Práca na internete pre seba

Jeden zo spôsobov, ako sa dá na internete pracovať je aj sebarozvoj. Dajte si ako úlohu, že budete pracovať na internete, nie na konkrétnej práci, ale že sa budete zveľaďovať.

To sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Ako príklad môže poslúžiť, ktorýkoľvek časopis, s článkami, pri ktorých je diskusia. Ak sa pozriete na tieto články nájdete tam mnoho diskusných príspevkov, ktoré svedčia o tom, že mnoho ľudí je schopných diskutovať.

Skúste hľadať články alebo diskusné fóra, ktoré riešia oblasť práce, v ktorej sa pohybujete. Napríklad ak ste expert na internetové stránky, venujte sa diskusným fóram, ktoré riešia práve tento okruh problémov.

Tip: pozrite si článok koľko stojí písanie. Ak sa chcete živiť copywritingom, tu sú moje skúsenosti ako to funguje.

Práca na internete potom pre vás bude znamenať to, že v týchto diskusiách sa budete zapájať, prispievať svojou troškou do mlyna a pomáhať druhým. Jednajte slušne, priateľsky a zadarmo zdieľajte svoje znalosti, skúsenosti a informácie.

Takáto práca na internete na prvý pohľad vyzerá skôr ako zábava. No je to práca. Ak sa budete pravidelne zúčastňovať diskusných fór a skupín, začnete si vytvárať určitú prax s písaním. Zistíte, že sa dokážete vyjadrovať v odbore svojej práce, celkom kvalifikovane a že vás okolie berie.

To sa samozrejme nestane z večera na ráno. Je potrebné napísať možno aj niekoľko sto príspevkov do rôznych diskusií, aby ste si našli svoj vlastný štýl, aby ste začali vedieť formulovať svoje myšlienky stručne a zrozumiteľne. Akonáhle však túto prácu na internete spravíte, začne byť vaše meno v danej oblasti pojmom.

To samozrejme predpokladá, že by ste mali vystupovať na týchto diskusných fórach podľa možností nie anonymne, ale s plným menom. Prípadne používajte nejaký originálny pseudonym.

Práca na internete, ktorú takto vykonáte, vám začne postupne zdvíhať sebavedomie. Budete si uvedomovať, že ste znalí, že sa vyznáte a že dokážete pomôcť ľudom okolo vás riešiť ich problémy. To vo vás vyvolá pocit sebavedomia. A o to ľahšie sa neskôr môžete uchádzať o lepšie platenú alebo viac kvalifikovanú prácu.

Táto práca na internete vás zároveň spraví známymi v určitej komunite. Ak sa môžete odvolať na svoju činnosť v týchto fórach okamžite to posilní vašu dôveryhodnosť. Ďalší krok, ktorý pri tejto práci na internete logicky môžete spraviť je písanie odborných článkov.

Akonáhle vidíte, že to čo napíšete v diskusných fórach, ľudia „berú“, môžete pomerne odvážne na niektorú z týchto tém napísať odbornejší článok a ponúknuť ho niektorému internetovému časopisu. Nebojte sa internetové časopisy zúfalo potrebujú odborné články.

Tým, že začnete písať odborné články do rôznych časopisov, získate ďalšie referencie, ktoré vás posúvajú ako odborníka o ďalšiu úroveň vyššie. Tým, že budete písať a kontaktovať sa s mnohými ľuďmi vo svojom odbore v skutočnosti sa aj naozaj začnete stávať väčším odborníkom.

Pretože pobyt v odborných komunitách vás priblíži, k problematike a získate vďaka tomu podstatne väčší rozhľad než ste mali predtým, a tak sa v skutočnosti vďaka tejto práci na internete stávate expertom, ktorému sa oplatí zaplatiť za jeho prácu.

A tak práca na internete, ktorá pôvodne bola blízka hre a predstavovala občasné napísanie pár príspevkov, či čítanie si diskusných skupín sa vám môže v priebehu niekoľkých rokov stať veľmi užitočnou, pretože sa stanete vyhľadávaním expertom na určitú oblasť. V tejto oblasti sa potom zdržiavajte a môžete žať úrodu, o ktorú ste sa dlho starali.