Ošetrovanie člena rodiny a ošetrovné

Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti počas ošetrovania chorého člena rodiny (napr. chorého dieťaťa, manžela/manželky, rodiča) a vo vybraných prípadoch dieťaťa do desiatich rokov veku. Za tento čas, ako kompenzácia za stratu zárobku, patrí zamestnancovi dávka nemocenského poistenia – ošetrovné.

Na ošetrovné má vo všeobecnosti nárok nemocensky poistená osoba (zamestnanec, SZČO…), osoba v ochrannej lehote alebo osoba, ktorej trvá nárok na vyplácanie nemocenskej dávky. Táto osoba nesmie mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ na účely odvádzania poistného na sociálne poistenie (Zákon o sociálnom poistení § 138) a v tom čase nepoberá inú dávku nemocenského poistenia (nemocenské, materské…).

Čo sa týka nároku na ošetrovné zamestnanca, ten nezávisí od schopnosti jeho zamestnávateľa plniť si povinnosti voči Sociálnej poisťovni – ak má napr. zamestnávateľ nedoplatky na poistnom, neovplyvňuje to nárok zamestnanca na ošetrovné. Avšak inak je to u SZČO, či u dobrovoľne poistených osôb.

Potrebu ošetrovania musí uznať lekár zdravotníckeho zariadenia, na základe toho vystaví „Žiadosť o ošetrovné“. Žiadateľ je povinný vyplniť a podpísať vyhlásenie a žiadosť predložiť zamestnávateľovi na potvrdenie. Nárok na ošetrovné sa uplatňuje predložením I. dielu žiadosti v pobočke Sociálnej poisťovne.

Výška ošetrovného je v súčasnosti 55 % denného vymeriavacieho základu (Zákon o sociálnom poistení § 55 a 57). Zjednodušene možno povedať, že je to 55 % priemerného denného zárobku za rozhodujúce obdobie, ktorým býva spravidla predchádzajúci kalendárny rok.

Ošetrovné sa poskytuje za dni od začiatku vzniku potreby ošetrovania až do skončenia tejto potreby, avšak maximálne 10 dní. Ošetrovné patrí v tom istom prípade ošetrovania raz a len jednému poistencovi.

Napísala MonYenn (2010)

Komentáre k článku: Ošetrovanie člena rodiny a ošetrovné

 1. stella 21. júla 2011

  Dobrý deň, prosím o stanovisko:
  Musí sa naša zamestnankyňa, ktorá má vypísanú tzv. OČR (choré dieťa) zdržovať v mieste svojho trvalého bydliska alebo môže byť s dieťaťom na OČR aj mimo neho, napr. na chate, u rodičov a pod.
  Ďakujem za odpoveď.

 2. Milan Slabej 20. septembra 2014

  DObry den.Chcem sa opytat tento rok som bol uz s nasou dcerkou desat dni na očr ked bola manzelka v nemocnici na operacii.Teraz manzelka zacala pracovat a dcerka zacala chodit do skolky kde nam ochorela.Mam narok na platenu ocr znova kedze som uz tento rok snou bol?
  Dakujem za odpoved.
  Slabej Milan

 3. zuzanal 20. septembra 2014

  Pokiaľ ošetrujete člena rodiny, platenie nie je limitované.
  Ak je dcérka chorá a bola by aj dvakrát do konca roka, nie je dôvod Vám dávky nevyplácať,
  z

 4. Eva Okienková 28. septembra 2014

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať vyčerpala som si ošetrovné pri opatrovaní mojej matky, ktorá napokon zomrela. Zamestnávateľ ma upozornil že mám nárok na 3 ošetrovné do roka a jedno ošetrovné za mesiasc trvania 10 dní. Ostatné si mám čerpať neplatené volno prípadne neplatené ošetrovné. Je to prosím pravda? Dnes sa mi vrátil manžel z nemocnice je na silných liekoch a potrebuje pomoc prípadne doprovod v prípade potreby môžem si na neho vybrať ošetrovné ? Ďakujem Eva

 5. zuzanal 28. septembra 2014

  Eva Okienková. na ošetrovanie člena rodiny máš nárok viacmenej koľko potrebuješ. Limitované je vyplácanie. Platí sa za 10 kalendárnych dní (vrátane víkendov) na jednu chorobu. Ak manžel nemôže byť doma sám, po desiatich dňoch budeš na neplatenom OČR. Zo zákona máš nárok na 7 dní ročne navštíviť lekára. Sprevádzanie člena rodiny na vyšetrenie je tiež 7 dní za rok. Dni sa však spočítavajú za všetkých členov rodiny. Ak si s mamičkou tento rok bola u lekára viac ako 7 dní, sprevádzanie manžela budeš mať ospravedlnené, ale neplatené.
  Nemá to nič spoločné s OČR.

 6. Martina 8. novembra 2014

  Dobry den. Chcela by som sa informovat. Moze zostat doma na ocerke s mojou dcerou aj iny clen rodiny napr sestra? Dakujem pekne.

 7. zuzanal 8. novembra 2014

  Martina, ošetrovať môže rodič dieťa, manžel manželku a naopak, dospelé deti rodičov. Predpokladám, že ide o Vašu sestru. Jej zamestnávateľ by jej OČR nevyplatil a ani neospravedlnil, musela by čerpať dovolenku.

 8. Marta 18. decembra 2014

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné ukončiť ošetrovné s jedným dieťaťom a s druhým dieťaťom začať nové ošetrovné nasledujúci deň. Ďakujem.

 9. zuzanal 18. decembra 2014

  Marta, nevidím v tom problém, nemôžete za to, že jedno dieťa vyzdravie a vzápätí ochorie druhé, z

 10. Nika 8. januára 2015

  Dobrý deň, moja 90-ročná mama si zlomila ruku a druhú má nevládnu, býva však v inom meste ako ja, kto mi vypíše žiadosť na ošetrovné, lekár v mieste bydliska mamy? Potrebujem zabezpečiť nákupy aj iných lekárov, vzťahuje sa kontrola soc. posťovne aj na takéto prípady. Ďakuejm Vám pekne za radu.

 11. anna 10. januára 2015

  Manžel je po mozgových príhodach, diabetik liečený aj psychiatrom ,koľko krát do roka mám nárok na OČR,lekárka mi povedala že iba raz do roka.Ďakujem

 12. Andrea 11. mája 2015

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať my máme nerovnomerný pracovný čas,takže ak je sviatok a som doma musím si ho odrobiť. Dá sa použiť ošetrovné aj keď je sviatok.
  Ďakujem

 13. Bea 8. júla 2015

  Moze mi prist kontrola ked som s dietatom doma na ocr?

 14. Monika 16. októbra 2015

  Dobrý deň. Chcem si vybaviť ošetrovatelské na babku. S tým že dám výpoveď v práci a zostanem doma pri nej. Zaujíma ma ako je to s voľným časom. Kedy by som si mohla vybaviť svoje veci. S tým že by babka zostala s iným členom rodiny.ďakujem

 15. lea 20. októbra 2015

  Dobry den, chcem sa opytat, ci ma narok na Ocr babka za vnucku a ci jej ta ocr by platila v jej zamestnani ak rodic nemoze?

 16. Stanislava 21. októbra 2015

  Dobry den, chcela by som sa spytat, ak som na materskej, poberam rodicovsky príspevok, a dieta ochorie, mam narok na ocr ja aj manzel? moze s dietatom ostat ktorykolvek z nas? alebo kedze poberam rodicovsky nebude nam to hradene. dakujem za info, s pozdravom Stanislava

 17. Mirka 8. decembra 2015

  Dobry den. Prosim Vas, je pravda, ze pocas 1 roka (365 dni) mozem byt na OČR iba 70 dni? Mam dve dcerky, ktore v septembri nastupili do skolky a stale sa im striedaju choroby po tyzdni. Dakujem

 18. Martin Komáromi 26. januára 2016

  Dobrý deň, prosím vás ak so na OČR na prelome mesiacov, potrebujem od lekára aj ten papier pre zamestnavateľa na peniaze ako je to s PN? Ďakujem. MK

 19. Suzanne 11. februára 2016

  Dobrý den, som čerstvo po operácií kolena artroskopicky. Pohyb mám obmedzený o barlach,budem musieť po vybrati stehou ešte rehabilitovat.Mám dve deti 10 a 7ročne o ktoré sa tiež treba starať. Lekárka odmietla ocr manželovi na mna ako manželku. Vraj to nieje nutné. Prosím vas názor. Ďakujem . Musím podotknúť že manžel ešte za ,14rokov čo pracuje od ukončenia školy nikdy nemarodoval ani nevyberal ocr ani na deti.A teraz keď to potrebujeme takýto prístup?

 20. Zuzana 11. februára 2016

  Dobrý deň prajem. Potrebovala by som ostať s matkou na 10 dní ako ošetrovanie člena rodiny.Nakoľko má stredné štádium alzheimera striedame sa viacerí z rodiny. Tých 10 dní neplatí moja firma akoby som ja bola PN? To platí sociála poisťovňa že? Ďakujem pekne

 21. Mari 29. marca 2016

  Dobrý deň môže íst moja mama na očr z mojou dcérkou?(babka na očr z vnučkou?dakujem

 22. Alzbeta 28. apríla 2016

  Dobrý den, chcem sa opytat,poberam rodičovský prispevok a som zamestnana na skrateny uvazok.Mam nárok na OCR a platenu či len ospravedlnenu.Dakujem za oodpoved.

 23. Simona 11. mája 2016

  Dobry deň potrebovala by som poradiť doktorka mi vypísala od 7.5 2016 ocerku aby som mohla byť doma s chorým dieťaťom od kedy mám rátať aby to bolo presne desať dní na ktoré má nárok mam byť doma aco potom keď mi skončí desať dní kde sa hlásiť dakujem

 24. Renata Flamikova 19. mája 2016

  Mám nárok na ošetrovné.ak idem s dieťaťom do nemocnice ? Dakujem

 25. Atka 4. júna 2016

  Dobry den!Chcem sa opytat kolko dni v roku mozem byt s dietatom na ocerke?? Dakujem

 26. Katka 8. júla 2016

  Dobry den
  Prosim manzel je zamestnany ,potrebovala bx som informaciu kolko dni zo zakona moze zobrat OCR na dceru a manzelku. Rataju sa tieto dni spolu na nas obe alebo je narok na kazdu zvlast za rok?

  Dakujem

 27. Lucia 3. septembra 2016

  Dobry den.Chcem sa spytat rata sa do OCR aj sviatky.Dakujem

 28. gbiaa 4. októbra 2016

  Dobrý deň chcem sa opýtať,ma manžel nárok na očr s dcérou ak ma založenú živnosť len 2 mesiace…cize platí len ZP od sociálnej je oslobodený? Dakujem

 29. Mária Borovanova 12. októbra 2016

  Dobrý deň! Chcela by som sa spýtat, ma na OČR ku nárok aj vnuk na babku?

 30. Magda Lopejska 21. októbra 2016

  Dobry den prosim Vas musi mat matka rovnaky trvaly pobyt ako ja dcera ked chcem na nu očr ma 88 rokov a ma sa vratit z nemocnice je imobilna

 31. Gabriela Asnaďova 23. októbra 2016

  Dobry den chcem sa opitat ked mam bolesti v hrudnej oblasti nemozem sa pohnut ma narok manzel na ocerku byt z malou doma.Ďakujem

 32. Anita 6. novembra 2016

  Dobrý deň,
  Chcem sa spýtať,či môžem čerpať OČR na choré dieťa
  od 7.11.do 11.11.(5 dni )ak som čerpala od 31.10.-4.11.ukončené(4 dni) ale dieťa nie je zdravé potrebuje ešte liečbu.
  Ďakujem

 33. maria himalova 6. novembra 2016

  dobry chcem sa spytat ci moze ist na ocr aj babka s vnukom

 34. Roman 11. novembra 2016

  Chcem sa opytat bol som na ocierke a dal som papiere do prace kde mi ich nevratili bude my to preplatene alebo nie neviem ci to poslali do socialnej poistovne

 35. erika 18. novembra 2016

  Mam dotaz mozem cerpat ocr na manzelku ktora je na materskej dovolenke s dcerkou dakujem za odpoved

 36. Erik Kolarovič 28. novembra 2016

  Dobrý deň. Chcem so opýtať,či mám nárok na OČR na syna 2,5ročného, manželka je na rodičovskej dovolenke s mladším synom 7mesačným.

 37. Vlastimil 12. decembra 2016

  Dobrý deň,chcem sa spýtať či mám nárok na OČR keď má dcéra pred operáciou kolena,má 12 rokov,teraz musí absolvovať x vyšetrení a jej lekárka povedala,že nemôže vystaviť OČR,že iba do 10rokov,a my už s manzelkou nemáme dovolenku,a či by potom po operácii mohla zasa zostať s ňou manželka na OČR,ďakujem.

 38. Zuzana 13. decembra 2016

  Dňa 1.12. 2016 som nastúpila do nového zamestnania. Mám nárok na vyplatenie OČR, keď som si od 1.5.2016 neplatila sociálku,nakoľko ako SZČO prvý rok nemusím platiť. Pred májom som bola zamestnanec. Na OČR by som mala nastúpiť zajtra. Ďakujem za odpoveď.

 39. Jana 25. januára 2017

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať. Ocerku som mala od 29.12.2016 do 7.1.2017. kedy sa ocerka vypláca. Ďakujem s pozdravom jana

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: