Po rodičovskej dovolenke bez práce

Niektoré mamičky majú to šťastie, že po celú materskú a rodičovskú dovolenku sú evidované ako zamestnankyne a po jej skončení sa majú kam vrátiť. V zamestnaní im držia miesto, očakávajú ich a zamestnávateľ im nechystá prekvapenie v podobe výpovede. Do tej druhej, menej šťastnej skupiny, patria mamičky, ktoré pri nástupe na materskú dovolenku boli nezamestnané, prípadne prišli o počas nej, či tesne po návrate do zamestnania.

V súčasnej neľahkej dobe je veľmi ťažké nájsť si zamestnanie. A ešte dvojnásobne ťažšie je to pre mamičku po rodičovskej dovolenke.

Kto zamestná ženu, ktorá posledných niekoľko rokov trávila všetok čas starostlivosťou o dieťa (či deti) a domácnosť? Veď za ten čas stratila kontakt so svojou profesiou, vývojové trendy sa dostali mimo jej zorného uhla, vedomosti a skúsenosti prikryl prach. Navyše ten malý náročný človiečik zostáva na nej závislý a po vstupe do kolektívu mu hrozia časté choroby, takže mamička môže byť častejšie doma na „očerke“ než v práci.

Mamička po rodičovskej dovolenke môže mať veľký problém získať prácu, navyše rovnako kvalifikovanú a vo svojom odbore. Tak čo robiť, keď vhodné zamestnanie nie je na obzore?

Mamička si môže rodičovskú dovolenku predĺžiť. Keď je dôvodom na predĺženie dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, matka dostáva rodičovský príspevok až do šiestich rokov veku dieťaťa. Ak je dieťa zdravé, ide o osobnú celodennú starostlivosť o dieťa do šiestich rokov veku, kedy matka nedostáva rodičovský a ani iný obdobný príspevok, ale odvody do poisťovní za ňu platí štát.

Mamička sa môže prihlásiť na úrade práce. Od februára tohto roku začala platiť novela zákona, kedy má i matka po skončení rodičovskej dovolenky nárok na podporu v nezamestnanosti, ale podmienkou je, že počas obdobia stráveného pri dieťati mala status zamestnankyne. Iba v tom prípade sa čas strávený na rodičovskej dovolenke ráta do obdobia poistenia v nezamestnanosti.

V súčasnosti niektoré mamičky uvažujú nad tým, že namiesto zamestnania si založia živnosť. Zaujímavú pomoc ponúkajú úrady práce, ktoré finančne podporujú začínajúcich živnostníkov. Podmienkou je, že nezamestnaný musí byť na úrade práce evidovaný minimálne tri mesiace.

V neposlednom rade je tu ešte možnosť opäť do toho vhupnúť a nastúpiť na novú materskú dovolenku.

Napísala MonYenn (3/2010)

Komentáre k článku: Po rodičovskej dovolenke bez práce

 1. Marcela 18. mája 2010

  Dobrý večer, po skončení rodičovskej dovolenky mám nastúpiť do práce a chcem sa opýtať, či mám nárok na dovolenku vyplyvajúcu z materskej dovolenky.
  Mám ešte jednu otázku : nástup do práce je po dovršení tretieho roku veku dieťaťa? Ďakujem.

 2. Chantalle 15. júna 2010

  dobry den som na RD ale coskoro pridem o zamestnanie nakolko moja firma ide do konkurzu. Viete m,i poradit ako mam postupovat dalej, kedze este 2 roky budem nadalej na RD?je nejaka sanca aby som mohla dostat podporu v nezamenstanosti po skonceni RD? mam sa stat samoplatcom poistenia v nez, alebo ako ste spominali mam sa stat zivnostnikom?
  dakujem za odpoved

 3. bsa 18. júna 2010

  Marcela, máte nárok jedine na dovolenku, na ktorú ste získali nárok ešte pred nástupom na materskú a ktorú ste si pred nástupom na materskú dovolenku nestihli vybrať. Áno, nástup do práce vás čaká po dovŕšení tretieho roku dieťaťa, v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa je nástup možný až po dovŕšení šiesteho roku.

 4. bsa 18. júna 2010

  Chantalle, nárok na dávku v nezamestnanosti má ten, kto v posledných štyroch rokoch bol poistený v nezamestnanosti tri roky, pričom po novom sa do doby poistenia v nezamestnanosti ráta i obdobie, ktoré zamestnankyňa strávi na rodičovskej dovolenke. Vy prichádzate o prácu a budete na RD ešte dva roky, takže túto podmienku nebudete spĺňať. Ak chcete dostávať dávku v nezamestnanosti po ukončení RD, museli by ste sa dobrovoľne poistiť. Založiť živnosť si môžete, ale až po skončení rodičovskej dovolenky, pretože inak by ste prišli o rodičovský príspevok!

 5. ivana 3. augusta 2010

  dobrý deň! prosím o radu! teraz v auguste mi končí RD. Počas materskej dovolenky som dostala výpoveď v práci(zrušila sa firma).Takže som bez práce.Do koľkých dní sa mám hlásiť na úrade práce a či mám nárok na dávku v nezamestnanosti.

 6. bsa 5. augusta 2010

  Ivana – na úrad práce by ste sa mali prihlásiť do siedmych kalendárnych dní, aby vás zaradili do evidencie nezamestnaných odo dňa nasledujúceho po skončení osobnej starostlivosti o dieťa. Ak sa prihlásite neskôr, zaradia vás do evidencie v deň podania žiadosti. Na dávku v nezamestnanosti by ste mali nárok, ak by ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných bola poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky, pričom do obdobia poistenia v nezamestnanosti sa zamestnancovi započítava i obdobie čerpania rodičovskej dovolenky. Z toho vyplýva, že ak vás zamestnávateľ prepustil pre viac než rokom, tak, žiaľ, nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti, jedine keby ste boli dobrovoľne pripoistená.

 7. Renata 17. augusta 2010

  Dobrý deň, 25.8.2010 mi končí rodičovská dovolenka, neviem sa skontaktovať so zamestnávateľom, nakoľko prevádzka v ktorej som pracovala, je zrušená, telefón majú taktiež zrušený, neviem ako mu mám dať vedieť že nastupujem do práce…. teoreticky, alebo sa mám hlásiť na ÚPSVaR ?? Nebudú tam vyžadovať výpoveď, ďakujem za každú radu

 8. bsa 22. augusta 2010

  Renata, ja osobne by som si najskôr overila, či zamestnávateľ skončil úplne alebo zrušil len jednu zo svojich prevádzok, takže je tu možnosť obrátiť sa na materskú firmu. Ak by skončil úplne, tak si treba zistiť, či náhodou nemá právneho nástupcu, na ktorého by prešli práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ak by som nepochodila, obrátila by som sa na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a spýtala sa, ako som tam evidovaná – či ako zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke alebo ako nezamestnaná starajúca sa o dieťa, čo by znamenalo, že vás zamestnávateľ bez vášho vedomia prepustil z dôvodu skončenia svojej činnosti. Tam by som sa potom aj informovala o ďalšom postupe.

 9. Renata 23. augusta 2010

  Ďakujem veľmi pekne.

 10. Zuzana 23. augusta 2010

  Dobrý deň, som zamestnaná na dobu neurčitú, 16.3.2005 som nastúpila na MD, potom na RD, od 9.11.2007 som nastúpila na 2. MD od vtedy som na RD. Dieťa dovŕši 3 roky 25.12.2010. Firma, kde som pracovala, sa ruší k 30.9.2010. V mesiaci september čerpám zvyšnú dovolenku. Syn pôjde od septembra do škôlky. Chcem sa spýtať, od októbra budem nezamestnaná budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ak áno, bude sa mi počítať zo sumy za vyčerpanie dovolenky? A mám povinnosť platiť počas nezamestnanosti nejaké odvody? Ďakujem

 11. Zdenka 1. septembra 2010

  Dobry den,v januari mi konci RD, ale v praci ma caka vypoved, pretoze nasu pobocku zrusili. S manzelom rozmyslame nad druhym dietatom a preto sa chcem spytat, z coho by sa pocitala vyska materskej a co by som si pripadne mala platit keby: A) po skonceni RD by som bola nezamestnana az do nastupu na matersku dovolenku a poberala by som podporu v nezamestnanosti alebo B) predlzila bu som si rodicovsku dovolenku. Dakujem.

 12. Katka 2. septembra 2010

  Dobry den, ja by som sa chcela opytat kedy sa mam ist zahlasit na urad prace ked mala bude mat tri roky 19-teho septembra ale do skolky uz zacina chodit od dnes. dopredu dakujem velmi pekne za informacie.

 13. adulik 2. septembra 2010

  Dobry den,ja by som sa chcela opytat,som este na MD do 17.9.2010,v tedy ma moja mala 3roky,mam pracu na dobu neurcitu,firma stale funguje,tak by som mala nastupit,ale som tehotna v 5mes.Chcela by som sa opytat ci musim nastupit,aby som nesteratila zamestnanie,lebo mam nejake problemi,alebo mozem poslat marod.list.,ci to bude platneDakujem vopred za info.

 14. bsa 8. septembra 2010

  Katka, rodičovská dovolenka vám skončila dňom nástupu dieťaťa do škôlky bez ohľadu na to, či už malo tri roky. Avšak rodičovský príspevok za september dostanete i tak, pretože ten sa vypláca za celý kalendárny mesiac aj v prípade, keď podmienky nároku boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca. Na úrad práce by ste sa mali zahlásiť do siedmych kalendárnych dní od skončenia osobnej celodennej starostlivosti o dieťa (od nástupu do škôlky) a v tom prípade by ste bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení starostlivosti. Ak sa zahlásite neskôr, budete do evidencie zaradená dňom prihlásenia sa na úrade práce.

 15. bsa 8. septembra 2010

  Adulik, nemusíte nastúpiť do zamestnania po skončení rodičovskej dovolenky ak máte zdravotné problémy potvrdené lekárom. Nechajte si vypísať marodku a zvyšok tehotenstva, ak si to vaše zdravie vyžaduje, môžete stráviť na PN. Zamestnávateľ vám nemôže počas PN dať výpoveď a rovnako tak zákaz výpovede platí i počas materskej a rodičovskej dovolenky.

 16. bsa 8. septembra 2010

  Zdenka, aby ste dostali materské musíte byť v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená aspoň 270 dní. Do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie, kedy zamestnanec čerpá RD. Avšak akonáhle sa stanete nezamestnanou, bez ohľadu na to, či budete ešte stále na rodičovskej dovolenke, prestávate byť nemocensky poistená. V tom prípade sa môžete dobrovoľne nemocensky poistiť.
  Výška materskej sa vypočítava z denného vymeriavacieho základu alebo z pravdepodobného vymeriavacieho základu (pozri http://www.socpoist.sk/materske/1293s?&lang=sk ). Materské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na materské. Pravdepodobný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby = jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných minimálnou mzdou. Ak budete dobrovoľne poistená dlhšie ako 26 týždňov, tak materské sa vám bude vyratávať z denného vymeriavacieho základu, ktorého výška závisí od výšky vami odvádzaného poistného. Najlepšie je sa informovať v Sociálnej poisťovni. Osobne by som si dobre svoj postup premyslela, aby sa mi dobrovoľné platenie poistného vyplatilo.

 17. ada 18. októbra 2010

  Dobry den,
  1.oktobra som nastupila do prace po rodičovskej dovolenke.Nastupila som do zamestnania, kde som robila aj pred nastupom na matersku. Dneska som sa dozvedela, ze som nadbytočna a dostala vypoved podla par.63 – 2 mes. vypovedna a 2 mes. odstupne. Vypoved som nepodpisala..So zamestnavatelom sme sa ustne dohodli nasledovne: Do konca oktobra si budem cerpat este staru dovolenku, zvyšok mi preplatia a 4 mesačne odstupne. Chcem sa opytat aku formu znenia ma mat takato vypoved, aby som zaroven nestratila narok na podporu v nezamestnanosti, resp. mam narok na podporu a z coho sa vypocita? Dakujem pekne.

 18. bsa 20. októbra 2010

  ada, znenie výpovede neovplyvní váš nárok na dávky v nezamestnanosti. Vo výpovedi bude uvedený dátum, kedy váš pracovný pomer skončí a od tohto dátumu do siedmych kalendárnych dní pôjdete na úrad práce zaevidovať sa, aby ste mali nárok na podporu hneď od skončenia PP. Nárok na podporu máte, ak ste bola za posledné štyri roky poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky, pričom v súčasnosti sa do obdobia poistenia v nezamestnanosti započítava aj obdobie, kedy je zamestnanec na rodičovskej dovolenke. Podľa toho čo píšete, túto podmienku spĺňate. Dávky v nezamestnanosti sa vám vyrátajú zo mzdy, pretože ste po skončení rodičovskej dovolenky nastúpila do zamestnania.

 19. ada 22. októbra 2010

  Dakujem pekne za odpoved, ak mozem este sa opytam k tym davkam…takze vyrataju sa mi zo mzdy i napriek tomu, ze som po ukonceni RD pracovala len 1 mesiac?

 20. iva 27. októbra 2010

  Dobrý deň.Do 16.novembra som na rodičovskej dovolenke,dcérka bude mať 3 roky.Počas rodičovskej dovolenky som si vybavovala opatrovteĺstvo na ´tažko ZP otca a poberám aj kompenzačný príspevok za opatrovníctvo.Zostávam sa aj nadalej stara´t o otca aj po skončení rod .dovolenky. V práci som musela da´t výpoveď,a neviem ,či sa musím ís´t po skončení rod.dovolenky zahlási´t na úrad práce a či mám nárok aj na nezamestnanecke.Poistenie v nezamestnanosti som si platila počas celých 3 rokov,čo som bola na rodičovskej dovolenke.Ďakujem.

 21. bsa 5. novembra 2010

  ada – ja som pracovala po skončení rodičovskej dovolenky len dva týždne a vyčíslili mi podporu z platu :).

 22. macad 16. novembra 2010

  Dobrý deň.Chcem sa spýtať už dva mesiace som nezamestnaná a som evidovana na urade prace.Kedže som prave otehotnela chcem vedieť ako mam dalej postupovať a na aký prispevok mam teras narok.Dakujem

 23. nicole 3. decembra 2010

  Dobrý deň, dňa 1.9.2010 som nastúpila do práce po RD. Aký mám nárok na dovolenku za rok 2010? Nástup na MD bol 23.8.2007. Ďakujem za odpoveď. Nicole

 24. nicole 3. decembra 2010

  … podotýkam, že som sa vrátila späť do práce, kde som robila aj pred nástupom na MD … Nicole

 25. viera 13. decembra 2010

  Dobry den, prosim o radu:
  14.12.2010 ma moje dieta 3 roky, v januari nastupuje do skolky, k 15.12.2010 budem mat ukonceny prac. pomer /dohoda medzi mnou a zamestnavatelom/. Za 12/2010 este dostanem RP. Mam sa nahlasit na urad prace uz v decembri alebo az v januari, pripadne sa dohodnut zo zamestnavatelom na odpracovani par dni – ohladne podpory v nezamestnanosti. Pripadne si mam zaplati do konca roka dobrovolne poistenie v nez. a 1.12011 sa nahlasit na UP?
  Poradte mi prosim co je najlepsie.
  dakujem

 26. bsa 17. decembra 2010

  Nicole – máte nárok na 1/12 ročného nároku na dovolenku za každý odpracovaný kalendárny mesiac a tiež máte nárok na dovolenku, na ktorú ste získali nárok ešte pred materskou dovolenkou, ale nestihli ste si ju pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku vybrať (Zákonník práce §113 ods.2).

 27. bsa 17. decembra 2010

  Viera – osobne odporúčam dohodnúť sa so zamestnávateľom, aby ste po skončení RD odpracovali aspoň pár dní, čo pozitívne ovplyvní výšku vašej neskoršej podpory v nezamestnanosti. Na úrad práce sa potom prihláste najneskôr do 7 kalendárnych dní od ukončenia pracovného pomeru, to vám zabezpečí, aby ste boli v evidencii hneď od dňa nasledujúceho po skončení zamestnania.

 28. Marka 21. decembra 2010

  Dobrý deň,
  28.1.2011 nastupujem na MD, som zamestnaná – zmluvu mám na dobu určitú a to do 31.1.2011. Chcela by som sa spýtať, či je potrebné hlásiť sa na úrade práce po skončení prac. pomeru, alebo až po skončení rodičovskej dovolenky. Ako to prosím funguje? Vopred ďakujem za odpoveď.

 29. Anikó 4. februára 2011

  Dobry den, som na predlženej materskej dovolenke, dobrovoľne. Syn sa narodil 12.1.2oo7. Práca my skončila dňom 3O.11.2OO6 s dohodou. Chcela by som pýtať, či mám nárok na podporu , keby som sa nahlásila na úradu práce?

 30. Anikó 4. februára 2011

  Dobry den, som na predlženej materskej dovolenke, uz nedostanem RP. Syn sa narodil 12.1.2oo7. Práca my skončila dňom 3O.11.2OO6 s dohodou. Chcela by som pýtať, či mám nárok na podporu v nezamestnanosti , keby som sa nahlásila na úradu práce?

 31. bsa 10. februára 2011

  Anikó – žiaľ nie, nemáte nárok na podporu v nezamestnanosti.

 32. Kika 11. februára 2011

  Dobry vecer, pracovala som od 21.07.2008 od 15.08.2009 som na MD, po ukonceni MD v 09/2012 asi dostanem vypoved. Budem mat narok na davku v nezamestnanosti, alebo si treba platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. dakujem

 33. Dada 16. februára 2011

  Dobrý deň, vo februári mi končí MD a zamestnávateľ ma pripravil na to, že dostanem výpoveď. Jedna pracovníčka z Úradu práce, soc. vecí a rodiny – kde mi vyplácajú rodičovský príspevok, mi povedala, že sa mám ísť zahlásiť s výpoveďou na Sociálnu poisťovňu, vraj po novom sa chodí tam a nie na úrad práce. Nerozumiem tomu, predpokladám, že má nejaké mylné info. Teda kde mám s tou výpoveďou ísť? Ďakujem

 34. Lucia 22. februára 2011

  Dobrý deň.
  Momentálne som na RD. Synček dovŕši 14.3.2011 tri roky. K 1.3. nastupuje do škôlky. Ja som sa dohodla so zamestnávateľom na výpovedi (ešte ju nemám, lebo som stále na RD). Kedy sa mám nahlásiť na ÚP ako nezamestnaná? Dňom skončenia RD? Som aj sociálne pripoistená.. Mám nárok na dávku v nezamestnanosti? Od roku 2004 pracujem. Ďakujem veľmi pekne.

 35. Erika 3. marca 2011

  Môžem požiadať o predlženie rodičovskeho prispevku pokial dieťa ešte kojím?Budem aj naďalej poberať rodičovský príspevok?Ďakujem

 36. Mirka 11. marca 2011

  Dobry den. Potrebovala by som poradit. som zufala. Som nezamestnana, syn ma 4,5 roka je velmi casto chory,ma velmi slabu imunitu a nabeh na astmu, sme viac doma ako v skolke, preto si nemozem najst zamestnanie. No a na urade prace ich tato skutocnost velmi nezaujima.Chcela som sa opytat, ci mam narok aj teraz, ked uz nie som na RD nastupit opät na platenu RD. Dakujem krasne.

 37. Dana 15. marca 2011

  Dobry den, momentalnne som na rodicovskej dovolenke, ktora mi konci 25.1.2012, ale od 1.9.2011 mi ide dieta do skolky a ja chcem ukoncit rodicovsku dovolenku skor a nastupit spat do prace, kde mi bezi pracovny pomer. Niekde som pocula ze ak ukoncim rodicovsku dovolenku skor, ze mam narok na vyplatenie zvysku, teda dovtedy dokedy som mala byt riadne na rod.dovolenke, je to pravda alebo ide len o materske? v mojom pripade do januara 2012. Dakujem.

 38. Lenka 15. marca 2011

  Dobry den. Potrebovala by som poradit. Skoncila mi rodicovska dovolenka a mam nastupit do zamestnania. Moje pracovne miesto uz nie je ani prevadzka, zamestnavatel ma inu prevadzku ineho druhu. Ponukol mi miesto, ktore nie je adekvatne mojmu miestu. Je to nizsia pozicia aj ina pracovna doba, ktora mi vobec nevyhovuje, kedze som ukoncila rodicovsku dovolenku. Potrebovala by som poradit ako postupovat dalej, ci mozem odmietnut miesto a ci mam narok na odstupne, kedze mam zmluvu na dobu neurcitu. Dakujem.

 39. magda 16. marca 2011

  dobry den.potrebujem prosim radu.18.3.2011mi konči rod.dov.teda 21.3.2011mam nastupit do prace.mam zmluvu na neurčito.prijata som bola ako krajčirka=strihačka.v zmluve je uvedene aj miesto vykonu prace.po oznameni zamestnavatelovi,že nastupujem do prace,mi bolo povedane,že moje miesto je obsadene a pracovnička na nom ma zmluvu do konca juna(vraj sa to stalo nedopatrenim,mala ma iba zastupovat.zamestnavatel mi ponukol inu pracu vraj iba do toho juna a to v predajni či už ako pomocna sila,alebo za pokladnou,dokonca aj v inom meste.o pracovnej dobe ani nehovorimak neprijmem da mi vypoved
  chcem sa spytat ma narok zmenit mi takto zamestnanie?mam narok na odstupne ak odmietnem?velmi pekne dakujem.

 40. PETER 22. marca 2011

  Dobrý večer,chcel by som Vás poprosiť o radu.Mojej manželke končí RD v máji tohto roku,ale pred RD bola nezamestnaná resp. pracovala na dohodu ale to len veľmi krátky čas,či má nejaký nárok na podporu alebo akékoľvek príspevky. Ďakujem Vám veľmi pekne.

 41. linda 30. marca 2011

  Dobrý deň, chcem sa opýtať. Môj syn má 1.4.2011 tri roky a mne končí RD. Posledných 6rokov som bola riadne zamestnaná. Dokonca som sa počas materskej vrátila do práce a pracovala popri materskej,ale k 30.10.2010 som dostala výpoveď,kde sme sa dohodli so zamestnavateľom,že to bude dohodou a dostala som aj odstupné. Takže som sa vrátila vlastne naspäť na RD. Minulý mesiac som bola na operácii a som stale PN. Ako mám teraz postupovať pri skončení RD. Mám sa hlásiť na úrad práce aj keď som stále PN? A mám nárok na podporu?
  Vopred ďakujem za radu.

 42. bsa 30. marca 2011

  PETER – vaša manželka bola nezamestnaná už pred RD, takže nespĺňa podmienku 3 rokov poistenia v nezamestnanosti za posledné 4 roky, z toho vyplýva, že na podporu v nezamestnanosti nárok nemá. Môže zostať doma a naďalej sa celodenne starať o syna (osobná celodenná starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku), ale nedostávala by nič, len by za ňu platil odvody štát.

 43. mami 31. marca 2011

  V júni 2010 som nastúpila späť do pôvodnej práce po rodičovskej dovolenke, kde mám odpracovaných spolu 15 rokov. Nástup bol ťažší, nakoľko v kolektíve pôsobí konkurenčný boj. Do toho ešte malé dieťa a ochorenia…… Zamestnávateľ mi už naznačoval, aby som si napísala výpoveď. Teraz očakávam, že dostanem výpoveď za neplnenie si svojich pracovných povinností, resp. za porušenie pracovnej disciplíny, jednoducho hocičo, aby sa vás zbavili a nemuseli dať odstupné. Chcem sa opýtať, budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti ak dostanem takto formulovanú výpoveď.
  Vopred ďakujem za radu.

 44. bsa 1. apríla 2011

  mami – áno, budete mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Dúfam, že sa k vám tak podlo nezachovajú. Držím palce.

 45. bsa 1. apríla 2011

  linda – ak by ste dostávali nemocenské, odporúčala by som vám prihlásiť sa na úrad až po skončení PN, pretože súbeh nemocenského a dávok v nezamestnanosti nie je možný. Ale vy, podľa toho, čo ste napísali, po ukončení rodičovskej nebudete mať príjem, takže by som sa šla zaevidovať na úrad práce. Mali by ste mať nárok na dávky v nezamestnanosti.

 46. PERPETUA 2. apríla 2011

  Dobrý deň, som na predĺženej materskej dovolenke do veku 6.rokov môjho dieťaťa z dôvodu jeho dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu, taktiež poberám aj príspevok na bývanie, keďže bývame v prenajatom byte. Z dôvodu dlhodobejších konfliktov,manžel už 4 mesiace nebýva s nami, takže som na všetky výdavky sama-nájomné,domácnosť,strava,lieky…. Môj príjem cca. 300 eur pokrýva iba sumu nájmu. Chcem sa opýtať:
  1. Môžem mať príjem (našla som si prácu), či mi výšku môjho zárobku stiahnu hneď z dávok, ktoré dostávam z ÚPSVaR ?
  2. V prípade ak požiadam o zverenie dieťaťa do mojej výchovy a manžela, K tejto otázke by som ešte dodala informáciu, že manžel, s ktorým sa zatiaľ nechystáme rozvádzať, len žijeme oddelene, je dlhodobo nezamestnaný, evidovaný na ÚP, avšak má 2 zamestnania “načierno”, kde zarobí mesačne aj 1000 eur, ako mám túto skutočnosť uviesť do návrhu na prispievanie výživného? Ak to nijako nedokážem, prisúdia mu platiť 25 eur na dieťa, čo je pri jeho zárobku smiešne.
  3. Ako som už spomínala, dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdr. stav, dennodenne sme na liekoch, sprejoch kvôli diagnózam reflux-GER, kožné ochorenie, alergia, respiračné choroby. Mala by som nárok na nejaký príspevok na lieky?

  Veľmi pekne Vám ďakujem

 47. didi 6. apríla 2011

  bola som zamestnaná na dobu neurčitú, teraz som na RD moje dieťa v máji bude mať 3roky,zamestnávaťeľ moje miesto zrušil, teraz v máji mam nastúpiť do práce, zamestnavaťeľ mi ponúkol miesto na zastupovanie počas RD na 1rok, ale zmení sa mi aj doba neurčitá na dobu určitú je to v poriadku?, nemal bi mi nechať dobu neurčitú keď mám nastúpiť po RD?

 48. katarina 6. apríla 2011

  dobry den mam taku mensiu dilemu som evidovana na urade prace chcem poziadat o prispevok na podnikanie a moja dilema je ze mam synceka vo veku 3 rokov a momentalne je stale chori tak s nim beham po vysetreniach uz by som ho chcela dat aj do skolky ale nieje na tom zdravotne dobre tak rozmyslam o predlzeni materskej chcela by som sa opitat ked poziadam o prispevok na podnikanie o otvorim si zivnost je potom realne vybavit si aj predlzenu matersku ked my maleho neodporucia dat este do skolky velmi rada by som uz zacala pracovat a zarobit si nejake peniaze velmi pekne vam dakujem

 49. didi 14. apríla 2011

  Dobrý deň,po ukončeni MD ktorá trvala 6 rokov som ukončila pracovny pomer zo zamestnavaťeľom k 5.3.2011.Som evidovaná na UP a chcela by som vedieť či mám nárok na dávky v nezamestnanosti alebo nejaky iný prispevok.

 50. SimonaC 3. mája 2011

  Dobry den, som na RD, ktora mi konci 15.12.2011. Dceru mi nezobrali do MS kvoli nedostatku miesta a ja neviem, co so mnou bude po RD. Samozrejme budem musiet byt pri dcerke az do septembra 2012, kedy mi ju uz do MS zoberu. Neviem, ale ako vykryt strateny rodicovsky prispevok. Nemozem si dovolit byt bez prijmu. Som stale evidovana ako zamestanec. Lenze firma presla konkurzom a vsetky zavazky prebrala ina firma v inom meste. Zial nemaju pre mna adekvatne zamestnanie v mieste bydliska a ocakavam, ze po ukonceni RD budem musiet podat vypoved. Budem mat aj potom narok na podporu v nezamestnanosti? Na co buem mat potom narok, kedze stale sa budem musiet starat o dceru.

 51. luba.sabova@zoznam.sk 8. mája 2011

  Dobry den chcem sa spitat materska dovolenka my konci 16.8.2011ked zamestnavatel my da vypoved do kolkych dnoch sa mam hlasit na urad prace pocula som ze ked do 8 pracovnych dni pojdem na marodku tak zamestnavatel my ju bude platit lebo som este v ochranej lehote je to pravda dakujem pekne Lubica

 52. Inga 12. mája 2011

  Dobrý deň, som na MD ktorá mi konči 09.06.2011. Zo zamestnávateľom som sa dohodla na výpovedi ku dňu 31.05.2011. Chcela by som vedieť či treba platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti na tie 9 dni aby som dostala podporu? ďakujem

 53. Zuzana 16. mája 2011

  Dobrý den, momentálne poberam rodičovský prispevok. Na ten mam narok do 14.1.2012. Môžem jeho poberanie skončiť a prihlasiť sa na UPSVaR s tým,že rodičovksy by poberal manžel? Je to z dôvodu,že mám záujem o prispevok od UPSVaR pri podnikaní.
  ďakujem

 54. bsa 19. mája 2011

  Inga – nie, nie je dôvod, prečo by si si mala počas tých dní platiť doborovoľné poistenie v nezamestnanosti. Na podporu máš nárok.

 55. Martina 6. júna 2011

  Dobrý večer prosim Vás pekne chcem sa spýtať 21.8.2011 mi končí RD ale v novembri 2009 sa hromadne prepúšťalo a dostali sme všetky výpovede aj ženy na MD a vraj nemame narok na podporu takže sa chcem spytat aj ked mi dcerku zobrali do MŠ či si možem predlžit do 6 rokov dietata a potom ked najdem pracu prerusit a zamestnat sa dakujem

 56. Zuzana Kara 7. júna 2011

  Dobry den, tiez mam podobný problém ako ostatné mamičky, ktorým končí rodičovská dovolenka. Od 3.1.2006 som nastúpila na materskú, nasledne rodičovskú dovolenku so staršou dcérou a plynule som prešla v júli 2008 na materskú, následne rodičovkú dovolenku, ktorá mi končí 13.8.2011. Predtým som 3roky pracovala na dobu neurčítú. Teraz to vyzerá tak, že so mnou môj zamestnávateľ nepočíta z organizačných dôvodov. Mám nárok na odstupné? Mám po zaevidovaní na UP nárok na podporu v nezamestnanosti ak som si dobrovolne neplatila žiadne príspevky. A ak by som sa rozhodla využiť starostlivosť o dieťa do 6rokov, môže to dieťa navstevovať škôlku? Ak áno na ako dlho denne? Dakujem za odpoveď. Z

 57. Zuzana 23. júna 2011

  Dobrý deň, som od roku 1999 v pracovnom pomere ako zamestnanec, momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v júli 2011(dieťa dosiahne 3 roky), po skončení rodičovskej dovolenky už nebude volné to moje pôvodné pracovné miesto, chcem sa opýtať či mám nárok na dočerpanie dovolenky ktorá mi ostala pred nástupom na materskú, dalej či mám nárok na odstupné a či mi vznikne nárok na dávky v nezamestnanosti, ked sa zaevidujem na ÚP. Dakujem za odpoved. Z

 58. TINA 25. júna 2011

  Dobry deň, RD mi končí 11.2. 2012 ja chcem nastupiť do práce už 1. 9. 2011 keď som to bola oznámiť zamestnávatelke tak mi povedala že nastúpiť môžem až od januára lebo ona tam chce podržať terajšiu pani lebo jej chyba par mesiacov do dôchodku. Vraj keď budem trvať na tom že nastúpim od septembra tak mi dá výpoveď z dôvodu nadbytočnosti. Ja tam mám zmluvu na dobu neurčitu a ta pani čo ma zastupuje tak na dobu určitú do 30.6.2011. Chcem sa spýtať či mi môže dať výpoveď keď nastúpim do prace od septembra a som na RD či som chranena tou RD.Ďakujem za odpoveď. Tina

 59. Jana 30. júna 2011

  Dobry vecer,chcela by som sa opytat – moja dcera dosiahne 2.augusta tri roky a v septembri nastupuje do skolky.Pocas tehotenstva mi skoncil pracovny pomer,mala som zmluvu na dobu urcitu.Skoncila mi k 30.6.2008.Od januara 2008 som bola az do porodu malej na PN-ke,poberala som nemocenske davky.Po porode som poberala pol roka matersku a po polroku rodicovsky prispevok.Predtym som bola cca 6 rokov zamestnana.Mam narok na podporu alebo trebars na socialne davky?Som vydata,manzel ma prijem cca 500 eur mesacne.Kedy sa treba ist zahlasit ?Treba ist na urad prace alebo na socialku?Dakujem za odpoved

 60. Bety 7. júla 2011

  Chcela by som Vás poprosiť o radu. Dňa 28.7.2011 bude mať môj syn tri roky, do zamestnania musím nastúpiť dňa 28.7 alebo 29.7?

 61. jana l. 5. augusta 2011

  dobry den, od 10.9.2009 som na materskej, resp. teraz na rodicovskej dovolenke. ta mi bude koncit v septembri 2012. v praci mam zmluvu na dobu neurcitu, dozvedela som sa vsak, ze nasu pobocku zrusia. moze mi zamestnavatel dat vypoved? planujem prejst na druhu matersku dovolenku, dufam ze v co najblizsej dobe…. no teraz mam obavy, ked som sa dozvedela taketo spravy…. ovplyvni to moju druhu matersku dovolenku??? dakujem vam za odpoved

 62. Erika 30. septembra 2011

  Dobry den,15 oktobra 2011 dovrši moj syn 3 roky.U mojho zamestnavatela som vedena na RD.Kedze je to uz premna nevyhovujuce zamestnanie (krčma)tak nastup neplanujem.Moj problem je skor vtom ze si platim dobrovolne platene poistenie(na ktorom mam poslednu splatku 8.1.2012) lebo s manzelom sme planovali druhe dietatko,že ked by mi skončila RD tak isT na PN pri druhom tehotenstve.keby sme sa zo zamestnavatelom dohodli o vypovedi a nahlasila by som sa na urad prace mam vôbec narok na cerpanie s toho dobrovolneho poistenia?alebo to mam zrusit a ziadat peniaze naspet alebo sa to da vyplatit este skor?vobec neviem co mam robit este ked som sa aj dozvedela ze to DPP od januara konči.prosim mozte mi poradit?dakujem

 63. alena 30. septembra 2011

  Dobrý deň, Počas PN-ky – rizikové tehotenstvo, mi skončil pracovný pomer na dobu určitú. Neevidovala som sa na urade práce pretože som prešla hňed z PN-ky na materskú teraz som na rodičovskej d. Mám si platit poistenie v nezam.? alebo som stále vedená ako zamestnankyna a budem mať nárok na podporu?

 64. Lehotka 4. októbra 2011

  Dobry den ! Som slobodna matka, pred porodom som nebola nemocensky poistena 270 dni,teda nemam narok na podporu v nezamestnanosti. Chcela by som sa spytat v pripade,ze si nenajdem pracu ,na aky prispevok mam narok! Len na hmotnu nudzu??? Mam vedomost o tom, ze by to malo byt 60 alebo 80€??? Je to pravda??? To nie je na prezitie s dietatom aj ked zijem v rodicovskom dome. :( DAKUJEM ZA ODPOVED!

 65. jodo 17. októbra 2011

  Dobrý deň, rád by som sa informoval, manželka je na MD, svokor býva u nás a teraz mu vybavujeme ZTP, nakolko je na 85% postihnutý, čo sa týka zraku. Je možné, aby manželka, ktorá je na MD, mohla poberať aj opatrovatelské na svokra? Ďakujem.

 66. peggy 17. októbra 2011

  Dobrý den, chcela by som poprosiť o radu.Moja dcéra dovršila 3 roky 8.9.2011, som zamestnaná v čr, ale z nepriazdnivého zdravotného stavu mojej dcéry nemožem nastupiť do práce, problém je v tom že v čr mi predlženú dovolenku neschválili, tak budem žiadať na slovenku kde mám aj trvalý pobyt..neviem ako mám postupovať čo sa týka zamestnávatela mám dať výpoved a či mám narok na preplatenie dovolenky?kedže ešte nemám schválenú predlženú matersku neviem čo robiť..dakujem za odpoved

 67. Ivanamat 11. novembra 2011

  Dobrý deň,
  28.10 mi skončila materská, od 29.10. žiadam o Rodičovský príspevok, bude mi teda za oktober vyplatený v celej výške alebo umernej časti?

  Dakujem za odpoved

 68. Marianka79 11. novembra 2011

  Dobry den chcela by so msa tize opytat na par veci alebo o nejaku radu:10rokov som zila v cr.dnesdna 1..4.2008.som zistlila ze som tehotna a hned ma dali na rizikove nemohla som vykonavat svoju pracu a dna 15.5.2008 som dostala vypoved.teraz sa stahujeme na slovensko a moj syn dovrsi 22.11.2011. 3 roky a co mam robit ja??? a hned nastupuje do skolky,mam na nieco narok?? tu na slovensku ma trvaly pobyt.alebo mate pre mna radu viete vienoce stravit bez penazi nieje sranda dakujem za skoru odpoved

 69. Anna 17. novembra 2011

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či mám nárok na materskú dovolenku. Ide o reťazový pôrod. V marci 2009 som nastupila na MD, potom som prešla na rod. príspevok. V roku 2011 vo febr. som poberala opäť materskú, teraz po tretíkrát mám termín pôrodu koniec marca, mám ešte nárok na poberanie materskej? Alebo už len rovno idem na rodičovský? Pred rokom 2009 som pracovala a momentálne som zamestnancom firmy. A ked mám nárok na poberanie materskej, podľa čoho vypočítavajú. Ďakujem za odpoveď.

 70. Silvia291 21. novembra 2011

  Dobrý den moja dcera bude mat 10.3.2012 tri roky som rozvedena a firma v ktorej som pracovala 3 roky na dobu neurcitu je zrusena mam aj vypoved chcem sa spytat ci mam narok na podporu v nezamestnanosti a kolko. dakujam

 71. ANICKA 23. novembra 2011

  Dobry den. Potrebovala by som radu. 1. jula2011 moj syn dovršil 3 roky. Po ukončeni RD som sa zaevidovala na urad prace, kde som bola evidovana 2 mesiace. Natupila som do zamestnania 17,9,2011 a k 23.11.2011 som dala vystup. Chcem sa informovat ci možem požiadat o predlženie rodicovskej dovolenky/neplatenej/ do veku 6.rokov dietata.

 72. Meno alebo prezývka (povinné) 24. novembra 2011

  dobry den. Mala by som jednu otázku. Vo februári bude mat moj syn 6rokov,takze sa mi skoncí MD. Momentálne pracujem na dohodu,od státu poberám len RP-22.01eur. Ako treba postupovat v tomto prípade,kedze mi vo februári koncí MD?

 73. beataa 10. decembra 2011

  Dobry den,ja by som sa tiez chcela spytat.Poberam iba rodicovsky prispevok a dcerka bude mat uz 3 roky mozem si dat predlzit rodicovsky prispevok do siestych rokov?.Ako mam postupovat.
  Dakujem

 74. jana 22. decembra 2011

  Dobrý deň! Potrebovala by som sa poradiť ohľadom ukončenia RD. Chodím 2.rok na magisterské štúdium- teda posledný rok, štátnice máme kol mája. Moja dcéra má 3 roky 26. februára, do škôlky ju zoberú až v septembri- kvôli nedostatku miesta. Počas školy som nepracovala, poberala som sirotský dôchodok- skončil po dovŕšený 26 rokov, vyše roka ho nepoberám. Ako mám postupovať- ako a kde sa odhlásiť/prihlásiť, aké tlačivá treba. Ďakujem

 75. mercy 18. januára 2012

  Dobrý večer
  Chcela by som sa informovat.Som na materskej dovolenke a poberám RP,RP mi konči tohto roku v novembri 2012.Zamestnávatel ma zavolal naspat do práce,aj pred MD som tam bola zamestnana na dobu neurčitu.Mala by som nastupit do zamestnania 1.2.2012,len zamestnavatel chce so mnou podpísat novu zmluvu, može mi vnej zmenit dobu neurčitu na určitu? Ak nastupim do zamestnania mám nárok aj na RP?Syn bude mat 3 roky v novembri 2012.Dakujem

 76. valária 23. januára 2012

  Dobrý deň,
  ja by som sa chcela opýtať v zamestnaní som pracovala asi 8 rokov v roku 2005 som išla na materskú dovolenku, ked mal malý 3 roky ostala som tehotná a išla som na druhú materskú. Teraz má dcérka 3 roky a ja som ešte zostala na neplatenej materskej pár mesiacov. V septembri by som ju chcela prihlásiť do školky. Som stále v pracovnom pomere aj ked predpokladám že ak sa budem chcieť vrátiť dostanem výpoved lebo už moje miesto je obsadené. Tak by som sa chcela opýtať budem mať potom nárok na nejakú podporu v nezamestnanosti alebo sociálne dávky? Ďakujem!

 77. Ema 1. februára 2012

  Dobry den, bola by som rada, keby mi niekto vedel povedat z coho sa mi vypocita materska ak som bola od 02/2006 na materskej, neskor na rodicovskej, plynule som presla opatovne na matersku a nasledne rodicovsku, ktora mi skoncila dnom 14.12.2011. Od 15.12.2011 do 31.01.2012 som si cerpala dovolenku a aj zaroven (ku dnu 31.01.2012) skoncila pracovny pomer dohodou. Na dalsiu matersku by som mala nastupit v maji 2012. Toto medziobdobie budem evidovana na UP. Viete mi poradit z coho sa mi vypocita materska?
  Dakujem za odpoved

 78. mirka 6. februára 2012

  Dobrý deň, bola by som veľmi vďačná za radu ohľadom predĺženej MD po skončení 3 roku, ak sa mi materská predĺži môžem ísť na živnosť alebo sa zamestnať?? ďakujem za odpoveď

 79. katka 6. februára 2012

  dobry vecer. chcela by som sa opytat ci mam narok na podporu po skonceni predlzeneho rodicovskeho prispevku. a este by som chcela vediet,moja mala bude mat v maji tri roky a chcem si vybavit predlzeny rodicovsky prispevok zo zdravotnych dovodov. co ak by som pocas toho predlzeneho r.p. otehotnela. chcem vediet ci budem mat narok na podporu aj po skonceni tej druhej materskej. ale myslim na podporu z platu,lebo sefka mi vypoved nedala a asi ani neda.dakujem.

 80. manika 24. februára 2012

  dobry den
  mam podobny problem ako ostatne maminy co sem pisu preto aj ja by som sa chcela opitat ci mam narok dostavat z uradu prace peniaze ked moj pracovny pomer je od roku 2003 na matersku som nastupil v roku 2006 v roku 2009 sa mi narodilo druhe dieta a teraz mam ten problem ze mala dovrsi tri rokx v aprily ale do skolky mi ju zoberu az od septembra nemam ju kam dat za ten cas a bez penazi nechcem ostat.Pracovny pomer mi furt pretrvava ale ked dam od toho aprila vypoved alebo zamesnavatel mne mam narok dostat peniaze z uradu prace ked sa nahlasim do tych 7 pracovnych dni.

 81. Linda 13. marca 2012

  dobrý deň,
  moja situácia je že som nezamestnaná a plánujeme dieťatko, ako by to vyzeralo, keď mi o štyri mesiace skončí dávka v nezamestnanosti a podarilo by sa mi otehotnieť? Ďakujem.

 82. Daniela 10. apríla 2012

  Dobrý deň,prosím vás o radu,poberám opatrovateľský príspevok na syna 6r,ktorý je ZŤP,ostala som tehotná,chcem sa spýtať,či prídem o opatrovateľský,keď začnem brať materskú?Ďakujem za skorú odpoveď

 83. silvia 15. apríla 2012

  Dobry den,chcela by som sa spytat ze z coho sa vypocitava podpora v nezamestananosti,mne konci materska dovolenka 19.maja 2012 a zo zamestnavatelom som dohodnuta na vypovedy z dovodu-ako on povedal-krizy a ze prepusta a nema pre mna pracovne miesto.bude sa mi podpora vypocitavat z rod.prispevku kedze mi da vypoved ku dnu skoncenia materskej,cize ku 19.maja 2012? alebo je dobre dohodnut sa s nim na odpracovani aspon par dni?

 84. ggaabbi 16. apríla 2012

  Podpora v nezamestnanosti sa počíta z vymeriavacieho základu na poist. v nezamestnanosti a posledné tri roky musí byť dva roky zamestnaný, ale konkrétne Váš prípad, ak ste boli aj pred materskou zamestnaná tak sa vypočítava z vymeriavacieho základu dvoch rokov pred materskou

 85. silvia 16. apríla 2012

  Dakujem za odpoved,ale chcela by som este vediet ci budem mat narok aj ked som nastupila v maji 2007 a na matersku som nastupovala 1.aprila 2009,cize akoby som neodpracovala cele dva roky,pretoze ten mesiac tam nesedi a pred tym zamestnanim som bola okolo 3tyzdne bez prace a nebola som zaevidova na urade prace,bude to mat vplyv na to ci dostanem alebo nie podporu?

 86. Mirka 17. apríla 2012

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako je to ked dieťa dovrši 3 roky 7.7. či do prace musim nastupiť už 8.7. alebo 1.8. Štát platí za mna dokedy poistenie, do toho 7.7. alebo je to za cely mesiac? a ako je to s dovolenkou kedze som na druhej rodičovskej dovolenke, podla zákona mám narok na celu dovolenku pokiaľ materská bola nepretržite 60 dní? kedy treba oznámiť zamestnávateľovi že plánujem návrat? Dakujem

 87. Denis 2. mája 2012

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, pretože som túto otázku nikde nenašla. Pracovala som na dobu určitú na dva roky. Pred ukončením pracovného pomeru som musela ísť na PN, nakoľko som mala vážne zdravotné problémy. Som na PN už 9 mesiac. Stále som chorá, ale chcem ju ukončiť, pretože nechcem ísť na žiadny polovičný invalidný dôchodok. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti, ked som toľko mesiacov na PN? Dnes som počula, že nárok na podporu v nezamestnanosti zaniká, po niekoľkých mesiacoch PN..Dakujem

 88. jana 16. mája 2012

  Dobrý deň. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 3.7.2012. Pred materskou som bola zamestnaná, ale v priebehu rodičovskej dovolenky mi pracovný pomer skončil z dôvodu ukončenia prevádzky. Výpoveď som ale ešte neobdržala. Chcem požiadať o predĺženie rodičovského príspevku z nepriaznivých zdravotných dôvodov dieťaťa. Priateľ je zamestnaný v ČR. Chcela by som sa spýtať, či môžem požiadať o predĺženie rodičovského príspevku na Slovensku, alebo či musim v Čechách a ako postupovať. Ďakujem za odpoveď.

 89. Lucia 11. júna 2012

  Dobrý den prajem potrebovala by som od Vás radu neviem ako mam postupovať. Moja situácia :11júna.2012 mi konči RD a som nezamestnaná pracovný pomer mi skončil počas Materskej dovolenky, čiže vtedy ked mi skončila prac. zmluva bola som už na materskej a na UPSVAR som sa hlásit nebola. DNP si platim…. a 270dni mi uplynie 16.júna 2012 , ale som druhý krát tehotná a na druhú MD by som mala nastúpiť 27.JÚLA . Kam mám ist nahlásit koniec RD treba to nahlasit na SP?A pravdepodobne po ukončeni platenia DNP budem PN kedze mam problémy.Ako mam postupovat medzi tým obdobím od kedy mi konči RD a T.J 11.6.2011 Až kým nenastupim PN to možem až po skonceni DNP t.j 17.6 mam si tých par dni ist nahlasit aj na ZP?No mam v tom riadny chaoz dufam že som to napisala zrozumitelne ďakujem krásne za odpoveď

 90. michaela 13. septembra 2012

  dobry den.chcem sa spytat,chcela by som si predlzit rodicovsky prispevok.moj syn zacal chodit do skolky.teraz 16.9.2012 bude mat 3roky.ja som nezamestnana.ak som otehotnela chodila som do prace len na dohodu.chcem vediet teda ci mi predlzia niejakym sposobom rodicovsky prispevok ak mi dieta chodi do skolky a nebyva mi chory.som slobodna mamicka.dakujem

 91. Mirka 20. septembra 2012

  Dobry den prajem, chcem sa opytat, z coho sa pocita prispevok v nezamestnanosti. Momentalne poberam rodicovsky prispevok, chcela som sa vratit do prace, no bolo mi oznamene, ze tam nie som potrebna uz, a ze sa moje miesto rusi. Da sa presunut poberanie rodicovskeho prispevku na otca dietata s tym, ze ja sa zahlasim na urade prace? Mam narok na davku v nezamestnanosti? Ak ano, z akeho obdobia davku vypocitaju? Rata sa obdobie pred nastupom na matersku? Ak by som dostala odstupne, pocita sa to tam tiez?

 92. Lucia 29. septembra 2012

  Dobry den, ked mal syn 2,5 roka umiestnila som ho do MS a zamestnala som sa, pracovny pomer trval 3 roky, bol ukonceny z dovodu nadbytocnosti, syn este nema 6 rokov, rozmyslam ostat doma na neplatenej rodicovskej dovolenke a nasledne by som sa zaregistrovala na Urade prace. Zaujima ma, ci polrocne trvanie neplatenej RD ovplyvni vysku vymeriavacieho zakladu a ci v obdobi poberania davok v nezamestnanosti stat bude za mna platit dochodkove poistenie? Vopred dakujem za informacie.

 93. Emília 8. februára 2013

  Dobrý deň,
  pracujem v stálej štátnej správe na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva -RÚVZ, chcela by som sa spýtať, či mi môžu dať výpoveď, keď v práci budu robiť reorganizačné zmeny, resp. znižovanie stavu zamestnancov.
  Vdaka za skoru odpoved

 94. Gabika 4. októbra 2013

  Chcela by som sa opytat ako je to teraz po novom.Po rodičovskej dovolenke som mala narok na davky v nezamestnanosti ale kedze som sla robit na dohodu pocas rodic.dovolenky a odrobila som tam 2dni a moj zarobok je 23euro tak mi bolo povedane ze uz nemam narok na davku v tej hodnote ako som mala mat je to myslim neakych160euro ale mi daju len 50percent z tych 23euro lebo som mala dohodu pocas rodicovskej dovolenky.Je nieco taketo mozne ze mi vypocitaju davku v nezamestnanosti na 6mesiacov len 11,50eura za mesiac?Sak musi byt nejaky minimalny vypocet na den.ale nie ze dostanem asi 0,74centov na den to vychadza.To je davka v nezamestnanosti?Mozte mi prosi poradit co mam dalej robit?

 95. Adriana 20. januára 2014

  dobrý deň,
  prosím vás o radu.
  dna 17.1. ma moja dcerka 3 roky, do práce nastupiť nemožem, pretože ju nemam kde nechať, manžel pracuje v zahraničí, tak som dala výpoved. kam mám teraz ísť, myslím urad ked si chcem vybaviť bezplatnu starostlivosť o dieťa do 6 roku života???? mam sa zahlasiť aj na urade práce??? dakujem

 96. zuzu 26. februára 2014

  chcem sa opytat tera v marci 2014 mi konci rodicovsky prispevok.s manzelom nezije v spolocnej domacnosti uz rok a rok mam urcene vyzivne a deti su mne zverene do starostlivosti.nemozem sa zamestnat pretoze moji rodicia este pracuju a nemam kde nechat deti.manzel pracuje cv zahranici.chcem sa opytat ci mam narok na nejaku socialnu davku alebo nie.200 je vyska mojho vyzivneho a s manzelom nie sme rozvedení.dakujem

 97. ikina 3. júna 2014

  dobry den.rodicovsky mi konci v auguste a vtedy budem v 4 mesiaci tehotenstva a tych 5 mesiacov nemozem poberat nieco.nebola som zamestnana.a nemozem ist na marodku ked nemam zamestnavatela ?

 98. zdenka 10. júna 2014

  dobry den.chcem sa spytat, dcera mala 8.juna 2014 tri roky.zamestnavatel nema pre mna miesto a dava mi vypoved.Ku ktoremu dnu by mi mal dat vypoved aby mi to sedelo s uradom prace? Hned k 9.junu alebo 8.juna? a este mam problem ze mi nechce dat doklady pre urad prace, co by som mala robit? pretoze sa mam ist hlasit na urad prace.dakujem

 99. Anna 12. júla 2014

  Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať ako mám postupovať v mojej situácii. Dňa 11,7,2014 má moja dcérka tri rôčky takže mi končí materská práve v tento den mi prišla ponuka práce že od 14,7,2014 môžem nastúpiť do nemenovanej firmy musim sa evidovať v takomto prípade na UPSVAR ak budem mať len dohodu alebo normálnu pracovnú zmluvu na dobu určitú alebo neurčitú

 100. martin 20. augusta 2014

  Chcem sa opytat mam narok na matersku ako otec dietata ked som si neplatil odvody …Ja si nemozem najst pracu a matka ako moja zena ma pracu..

 101. Ľudmila Wesserle 14. septembra 2014

  dobrý deň, mám otázku:moja dcéra je vedená na ÚP, je nezamestnaná, nežije s manželom v spoločnej domácnosti a má zverené 1 dieťa/16r./ súdom a druhé 6 r. neprebehlo konanie, čiže je ofic. vydatá.Žije v podnájme a manžel síce prejavuje záujem, ale je alkoholik. Na aké soc. alebo iné dávky má nárok a o čo si môže požiadať? Poberá iba rodinné prídavky, na prvé dieťa vživné od otca, na druhé dieťa oficiálne nič.
  Ďakujem

 102. zuzanal 15. septembra 2014

  Ľudmila, na úrade práce je oddelenie štátnych sociálnych dávok. Mohla by sa spýtať, či nemá nárok na dávky v hmotnej núdzi. Manžel má vyživovaciu povinnosť nielen voči deťom, ale aj voči manželke. Pokiaľ nie je ešte rozvedená, môže požiadať súd o predbežné opatrenie. Doba na jeho vydanie je proti rozvodovému konaniu neporovnateľne kratšia. Dcéra by mohla požiadať o výživné aj na seba.
  K zajtrajším meninám Vám prajem všetko najlepšie.

 103. nika 31. októbra 2014

  Ahojte bola som zemestnana od 19 maja 2014 som aj tehotná pracovný pomer mi skončil 31.10.2014 lekár má dal na pn kvôli rizikovým tehotenstva mám nárok na matersku S prace

 104. mili 2. februára 2015

  Dobrý deň,chcem sa spýtať,22.3.2015 môj synček dovŕši 3 roky,teda mi končí RD,ak by som zostala na neplatenej RD,môžem sa počas toho obdobia do 6 rokov dieťaťa kedykoľvek zamestnať a prerušiť RD? Ďakujem.

 105. miriama 4. marca 2015

  dobry den ja len chcem spytat dcerka dovrsila teraz v marci tri roky dotanem este tento mesiac posledne peniazky a dokedy to musim ist nahlasit…

 106. bibiana 7. marca 2015

  Dobrý deň,chcem sa spýtať v máji 2015 mi skončí rodičovska dovolenka,zamestnávateľ nema pre mna miesto a tak sa chcem spýtať,či si mám ešte vybrať zvyšnú dovolenku,ci sa mi to oplati kvôli výške podpory.dakujem

 107. SLAVKA 20. mája 2015

  Dobrý deň.CHcem ca opýtať mam 4 ročné dieťa ktoré je v škôlke od troch rokov veku.Ja som momentalne doma nezamestnana a bez príjmu kedže po materskej vraj nema narok na nejake dávky.Ked som otehotnela tak som bala zamestnana ale na dobu urcitu,takze ked mi skončil pracovny pomere tak mi dali v praci vypoved.Potom som bola doma a nasledne som porodila a bola na materskej dovolenke do tych 3 rokov dietata,kým nastupil do skolky.Ale nemam pracu momentalne a chcem vediet či mam narok na dalsiu matersku dovolenku ked by som teraz otehotnela kedze som vedena na urade prace a nepoberam ziadne davky.Ako to vlastne je?Mam narok na normalnu matersku dovolenku a na rodicovsky prispevok ked cakam dalsie dieta?Dakujem za odpoved.

 108. Gigi 14. októbra 2015

  Dobry den.chcem sa opytat ci mam narok na podporu v nezamestnanosti po skonceni materskej.z materskej som isla na matersku prva materska mi trvala od 2009-do2012 druha 2012-do2015.pred prvou materskou som 3mecsice bola evidovana na urade prace a predtym som bola v pracovnom pomere s dobou neurcitou a mam odpracovane vic ako styri roky v kuse.poradte prosim

 109. Silvia 4. novembra 2015

  Zdravím.
  chcem sa spýtať, či mám nárok na niečo tu na Sk, kde máme celá rodina trvalý pobyt (ja,manžel a náš 1 ročný syn), či po návrate na Sk môžem ísť na materskú dovolenku ešte na 2 roky, čiže do dovŕšenia 3 rokov veku nášho dieťaťa alebo na podporu v nezamestnanosti po ukončení 1 roku materskej dovolenky ktorú som poberala v Rakúsku.Pred materskou som pracovala tiež v Rakúsku.
  Od N.roka 2016 zvažujeme návrat rodiny na Sk.

  Ďakujem pekne

  S pozdravom Silvia

 110. zuzana 8. novembra 2015

  Dobry den, chcela by som sa opýtať som sice este dva roky a nieco na RD ale chcela by som sa opýtať. ..ak mi skonci RD Nebudem moct nastúpiť do zamestnania skrz deti….tak budem si musiet hladat inu pracu… chcem sa opýtať ak dam výpoveď a pojdem na urad prace…budem mat narok na podporu a kolko mesiacou? Ďakujem za odpoveď Dovidenia

 111. Janka 2. decembra 2015

  DOBRY den chcela by som sa opýtať som na rodičovskej dovolenke. Dá sa aj z dovodu že matka je ztp predĺžiť rodičovska dovolenka.Ďakujem

 112. Petra Zaťková 15. decembra 2015

  dobry den , chcela by som poprosit o radu prip.komentar.Som tehotna 3mesiac, na zmluvu urcitu ale rozmyslam ze pred nastupom na MD dam vypoved pretoze som si stopercentne ista ze za 3 roky nebudem mat moznost vratit sa do povodnej prace a ani sa tam vratit nechcem…Co je teda pre mna vyhodnejsie kedy mam dat vypoved?mozem pred MD ci radsej pocas alebo PO…dakujem

 113. Paulína 5. januára 2016

  Dobrý deň prajem.Dnes som dostala list z práce,že sa firma ruší a mám podpisať zmluvu o DOHODE skončenie pracovného pomeru.Pomer sa končí 31.1.2016.RD sa mi končí v Novembri tohto roku.Na urade práce niesom evidovaná.čo mám podla vás robiť a čo je pre mňa najlepšie urobiť ak chcem normalne fungovať,či dostávať davku v nezamestnanosti.Dakujem

 114. Lubka 10. februára 2016

  Dobrý deň, prosím o radu, keď mala dcéra 6mesiacov skončil mi pp, ktorý bol na dobu určitú, nastúpila som na rd,po nej som pracovala len týždeň, mám nárok na podporu v nezamestnanosti, keď pred md som pracovala 3roky? Ďakujem za odpoveď

 115. Emily 8. marca 2016

  Dobry den,
  chcem sa spytat ci mi vznikol narok na podporu.
  V januari som zostala doma na rizikovom tehotenstve,
  v juli som presla na matersku potom na rodicovsku dovolenku. V auguste mi konci RD dcera dovrsi 3 roky.
  Pocas tejto doby som stale vedena ako zamestnana, avsak do prace po skonceni RD sa vratit nechcem. Co je pre mna najlepsie urobit. V praci som zamestnana 10 rokov.
  Dakujem pekne.

 116. Marta 10. apríla 2016

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, keď od roku 2011 som začala poberať rodičovský príspevok, v roku 2013 sa mi narodila druhá dcérka, takže ho poberám ďalej do júna 2016. Pred narodením prvej dcérky som pracovala 11 rokov v Taliansku…ďakujem Marta

 117. Jana 26. apríla 2017

  Dobry den, chcem sa opytat ci mozem byt na predlzenej rodicovskej dovolenke bez naroku na prispevok a zaroven poberat davku v nezamestnanosti. Pocas materskej a rodicovskej dovolenky som bola riadne zamestnana. Teraz nemozem nastupit na plny pracovny uvazok a zamestnavatel mi nevie poskytnut pracu na polovicny uvazok. Tak chcem dat vypoved a nastupit na predlzenu rodicovsku dovolenku, len neviem ci sucasne mozem poberat davky v nezamestnanosti?
  Dakujem, Jana O.

 118. Dara 15. septembra 2017

  Dobry vecer chcem sa informovat hned po strednej som som sla na matersku a trz s materskej som nastupila do prace mam zaniest zmluvu na socialku ?ci to neni potrebne ked som sa este ani raz neevidovala ?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: