Práca na internete pre seba

Jeden zo spôsobov, ako sa dá na internete pracovať je aj sebarozvoj. Dajte si ako úlohu, že budete pracovať na internete, nie na konkrétnej práci, ale že sa budete zveľaďovať.

To sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Ako príklad môže poslúžiť, ktorýkoľvek časopis, s článkami, pri ktorých je diskusia. Ak sa pozriete na tieto články nájdete tam mnoho diskusných príspevkov, ktoré svedčia o tom, že mnoho ľudí je schopných diskutovať.

Skúste hľadať články alebo diskusné fóra, ktoré riešia oblasť práce, v ktorej sa pohybujete. Napríklad ak ste expert na internetové stránky, venujte sa diskusným fóram, ktoré riešia práve tento okruh problémov.

Tip: pozrite si článok koľko stojí písanie. Ak sa chcete živiť copywritingom, tu sú moje skúsenosti ako to funguje.

Práca na internete potom pre vás bude znamenať to, že v týchto diskusiách sa budete zapájať, prispievať svojou troškou do mlyna a pomáhať druhým. Jednajte slušne, priateľsky a zadarmo zdieľajte svoje znalosti, skúsenosti a informácie.

Takáto práca na internete na prvý pohľad vyzerá skôr ako zábava. No je to práca. Ak sa budete pravidelne zúčastňovať diskusných fór a skupín, začnete si vytvárať určitú prax s písaním. Zistíte, že sa dokážete vyjadrovať v odbore svojej práce, celkom kvalifikovane a že vás okolie berie.

To sa samozrejme nestane z večera na ráno. Je potrebné napísať možno aj niekoľko sto príspevkov do rôznych diskusií, aby ste si našli svoj vlastný štýl, aby ste začali vedieť formulovať svoje myšlienky stručne a zrozumiteľne. Akonáhle však túto prácu na internete spravíte, začne byť vaše meno v danej oblasti pojmom.

To samozrejme predpokladá, že by ste mali vystupovať na týchto diskusných fórach podľa možností nie anonymne, ale s plným menom. Prípadne používajte nejaký originálny pseudonym.

Práca na internete, ktorú takto vykonáte, vám začne postupne zdvíhať sebavedomie. Budete si uvedomovať, že ste znalí, že sa vyznáte a že dokážete pomôcť ľudom okolo vás riešiť ich problémy. To vo vás vyvolá pocit sebavedomia. A o to ľahšie sa neskôr môžete uchádzať o lepšie platenú alebo viac kvalifikovanú prácu.

Táto práca na internete vás zároveň spraví známymi v určitej komunite. Ak sa môžete odvolať na svoju činnosť v týchto fórach okamžite to posilní vašu dôveryhodnosť. Ďalší krok, ktorý pri tejto práci na internete logicky môžete spraviť je písanie odborných článkov.

Akonáhle vidíte, že to čo napíšete v diskusných fórach, ľudia „berú“, môžete pomerne odvážne na niektorú z týchto tém napísať odbornejší článok a ponúknuť ho niektorému internetovému časopisu. Nebojte sa internetové časopisy zúfalo potrebujú odborné články.

Tým, že začnete písať odborné články do rôznych časopisov, získate ďalšie referencie, ktoré vás posúvajú ako odborníka o ďalšiu úroveň vyššie. Tým, že budete písať a kontaktovať sa s mnohými ľuďmi vo svojom odbore v skutočnosti sa aj naozaj začnete stávať väčším odborníkom.

Pretože pobyt v odborných komunitách vás priblíži, k problematike a získate vďaka tomu podstatne väčší rozhľad než ste mali predtým, a tak sa v skutočnosti vďaka tejto práci na internete stávate expertom, ktorému sa oplatí zaplatiť za jeho prácu.

A tak práca na internete, ktorá pôvodne bola blízka hre a predstavovala občasné napísanie pár príspevkov, či čítanie si diskusných skupín sa vám môže v priebehu niekoľkých rokov stať veľmi užitočnou, pretože sa stanete vyhľadávaním expertom na určitú oblasť. V tejto oblasti sa potom zdržiavajte a môžete žať úrodu, o ktorú ste sa dlho starali.

Komentáre k článku: Práca na internete pre seba

 1. Petronela 24. júla 2009

  Pozdravujem všetkých, ktorí si prečítali túto stránku. Je napísaná úplne super, ale prácu Vám nenájde. Ja pracujem cez internet pre Bux.to a aj ked na tom nezbohatnem tých pár minút si denne nájdem a aj tak som tu predtým surfovala len tak. Chcela by som pre niekoho písať kľudne aj za 1euro, aj tak večer nemám čo robiť, len neviem koho osloviť a ako sa k tomu dostať. Neviete náhodou poradiť???

 2. aninna 15. apríla 2010

  Túlam sa iba tak po internete , hladám si prácu cez internet , viem , že sa to dá , ale ešte neviem v akom smere sa pohnem. Mám prácu , ale chcem niečo nové skúsiť. Kto hladá ten nájde. Potom sa ozvem, keď sa to vydarí. Aninna.

 3. tana 9. júna 2010

  Tiež hľadám prácu cez internet, ale je to len , povedala by som ťahanie ľudí za nos, každý pýta len peniaze, ponúkať sperky, parfémy, vyhľadávať ľudí, rozširovať rôzne s prepáčením blbinky, nič seriozne, skúsila som všeličo, ale konečný výsledok N U L A
  Chcem internetový obchod, ale momentálne nemám financie, ak sa mi to podarí dám Vám vedieť, zatiaľ sa pripravujem a zbieram info
  Nikdy sa nevzdávajte a plnte si Vaše sny, určite sa Vám raz splnia, toto prajem Vám všetkým, mám 58 rokov a nikdy sa nevzdávam, skúšam znova a znova
  Prajem všetkým krásny zbytok dna

 4. Malajter 13. júla 2011

  Nikdy sa nevzdávajte a plnte si Vaše sny…Presne toto je ta spravna veta ktorá mi tu chýbala…Človek kedˇ si verí dosiahne čokolvek a to doslovne…Hovorím to z vlastnej skúsenosti…Už veľa vecí sa mi tak podarilo dosiahnúť…Zatiaľ to nebolo nič veľké,no onedlho bude…Vzdelávajte sa nikdy nieje neskoro…Skúste si zadovážiť nejakú knihu…napr. Pravidlá úspechu od Jacka Canfielda…Toto Vám pomože…Držím Vám všetkým palce…Ďakujem Michal S. (22)

 5. vemeno 14. júla 2011

  v dnešnej dobe musíte ponúknut nieco ulne nove, nema zmysel konkurovat . Takisto si treba na zaciatku polozit dve otazky – Azia a Automatizacia. Ponukate produkt ktory vedia lacnejsie vyprodukovat v azii, alebo jeho vyroba by sa dala robit masovo, strojmi? pokial ano ani do toho neist. Konkurencia bola dobra ked boli dlhe vzdialenosti, dlhy cas na dodanie, neinformovanost na nete, atd. Toto je doba tvorcov, lenze to je to najtazsie, kto to dokaze ma dnes neobmedzene moznosti prijmov.

 6. vemeno 14. júla 2011

  čo ludia hladajú a budú hladať? podla mna originalitu a jedinecnost, to co ponuknete musi mat tieto vlastnosti a nemalo by sa to dat nijakym sposobom uplne napodobnit – potom to ani nemusi byt lacne :-) Je strasna rozmanitost a kazdy sa chce odlisovat aby mal na zaklade toho svoju identitu, pozrite sa do obchodobv, kazdy kosik je plny uplne inych veci (ale to vacsinou len kvoli obalom) Takze tu niekde treba zacat, tu je vychodzi bod na rozvijanie nejakych napadov. Dnes su v podstate vsetky ludske potreby uspokojene a nič prevratné nevzniklo čo by chcel mat kazdy aj posledny bezdomovec:-) poslednou takou vecou bol mobil – takze pome pekne vymyslat :-)

 7. vemeno 14. júla 2011

  A som zabudol, nie že by som bel nejaký chytrák ale knihy na tieto témy som prečítal kvantum, tak 2 denne a stale to robim:-) (aj Mirovu som si kupil) a to sa týka ahj kníh o životnom štýle, zdraví, atd atd.. a na čo som prišiel? na jednu velmi zaujimavu vec – prezradim – akonahle niekto niečo chcel mal 1000 krat ťažšiu cestu ako ten ktorému to bolo jedno – týka sa uplne všetkého – zdravia , penazí taktiež. Ked to necháte všetko plynút a nebudete do ničoho zasahovať, všetko sa akýmsi vyšším princípom samé uprace a nasmeruje tam kam by ste to chceli (ale vy samozrejme nechcete:-) To je uplný základ všetkého, a viete ako sa mi odvtedy darí? napriek tomu že som sa vykašlal na milión vecí včítane nejakej priblblej vysokej školy atd..

 8. Zolo 24. júla 2012

  Neviem či poznáte Marka Zuckerberga? vynálezca FB. najmladší miliardár na planéte, pametám sa, keď som sa zaregystroval na facebook… no ani som netušil, že hl. zakladateľom je spomynany Mark Zuckerberg vtedy len 23 rošný. Bol som prekvapený , no od tej doby som o tom vydel film aj čítal články, jed za druhým,, jeden z mála ktorému sa to podarilo a začalo to uplne jednoducho… jednoduchov stránkou, kde porovnaval dievčatá z vysokej školy… na vlastnej stránke ktorú potom hodil na stránku skoli… a tam si to každý určite našiel.. , ale pred tým ešte hekol celú školskú databázu aby si stiahol fotky dievcat… neni to jednoduchý nápad?? lenže dostal sa pred školský súd… bla bla bla atď. Hlavné je ,že prišiel na niečo excelentné.. ak sa to tak dá nazvať.. , asi mal na to predpoklady,a dosť stúdií, urcite netušil , že stoho rozprávkovo zbohatne no podla mna musel to byť génius…FB používa celý svet… a stal sa svetovo známym človekom , jednoducho treba sa do toho chytiť a pracovať je ešte vela takych vecí na čo človek neprišiel ja v kuse rozmýšlam nad niečím…vkuse mi niečo chodí po rozume, ale hlavna je realizácia rozmýšlať prácou… lebo prácou sa myšlienky nestrácajú, pretože ak budeme len premýšlať a nie konať tak asi na tom veľa nezarobýme.

 9. Tanika 9. februára 2013

  Je to pravda, čo napísal Zolo, keď len budeme premyšlať a nie konať, nedosiahneme nič z toho, čo chceme. Preto, mili priateľa, treba začať konať hneď teraz, začať žiť hneď teraz, začať plniť svoje sny hneď teraz! a nie niekedy zajtra

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: