Odstupné

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných dôvodov alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo sa pracovný pomer skončí z tých istých dôvodov výpoveďou, patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Ak nastúpite po skončení pracovného pomeru opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. To znamená, že pokiaľ ste dostali štvormesačné odstupné a už po dvoch mesiacoch od skončenia pracovného pomeru sa zmenia okolnosti a vy a vrátite späť do zamestnania, ste povinný vrátiť odstupné za zvyšné dva mesiace.

Odstupné vám má zamestnávateľ vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru.

Komentáre k článku: Odstupné

 1. fetusa 16. júla 2009

  poradi mi niejto ohladom odstupneho? dakujem

 2. joem 29. októbra 2009

  Dobrý deň, chcel by som a poradiť o tomto, zamestnávateľ mi oznámil 31.7.2009 že k 1.8.2009 mi začína plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, ktorý sa skončila 30.9.2009 z dôvodu nadbytočnosti a bude mi vyplatené odstupné v 2 násobnej výške priemerného platu. 20.10.2009 ma oslovil majiteľ firmy z ktorej som bol prepustený, že ma môže zamestnať v svojej ďalšej firme, nie v tej pôvodnej. Chce mi dať podpísať pracovnú zmluvu spätne od 1.10.2009, samozrejme s tým, že na odstupné tým pádom nemám nárok. Je jeho postup správny a v súlade so zákonom???? ďakujem za vaše názory…

 3. dodomore 19. januára 2010

  Dobry den,moj problem spociva…
  Stalo sa mi,ze v decembri 09 som ku koncu mesiaca ochorel,do prace som sa vratil v januari 2010.
  Kedze mi to zamestnavatel teraz dava dost pocitovat na mojej vyplate,ake su moje moznosti,pokial by som z firmy chcel odist?
  Pre mna idealne by bolo,keby ma prepustili na dohodu,ale v to az tak neverim…
  Co vpripade,ak podam vypoved ja?Stratim narok na odstupne aj na podporu v nezamestnanosti?
  Ma niekto skusenost ako tento problem vyriesit?
  Chcel by som zacat pracovat na zivnost,ale az od juna….dovtedy by som chcel byt na podpore,ako na to?
  Vdaka za odpovede….

 4. kika007 8. apríla 2010

  Dobrý deň, firma, ktorá mení svojho jediného majiteľa od 1.5.2010 chce skončiť pracovný pomer so zamestnancami firmy, aké má možnosti ?
  1/ výpoveď – plynie 2 alebo 3 mesačná výpoved od 1.5.2010, s tým že po uplynutí VD dostanú zamestnanci odstupné 2 alebo 3 mesačné. Ak nebudú súhlasiť s výpovednou dobou a budú chcieť odísť hneď, je firma im povinná zvýšiť počet mesiacov odstupného?
  2/ dohodou – vyplatí sa im iba prislúchajúce odstupné /2 alebo 3 mes./
  Za odpoveď ďakujem.

 5. peter 2. septembra 2010

  Dobry den,chcel by som sa opytat v pripade ze mi zamestnavatel vyplaca mzdu z omeskanim min.15dni mam narok na 2 mesacne odstupne zo zakona.Omeskanie mzdy trva uz 4-5 mesiac.Chcel by som vediet aku istotu mam,ze to odstupne dosnem aby som sa nedostal do zbytocnych konfliktov zo zamestnavatelom a ako pri tom spravne postupovat.Dakujem za skoru odpoved

 6. starostka 16. novembra 2010

  Dobrý deň.

  Chcela by som sa opýtať akou formou môže dať novozvolený starosta výpoveď zamestnancom obecného úradu a aké povinnosti sú s tým spojené. Všetci pracujú viac ako 5 rokov.

  Pýtam sa to preto, lebo každý nový starosta by sa mal obklopiť ľuďmi ktorým dôveruje.

  Ďakujem

 7. Kovaľka 19. novembra 2010

  dobrí deň. Zamestnaná som 9 rokov ale z toho som bola pri prvom dieťati rok a pol na RD a pri druhom dieťati 3 roky na RD ma nárok na trojmesačné odstupné alebo dvojmesačné odstupne? dík za odpoveď.

 8. bsa 23. novembra 2010

  Kovaľka – v zákone sa píše: “Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.” Váš pracovný pomer trval i počas RD, takže podľa mňa máte nárok na trojmesačné odstupné.

 9. Klaudia 14. decembra 2010

  Dobrý deň,chcela by som vedieť,či mám nárok na odstupné ak chcem dať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou,zmluvu mám na dobu neurčitú a som zamestnaná od 01/2007.

  Ďakujem

 10. bsa 17. decembra 2010

  Klaudia – nie, v prípade dohody o rozviazaní pomeru nemáte nárok na odstupné.

 11. Kiwwwa 4. novembra 2011

  Dobrý deň
  30.5. mi končý pracovný pomer, na dobu určitú. K 30.9. som dostala výpoveď od zamestnávateľa v zmysle par. 63 odsek b) Zákonníka práce. Tento pracovný pomer mi končí uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby. Otázka znie, či mám nárok na vyplatenie odstupného a v akej výške (koľko mesačné odstupné).

 12. Meno alebo prezývka (povinné) 10. novembra 2011

  na aké odstupné a odchodné mám nárok pri odchode do starobného dôchôdku po odpracovaní 7 rokov vo firme
  ďakujem.

 13. nikolaa 13. júla 2012

  obry den
  chcela by som sa Vás spýtať, ked otec bol zamestnaný 6 rokov v TSM Nové Mesto nad Váhom, stal sa mu pracovný uraz, ktorý mal preneho trvale nasledky a neschopnost uz vykonavat nejakú zárobkovú činnosť, co je potvrdene lekárom preto bol na PN ale stále bol zamestnaný len teda bol na PN. Po tu dobu co tam pracoval bol na predcasnom a dalej na starobnom dôchodku.Nečakano nam zomrel a ja by som sa chcela spýtat , či ma narok na nejake odstupne alebo aj odchodne z prace? alebo ci ma narok na to jeho manzelka? pretoze stále bol v trvalom pracovnom pomere stale bol zamestnany. dakujem za odpoved

 14. mimi 28. augusta 2012

  dobry den,chcela by som sa opytat ako mam dat vypoved zo zdravotnych dovodov? pracujem vo firme kde sa siju auto potahy uz skoro 9 rokov na pozicii ako sicka, na PN som uz 6 mesiacov a taktiez mam potvrdenie,ze tuto pracu uz nemozem vykonavat a ja sa tam uz nechcem vratit a chcem dat vypoved ale tak aby som dostala aj odstupne.

 15. douglas 17. septembra 2012

  Dobry den , chcem sa spytat ci mam narok na odstupne v takomto pripade

  Mam pracovny pomer na dobu neurčitu a skusobna doba mi tiez uplynula , pracujem vo firme 5ty mesiac. Ak by som bol prepusteny vznika mi narok na odstupne ? alebo je to az po nejakej odpracovanej dobe ?

  Dakujem :)

 16. mirka 13. marca 2014

  Dobry den..Chcela by som sa spytat…pracujem na dobu neurcitu uz 2 a pred tim som bola asi rok na dohodu…cize dokopy 3 roky…zamestnavatel sa somnou dohodol na vypovedi ale s tim ze si mam vypoved napisat ja…ak ju napisem tak stracam narok na odstupne?..ja chcem odyst ale netlaci ma to len zamestnavatelovi viac vyhovuje ked odidem ja len aby nemusel prepustit svoju rodinu(zamestnankinu v skusobnej lehote)..co mam spravit…mozem si napisat vypoved alebo mam trvat na tom aby mi ju dal zamestnavatel?dakujem..:-)

 17. mirka 13. marca 2014

  a zabudla som v akej vyske mozem dostat odstupne?dakujem

 18. danda 20. júla 2014

  Mám nárok na odstupné ak marodujem 8 mesiacov a môj stav mi nedovoluje už vykonavat tuto prácu a mám aj odporúčanie od lekára?Môj zamestnávateľ ma poslal k svojmu lekárovi,ktorí skonštatoval,že môžem pracovať a nechce mi dať vypoveď zo zdravotných dôvodov s odstupným.Pracujem tam 8 rokov mám zmluvu na dobu neurčitú.Trpím velkými migrénami hlavne pri nočnych smenách,bolesťou chrbtice a taktiež stresom kde sa liečim aj u psychiatra.Zamestnávateľ mi oznámil,že môj zdravotný stav je dobrý a ak nemôžem u nich pracovať tak nech dám sama výpoveď!Prosím poraďte mi ako mám postupovať a na koho sa mám obrátiť…Ďakujem.

 19. jarmila 16. januára 2015

  mala som v práci ťažký pracovný úraz,po ktorom ma operovali na chrbticu a idem do plnej inalidity! teraz mi skončila ročná pn. zamstnávatel chce somnou rozviazať pracovný pomer,lebo už nebudem môcť pracovať! mám nárok na odškodné alebo odstupné od zamestnávatela nakolko mi bol úraz zavnený inou osobou?

 20. marentak 28. októbra 2015

  poprosim o radu mame schvalene 3mesacne odstupne bolo nam vyplatene 10percent zo sumy a teraz 6 mesiacov uz neprisla ziadna platba , po viacerych vyzvaniach nic ,firma je v obchodnom registri aj nadalej ale v podstate nevyraba…poprosi o radu na email dakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: