Odchodné

Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Vo všeobecnosti by ste mali požiadať o dôchodok (pokiaľ vám naň vznikol nárok) najbližšie dni resp. týždne, ideálne bezodkladne po skončení pracovného pomeru, aby zamestnávateľ nemohol namietať nedodržanie „bezprostrednosti“.

V prípade, ak pracujete vo väčšom podniku alebo spoločnosti, kde je zriadená odborová organizácia, môže byť výška odchodného upraviť výhodnejšie, preto je vhodné sa oboznámiť so znením kolektívnej zmluvy.

Komentáre k článku: Odchodné

 1. Anna 18. januára 2010

  Chcem poziadat o predcasny starobny dochodok, ale zatial ostavam pracovat aj nadalej. Prosim o informaciu, ci mam podat ziadost o odchodne teraz, alebo az ked ukoncim pracu a zostanem doma.

 2. Svätopluk 3. mája 2010

  Na odchodné vám vznikne nárok až pri (resp. po) skončení pracovného pomeru, ale podmienkou je, že Vám predčasný starobný dôchodok bol priznaný ešte počas pracovného pomeru, alebo oň požiadate BEZPROSTREDNE po skončení pracovného pomeru a až po priznaní jeho nároku môžte spätne požiadať bývalého zamestnávateľa aj o vyplatenie nároku – odchodného.

 3. ivan rybárik 18. júna 2010

  V roku 1992 som odišiel do invalidného dôchodku.V roku 2004 ked invalidi mohli pracovat,som nastúpil do zamestnania.Teraz odchádzam do starobného dôchodku ,mám nárok na odchodné od terajšieho zamestnávatela ?

 4. zuzana 4. augusta 2010

  Dobry den,chcem sa spytať ked som pracovala vo firme 13rokov,teraz ma prepustia z org. dovodov,mam narok na 3 mesačne odstupne a mam narok aj na odchodne? neviem či mame kolektivnu zmluvu,ak by nebola tak vtedy neni asi narok,mam 40rokov. dakujem

 5. bsa 5. augusta 2010

  Zuzana, ak vás prepustia z organizačných dôvodov, máte zo Zákonníka práce nárok na trojmesačnú výpovednú dobu a tiež na trojmesačné odstupné, bez ohľadu na to, či máte kolektívnu zmluvu. V kolektívnej zmluve môžete mať dohodnuté jedine lepšie podmienky než aké sú zakotvené v zákone. Odchodné sa vás netýka, to sa týka len ľudí, ktorí idú do dôchodku.

 6. RICHARD WILLIAMS 7. augusta 2010

  FINANČNÝ * * pôžička ** PONUKA PLATÍ ** TERAZ *

  ===============================

  Ja som pán Richard WILLIAMS legitímnu a uznávaný peniaze Požičiavateľ. Bol som v tomto odvetví za posledných dvadsať (20) rokov, sme úverových fondov sa na jednotlivca

  , Ktoré potrebujú finančnú pomoc, ktoré majú zlú kreditnou alebo potrebujú peniaze na zaplatenie účtov, aby investovali na podnikanie.

  Chcem použiť toto médium Vás informovať, že poskytujeme spoľahlivé a príjemcovia pomoci, ako je rád, že Vám

  Loan.Contact nás e-mailovú adresu rwrichardwilliamsloanlender@gmail.com

  * Informácie potrebné od vás ako dlžníka ..*

  Celé meno :………

  Štát :……

  Štát :……

  Mesto: …

  Sex :……..

  Vek :……

  Zamestnanie :…………

  Suma potrebná ako úver :………

  Telefónne číslo :………..

  Mesačný príjem :………….

  Účel pôžičky :…….

  Doba trvania splatiť úver :……

  Domov Adresa :…. …

  To sú informácie, ktoré Vaše sú stanoviť použitie v poriadku.

  Vďaka. WILLIAMS pán Richard
  (C.E.)

 7. danka 8. augusta 2010

  Richard Wiliams pan ,
  dobry vtip, zlepsilo mi to naladu :-)

 8. Kika 9. marca 2011

  Dobrý deň,
  chcela by som vedieť, či pracovník XY, ktorý ukončil pracovný pomer z organizačných dôvodov s vyplateným odstupným má nárok na odchodné ? O predčasný dôchodok požiadal cca o 2 mesiace od ukončenia pracovného pomeru z titulu doplmenia o roky štúdia. to znamená, že pradčasný dôchodok bol priznaný v 11/2009. Premlčacia doba je 3 roky. Neviem, či bývalý zamestnávateľ bude namietať nedodržanie bezprostrednosti, ale to bolo pre doplnenie údajov pre sociálnu poisťovňu.

 9. jozef 27. marca 2011

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať: som 1,5 roka nezamestnaný, nepretržite som pracoval ako učiteľ od roku 1974 na tej istej ZŠ , v roku 2009 mi bol priznaný 50%ný invalidný dôchodok. Chcem ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok oň v soc.poisťovni požiadať. Mám nárok na odchodné, kto mi ho vyplatí, ako oň požiadať, prípadne vymáhať? Ďakujem.

 10. Viera 11. júla 2011

  Dobrý deň veľmi pekne by som poprosila odpoveď p. Jozefovi mám presne ten istý problém v organizácií som pracovala 20 rokov, dala som výpoveď a teraz idem do dochodku, mám nárok na odchodné z posledného zamestnania ďakujem

 11. Štefan TT 19. júla 2011

  Dobrý deň prajem 2.8.2011 dosiahnem 60 rokov a 14.8 odchádzam do predčasného starobného dôchodku, mám nárok na vyplatenie odchodného od zamestnávateľa ? Ak áno v akej výške a akou formou treba požiadať o vyplatenie resp. čo treba dodať zamestnávateľovi ďakujem.

 12. aveka 4. marca 2012

  Dobrý deň,
  pracujem ako učiteľka, v júni idem na invalidný dôchodok (viac ako 70% zníženie).Dôchodok mám priznaný už od januára 2011, len som ešte ostala pracovať. Posledných 10 mesiacov mám skrátený pracovný úväzok a môj funkčný plat je tomu priamoúmerne znížený. Zaujíma ma ako sa stanoví výška môjho odchodného. Ďakujem

 13. jessica 17. októbra 2012

  Prajem pekný deň,
  poprosím poradiť. Začiatkom októbra som dovršila dôchodkový vek a doposiaľ som nepožiadala o dôchodok. Firma končí a mám za to, že si počkám ako to dopadne aby som mohla dostať aj vyplatenie odstupného. Kedy by bolo vhodné požiadať o dôchodok? Mám nárok aj na vyplatenie odchodného? Kedy mám požiadať o odchodné? Vďaka za info.

 14. Peter Jurašek 15. decembra 2014

  Pracujem na zmluvu na dobu neurčitu u zamestnavatela od roku 2007, v juli 2014 som dovršil dôchodkovy vek a poziadal som o dôchodok, ktory aj poberam a pracujem v zamestnani dalej bez zmeny pracovnej zmluvy. Zamestnavatel bude robit organizačné zmeny,a budem asi nadbytočny.Prosim o radu ako ma može zamestnavatel prepustiť a za akych podmienok na môže prepustiť? Tiež sa chcem spýtať či mám nárok na odchodné, pri prvom odchode zo zamestnania do dôchodku a či musi byť vyplatené odstupné spolu s odchodnym?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: