Právo na mzdu

Každý zamestnanec má právo dostať za vykonanú prácu mzdu. Jej výšku má už obvykle dohodnutú v pracovnej zmluve, alebo mu bol vydaný platový dekrét, ak zamestnávateľ všetky mzdové podmienky dohodol s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve.

Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.

Mzdová problematika je veľmi obsiahla a každý zamestnávateľ má svoju mzdovú politiku. Zákonník práce rieši túto problematiku len rámcovo. Je preto dobré, aby sa zamestnanec vo svojom záujme podrobne oboznámil s celým mzdovým systémom firmy, pre ktorú pracuje. Mzdovú problematiku zvyknú zamestnávatelia riešiť buď kolektívnou zmluvou alebo vypracovaným podrobným systémom odmeňovania formou nejakej smernice.

Súčasťou mzdy sú aj rôzne príplatky, prémie a odmeny. Preto sa oplatí zaujímať o celkový mzdový systém svojho zamestnávateľa a o problematiku odmeňovania. Otázkou je, či sa zamestnanec k takýmto informáciám dostane bez problémov. V prípade kolektívnej zmluvy by nemal byť žiaden problém, tá musí byť voľne prístupná každému zamestnancovi. Horšie to už bude s inou formou vypracovaným mzdovým systémom. Treba sa ho však tiež dožadovať u svojho priameho nadriadeného a nenechať sa odradiť.

U malých a niektorých stredných podnikateľoch sú otázky odmeňovania ponímané a riešené v mnohých prípadoch veľmi svojrázne. Práve kvôli tomu treba byť veľmi opatrný a pozorný pri písomnom uzatváraní pracovnej zmluvy. „Co je psáno to je dáno!“, tak nejako sa zvykne hovoriť a je to tisíckrát overená pravda. Ak chcete mať istotu, že za svoju prácu dostanete aj mzdu, všetko si to písomne so svojím zamestnávateľom dohodnite. Ak aj dôjde k nejakým nekalým praktikám máte v rukách aspoň obojstranne podpísanú zmluvu a svoje nároky si môžete vymáhať súdnou cestou. Lenže občas vám je aj toto nanič. Už sa stalo v mnohých prípadoch, že aj súdny spor pracovník vyhral a nikdy svoje peniaze neuzrel.

Komentáre k článku: Právo na mzdu

 1. petra 2. februára 2010

  Dobry den mam problem zo zamesnavatelom ktory mi nechce vyplatit mzdu za obdobie december.bola som sa spitat preco mi neposlali celu mzdu ktoru mam n pracovnej zmluve preco mi poslali len cas mzd.povedaly mi ze mi ju nedaju doftedy kym nebude spravena iventura lenza ja uz mesiac nepracujem a iventuru stale nespravili tak sa vas chcem spitat co mam v takejto situacii robit?dakujem

 2. Mirka 25. marca 2010

  Zdravim Vas,

  Chcela by som sa opytat, ci je legalne, aby zamestnavatel zamestnancovi zakazal ziadat o zvysenie platu, pretoze on je ten kto rozhodne komu kedy a o kolko zvysi plat. OHH ja nerozumiem to zdieranie.

  Dakujem

 3. Miro 25. marca 2010

  Mirka to je nezmysel. Žiadať môže ktokoľvek o čokoľvek. Výšku platu však určuje zamestnávateľ v dohode so zamestnancom. Ak vás zamestnávateľ zdiera a platí málo, dajte výpoveď a nájdite si takého, ktorý nezdiera.

 4. Iva 21. augusta 2010

  Pekný deň,

  ja mám toho viac,mala som k dispoyícii fir. auto aje mi ho s pred bloku ukradli,stalo sa to v čase keď mal moj zamestnávateľ problémy s finančnými prostriedkami a teraz ani sa nechcem vyjadriť ako sa ku mne správajú,už druhý mesiac nedostávam plat ako mám ale sem tam mi hodia 100, 200 dokonca teraz si na mna vymysleli akúsi kamufláž, že som poza ich chrbát niečo vyúčtovala čo nieje pravda.Oni však tvrdia opak neviem čo mam spraviť teraz mi dali dovolenku a potom? čo robiť? poraďte ak niekto vie

 5. nespokojný 20. novembra 2010

  Dobrý den

  robím v zabehnutej firme v roku 2006 som nastúpil ako vodič VZV hodinovú mzdu som v tej dobe mal 52skk od tej doby sa zvyšovalo trikrát dnes mám 2,06eur na hodinu ale na výplate to nepoznám povedal by som že mám ešte menej ako v roku 2006 kam by som sa mohol obrátit dakujem za odpoved

 6. bsa 23. novembra 2010

  nespokojný – dostávate len o niečo viac než je v súčasnosti výška minimálnej mzdy pre prvý stupeň náročnosti práce. Nahliadnite do pracovnej zmluvy aký stupeň náročnosti práce vám bol pridelený, ak je to čo i len dvojka, máte nárok na vyššiu mzdu – nie oveľa, ale aspoň niečo. Ďalej si odsledujte, či si zamestnávateľ plní ďalšie povinnosti voči vám – napr. zabezpečenie stravovania, príplatky za prácu nadčas, vo sviatok… Ale inak moc nezmôžete, jedine tak sa môžete obrátiť na nadriadeného a požiadať o zvýšenie alebo si nájsť inú prácu.

 7. Ketrina 22. decembra 2010

  Vyhral som súdny spor so zamestnávateľom.Neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru. Zamestnávateľ má nechce dať na pôvodne miesto. Čo mám robiť?

 8. Kvet 21. apríla 2011

  Som zamestnana a moj problem spociva v tom,ze zamestnavatel mi nevyplatil v plnej vyske odpracovanu mzdu.Ked som sa ho nato opytala povedal,ze mi strhol za pokazene pivo.Pochopila by som,keby sa to zavinila ja,lenze do podniku chodi velmi malo hosti a aj ked ho ponukam nemam sancu ho predat.Je to spravodlive?

 9. Bezradna 11. septembra 2012

  Som zamestnana a zamestnavavatel neplati mzdu v plnej vyske vyplaca cast mzdy-50% aj to mi nevyplatil za 2 mesiace vobec.Z minuleho roka nam tiez dlhuje za gastro listky strhaval nam splatu ale ani listky ani peniaze.Prosim o radu,dakujem

 10. Zdenka Kuceková 5. septembra 2014

  Zamestnala som sa ako opatrovateľka.Mám pracovnú zmluvu na
  37,5hodín mesačne.Tie som samozrejme odpracovávala.Vedúca opatrovateliek opatrovateľky zbytočne presúva z jedného miesta na druhé,čo nevyhovuje ani opatrovateľkám ani klientom.Zrazu mám pracovnú dobu len 2,5hodiny denne,nie mojou vinou,hoci opatrovateľky na dôchodku,poprípade na invalidnom dôchodku majú plný pracovný úväzok.K pracovnej zmluve som nepodpísala zmenu pracovného uväzku.Ako mám postupovať.Mám úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou,
  opatrovateľský kurz z Akadémie vzdelávania v rozsahu 220hodín,prax.
  Ďakujem za odpoveď.

 11. zuzanal 7. septembra 2014

  Zdenka, predpokladám, že zmluvu máte na 37,5 hodín týždenne, nie mesačne. Zrejme ste zamestnaná v súkromnej agentúre. V prvom rade by som išla za vedúcou a žiadala vysvetlenie. Pokiaľ nezabezpečí agentúra prácu podľa pracovnej zmluvy, mali by Vám platiť prestoje. Zamestnávanie starobných a invalidných dôchodcov je pre zamestnávateľov výhodné. Platia za nich nižšie odvody, sú lacnejší.
  S tým, že vás vedúca presúva medzi klientmi, veľa nenarobíte. Je to nepríjemné, zvykať si na nových ľudí, každý má iné požiadavky. Hlavne starší klienti s tým majú problém, pretože každá zmena ich rozruší. Je možné, že vedúca chce zabrániť, aby sa nevytvárali po dlhšej dobe citové putá. Vy môžete stratiť profesionálny odstup. Klient, hlavne osamelý, sa môže na vás naviazať do takej miery, že to bude vyčerpávajúce pre vás a klient môže byť nešťastný, keď budete odchádzať.

 12. nonstopka 17. novembra 2014

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať.. pracujem v prevádzke, ktorá je NONSTOP.. pracujeme krátky-dlhý týždeň, 12-hodinovky. zaujíma ma, ako to je s príplatkami cez víkendy a sviatky, pretože šéf nám povedal, že nemáme nárok na príplatok za víkendy, keďže počas týždňa máme voľno..máme nejaký nárok na príplatok, alebo má šéf pravdu?

 13. Lenka 13. januára 2015

  DOBRY DEN.PRACUJEM NA SLOVENSKEJ POSTE, SAMOZREJME S PENIAZMY TAKZE MAM ZODPOVEDNOST.MOJ PLAT JE MINIMALNA MZDA.JE TO PRIMERANE?CO MOZEM ROBIT?DAKUJEM ZA RADU,PRSJEM PEKNY DEN.

 14. Miroslav 11. februára 2015

  Dobry den chcel by som sa opitat ako dlho vam moze zamestnavatel meskat s vyplatou dakujem

 15. Annie 12. marca 2015

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, ako je to s preplácaním sviatkov u administratívneho zamestnanca, ktorý má mesačnú mzdu. V mesiaci december a január, kedy boli sviatky som bola doma, pretože sme boli 2 týždne doma všetci, čo vo firme pracujeme… Dni, ktoré neboli sviatočné mi boli preplatené ako dovolenka a aj sa mi ako dovolenka odrátali z celkového počtu dovolenkových dní, na ktoré mám nárok, ale sviatky mi boli akoby strhnuté zo mzdy. Napr. v januári boli 2 sviatky a dajme tomu, že za jeden deň zarobím 20€..čiže mi bolo zo mzdy za január strhnutých 40€. V našej firme sa vraj sviatky nepreplácajú… Je to ale takto správne? Ja myslím, že nie, a potvrdili mi to aj v inej firme.. Viete mi však povedať nejaký konkrétny zákon, alebo nejaké konkrétne a pádne argumenty ako to zamestnávateľovi vysvetliť? Totižto problém je aj ten, že nám mzdy spracúva externá firma, takže „dovolať sa spravodlivosti“ je trochu komplikovanejšie
  Ďakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: