7 tipov ako začať zarábať cez internet

Cez internet sa dá zarobiť. Spôsobov je veľa a my sa dnes zamerajme na rady, ktoré sú už overené a fungujú. Pozrite sa, ako cez internet môžete podnikať. Tento článok dávam do pozornosti najmä nezamestnaným!

Sú regióny, kde je objektívne veľmi náročné nájsť si prácu. Ak v takom regióne žijete, potom je nezamestnanosť strašiakom a možno každý vám hovorí, ako sa nedá zohnať žiadna práca. Pokiaľ však máte pripojenie na internet, máte možnosť pracovať z pohodlia svojho domu a ponúkať svoje služby celému svetu. Z pohodlia domu, ale oveľa menej pohodlné to je na rozmýšľanie. To vám sľubujem už na úvod.

Ani náhodou totiž nechcem vyvolať ilúziu, že to je ľahké. Alebo nebodaj rýchle. Ak ale máte aspoň nejakú kvalifikáciu, potom je reálne možné, že ak prekonáte vstupné prekážky (naučiť sa to) potom je práca cez internet príjemnejšia, než dochádzanie do nejakého blbého zamestnania. Možno nezarobíte majland. Ale budete mať viac času na seba a svojich blízkych.

V tomto článku vám popíšem niekoľko konkrétnych tipov a príležitostí, ktoré fungujú. Upozorním, na čo všetko je dobré myslieť už od začiatku. Toto nie je článok o podvodných ponukách práce cez internet, ale rokmi overený postup. Napísal som to tak, aby som oslovil tých, čo nič také ešte nerobili. Sú tu preto rady pre začínajúcich. Ak sa už na internete dlhší čas živíte, tak v tomto článku nenájdete nič zaujímavé :-)

1. tip – Ak to funguje, potrebujete živnosť

V našom prostredí je potrebné každý príjem z obchodnej činnosti, alebo z poskytnutých služieb zdaniť. Preto vo chvíli, kedy niekto chce začať podnikať, musí byť zaregistrovaný ako živnostník, alebo firma. Od tej chvíle je potrebné štátu platiť výpalné, rôzne odvody a to aj v prípade, že nemáte žiaden príjem. Tento fakt je celkom slušná barikáda. Ak chcete začať podnikať a nemáte žiaden príjem, odvody nemáte z čoho platiť.

Preto vám odporúčam, aby ste si internetové podnikanie začali v malom a podľa možností dokonca aj bez príjmu. Alebo s minimálnym príjmom. Prečo? Na skúšku. Aby ste si vyskúšali, či vôbec dokážete zarábať. To je v podnikaní kľúčová vec. Ak zistíte, že reálne môže začať prichádzať príjem, môžete odvážnejšie zakladať aj živnosť.

 • Vždy, keď to bude možné, podnikajte radšej ako spoločnosť s ručením obmedzeným. Nie ako živnostník. Žiaľ, s.r.o. je pomerne drahý špás už pri zakladaní a aj neskôr pri prevádzke. Veľmi malý biznis to nezaplatí.
 • Ak si zriadite živnosť, nikdy na ňu neviažte žiadne pôžičky (auto, dom…)! Ak by ste prosperovali, aby sa vám ľahko zmenila právna forma na s.r.o.
 • Ak v začiatku podnikania nemáte ani na živnosť (vďaka odvodovej povinnosti je to bežná vec) požiadajte niekoho zo známych, kto živnosť má. Platby môžu prichádzať jemu, on nech ich zdaní. Ak zistíte, že zarobiť viete, osamostatníte sa.

Akékoľvek budete teda mať z internetu príjmy, vždy to musíte zdaniť a vždy to štát považuje za podnikanie. Či už pre niekoho máte kresliť obrázky, alebo predávate reklamný priestor, je to jedno.

2. tip – Začnite pod cenou a naučte sa

Skúsený profesionál asi nezačína na internete pod cenou a dávno má veľa práce. Ak s niečím len začínate, v prvej fáze vám radím, začnite na nižších cenách. Skúste svoje služby ponúknuť na serveroch ako je fiverr.com, kde sa za bagateľ dá predať mnoho služieb. Prečo ísť pod cenu? Pretože ak začínate, asi ani kvalita nebude prvotriedna. Je lepšie ponúknuť férovú cenu a nejaké mesiace pracovať na zákazkách možno aj zadarmo. Naučíte sa veľa, získate prax. Akonáhle už budete vedieť robiť takpovediac virtuózne, zmeníte trhovisko a nasadíte reálne, konkurenčné ceny.

Pozor však pri ponúkaní nízkej ceny! Nerobte to nikdy doma. Ak začnete s nízkymi cenami vo svojom priamom okolí, nepodarí sa vám ich neskôr zdvihnúť.

S tým som mal problémy aj ja. Keď som pred rokmi začínal, ponúkal som služby hlboko pod reálnymi cenami. Našiel som síce zákazníkov, ale akonáhle som chcel neskôr ceny zvýšiť, zákazníci zmizli. Robí to jednoducho viac škody, ako úžitku.

Ak by ste pre niekoho predsa len robili za nižšiu cenu, veľmi jasne vysvetlite, že

 • cena bude nízka, uvádzacia, pretože začínate
 • oznámte, aká je normálna cena tej práce nabudúce
 • trvajte na tom, že zákazník vám za odmenu napíše odporúčací list – ak bude s prácou spokojný

Tým zákazníci budú vedieť, že nízka cena je len krátkodobá a ich odporúčanie je tak trocha súčasťou platby. Neskôr, vďaka kladným referenciám a skúsenostiam ľahšie získate nové zákazky.

3. tip – Na začiatku diverzifikujte prácu, potom sa špecializujte

Zarábanie na internete je rovnako neisté, ako v bežnom svete. Môžete si vymyslieť ten najrafinovanejší plán a on nemusí vôbec fungovať. potom skúsite len tak ledabolo niečo nahodiť a stane sa z toho hit.

Ak už píšete články na blog tak sami viete, že väčšinou sú priemerné. Občas je niektorý veľmi populárny a možno jeden zo sto je hit. Najhoršie je, že pri písaní sa nedá odhadnúť, ktorý článok bude prepadák a ktorý hit.

Podobne je to aj so zarábaním na internete. Keď začínate, rozhoďte čo najširšiu sieť. Vytvorte rôzne ponuky. Pozorujte, či sa niektorá “chytí”. Príkladom môže byť grafik, ktorý ponúkne kreslenie portrétov, tvorbu logotypov, výrobu kaligrafických prác, vizitiek, návrhy webov. Je to dosť široká ponuka a je jasné, že grafik s tak širokými službami asi nebude dobrý v ničom, ak ponúka všetko. Alebo je to génius. Je to však váš úvod – čakáte, čo vám bude fungovať.

Keď zistíte, čo vám ide najlepšie, špecializujte sa. Pojmom “ide najlepšie” rozumiem

 1. že to viete robiť fakt dobre
 2. že je dosť zákazníkov, ktorí to od vás kúpia
 3. že cena umožňuje aby ste robili len pár hodín denne
 4. že vás to baví aspoň tak, aby ste pri práci nenadávali, že musíte pracovať

Ak totiž nesplníte všetky štyri podmienky, máte problém. Buď málo , alebo priveľa práce, alebo trvalý pocit frustrácie a stresu…

Príklad. Pred rokmi, keď začínali počítače, bol ešte problém vyrobiť niektoré tlačivá. Od vizitiek cez rôzne oznámenia. Laserové tlačiarne mal málokto. Skúšal som sa živiť návrhmi a kópiami rôznych tlačív, nebola to dobrá práca. Za solídny grafický návrh vizitky vám málokto zaplatí. Pritom spraviť profesionálne čistú typografickú záležitosť s elegantnou grafikou zožerie dosť času. Ľudia to neocenia a radšej si dajú spraviť za bagateľ hocijakú vizitku. Podnikateľský plán “návrh elegantných vizitiek” mi teda v našich končinách nefungoval. Cez internet však túto službu môžete ponúkať pre celý svet a ak ste dobrí, získate veľa zákazníkov, ktorí za kvalitu dokonca aj radi zaplatia.

4. tip – Ak neviete, nemáte. Učte sa novinky

S tým ako zarobiť na internete súvisia znalosti. Väčšina ľudí si roluje Facebook, ale inak toho na internete veľa nespravia. Odlíšte sa. Naučte sa čo potrebujete vedieť a začnite sa živiť tým, že cez internet predáte svoju prácu, alebo služby.

Je pravda, že je nepohodlné učiť sa, ale ak si vytvoríte návyk, potom to už nie je tak ťažké. Ako vo všetkom, najhoršie je začať. Potom to už ide.

Zvyknite si na fakt, že noviniek bude stále viac. Doba sa mení. Momentálne je tak rýchla výmena informácií, že to mení aj celé prostredie. To čo platilo pred pár rokmi je dnes minulosť. Bude to stále rýchlejšie a stále “horšie”. Čím menej viete, tým skôr vás nahradí nejaký stroj. Výroba sa presúva do oblasti lacnejšej pracovnej sily. Lacná pracovná sila sa časom automatizuje – ak niečo viete naučiť zle kvalifikovaných robotníkov, presnejšie to zvládne robot. Ak teda pracujete na pomerne stereotypných úlohách, počítajte s tým, že vaše pracovné miesto môže v pomerne krátkom horizonte zaniknúť.

Príklad: kedysi väčšina ľudí pracovala na výrobe potravín. Na poliach, okolo dobytka. Za posledné storočie sa tento podiel zredukoval. Dnes v poľnohospodárstve pracuje možno 5% ľudí a nakŕmia všetkých. Sú odhady, podľa ktorých v horizonte niekoľkých desaťročí podobne klesne počet pracovných miest aj v iných oblastiach. Akurát sa nevie čo s ľuďmi bez práce.

Preto rátajte s tým, že treba trvale naberať nové vedomosti, učiť sa a prispôsobiť sa tak zmenám. Aby vás nenahradil stroj.

5. tip – Hľadajte v čom sa líšite od iných

Ak plánujete zarábať na internete rýchlo zistíte, že nie ste sami. To, čo chcete robiť už dnes robia iní a veľmi dobre. Preto hneď na začiatku rozmýšľajte, čím sa budete líšiť. Čo ponúknete iné, lepšie, smiešnejšie, čudnejšie, presnejšie…

Jediné, čo vám nebude fungovať, ak sa pokúsite odlíšiť tým, že znížite cenu.

Hľadajte niečo v čom ste iní a kvôli tomu si vás zákazníci vyberú.

6. tip – Predvídajte, čo bude. Neriešte problémy včerajška

Už som to naznačil v tipe číslo 4. Všetko sa mení. Vašou úlohou bude stále tak trocha pozorovať dianie vo svojom odbore. Uvažujte o tom, čo sa deje a kam to celé zhruba smeruje. Je to podobné, ako strieľanie na pohyblivý terč. Musíte mieriť tam, kde terč bude v čase, kedy tam priletí guľka. Takže mierite “do prázdna” a pri výstrele len predpokladáte.

Aj v podnikaní sa prostredie mení. Menia sa záujmy a potreby zákazníkov. Tie menia ich správanie.

Príklad: Keby ste si boli pred 20 rokmi otvorili obchod v Bratislave na Obchodnej ulici, dosť pravdepodobne by ste zarobili. Vtedy “sa” chodilo nakupovať “do mesta”. Prešli ste pár ulíc, navštívili pár obchodov a nakúpili ste. Dnes sa na nákupy chodí do obchodných centier. Obchody v uliciach mesta sú prázdne a neraz krachujú. Centrum mesta je často vyľudnené, pretože všetci sú v nákupákoch. Kto sa neprispôsobí, môže mať problémy.

Ak chcete zarobiť cez internet, uvažujte, čo asi budú robiť ľudia o pár mesiacov. O pár rokov. Čo ich môže zaujímať? Čo sa stane, keď ich omrzí trčať na sociálnych sieťach? Aká ponuka ich zaujme natoľko, aby vám otvorili peňaženky?

Toto je najťažšia časť vašej práce. Aj najmenej predvídateľná. Tu potrebujete nielen rozmýšľať, ale aj mať veľa šťastia. Určite však máte väčšiu šancu na úspech tu, ako v bločkovej lotérii.

7. tip – Diverzifikujte príjmy spojené s internetovým podnikaním

Aj keď som už napísal, že je dobré špecializovať sa, na internete sa dá zarábať viacerými spôsobmi naraz. Vždy hľadajte také zdroje príjmu, ktoré sú možno aj malé, ale nevyžadujú veľa vašej pozornosti. Ak také príležitosti objavíte, využite ich.

Internet je neisté a vysoko premenlivé prostredie. To čo fungovalo minulý rok a zarobilo vám, dnes nemusí fungovať vôbec. Ak sa ľudia zaujímali o nejakú službu, rýchlo ich to omrzí a začnú sa zaoberať niečím iným.

Myslite na to a ak sa dá, nech sa váš finančný príjem skladá z čo najväčšieho počtu malých finančných tokov, ktoré idú na váš účet. Ak potom niektorý z príjmov vyschne, nemusí to byť taká pohroma, ako keby vyschol jediný príjem.

Oplatí sa preto súčasne mať spustených niekoľko rôznych projektov. Jednému sa venujte naplno a ostatné udržiavajte pri živote. Nie je otázka či vám váš hlavný príjem prestane zarábať. Otázka je len kedy sa to stane? Ako rýchlo. Dôvody sú druhoradé.

 • Možno vaša služba publikum omrzí.
 • Možno sa na trhu objaví niekoľko nových, lepších a lacnejších konkurentov.
 • Možno vyhľadávače zmenia stratégiu a vašu ponuku z noci na ráno už nikto nenájde.
 • Možno príde veľký hráč a to čo vy draho predávate ponúknu lepšie a zadarmo.
 • Možno sa zmení móda a váš produkt prestane ktokoľvek chcieť.

To všetko sa dnes a denne na internete deje. Počítajte s tým.

8. bonusový tip – príklady ako zarábať na internete

Nuž a poďme do záveru. Ak začínate, môžu vám byť užitočné aspoň niektoré tipy, ako sa dá zarobiť peniaze na internete seriózne, teda nie podvodom.

 • Píšte články pre odborné redakcie internetových magazínov. Ak sa v niečom vyznáte a viete to napísať, budú ich od vás radi kupovať. Na toto nemusíte mať živnosť, ide o honoráre.
 • Píšte články na svoj web, alebo na blog. Ak budú mať dobrú čítanosť a reakcie, môžete neskôr uvažovať o tom napísať knihu a predávať ju cez internet.
 • Ak máte stránky na internete môžete na nich predávať reklamu.
 • Predávajte fotografie, alebo kresby či hudbu, alebo video pomocou fotobánk.
 • Ponúknite svoje služby na weboch ako fiwerr.com, alebo u nás jaspravim.sk. Ak ste profesionál, zapojte sa do projektov na elance.com. Ak ste grafik tak 99designs.com – podobných služieb je veľmi veľa.
 • Náročnejšou formou môže byť otvorenie e-shopu. Tam už treba dosť skúseností a znalostí.
 • Ak viete o niečom, čo chýba, skúste tomu vytvoriť priestor. Môžete potom vytvoriť priestor, ktorý využijú tí, ktorým to pomôže. Tak vznikol úspešný projekt sashe.sk kde sa zaoberajú ručnými prácami. Podobné projekty sa pri troche šťastia a marketingu môžu stať veľmi úspešné.

Dúfam, že som vám dal nejakú tú inšpiráciu. Ak ste nezamestnaní, potom máte v smole aj šťastie. Máte čas na to, aby ste začali premýšľať, ako veci zmeniť.

Komentáre k článku: 7 tipov ako začať zarábať cez internet

 1. Andrej Wojtes 1. februára 2016

  Milý Miro , skúsil som portál Jaspravím ako spomínaš vo svojich tipoch na prácu cez internet a mali aj nedávno reklamu v TV. Plný nádeje a očakávania, ktorú vyvolala vo mne ich televízna reklama som po určitej dobe zistil, že slogan “predávaj a zarábaj” je síce na prvý pohľad nádherný a vytvára v človeku ilúziu zárobku, ale rýchlo príde vytriezvenie. Nie je možné na tomto mieste zarábať. Tu je možné len živoriť. V priestore , kde je nahromade tak veľké množstvo ponúk veľakrát rovnakej kategórie v ktorej sa navzájom tlačíte s ostatnými nie je možné v pravom slovazmysle zarábať. Je to presne to isté ako keby by ste si otvorili obchodík vedľa 100 až 1000 rovnakých obchodíkov s rovnakým sortimentom na tej istej ulici. Ešte aby som bol presnejší, je to to isté ako keby ste si otvorili obchodík v strede kolosea a okolo vás je 1000 a viac rovnakých obchodíkov s rovnakou ponukou ako ponúkate vy. Ak by do tohto kolosea prišlo aj 5000 ludí, všetci sa rozlezú a nakoniec ak sa naučíte byť nekonečne trpezlivý možno aj k vám príde nejaký jeden či dvaja z tých 5000 zákazníkov. No lenže dovtedy umriete na finančnú podvýživu. Zbohom takéto bludíská,kde niet zárobku a končím s podobnými nezmyslami ako sú tieto slovenské portály nového tisícročia.

 2. Miro Veselý 2. februára 2016

  Andrej tieto portály môžu fungovať, v poslednom čase však je situácia stále horšia. Keď som pred pár rokmi písal tento článok, bolo to iné aj s fotobankami. Teraz je konkurencia príliš silná a čo je horšie aj veľmi slabá. Prípadný zákazník potom môže byť po málo pokusoch odradený a viac sa nevráti. Sú aj ďalšie portály podobného typu u nás aj v zahraničí, ale dostať sa medzi top predajcov už dnes vyžaduje značne tvrdý marketing ktorý môže zožrať značnú časť zisku. Pozrite si návody ako predávať na fiverr to je pomaly raketová veda ako zaistiť aby po človeku aspoň brechol pes.

 3. Andrej Wojtes 2. februára 2016

  Ahoj Miro, už dávam snahu a ruky preč od podobných portálov tipu Jaspravím a pod. Je na nich príliš veľká tlačenica a o finančné omrviky,ktoré možno, možno, možno, zostanú nemám záujem. Ide o neskutočné mrhanie drahocenným časom na konci, ktorého je veľké rozčarovanie. Mám iný plán do, ktorého tento čas investujem.Naplno zapnem a zdokonalím to čo viem. To čo je ale podstatné nikdy svoje schopnosti nebudem inzerovať a prezentovať tam, kde je maxitlačenica s podobným zameraním.Týmto portálom aj, keby vyzerali neviem ako lákavo sa určite vyhnem.Čas je vzácny. Ahoj, Andrej

 4. Ján 29. septembra 2016

  Ahoj Miro som človek s ťažkým zdravotným postihnutím a mal by som záujem privyrobiť si k mizernému dôchofdkuporad miako na to som pánom svojho času

 5. Ján 29. septembra 2016

  Ahoj Mitro som osoba s ťažkým zdravotným postihnutím a rád by som si k dôchodku niečo privyrobil som pánom svojho času Poradíš????

 6. Miro Veselý 30. septembra 2016

  Ján nedokážem poradiť. To je ako keby som sa vás spýtal, “mám mobil, komu mám zavolať?”. Vy musíte vedieť čo v rámci zdravotného postihnutia môžete vedieť spraviť. V rámci toho výberu je niečo o čo by niekto mohol mať záujem takže by vám zaplatil? Potom to je služba, ktorú môžete ponúknuť buď na pracovnom trhu ako zamestnanec, alebo formou živnosti či firmy ako podnikateľ.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: