Daňové povinnosti živnostníkov

Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je zo zákona povinná platiť:

 1. daň z príjmov
 2. daň z pridanej hodnoty (ak je platcom DPH)
 3. miestne dane a poplatky (napr. daň z nehnuteľností, daň z motorových vozidiel, daň za užívanie verejného priestranstva, poplatok za komunálne odpady a iné)

Daň z príjmov

Každý rok podáva SZČO daňové priznanie, ktoré odovzdá na príslušný daňový úrad a do konca marca kalendárneho roka zaplatí daň, ktorú si sám vypočítal.

Do daňového priznania musí zahrnúť všetky svoje príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov. Znamená to, že nielen príjmy z nezávislej činnosti, ale aj zo závislej činnosti, z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, či z prenájmu, kapitálového majetku a iné, ak takého príjmy za kalendárny rok mal.

Svoje výdavky si SZČO môže uplatniť dvoma spôsobmi:

 • ako percento z príjmov (len ak spĺňa zákonné podmienky)
 • ako preukázateľné vynaložené daňové náklady

Základ dane, ktorý je tvorený čiastkovými základmi dane delenými podľa jednotlivých druhov príjmov, sa znižuje o nezdaniteľné časti (napr. odpočítateľná položka na daňovníka, odpočet na manželku, poistné na životné poistenie a iné). Vypočítaná daň sa znižuje o sumu daňového bonusu na deti.

Sadzba dane z príjmov je v súčasnosti 19 % zo základu dane.

Daň z pridanej hodnoty

Povinnosť SZČO registrovať sa ako platiteľ dane z pridanej hodnoty vzniká, okrem iného, ak jeho obrat dosiahne sumu predpísanú zákonom (t. č. za posledných 12 mesiacov 35 000 Eur). Môže sa však stať i dobrovoľným platcom DPH, čo je pre mnohých podnikateľov výhodnejšie (napr. SZČO obchodujúca s tovarom, spolupracujúca s firmami), nie je to však výhodné pre všetkých (napr. SZČO poskytujúca služby pre konečného spotrebiteľa).

Po zaregistrovaní je SZČO povinná vystavovať faktúry aj s DPH a na všetkých daňových dokladoch udávať pridelené IČ DPH. Okrem iného tiež musí podávať daňové priznanie k DPH a to buď štvrťročne alebo mesačne (v závislosti od veľkosti obratu). Na základe priznania vzniká SZČO buď vlastná daňová povinnosť na úhradu (musí zaplatiť) alebo nadmerný odpočet (štát platí jemu).

Sadzba dane z pridanej hodnoty je v súčasnosti 19 % zo základu dane.

Miestne dane a poplatky

Tieto dane spravuje obec, určuje sadzbu dane a i prípadné oslobodenia od dane. Medzi najznámejšie patrí daň z nehnuteľností (pozemkov, stavieb, bytov) a daň z motorových vozidiel (ak SZČO používa automobil na podnikanie alebo v súvislosti s ním). Okrem toho sa sem zaraďuje daň za užívanie verejného priestranstva, daň za predajné automaty, miestny poplatok za komunálne odpady a iné.

V dôsledku hospodárskej krízy sa v rámci protikrízových opatrení vlády prijali niektoré zmeny, ktoré sa týkajú aj daní SZČO. Ide napríklad o zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, či o skrátenie lehoty na vrátenie nadmerných odpočtov platiteľom dane.

Bližšie a podrobnejšie informácie treba hľadať v aktuálnych zneniach príslušných zákonov (zákon o dani z príjmov, zákon o dani z pridanej hodnoty, zákon o správe daní a poplatkov), na stránkach úradov (daňová správa SR, daňové úrady), či na iných dôveryhodných stránkach na internete.

Napísala MonYenn (rok 2009)

Komentáre k článku: Daňové povinnosti živnostníkov

 1. zuzu 17. marca 2010

  chcem sa opitat ako to je ked manzel je zenati ma syna na nanho si dava odpocet,do roc.zuctovania k danovemu priznaniua ma este dceru z minuleho manzelstva je zivnostnik,ze ci si moze tak isto dat do odpoctu k danovemu priznaniu a ziadat o vratenie danoveho bonusu na obidve deti byvala manzelka nikde nepracuje dakujm

 2. bsa 19. marca 2010

  Zuzu, daňový bonus si daňovník môže uplatniť len na vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti.

 3. zuzu 19. marca 2010

  moze si uplatnit dan.bonus ked je zenaty ale jeho manzelka ma z prveho manzelstva dceru,zije s nami v spolocnej domactosti ma 18 rok. a skoncila skolu a je evidovana na urade prace dakujem

 4. bsa 19. marca 2010

  No, zuzu, vaše formulovanie otázky je jeden veľký zmätok, ale dôležité je, že dcéra už ukončila štúdium a je evidovaná na úrade práce. V tom prípade už nejde o nezaopatrené dieťa a už len z tohto dôvodu si manžel nemôže uplatniť na ňu daňový bonus.

 5. Silvia 29. marca 2010

  Chcem sa opýtať či živnostník ktorý nemal za rok 2009 príjem musí podať aspoň nejaké informačné tlačivo alebo niečo podobné na daňový úrad, keď mu tento rok nevznikla povinnosť priznanie podať. Brat podnika,, živnosť nezrušil ale prijem nemal žiadny.

 6. Miro 29. marca 2010

  Silvia pri neziskovej organizácii daňovému úradu stačí čestné prehlásenie, že sa nič nerobilo. Či to bude stačiť aj pri živnosti, to neviem. Tipujem, že budú chcieť normálne priznanie, čiže účtovník vyplní potrebné kolónky nulami…

 7. vejoe 25. mája 2010

  chcela by som sa opytat ze ako to je s platenim socialnej poistovne ked so zivnostnicka na slovensku ale momentalne vykonavam pracu v zahranici na zmluvu ako zamestnanec a platia mi odvody vsetky v zahranici musim platit aj ja odvody na slovensku?

 8. lili. 25. februára 2011

  chcem sa opytat co mi treba vyplnit pri danovom priznani ako zivnostnicke,ked som od roku 2010 zacinajuca zivnostnicka a mala som nulovy zisk, ci treba nieco platit do zdrav. a socialnej poistovni, lebo ja svoj trvaly pracovny pomer mam, zivnost bola popri zamestnani a teraz som ju pozastavila. dakujem

 9. Erika 9. marca 2011

  Prosím, chcem sa opýtať,či živnostník , ktorý bol do oktobra vedený na urade práce a živnostníkom sa stal 8.11.2010 a za to obdobie mal príjem 270 €, či je povinný podať danové priznanie, ked si nezdan.čast na neho uplatnila manželka na dobu 10 mesiacov u svojho zamestnávatela. Dakujem za skorú odpoved

 10. Tomáš 8. decembra 2011

  Zdravim, Chcel by som sa informovať: som živnostník, nie dobrovolne :). Pracujem v jednej firme a mám mesačný príjem posledného pol roka vo výške 663€ bez DPH. Minuly rok som nemal žiaden príjem, takže som ani neplatl daň z príjmu. Ako to bude tento rok? Keďže moj príjem za rok 2011 činil okolo 6500€. Musím teda platiť daň z príjmu? Štvrťroene plaťím už daň z tejto činnosti. Niekde som čítal že sa to platí až po prekročení sumy 35000€ ročne. účtovnička je, ak by ste mi vedeli pomôct bol by som vdacny.

 11. Miro Veselý 8. decembra 2011

  Tomáš pokiaľ viem, tak daňové priznanie sa podať musí v každom prípade a ak vyjde že netreba platiť, tak sa nič neplatí. V tomto poradí najlepšie účtovník.

 12. zuzana s. 27. januára 2012

  dobrý deň, v oktobri 2011 som prešla na živnosť. musím platiť daň z príjmu ak môj príjem neprekočil 3000 €? ďakujem za odpoveď

 13. vetrik 7. februára 2012

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či ako živnostníčka musím mať na faktúre uvedelnú cenu za službu aj bez DPH, alebo stačí len cena s DPH?

  Ďakujem

 14. Miro Veselý 7. februára 2012

  vetrik ak nie ste platca DPH tak fakturujete len koncovú cenu za službu, žiadna cena bez DPH. Pri takej otázke však radím prejdite si s účtovníkom náležitosti aké musí mať faktúra aby bola daňovým dokladom.

 15. vetrík 7. februára 2012

  Srdečne ďakujem za odpoveď

 16. milan 13. februára 2012

  som živnostník od apríla 2011. dokedy nemusím platiť odvody do sociálnej poisťovne?

 17. Jana Šlesárová 13. februára 2012

  Dobrý deň!
  Chcela by som sa informovať či manžel – SZČO – remeselná činnosť si môže započítať do výdavkov popri povinnom sociálnom a zdravotnom poistení – aj dobrovoľné nemocenské poistenie?
  Ďalej či do výdavkov na zdravotné poistenie sa môže započítať aj platba poistného – nedoplatky za predchádzajúce roky ale zaplatené v priebehu roka 2011?
  A ešte – ja som nezamestnaná – bez príjmu – môžem si požiadať o vrátenie zrazenej dane z úrokov z vkladnej knižky? Ďakujem za odpoveď.

 18. erik 15. februára 2012

  dobry den, chcem sa spytat, ci si moze manzelka uplatnit nezdanitelnu cast na manzela, kt. je SZCO? ak ano, tak ake doklady priklada a ktory typ danoveho priznania pouzije – A alebo B?

 19. erik 15. februára 2012

  … a samozrejme mal nizsi prijem ako 3559 €…

 20. JUlia 4. marca 2012

  Dobry den,pri vyplneni danoveho priznania mi vyšlo,že mam zaplatiť 600eur,chcem sa opytať do kedy to musi byť zaplatene,je tam nejaka lehota?možem to splatiť na 3krat? dakujem za odpoved

 21. Laco 9. marca 2012

  Ak chcem vykonávať prácu ako SZČO (popri zamestnaní) a som zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý odvádza za mňa všetky odvody, ako je to s odvodmi ako SZČO.

 22. Viera 26. apríla 2012

  Dobrý deň, chcem sa opýtať na takúto vec. V jednoduchom účtovníctve, ak vyjde za kvartál výsledok hospodárenia strata a zároveň vyjde aj vlastná daňová povinnosť je to v poriadku? Prosím vás o odpoveď. Ďakujem. S pozdravom Viera

 23. palo 4. marca 2013

  Je sociálne pripoistenie daňovo uznaný náklad pre SZČO?
  /vyššia PN/

 24. Daniela 17. marca 2013

  Som SZČO a na dohodu o vykon.prace u mňa pracoval zamestnanec.Bol prihlaseny v soc.poistovni a uhradene odvody. Ako je to s danovym uradom? Aka povinnost mi voci nemu vyplyva? Co musim urobit kedn som na dohodu zamestnala zamestnanca? Dakujem.

 25. Marcela 20. januára 2014

  DD,
  chcela by som poprosit o i nformaciu.
  Manzel pracuje ako zivnostnik (ma slovensku zivnost- dohodu u slov.r.s.o. ,ale výkon prace je v Nemecku)
  Je potrebne zaplatit dan z mot. vozidla do konca januara, ak si chce odpisat DIETY ? Je to suvisle jedno s druhým?

 26. Jana 5. februára 2014

  Kto mi poradí, prosím, ktoré daňové a finančné povinnosti môžem vynechať, keď som zamestnaná a som na rodičovskej? Ďakujem.

 27. Mariana 6. marca 2014

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ohľadom daňového priznania typu B. Živnostník dosiahol príjem viac ako 10000 eur. Po vyplnení a vypočitani ZD a dane, mu vznikla kladná daňová povinnosť 10,93 eur. Živnostník si uplatňuje aj daňový bonus v plnej výške 254,64, čím sa mu vynuluje daňová povinosť: daň=0. Chcela by som sa opýtať, či týmto môže o rozdiel medzi daňovou povinnosťou a výškou daň. bonusu žiadať o vrátenie peňazí? čiže v daňovom priznaní požiadam o vrátenie preplatku vo výške 243,71 eur. Prosím poraďte. Vopred ďakujem.

 28. Beáta 10. marca 2014

  Dobrý deň, chcem sa opýtať manžel je živnostník od 1.8.2013. pred tým sme boli v Anglicku je povinný vykryť celý rok alebo stačia len faktúry od toho augusta. Dakujem

 29. nikola 10. mája 2014

  dobry den chcem sa spitat kupila som od majitela ttovar hodnote 1500 eur ale nechce mi dat dodace listi alebo blocky nemusi tro mat ked mam zmluvu ze som kupila v tej hodnote tovar

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: