, že ak prácu robíte zle, môžete si znepriateliť známych široko – ďaleko.

Pozrime sa teda podrobnejšie na to, akými spôsobmi sa pasívny príjem dá vytvoriť.

Pasívny príjem z podnikania

Tu vám príjem bude generovať práca iných ľudí. Vytvoríte “scenár na firmu”. Napríklad budete predávať dámske kabelky. Vy (alebo váš zástupca) zariadi priestor, predavačov, komunikáciu s dodávateľmi. Firma beží, kabelky sa predávajú a vás tam už netreba. Ako majiteľ dostávate časť zisku. Väčšinou trvá pár rokov, kým firma začne byť zisková, ale keď sa to stane, je pre vás zdrojom pasívneho príjmu. Vo voľnom čase môžete v inom meste založiť podobnú predajňu. Dobrá firma sa totiž môže rozmnožovať bez toho, aby v nej jej majiteľ otročil.

Pasívny príjem z peňazí

Celkom iste ste už počuli vetu nechajte vaše peniaze pracovať za vás. Ak máte väčšiu sumu peňazí, môžete s nimi niečo spraviť. Môžete ich požičať na úrok, kúpiť cenné papiere, obchodovať na burze. Ak ste úspešní, majetok sa vám bude postupne zväčšovať. Dobre investované peniaze môžu prinášať pravidelnú rentu. Ak je táto renta dostatočne vysoká na to, aby ste z nej mohli žiť, môžete si gratulovať. Mať pasívny príjem z investícií je však cesta pre mnohých celkom uzavretá. Aby ste získali mesačnú rentu z ktorej sa dá vyžiť, chce to investovať veľkú čiastku – tak veľkú, že je pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľná.

Pasívny príjem z nehnuteľností

Tretím klasickým druhom tvorby pasívneho príjmu sú nehnuteľnosti. Ak si kúpite pozemok, o pár rokov môže byť jeho cena aj dvojnásobná. Predáte ho za dvojnásobok. Iným príkladom je prenájom nehnuteľností. Máte kúpený dom a prenajímate v ňom byty.

Nie je to pre každého

Zlá správa nakoniec. Ono sa to ľahko povie “nechajte vaše peniaze pracovať za vás”. No v slove nechajte sa skrýva váš investičný vstup. Váš nápad, skúsenosti, znalosti.

 • Ak peniaze investujete nevhodne, veľmi pravdepodobne o ne prídete.
 • Ak peniaze necháte investovať za seba napríklad bankou, väčšinu zisku si nechá ten šikovnejší. Všakhej, že to nebudete vy?

Pasívny príjem je teda taký zákerný problém. Túžime po ňom, ale nie je ľahké nájsť spôsob, ako na to. A vlastne je to aj logické. Keby sa to dalo dosiahnuť ľahko, už dávno by sme to všetci mali. A snívali by sme o niečom inom.

Ekonomická sloboda

Sen, či realita? Každý by chcel byť ekonomicky nezávislý. Mať toľko peňazí, koľko chcem a teda si aj robiť to čo chcem.

Ekonomická sloboda je celkom nedosiahnuteľná pre absolútnu väčšinu obyvateľstva. Aspoň nateraz a zrejme dlho, dlho do budúcnosti.

Byť ekonomicky slobodným je totiž tak trocha zákerná vec. Súvisí s našou prispôsobivosťou. Keby ste sa spýtali nezamestnaného, čo by považoval za ideálny finančný príjem, veľmi pravdepodobne by povedal pomerne nízke číslo. No ak by ste mu mesačne takú čiastku darovali, veľmi rýchlo by sa mu začalo máliť. Preto je pojem ekonomická sloboda tak trocha z gumy. Môže znamenať pár tisíc euro mesačne, alebo pár miliónov euro na účtoch + pár tisíc mesačne…

Sloboda potom znamená, že si môžete robiť čo chcete. Čo chcete robiť, ak môžete robiť čokoľvek, čo chcete robiť? (Super veta, nie?) Nemusíte riešiť ekonomickú stránku veci, pretože ste aj do budúcnosti zabezpečení.

V tomto ekonomickom stave aj u nás sú ľudia. Správne investície, úspešné podnikanie, múdrosť a skúsenosti ich dostali “za vodu”. Aj vy si predstavujete, že taký človek musí byť celé dni šťastný, ako blcha? Figu!

Ekonomicky nezávislý človek nemusí byť šťastný, naopak. Môže sa zúfalo nudiť. Všetko, čo kedy chcel už má. Všade už bol. No ak nemal šťastie na tie správne partnerské vzťahy, či kamarátov, môže sa dostať do izolácie. Môže byť osamelý, môže sa nudiť.

Takže aj takto sa môžeme pozerať na ekonomickú nezávislosť, či slobodu. Akonáhle sa človek stane nezávislý, môže nastať problém. Nie každý vie uniesť fakt, že je boháč, ktorý môže všetko, čo chce. Mnoho bohatých ľudí si rýchlo uvedomí, že ich bohatstvo im v priebehu pár sekúnd môže prestať byť užitočné – stačí ochorieť. A z ekonomickej slobody sa môže stať pasca, kedy človek v obave čaká na choroby, či pohromy, ktoré ho zbavia možnosti užiť si svoje peniaze…

Viem, maľujem ekonomickú slobodu čiernymi farbami. Zámerne. Na vyváženie.

Čo mám robiť, kým budem bohatý? :)

Až na niekoľko štatisticky bezvýznamných výnimiek sa vám podarí získať väčší majetok len pomaly. Ak chcete, aby vás živil pasívny príjem aspoň tak, ako priemerná mzda, počkáte si bežne 15 aj 20 rokov. V tom čase musíte sporiť, investovať, ukladať.

Možno sa vám nepáči, že si nemôžete užiť svoje peniaze ihneď. Ale také sú pravidlá hry. Kým nebudete bohatí, využívajte svoj čas a učte sa. Ak budete vzdelaní, zlepšia sa aj šance, že dokážete dobre využiť svoje peniaze. Vzdelanie znamená že sa budete venovať tomu, čo chcete dosiahnuť. Len tak máte šancu sledovať dianie a kontrolovať, či sú vaše investície v poriadku.

Čím budete viac vzdelaní, tým menej vám budú “chutiť” ľudia nevzdelaní a hlúpi. Ako budete rásť, možno sa zoznámite s novými známymi. Nové vzťahy vás môžu rýchlo posunúť ďalej. Hovorí sa, že ak si s kamarátom vymeníte peniaze, nikto nič nezíska. Ale ak si vymeníte myšlienky, porastiete obaja.

Nuž a na záver jeden zásadný tip: chcete byť bohatí? Tak nemíňajte!

Mnoho ľudí nikdy nenašetrí ani malé peniaze, pretože minú úplne všetko, čo majú. Správajte sa ku svojim peniazom rovnako či už ide o pár centov alebo pár tisíc euro.

 • Ak máte v rukách 500 eurovú bankovku, darovali by ste ju niekomu neznámemu len tak?
 • Ak platíte v reštaurácii 23,89 euro, zaokrúhlite na 24 euro? Na 25 euro? Na 30?

Nekupujte nič, čo naozaj nepotrebujete. Inak sa nestanete nikdy bohatí.

Komentáre k článku: Pasívny príjem

 1. garfield 24. júla 2009

  Hmm. Ešte by to chcelo vediet, ako taky pasivny prijem zdaním. Porad do ktorej kategórie ho zaradiť podla litery zákona? Poraď.

 2. Young D 16. februára 2011

  Takže týmto článkom chcete povedať že pasívny prijem je dobrý výber do budúcnosti alebo zlý, zbytočný a je lepšie radšej niečo ine robiť … ???

 3. Miro Veselý 17. februára 2011

  Nuž, myslel som, že z vymenovaných faktov je jasné, že ide o ideálny spôsob, ako získavať peniaze. Pasívny príjem znamená príjem peňazí nezávislý na tom, čo práve robíte. Takže ak si viete predstaviť, že by ste pasívny príjem nejako dokázali vybudovať, smelo do toho.

 4. srdieciacik 22. júna 2011

  Pasívne príjmy sú najlepšie príjmy aké existuju , davaju vam pocit slobody a možte robiť čo chcete ,lebo nemusíte myslieť na to že vám treba peniaze , oni proste stále chodia a chodia a vy robíte to čo vám príde na rozum , zábava, relax,koníčky proste sloboda . Ja si tiež budujem ten svoj a keď sa chce niekto pridať , poznám sposob ako získať najlacnejšie pasívne príjmy. (Reklama na MLM zmazaná administrátorom)

 5. Peto 24. júna 2011

  No prosim, take hyeny ako srdieciacik presne vystihuju podstatu MLM. Cely pasivny prijem je vlastne len vyhra sebectva, nevedomosti a lenivosti v cloveku. Ja si budem uzivat, kym ini budu dret. Pasivny prijem moze existovat len ak niekto vytvara aktivny prijem. Mojho spoluobcana, brata, zotrocim, a ja sa mam dobre. To je presne vystihnuta skryta myslienka kapitalizmu.
  Najhorsie na tom celom je, ze nic ine ako otroctvo vlastne nemoze existovat, pretoze vsetky peniaze su napoziciavane od centralnych bank na dlh. Za ake peniaze to vlastne pracujete? Kto zarobi na statne dlhy? No viem, kto sa o to bude snazit – ludia, spoluobcania – otroci. Ale ani ti nic nezmozu, pretoze, peniaze, ktore sa centralnym bankam dlzia, su vzdy vacsie, ako realny obnos penazi v ekonomike… pretoze peniaze ziadnym inym sposobom nemohli vzniknut. Opat sa pytam… kde sa zoberu peniaze na dlhy? Aku necestnu hru to vlastne hrate?
  Je jasne, ze touto hrou sa postupne vytraca hodnota penazi skrze inflaciu, pretoze stale niekomu peniaze chybaju, a bankrotuje. A clovek, co bankrotuje, nema co jest, takze potrebuje peniaze od statu… ale, tie su predsa tiez pozicane, takze niekomu ich bude treba vratit, a to este aj s urokom… zachranne balicky, inflacia… dokedy? Nevidite, ze je to hra, v ktorej CLOVEK nema sancu??? Je to hra na zotrocenie ludi. Ocenujem kazdeho, kto sa v tejto hre prestane chovat ako hyena, mysliaca len na svoj profit, a uzivanie si. Ako chceme budovat nejaku spolocnost? To sa chceme stale, kazdych 100 rokov pozerat, ako nasich potomkov zmasakruju dosledky krizy, teda vojna alebo hladomor?

 6. Melinda 28. októbra 2011

  Krásny deň Vám prajem,

  v článku bolo predstavených niekoľko spôsobov získavania pasívnych príjmov.

  Pasívne – nikdy – neznamená bez roboty len tak za nič :) Podmienky na spomínanú predajňu treba vytvoriť. A že tým niekoho zotročíme, že v nej bude pracovať? To si ja nemyslím…koľký nezamestnaný by ocenili keby v tej predajni mohli pracovať a ako taký príjem pre seba a pre svoju rodiny zabezpečili dovtedy kým sa im nevyskytne lepšia piležitosť…a kto povedal, že keď to budú pociťovať ako otroctvo tam musia pracovať? Desiatky ďalších na ich miesto sa nájdu, ktorí by tú robotu vykonávali s potešením.

  Ďalej prečo si myslíte, že v pocitvom MLM podnikaní netreba pracovať? Kto za Vás nájde spolupracovikov? Kto ich vyškolí, kto im dá denno denne nádej, keď sú na dne lebo narážajú na negatíva spoločnosti, kto sa stará o nich a motivuje ich? Ani v MLM nikto nič za darmo nedá…

  Áno, pasívne príjmy slúžia naozaj na vytvorenie vlastnej osobnej finančnej slobody. Pasívnym príjmom je aj kniha, CDčko či iná duševná tvorba. Všetko čo sa mutiplikuje v spoločnosti. Pasívne príjmy v tomto poňatí znamenajú robiť povedzme hodinu, deň či dva – no dostávať za túto prácu cash flow – príliv peňazí, niekedy až do smrti.

  Pasívne príjmy ja osobne chápem práve ako koniec lenivosti a sebectva človeka. Keď si zoberieme zodpovednosť za svoje životy a za svoje príjmy do vlastných rúk…nespoliehame sa na vládu ani na ekonomickú situáciu a vytvárame niečo vlastné a to vždy spolu s inými! Toto sú ozajstné pasívne príjmy, ktoré môžu viesť k finančnej slobode a splneniu našich snov. Zdôrazňujem môžu!!!!

  No to IBA vtedy, keď priložíme ruku k dielu a sme dostatočne vytrvalý v tom čo robíme.

  Prajem Vám to všetkým,

  S úprimným pozdravom,
  Melinda

 7. Jozef 10. marca 2015

  Melinda to vystihla úplne presne…celé je to o nastavení myslenia…mám skúsenosť s MLM v oblasti sporenia a investovania..nie je to med lízať,človek musí mať jasno v tom,čo chce.Ak má toto vyriešené potom ide všetko!

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: