Ďalšie práva v skratke

Práv zamestnanca, ktorý je v závislej činnosti je veľa a nie je zlé, ak o nich ten-ktorý zamestnanec vie, alebo aspoň vie, kde sa o nich môže dozvedieť . Pracovný pomer je však aj o povinnostiach, takže treba ustrážiť vo svojom pracovnom živote objektívnu rovnováhu medzi plnením si povinností a uplatňovaním si práv. Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi; nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu toho druhého (zamestnanca, zamestnávateľa alebo spoluzamestnancov).

Zamestnanci majú právo na odpočinok (prestávky na jedlo, prestávky na odpočinok medzi jednotlivými zmenami, nepretržitý odpočinok v týždni a pod.), na zotavenie po práci (nárok na dovolenku), na poskytnutie voľna pri vážnych osobných prekážkach (návšteva lekára so sebou, s rodinnými príslušníkmi, účasť na pohrebe, svadbe, sťahovanie zamestnanca a pod.), na hmotné zabezpečenie pri pracovnej neschopnosti (chorobe, úraze), v súvislosti s tehotenstvom a rodičovstvom atď.

Právo na poskytovanie stravy – buď v stravovacom zariadení zamestnávateľa, alebo iných stravovacích zariadeniach.

Zamestnanci alebo ich zástupcovia majú právo na poskytovanie informácií o hospodárskej a finančnej situácii zamestnávateľa a o predpokladanom vývoji jeho činnosti zrozumiteľným spôsobom a vo vhodnom čase.

Ženy a muži majú právo na rovnaké zaobchádzanie. U žien sa berú do úvahy aj ich fyziologické predpoklady a ich spoločenská funkcia v materstve.

Zamestnanci, u ktorých došlo k porušeniu ich práv, vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, si tieto svoje práva môžu uplatniť na súde.

Komentáre k článku: Ďalšie práva v skratke

 1. Pepa 3. mája 2009

  moj zamestnavatel mi vcera oznamil ze veci ktore sa najdu po zaruke si budem musiet kupit vsetok tovar ak sa nepreda napriklad mi konci cela paleta piva tak teraz co mam si to vsetko kupit ma vobec na to pravo zamestnavatel ak to nemam v pracovnej zmulve

 2. dada 14. apríla 2012

  potrebujem poradiť,ako ma zamestnávateľ uhrádzať priepustky a na aký čas má zamestnanec nárok, ak nemáme pracovný poriadok ani kolektívnu zmluvu ,alebo, kto a kde mi poradí, ďakujem

 3. Cmaro 31. augusta 2012

  Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, či nedochádza k porušeniu nejakého zákona, keď zahraničný zamestnávateľ chce nariadiť 4-smennú prevádzku pre manuálne pracujúcich zamestnancov a to 2 dni ranná zmena, 2 dni popoludňajšia zmena, 2 dni nočná zmena a 2 dni voľno. Týmto sa úplne rozhádže biorytmus každého zamestnanca a zamestnávateľ nebude povinný hradiť príplatky za prácu v sobotu a nedeľu. Ďakujem.

 4. Zuzana 4. apríla 2014

  Dobrý deň, mám problém a neviem ho ako vyriešiť. Som predáčka v jednej nemenovanej firme kde moje ženy zamestnankyne sú voči mne drzé, papulujú, nedisciplynované. Ja som o tom hovorila s mojím majstrom, ktorý je môj nadriadený a nič s tým problémom nerobí. Ja som sa kvôli týmto problémom dostala na marodku lebo už to viac nevládzem s nervami som na ukludňujúcich liekoch. Ja som so ženamy najprv skúšala sa ľudsky správať ale oni to zneužívali a preto som sa dostala tam kde som teraz na liekoch. Rada by som vedela, že aké mám práva a povinnosti keď podporu nemám odnikiaľ. Prosím poraďte. Ďakujem.

 5. Miro Veselý 4. apríla 2014

  Zuzana v medziľudských vzťahoch je ťažké hľadať nejaké práva. Ak je niekto chrapúň, možno nie je v práve, ale zároveň na to kašle. Inými slovami trvalý konflikt. Ja navrhujem ak je chyba v kolektíve zmeniť prácu. Viem, niekedy sa nedá. Potom sa treba prispôsobiť a nebrať to tak vážne.

  Vždy je dobré myslieť aj na to, že ako predáčka by ste mali mať autoritu a ak ju nemáte, možno robíte niekde chybu. Zvážte nejaké komunikačné školenie, alebo literatúru. Predák by mal vedieť zvládať konflikty.

 6. Mária z Martina 15. apríla 2014

  Dobrý deň,chcela by som sa opýtať,či mi môže zamestnávateľ nariadiť prestávku pri 12 hodinovej smene každú hodinu iba 5 minút,čiže 12krát 5 min.-60 minút za 12 hodín,mne sa to zdá proti právne-je to v poriadku ?

 7. Soňa 23. marca 2015

  Dobrý deň,

  chcem sa spýtať, či môže zamestnávateľ vyžadovať od zamestnanca, aby prišiel do práce počas PN ?

  Ďakujem

 8. Miro Veselý 23. marca 2015

  Soňa slovo PN znamená práceneschopnosť a počas nej dokonca človek nemôže do práce chodiť. Samozrejme, je to individuálne a ak si nie ste istá, poraďte sa s lekárom, ktorý PN vydal.

 9. majka 19. októbra 2015

  dobrý rada by som sa spýtala ked som na marodke je mojou povinnostou najst si za mna nahradu do prace? či ako to je..dakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: