3 spôsoby, ako ušetriť viac peňazí

Šetrenie peňazí nemusí nutne znamenať, že si časť výplaty odložíte do prasiatka. Hoc… Ani to by nemusel byť až tak zlý nápad. V tomto článku sa pozrieme na pár trikov, ako si môžete zlepšiť svoje cash flow čo najefektívnejšie a podľa možnosti s malými bolesťami.

Najpohodlnejšie bude, ak si zriadite druhý bankový účet. Sú banky, kde to je zdarma, takže nemáte problém. Na tento účet si nechajte automaticky mesačne strhávať nejakú čiastku. Proste prvého vám z účtu odíde napríklad 100 eur na ten druhý, sporiaci účet. Dôležité sú však dve veci:

  1. Platba je povinná. Nemôžete ju zrušiť preto, že teraz „zle stojíte“.
  2. Na to druhé konto sa nesmiete chodiť pozerať. Peniaze z neho nie sú použiteľné. Najskôr o rok, alebo o dva.

Spravte to a stane sa jedna vec: prispôsobíte sa. Jednoducho miniete menej. Poďme chvíľu počítať onen príklad s okrúhlym sporením stovky mesačne.

ušetrené
Január 100
Február 100
Marec 100
Apríl 100
Máj 100
Jún 100
Júl 100
August 100
September 100
Október 100
November 100
December 100
Spolu 1200

Za rok sa vám na druhom účte objaví 1200 eur. To je príjemná čiastka, s ktorou už môžete všeliako naložiť. Investovať, alebo kúpiť niečo čo vám pomôže. Alebo si ju nechajte do rezervy pre prípad núdze. V praxi to znamená, že týždenne sa ochudobníte o 25 eur a denne o tri eurá. Dáte to? Ak áno, môžete neskôr aj pritvrdiť.

Vytvorte si úsporné  prostredie! Premyslite si, čo vlastne presne robíte. Čo všetko financujete. A čo z toho v skutočnosti potrebujete. Veľmi často sa postupne nastavíme na určitý životný štýl. Prejde pár rokov a veci pribúdajú a pribúdajú.

Overte si, kam presne kvapkajú peniaze z vašich účtov

Neplatíte za nejaké aplikácie, alebo služby? Niektoré ste možno len párkrát skúsili. No rafinovane nastavený model platenia vám možno každý mesiac strhne pár eur z platobnej karty. Automaticky. Boli tam také strašne maličké písmenká a predzaškrtnuté tlačítko „Agree“. Kto by si to všímal?

Dnes je veľa aplikácií, ktoré sa vám ponúkajú spôsobom na pol roka zadarmo, potm len 5 dolárov mesačne. Odklepnúť to nie je problém. Ani zaplatiť. Avšak ak takto poschvaľujete viacero služieb, začne sa to hromadiť. Tam aplikácia na správu času, možno balík Office (či od Google, alebo Microsoftu). Inokedy nejaký nástroj na úlohy, Evernote, alebo Photoshop pre domácnosti. Medzi takéto platby zarátajte mobilný telefón, možno aj internetové pripojenie, elektrina, plyn, nájomné, výpalné za RTVS, možno poplatok za on-line internetové noviny ako Sme, či Denník N, alebo D-Test a… A nejak sme sa rozšupli! Ak to zrátate za mesiac, môže vám to vyraziť dych.

Veľa zajacov – psova smrť. Či ako to je?

Zamyslite sa, či si neplatíte priveľa sluhov

Dosť ľudí má dnes grófske spôsoby. Jasné – ak zarábate jak pán, je vhodné, aby ste sa nechali ako pán aj obslúžiť. Ale to potom nečítate články o tom ako usporiť pár dukátov…

Pokiaľ však vaša výplata nie je nafukovacia, spravte si rýchly audit, čo pre vás robia sluhovia.

  • Chodíte do reštaurácie? Sluha donesie, iný navarí, ešte iní umyjú riad a postarajú sa o vaše príjemné posedenie.
  • Chodíte taxíkmi? Váš šofér príde až pre vás.
  • Kupujete v eshope? Váš osobný kuriér vám to donesie až celkom domov.

Všetky tieto služby znamenajú, že platíte servis. A znova – taxík je skvelá vec! Občas ak treba auto, je to na nezaplatenie. Ale jazdiť často je tiež na nezaplatenie.

Podobne je to s kuriérmi. Ak častejšie kupujete cez internet, tak si to zrátajte. 4 nákupy s kuriérom a hneď sa blížime na 20 eur za mesiac len za to, že vám to príde. Bežná pošta je o niečo lacnejšia, ale aj to sú peniaze, ktoré keď sa prirátajú k iným výdavkom, tak to proste bobtná.

Vypočítajte si cenu vášho pohodlia

Neraz si postupom času nastavíme určitý životný štýl. Ak si to však celé zrátate, zistíte, že to stojí peniaze.

  • V mnohých rodinách sú dve autá a viac. Auto je, samozrejme, užitočný pomocník. Sú však cesty, ktoré je lepšie spraviť po svojich. No majiteľ auta si to zvyčajne ani neuvedomí – jeho hlava je nastavená tak, že chodí vozom. Je zvyknutý, koľko čo stojí. (A že automobilizmus je skvelý biznis, to vieme všetci.) Keď to však zrátate napríklad na mesačné náklady, tak auto načrie do rozpočtu citeľne.
  • Niektoré rodiny si zas držia letný byt, alebo chalupu. Skvelá vec na rekreáciu. Len si spravte rýchly prepočet, či to je ekonomické.
  • Aj vybavenie domácnosti je variabilné. Niektoré rodiny pomerne často menia nábytok, alebo robia drobné stavebné úpravy. Prípadne každú chvíľu treba nový televízor, či vybavenie do kuchyne. Aj tu je dobré spraviť si rýchly audit. Predsa len – žijeme v dobe, kedy mnohí plytvajú. Netreba tomu trendu podľahnúť úplne bezhlavo.

Ak nemusíte, neinvestujte peniaze do vecí, alebo prístrojov. Kým slúžia staré, nekupujte nové. Ak totiž budete potrebovať menej peňazí, môžete sa menej drieť. To považujem za väčšiu hodnotu.

Ak sa vám podarí poriadne ušetriť, máte na výber

Ušetrené peniaze môžete uložiť. Alebo investovať do niečoho stabilnejšieho. Ideálne do niečoho, čo aj zarobí.

Ak už budete mať nejakú rezervičku tak na rok normálneho života, môžete zvoľniť tempo. Nemusíte tak veľa robiť. Až príliš často vidíme ľudí, ako sa drú v dvoch zamestnaniach, aby mali telefón za tisícku, televízor na pol steny a samozrejme do práce kde zarobia 500 eur sa denne vozia autom zo 40 kilometrov vzdialenej obce. Je dobré občas si spraviť prehľad čo sa oplatí a čo zarezať.

Pokiaľ sa vám totiž podarí znížiť svoje náklady, získate voľnejší čas. Užijete si viac život. A okrem toho tým pomôžete aj ekologickej stránke veci. Ak sa nezapojíte do konzumu v plnej miere, spotrebujete menej zdrojov, vyprodukujete menej odpadu.