Znaky podvodnej ponuky práce doma

Práca doma, ktorú ponúkajú viaceré weby a často sa šíri aj vo forme spamov, má viacero nástrah. Tou základnou býva podvod. Niektoré z ponúk práce doma sú jednoducho nepoctivé – ich autori sa snažia zarobiť na naivite, neskúsenosti ľudí, ktorí vo vidine pohodlného zárobku naletia na neseriózne ponuky. Pozrime sa na niektoré znaky, ktoré by vás mali varovať, že práca na doma ktorá vám je ponúknutá nemusí byť celkom seriózna.

Prvým varovným signálom je povinnosť vložiť akékoľvek vstupné investície, napríklad zakúpiť pracovný materiál, registrovať sa za väčšinou nie malý poplatok alebo uhradiť iné položky. Seriózna firma, ktorá je naozaj schopná zarobiť zamestnaním osôb, ktoré budú pracovať doma, nemá dôvod pristupovať k úvodným poplatkom. Preto zásada číslo jedna práce na doma: ak od vás chcú peniaze vopred, choďte hľadať prácu inde. Myslite na tok peňazí. Hľadáte si prácu doma. Nie možnosť niekomu zaplatiť.

Ďalšou možnou zradou je zaviazanie sa na príliš veľké množstvo vykonanej práce doma za určitý čas. Treba si dobre zvážiť, koľko čoho ste schopní vyrobiť, prípadne za akú časovú jednotku môžete odviesť určitý objem práce. Takisto si dobre prečítajte pracovnú zmluvu a v prípade akýkoľvek nejasností alebo pochybností si nechajte všetko poriadne vysvetliť. Táto nástraha máva dve možné problémové miesta:

 1. Horším prípadom je, že sa zaviažete vykonať prácu doma, ktorá je viazaná na objem, alebo výkon vyplácaním provízie. Zrada je v tom, že čoskoro zistíte, že tak veľa práce sa nedá spraviť. Potom po mesiaci zistíte, že ste pracovali ako otrok, ale nesplnili ste normu. A vidina veľkých peňazí je preč. Ak je "základná" sadzba za prácu veľmi malá a zamestnávateľ vám sľúbi "mastné prémie" za výkon, uistite sa, že požadovaný výkon je možné zvládnuť. Ak jednáte so špekulantom, ten môže šikovne nastaviť parametre tak, že normu nesplníte len "o fúz". Ak to robí pravidelne, vie presne odhadnúť, koľko práce priemerný človek môže spraviť.
 2. Menej zákerným prípadom je, ak si naložíte veľa zle platenej práce na doma. Menej zákerný je preto, že chyba je na vašej strane, nie na strane zamestnávateľa. Niekto potrebuje peniaze a vypočíta si, že ak bude denne pracovať doma niekoľko hodín navyše, získal by mesačne príjemnú sumičku navyše. Po pár týždňoch začne zisťovať, že tak veľa práce navyše ho úplne zbavuje voľného času. Voľno potrebujme. Bez odpočinku a regenerácie príde únava, oslabenie organizmu, časom choroby.

Tretím varovným signálom pochybnej ponuky práce doma je ponuka príliš vysokého zárobku. Je zdravé, ak spozorniete vždy, keď vám niekto dáva príliš atraktívnu ponuku. Príliš atraktívne ponuky sa neponúkajú, väčšinou je na ne dosť záujemcov aj medzi známymi toho, kto ponúka. Ak by mal niekto veľmi lukratívnu prácu doma, dá ho svojim kamarátom. Alebo – ešte skôr – nájde niekoho, kto tú prácu spraví za bagateľ a zisk si ponechá.

Takže pozor na to. Práca doma je žiadaná, veľa ľudí by chcelo pracovať z domu. Ak je veľký dopyt, podmienky budú nevýhodné. Nezaraďte sa medzi dav. Ak vás zaujíma práca doma, zvýšte si kvalifikáciu, aby ste si mohli vyberať. Opakujem to ešte raz: zvýšte si kvalifikáciu. Čím viac viete, tým "luxusnejšiu" prácu doma (a nielen doma) môžete vykonávať.

Komentáre k článku: Znaky podvodnej ponuky práce doma

 1. Donia 13. augusta 2012

  Tiež mám podobnú skúsenosť s takou firmou. Nevyzerajú síce ako podvodníci, ale sľubujú obrovské zárobky. Pozvú človeka na pohovor, ak prejde prvým kolom, pozvú vybraných uchádzačov do druhého kola. A až tam sa človek dozvie, priamo od šéfa spoločnosti, že ak chce pracovať, musí si zaplatiť licenciu v nie malej čiastke / 1400 € /. Ešte sú takí “ láskaví“ že ponúknu možnosť najprv uhradiť časť, a potom z prvých provízií / ak však nejaké dostanete / môžete uhradiť zvyšok. Keď mi toto oznámili, jednoducho som pánu šéfovi povedala, že na takéto podmienky nepristupujem a celú prácu si môžu nechať. Do očí som mu povedala, že seriózna práca sa týmto spôsobom neponúka, každá firma, ktorá prácu ponúka, nevyžaduje dopredu uhradiť tak obrovskú čiastku.Otočila som sa na opätku s komentárom, že sú neseriózni a páchne mi to podvodom. Pán šéf predo mnou roztrhal všetky papiere, kde si robil poznámky, a popod nos si zamrmlal – no, že jste rozhodná, to jsem zjistil. Ich inzeráty sa objavujú v obrovskom množstve deň čo deň.Už aj názov firmy premaľovi, aby záujemca okamžite nezistil, s kým má tú česť.

 2. Miro Veselý 14. augusta 2012

  Donia hej niektoré firmy to robia až zákerne. v nádeji že chytia klientov sú schopné vyvolať ilúziu, že ponúkajú istý zárobok a prácu. v skutočnosti ponúkajú podnikanie so značne neistým výsledkom. to že je výsledok neistý v podnikaní nevadí. ale je svinstvo ak sa to prezentuje ako zamestnanie / práca.

 3. Alena 28. augusta 2012

  Ludia by mali naučiť ako byť asertívny voči takým luďom, ktorí sa líškajú aby niekoho nalákali na takú prácu, alebo obchodovanie s pochybným či nie moc potrebným tovarom. Napríklad chceli predať luďom vodný filter za velkú sumu peňazí s tým že tí ludia môžu na tom zarobiť a predávať ďalším luďom, že je to velmi potrebný výrobok. Tlačili na ludí svojimi rečami aby sa rozhodli hneď. Kaďý nemá tolko peňazí aby si to kúpil, keď potrebuje peniaze na iné veci. Tiež chodili po rôznych mestách a núkali lacné voňavky ktoré dobre nevoiňali, tvrdili že je o tom reklama v tv, že pôvodná cena je omnoho vyššia a keď si niekto jednu vzal tak tvrdili, že mu môžu dať ďalšie voňavky za nízku cenu, robia rôzne triky aby niekoho nalákali. Mali by si vymyslieť neaké nové taktiky lebo ludia ich už všetky poznajú a už sa málokto nechá obalamuťiť po predchádzajúcich skúsenostiach. Robia si sami zle lebo teraz im ludia nebudú veriť aj keby začali byť poctivý a úprimný, tak by ludia stále pochybovali že sú seriózny. Robia zlú reklamu poctivým obchodníkom a podnikatelom. Jeden chalan ktorý hovoril na youtube o práci cez internet, hovoril že kto chce zarobiť na internete mal by robiť to čo ho baví, to čo môže ponúknuť, nie pracovať iba za účelom aby čo najviac zarobil, keď ho to bude baviť kôli tej práci a zvýši si svoje vedomosti a schopnosti, tak je väčšia šanca že zarobí viac peňazí, ludia odcenia že sa nesnaží robiť rôzne taktiky že robí to čomu rozumie. Vaše rady sú zaujímavé a poučné pre všetkých.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: