Znaky podvodnej ponuky práce doma

Práca doma, ktorú ponúkajú viaceré weby a často sa šíri aj vo forme spamov, má viacero nástrah. Tou základnou býva podvod. Niektoré z ponúk práce doma sú jednoducho nepoctivé – ich autori sa snažia zarobiť na naivite, neskúsenosti ľudí, ktorí vo vidine pohodlného zárobku naletia na neseriózne ponuky. Pozrime sa na niektoré znaky, ktoré by vás mali varovať, že práca na doma ktorá vám je ponúknutá nemusí byť celkom seriózna.

Prvým varovným signálom je povinnosť vložiť akékoľvek vstupné investície, napríklad zakúpiť pracovný materiál, registrovať sa za väčšinou nie malý poplatok alebo uhradiť iné položky. Seriózna firma, ktorá je naozaj schopná zarobiť zamestnaním osôb, ktoré budú pracovať doma, nemá dôvod pristupovať k úvodným poplatkom. Preto zásada číslo jedna práce na doma: ak od vás chcú peniaze vopred, choďte hľadať prácu inde. Myslite na tok peňazí. Hľadáte si prácu doma. Nie možnosť niekomu zaplatiť.

Ďalšou možnou zradou je zaviazanie sa na príliš veľké množstvo vykonanej práce doma za určitý čas. Treba si dobre zvážiť, koľko čoho ste schopní vyrobiť, prípadne za akú časovú jednotku môžete odviesť určitý objem práce. Takisto si dobre prečítajte pracovnú zmluvu a v prípade akýkoľvek nejasností alebo pochybností si nechajte všetko poriadne vysvetliť. Táto nástraha máva dve možné problémové miesta:

  1. Horším prípadom je, že sa zaviažete vykonať prácu doma, ktorá je viazaná na objem, alebo výkon vyplácaním provízie. Zrada je v tom, že čoskoro zistíte, že tak veľa práce sa nedá spraviť. Potom po mesiaci zistíte, že ste pracovali ako otrok, ale nesplnili ste normu. A vidina veľkých peňazí je preč. Ak je "základná" sadzba za prácu veľmi malá a zamestnávateľ vám sľúbi "mastné prémie" za výkon, uistite sa, že požadovaný výkon je možné zvládnuť. Ak jednáte so špekulantom, ten môže šikovne nastaviť parametre tak, že normu nesplníte len "o fúz". Ak to robí pravidelne, vie presne odhadnúť, koľko práce priemerný človek môže spraviť.
  2. Menej zákerným prípadom je, ak si naložíte veľa zle platenej práce na doma. Menej zákerný je preto, že chyba je na vašej strane, nie na strane zamestnávateľa. Niekto potrebuje peniaze a vypočíta si, že ak bude denne pracovať doma niekoľko hodín navyše, získal by mesačne príjemnú sumičku navyše. Po pár týždňoch začne zisťovať, že tak veľa práce navyše ho úplne zbavuje voľného času. Voľno potrebujme. Bez odpočinku a regenerácie príde únava, oslabenie organizmu, časom choroby.

Tretím varovným signálom pochybnej ponuky práce doma je ponuka príliš vysokého zárobku. Je zdravé, ak spozorniete vždy, keď vám niekto dáva príliš atraktívnu ponuku. Príliš atraktívne ponuky sa neponúkajú, väčšinou je na ne dosť záujemcov aj medzi známymi toho, kto ponúka. Ak by mal niekto veľmi lukratívnu prácu doma, dá ho svojim kamarátom. Alebo – ešte skôr – nájde niekoho, kto tú prácu spraví za bagateľ a zisk si ponechá.

Takže pozor na to. Práca doma je žiadaná, veľa ľudí by chcelo pracovať z domu. Ak je veľký dopyt, podmienky budú nevýhodné. Nezaraďte sa medzi dav. Ak vás zaujíma práca doma, zvýšte si kvalifikáciu, aby ste si mohli vyberať. Opakujem to ešte raz: zvýšte si kvalifikáciu. Čím viac viete, tým "luxusnejšiu" prácu doma (a nielen doma) môžete vykonávať.