Daňové povinnosti živnostníkov
Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je zo zákona povinná platiť:
- daň z príjmov
- daň z pridanej hodnoty (ak je platcom DPH)
- miestne dane a poplatky (napr. daň z nehnuteľností, daň z motorových vozidiel, daň za užívanie verejného priestranstva, poplatok za komunálne odpady a iné)
Daň z príjmov
Každý rok podáva SZČO daňové priznanie, ktoré odovzdá na príslušný daňový úrad a do konca marca kalendárneho roka zaplatí daň, ktorú si sám vypočítal.
Do daňového priznania musí zahrnúť všetky svoje príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov. Znamená to, že nielen príjmy z nezávislej činnosti, ale aj zo závislej činnosti, z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, či z prenájmu, kapitálového majetku a iné, ak takého príjmy za kalendárny rok mal.
Svoje výdavky si SZČO môže uplatniť dvoma spôsobmi:
- ako percento z príjmov (len ak spĺňa zákonné podmienky)
- ako preukázateľné vynaložené daňové náklady
Základ dane, ktorý je tvorený čiastkovými základmi dane delenými podľa jednotlivých druhov príjmov, sa znižuje o nezdaniteľné časti (napr. odpočítateľná položka na daňovníka, odpočet na manželku, poistné na životné poistenie a iné). Vypočítaná daň sa znižuje o sumu daňového bonusu na deti.
Sadzba dane z príjmov je v súčasnosti 19 % zo základu dane.
Daň z pridanej hodnoty
Povinnosť SZČO registrovať sa ako platiteľ dane z pridanej hodnoty vzniká, okrem iného, ak jeho obrat dosiahne sumu predpísanú zákonom (t. č. za posledných 12 mesiacov 35 000 Eur). Môže sa však stať i dobrovoľným platcom DPH, čo je pre mnohých podnikateľov výhodnejšie (napr. SZČO obchodujúca s tovarom, spolupracujúca s firmami), nie je to však výhodné pre všetkých (napr. SZČO poskytujúca služby pre konečného spotrebiteľa).
Po zaregistrovaní je SZČO povinná vystavovať faktúry aj s DPH a na všetkých daňových dokladoch udávať pridelené IČ DPH. Okrem iného tiež musí podávať daňové priznanie k DPH a to buď štvrťročne alebo mesačne (v závislosti od veľkosti obratu). Na základe priznania vzniká SZČO buď vlastná daňová povinnosť na úhradu (musí zaplatiť) alebo nadmerný odpočet (štát platí jemu).
Sadzba dane z pridanej hodnoty je v súčasnosti 19 % zo základu dane.
Miestne dane a poplatky
Tieto dane spravuje obec, určuje sadzbu dane a i prípadné oslobodenia od dane. Medzi najznámejšie patrí daň z nehnuteľností (pozemkov, stavieb, bytov) a daň z motorových vozidiel (ak SZČO používa automobil na podnikanie alebo v súvislosti s ním). Okrem toho sa sem zaraďuje daň za užívanie verejného priestranstva, daň za predajné automaty, miestny poplatok za komunálne odpady a iné.
V dôsledku hospodárskej krízy sa v rámci protikrízových opatrení vlády prijali niektoré zmeny, ktoré sa týkajú aj daní SZČO. Ide napríklad o zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, či o skrátenie lehoty na vrátenie nadmerných odpočtov platiteľom dane.
Bližšie a podrobnejšie informácie treba hľadať v aktuálnych zneniach príslušných zákonov (zákon o dani z príjmov, zákon o dani z pridanej hodnoty, zákon o správe daní a poplatkov), na stránkach úradov (daňová správa SR, daňové úrady), či na iných dôveryhodných stránkach na internete.
Napísala MonYenn (rok 2009)