Čo by ste sa (ne)mali pýtať počas pohovoru

Počas rozhovoru sa môžete priebežne pýtať na veci, ktoré vám nie sú jasné – využite preto túto možnosť. Získajte informácie o všetkom, čo vás zaujíma a čo je pre vás potrebné. Dostatok informácií bude pre vás potrebný najmä v prípade, že vám zamestnávateľ pracovnú pozíciu ponúkne a vy sa budete musieť rozhodnúť, či ju prijmete alebo nie.

Nepýtajte sa na ani na služobné auto

Na konci každého pracovného pohovoru dostanete väčšinou priestor opýtať sa na všetko, čo vás zaujíma. Je to pre vás skutočne posledná možnosť, ako získať čo najviac potrebných informácií pre vaše rozhodovanie. V každom prípade sa však vyhnite otázkam o plate, o tom, koľko dní dovolenky dostanete a či na ňu môžete ísť ešte počas skúšobnej doby.

Potenciálny zamestnávateľ pravdepodobne neocení ani otázky o tom, či budete mať vlastnú kanceláriu a aké služobné auto dostanete k dispozícii. S týmito otázkami počkajte radšej až do doby, kedy vám bude pracovné miesto skutočne ponúknuté.

K otázke platu väčšinou dochádza až po vybratí úspešného kandidáta, respektíve v poslednom kole pohovoru. Spoločnosti a personálne agentúry sa zvyknú opýtať na to, aká je vaša predstava o plate. V takom prípade sa určite nepreceňujte ale ani nepodceňujte. Povedzte reálny návrh a v prípade potreby sa o ňom so zamestnávateľom skúste podrobnejšie porozprávať.

Komentáre k článku: Čo by ste sa (ne)mali pýtať počas pohovoru

 1. Peter 12. augusta 2009

  na typ sluzobneo auta je blbost sa pytat, suhlasim, ale plat?? Zamestnavatel potrebuje spravit robotu, zamestnanec potrebuje z niecoho zit…
  Ako zamestnavatel vylozi na stol svoje potreby a poziadavky tak ma pravo aj zamestnanec!!
  Takze je sprostost nebavit sa o plate na pohovore!!

 2. Miso 6. septembra 2011

  Suhlasim s Petrom, urcite je podla mna dolezite sa spytat na plat. Moze sa stat situacia ze nebudete vediet o plate, zamestanvatel Vas prijme a pri podpise zmluvy zistite, ze dostanete MINIMALNU MZDU.
  A navyse sa na pohovoroch pytaju na plat tak si myslim, ze asi tazko sa potom tej otazke vyhnut.

 3. jana 15. januára 2012

  Tak tak, spravne !! Zamestnavatel moze vsetko a zamestnanec nic ? Mozno keby sme boli v Číne a šili tenisky ADIDAS ktore tak idu na odbyt s obrovskym ziskom.

 4. Mato 22. marca 2012

  ten clanok pisal clovek, ktory ma nizke sebavedomie. Ja sa pytam veselo. Poslednu pracu som si musel vybrat so 4 ponuk. Bol som na 5 pohovoroch a z toho ma 4 firmy chceli. A moj predosli zamestnavatel mi chcel dat na udrzanie si ma vacsi plat. Som vdacny Bohu za to. Ale len chcem povedat, ze kazdy pohovor je o ponuke a dopyte a nie takato linajka smiesna…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: