Čo by ste sa (ne)mali pýtať počas pohovoru

Počas rozhovoru sa môžete priebežne pýtať na veci, ktoré vám nie sú jasné – využite preto túto možnosť. Získajte informácie o všetkom, čo vás zaujíma a čo je pre vás potrebné. Dostatok informácií bude pre vás potrebný najmä v prípade, že vám zamestnávateľ pracovnú pozíciu ponúkne a vy sa budete musieť rozhodnúť, či ju prijmete alebo nie.

Nepýtajte sa na plat ani na služobné auto

Na konci každého pracovného pohovoru dostanete väčšinou priestor opýtať sa na všetko, čo vás zaujíma. Je to pre vás skutočne posledná možnosť, ako získať čo najviac potrebných informácií pre vaše rozhodovanie. V každom prípade sa však vyhnite otázkam o plate, o tom, koľko dní dovolenky dostanete a či na ňu môžete ísť ešte počas skúšobnej doby.

Potenciálny zamestnávateľ pravdepodobne neocení ani otázky o tom, či budete mať vlastnú kanceláriu a aké služobné auto dostanete k dispozícii. S týmito otázkami počkajte radšej až do doby, kedy vám bude pracovné miesto skutočne ponúknuté.

K otázke platu väčšinou dochádza až po vybratí úspešného kandidáta, respektíve v poslednom kole pohovoru. Spoločnosti a personálne agentúry sa zvyknú opýtať na to, aká je vaša predstava o plate. V takom prípade sa určite nepreceňujte ale ani nepodceňujte. Povedzte reálny návrh a v prípade potreby sa o ňom so zamestnávateľom skúste podrobnejšie porozprávať.