Živnostník
Živnosť je niečo na spôsob zamestnania, ale zamestnávate sami seba. Byť živnostník je odvážne rozhodnutie. Nie vždy sa vyplatí. No svedčí o potenciáli. Ak ste živnostník, máte šancu časom začať podnikať vo väčšom.
Nevýhoda živnostníka je v tom, že podobne, ako zamestnanec, predáva svoj čas a znalosti. Vo väčšine prípadov živnosť znamená poskytovanie nejakých služieb. A tie sú spravidla zviazané s časom a schopnosťami živnostníka. To je dvojsečné. Predpokladajme, že si kaderníčka otvorí živnosť. Ak je dobrá, rýchlo si buduje klientelu. V istej chvíli však prestane byť schopná pridávať zákazníčky. Denne môže pracovať len niekoľko hodín. V tomto čase môže zarobiť len určitý peniaz. Keby príliš zdražila ceny, veľa klientov by jej odišlo ku konkurencii.
A tak živnostník – kým je sám – má limitovanú výšku svojho príjmu. Čokoľvek spraví, neprekročí istý mesačný príjem peňazí. Iste – toto je príjem aj násobne vyšší, než na aký môže myslieť zamestnanec. No živnostník z tohto príjmu musí všeličo zaplatiť. Okrem daní aj rozvoj.
Veľa živnostníkov sa v tomto bode zastaví. Typickou vlastnosťou živnostníkov je totiž precíznosť, pedantnosť, perfekcionizmus. To ho vedie k názoru, "len ja viem tú prácu spraviť poriadne". A tak živnostník pracuje do úmoru. Neverí zamestnancom, spolupracovníkom. Nerád zverí časť práce niekomu inému. A tak je vlastne v pasci. Robí síce kvalitne, ale do úmoru.
Živnosť by v tejto chvíli mala prejsť do novej fázy – živnostník by mal svoj úspešný pracovný systém duplikovať. Nájsť niekoho, kto by to isté robil tiež. Tým by sa postupne živnostník začal stávať majiteľom firmy. Sám by už mal pracovať menej. Na tomto bode veľmi často živnostníci zlyhajú.