Práca na doma pre ženy

Často sa ľudia zaujímajú konkrétne o prácu na doma pre ženy. Ak by sme sa na to pozerali cez prizmu politickej korektnosti, asi by sa v takej téme dal nájsť náznak diskriminácie. Na druhej strane práca na doma pre ženy je vcelku špecifická téma, ktorá môže mať svoj význam spravidla vo dvoch odlišných situáciách:

 • Práca doma počas materskej dovolenky
 • Práce, ktoré sa dajú vykonávať doma a hodia sa pre ženy

Obidve situácie sú vcelku špecifické a tak sa na ne pozrime detailnejšie. Prvú možnosť nájdete popísanú v článku práca doma počas materskej dovolenky a tak sa môžeme hneď pozrieť na:

Práce, ktoré sa dajú vykonávať doma a hodia sa pre ženy

Z princípu práce doma sa dá odvodiť, že väčšinou ide o prácu, ktorú môže vykonávať ktokoľvek. Ak pracujete doma, je jedno koľko máte rokov, ako vyzeráte. Zaujímavý je len výstup práce. Z toho vyplýva, že doma môže pracovať ktokoľvek a nie je veľa miesta na nejakú diskrimináciu. Na druhej strane veľké percento práce, ktorá sa dá vykonávať doma je spojené s nejakou formou pripojenia – často sa síce pracuje doma, ale cez počítač je človek spojený s pracoviskom, alebo inými ľuďmi. Aj keď dnešné technológie už umožňujú komunikovať on-line, zdieľať dokumenty, vidieť sa cez videokonferenciu, nie vždy tieto služby fungujú bezchybne. Potom v tejto práci má istý náskok človek, ktorý má vzťah k IT technológiám.

Pri hľadaní práce na doma sa pod vplyvom takýchto názorov môžu ženy intuitívne obávať večného zápasu s počítačmi a pri hľadaní práce na doma môžu preferovať skôr práce, kde je potrebná vytrvalosť, jemné a nekončiace práce a podobne. Je pravda, že existujú práce, ktoré mnoho mužov nemá rado a ženy ich možno spravia celkom s chuťou.

 • Príkladom môže byť databáza – pred časom som potreboval vytvoriť väčší zoznam a nebolo tej sily, ako sa donútiť vytvoriť ho. Ukázalo sa, že keď som túto prácu spomenul známej, hneď ožila. Pre ňu to bolo zaujímavé a príjemné spracovať, vedela, prečo a ako.
 • Iným príkladom práce, v ktorej môže žena využiť svoju schopnosť precízne a kvalitne spracovať materiály je napríklad elektronický obchod. Jedna z ťažších častí práce (pre muža) je "kŕmiť" elektronický obchod informáciami o predávaných produktoch. Aj tu môže byť ideálny priestor – je to ideálna ukážka práce na doma pre ženy.

Týmito príkladmi sa dá odpovedať na špecifickú otázku, aká má byť práca na doma pre ženy. No nemôžeme ženy posudzovať len v duchu tradičného myslenia – ženy varia, muži lovia – pretože to dnes už nie je pravda.

Pokiaľ by sme chceli hľadať aká práca na doma sa hodí špecificky pre ženy, asi by som vychádzal z rozdielností medzi mužom a ženou a snažil by som sa využiť prednosti, ktoré majú ženy. Pre tieto odlišnosti žien by som potom hľadal uplatnenie v práci doma. Skúsme si preto zhrnúť niektoré

Rozdiely medzi mužom a ženou

 • Ženy dokážu výborne zvládať viacero úloh naraz. Muž sa sústredí na jeden problém a na ostatné okamžite zabudne.
 • Ženy vedia často lepšie, než muži spracovávať informácie o vzťahoch medzi ľuďmi. Výborne si pamätajú mená, vzťahy a problémy ľudí, situácie, ktoré ich spájajú.
 • Majú vzťah k tomu o niekoho sa starať.
 • Ženy vedia z viacerých informácií rýchlo spojiť nejaký nový výsledok. Niekto to nazve ženskou intuíciou – ale je to skôr o tom, ako je zapojený mozog. Ženy majú takzvané syntetické myslenie.
 • Ženy vedia podstatne dlhšie upriamiť pozornosť na monotónnu prácu a vykonávajú ju nielen bez chýb, ale často rady a ešte si pri nej aj odpočinú. Len skúste mužovi dať vyšívať dečku a nervovo sa zrúti už po pár minútach. To súvisí s koordináciou:
 • Ženy majú podstatne lepšiu koordináciu jemných pohybov. Preto sa im darí jemná práca, sú v nej nielen podstatne zručnejšie, ale (viz. predošlý bod) ich taká práca často aj baví.
 • Pokiaľ by šlo o telesné zaťaženie, ženy sú výborne vybavené zvládnuť vytrvalostné zaťaženie na rozdiel od muža, ktorý je stavaný skôr na krátkodobé silové. Inými slovami muž vyrúbe strom a ide si ľahnúť. Žena bude pracovať v menšom nárazovom zaťažení, ale vydrží robiť po celý deň.
 • V telesnej konštitúcii je ešte jedna podobnosť – ženy ťažšie znášajú krátkodobý stres typu nárazový hluk, nečakané údery, záblesky.

Samozrejme, na rozdiely medzi mužmi a ženami sa nesmieme pozerať ako na dogmu. Aj medzi ženami nájdete také, ktoré by s týmto výpočtom nesúhlasili a medzi mužmi takých, ktorí majú mnohé z týchto ženských vlastností.

Vráťme sa teraz k našej úvahe o tom, ako sa hľadá dobrá práca na doma pre ženy. Výpočet vlastností, ktoré majú ženy spoločné môžete využiť pri úvahe, ako si hľadať prácu.

Komentáre k článku: Práca na doma pre ženy

 1. maria 11. januára 2012

  dobry den som doma na opatrovatelskom prispevku

 2. iveta matejkova 17. januára 2012

  Som mamicka na materskej a mala by som zaujem o nejaku pracu na doma.Ale kde sa nemusi davat ziadna zaloha vopred.Dakujem vopred.Matejkova

 3. Lenka 30. januára 2012

  Dobrý deň.Som na materskej a mám záujem o prácu na doma.Ďakujem.Lenka

 4. linda 31. januára 2012

  dobry den som na materskej mam zaujem o pracu na doma.som viucena krajcirka.ak by sa dalo tak by som chcela sit obliecky,kosele a monterky.vopret dakujem.linda

 5. zuzana 31. januára 2012

  Dobrý deň.Som slobodná mamička na materskej a mala by som zaujem o pracu na doma manualnu skladanie lepenie… praca na pc ma neláka.Ďakujem za odpoved´.zuzana

 6. sima 2. februára 2012

  dobry den som na materskej dovolene a mala by som zaujem o tuto pracu za odpoved vopred dakujem

 7. adriana 2. februára 2012

  dobrý deň mám záujem o prácu na doma ale tú kde sa nemusí dávať žiadna záloha vopred… Ďakujem

 8. andrea 4. februára 2012

  Dobry vecer,
  som na materskej dovolenke, zijem v zahranici a chcela by som pracovat doma. Mam vystudovanu FF v odbore tlmocnictvo a prekladatelstvo spanielsky jazyk a kultura. Dakujem

 9. nika 10. februára 2012

  Dobry večer.
  som nezamestnana a surne by som si potrebovala nejako privyrobiť preto mam zaujem o pracu z domu ,ale o taku kde sa nemusi davať vopred zaloha až pokial sa niečo nezarobi som vyučena cukrarka..vopred Ďakujem

 10. Slávka Olejníková 17. februára 2012

  Dobry deň, som nezamestnana. Hľadám si prácu na doma , ktora sa netíká PC. vopred Ďakujem

 11. Gabriela 20. februára 2012

  Dobrý deň, som na materskej dovolenke a hľadám prácu na doma.
  Za odpoveď ďakujem!

 12. ANGELIKA 12. marca 2012

  DOBRY DEN SOM NA MD HLADAM PRACU NA DOMA

 13. Katka 13. marca 2012

  Dobrý deň, som na materskej dovolenke a hľadam pracu na doma, mám ekonomicke vzdelanie

 14. ILDIKO 28. marca 2012

  DOBRY DEN PRAJEM , SOM MAMIČKA ČO OPATRUJE SYNA A HALDAM PRACU NA DOMA PONUKNITE DAKUJEM :

 15. Miša 2. apríla 2012

  Dobrý večer,som slobodná mamička na materskej, mala by som záujem o prácu na doma skôr nejakú manuálnu prácu a takú kde sa nemusí dávať vopred záloha..S pozdravom, ďakujem

 16. Jaja 5. apríla 2012

  Dobrý deň, som v sidmom mesiaci tehotenstva a rada by som mala nejakú prácu na doma, ktorú by som mohla vykonávať aj počas materskej. Môže sa to týkať práce s počítačom i kreatívna činnosť, či štylistické opravy textov alebo iné. Ďakujem

 17. Maja_b 11. apríla 2012

  Dobrý deň.Som na MD a hľadám si prácu, ktorú by som mohla vykonávať doma. Ovládam prácu na počítači a mám základy AJ .Tiež viem šiť (odevy, doplnky,hracky, oblecenie pre psov)tak by to mohlo byť aj niečo s týmto.Dakujem

 18. Štefi 22. mája 2012

  Dobrý deň. Hľadám si prácu na doma môžete mi poradiť.

 19. Maca 25. mája 2012

  Dobrý deň, som mamička na materskej dovolenke a hľadám serióznu prácu na doma. Som účtovníčka s praxou a znalosťou strojopisu, Word, Excel, PowerPoint, účtovníctvo a atď. AJ a NJ základy a mierne pokročilý
  Ďakujem

 20. Sandra 26. mája 2012

  Dobry den,som mamička na materskej dovolenke a hladam si serioznu pracu na doma.Rada by som si chcela trocha prilepšit.Mala by som zaujem o manualnu pracu ako skladanie a lepenie obalok a podobne..Ak by sa nieco našlo tak by som vam bola vdačna..Vopred velmy pekne dakujem

 21. zuzana 2. júna 2012

  Dobrý deň
  Som nezamestnaná a mala by som záujem o prácu na doma. Vopred Vám Ďakujem za bližšie info.

 22. Eva 13. júna 2012

  Dobrý večer
  Mám záujem o prácu na doma, lebo som nezamestnaná.Viem šiť a venujem voľný čas aj knihám kde sú rady, ako sa starať o svoje zdravie.

  Ďakujem

 23. Milena 7. septembra 2012

  dobrý deň,som nezamestnaná a mala by som záujem o manuálnu prácu lepenie skladanie

 24. marcela 8. septembra 2012

  Dobry den
  Mam zaujem o pracu na doma ako krajcirka
  Dakujem

 25. janka 8. októbra 2012

  Dobrý deň,
  článok ma vystihuje.
  Aj ja túžim po práci na doma, bez stresujúcich časových limitov a platenia vopred. Chcem si zarobiť a nie splácať niekoľko mesiacov, čo som musela na začiatku vložiť. Som precízna, mám výtvarné nadanie, som kreatívna a mám zmysel pre detail.
  Ponúknite mi prácu a polovica z prvého môjho platu bude vaša.

 26. monika botosova 17. novembra 2012

  dobry den mala by som zaujem obracu popry md o manualnu pracu nemam proplem z nicim robit

 27. sasa 22. novembra 2012

  Dobry deň mam záujem o prácu na doma bez pociatocnych vkladov.Vopred za info.veľmi pekne ďakujem.

 28. Andrea 14. januára 2013

  Dobrý deň, som na RD donedávna som robila z domu účtovníctvo mzdy zriaďovala som web stránku obce. Chcela by som pokračovať v práci z domu aj na ďalej. Prijmem každú prácu bez poplatkov. Za informácie vopred ďakujem

 29. evinkadz 5. februára 2013

  Dobrý deň mam zaujem o pracu na doma, som vyucena damska krajcirka . Dakujem

 30. ZUZANA 17. februára 2013

  AHOJ , ZDRAVIM VŠETKE ŽENY KTORE SA DOKAŽU POSTAVIT MUŽOM VIEM ŽE SME SCHOPNE SA PREZENTOVAT ,, A PRETO SI HLADAM PRACU NA DOMA BEZ POČITOČNYCH VKLADOV . DAKUJEM.

 31. miriama 12. novembra 2013

  ahojte som tiez na MD.a mala by som zaujem o pracu na doma nieaku lahsiu napr.lepenie obalok alebo nieco podobne potrebujem tie peniasky mam dva deti a chcela by som im urobit pekne vianoce tak vopred dakujem.

 32. mirka 21. novembra 2013

  ahojte som na MD a mala by som zaujem o nejaku pracu z domu. dakujem vopred.

 33. Sylvia 3. decembra 2013

  Ahojte, som na MD a mala by som záujem o prácu na doma. Mám skúsenosti ako asistentka riaditeľa, viem porobiť rôzne databázy, štatistiky, podklady pre ekonomické alebo mzdové oddelenie. Prijala by som prácu na počítači. Vopred ďakujem za seriózne ponuky.

 34. monika 21. februára 2014

  Dobry den, som na MD a mam zaujem o serioznu pracu na doma tam kde sa nedava začiatočny vklad. Vopred ďakujem.

 35. Eva 14. marca 2014

  Pekný deň. Mala by som záujem o prácu na doma. Ovládam perfektne strojopis, PC, nerobí mi problém ani manuálna práca. Len seriózne ponuky. Ďakujem

 36. Katarina 5. júna 2014

  Dobry mam seriozny zaujem si privyrobit pracou doma popri materskej!Vopred dakujem

 37. Helena 19. júna 2014

  dobrý deň,som dôchodkyňa a pre pohybové problémy pripútaná k bytu,chcela by som zmysluplne vyplniť svoj čas a zarobiť
  nejaké to euro na prilepšenie.ďakujem.

 38. katarína 28. júna 2014

  Dobrý den,som krajčírka pracovala som v krajčírskom salone,hladám prácu na doma,drobne opravy odevou

 39. Lenka 21. júla 2014

  Dobry mam seriozny zaujem si privyrobit pracou doma popri materskej!Vopred dakujem

 40. Lívia 21. júla 2014

  Dobrý deň prajem. Mám záujem o prácu na doma. Znalosti s PC sú veľmi dobré. Ale kľudne aj ručné práce môžem robiť. Starám sa o svokru a beriem len opatrovatelsky prispevok. Ďakujem.

 41. sona 12. augusta 2014

  dobry den som natka na materskej dovolenke a hladam si pracu na doma daujem

 42. sona 12. augusta 2014

  dobry den som matka na materskej dovolenke a hladam si pracu na doma dakujem

 43. barby 12. augusta 2014

  dobry den.. som na MD a hladam si pracu na doma…z nalosti na PC su velmi dobre :)kludne moze byt aj nieco ine.. dakujem :)

 44. MAJA 20. augusta 2014

  DOBRY DEN som na predlzenej neplatenej rodicovskej dovolenke.surne hladam akukolvek pracu.napr.tkanie kobercov vyroba naramkov a dekoracnych predmetov.Len vazne ponuky dakujem…

 45. Anita Fedakova 28. augusta 2014

  Dobry den vam prajem som momentalne bez pracovneho pomeru potrebovala bi som pracu ako na doma,aj rucne prace mozem kludne robit ,moze to bit vselico .Dopredu vam dakujem s pozdravom

 46. Veronika 3. septembra 2014

  Dobry den…surne hladám si prácu ako na doma…moze to byt vselico…Dakujem.

 47. Natália 24. septembra 2014

  Dobrý deň, som mamička na MD, hľadáma si prácu na doma, ovládam perfektne Maďarský jazyk.

 48. Jana Žiaková 24. septembra 2014

  Dobý deň som nezamestnaná a hľadám prácu na doma , ale takú kde sa nemusí nič vopred platiť ani investovať,môže to biť čokoľvek.Ďakujem.

 49. jaroslava 1. októbra 2014

  dobruy den som slobodna matka bez zanestnania a mala by som zaujem o pracu ktoru mozem vykonavat aj doma.hlavne hlatam taku kde nemusim platit za tovar ktory mi dodate vopred.dakujem

 50. Zuzana Pócosová 6. októbra 2014

  Dobry den mala by som zàujem za dobrú robotu popri pràci vopred vám dakujem velmi ma to zaujala

 51. Iveta 7. októbra 2014

  Dobrý den mám záujem o pracu na doma.

 52. Eva 10. októbra 2014

  Dobry den. Som slobodna mamicka na MD a hladam pracu na doma na PC. Ovladam anglicky a grecky jazyk. Prosim len seriozne ponuky, bez registracnych poplatkov a nie klikacky. Prepisovanie textov by bolo idealne. Dakujem.

 53. lubica 26. októbra 2014

  Dobry den. Volam sa Lubica. Som na MD a mala by som zaujem o pracu na doma napr.skladanie pier a podob. Vopred Dakujem.

 54. Ivana 28. októbra 2014

  Dobrý deň, som študentkou VŠ a mala by som záujem o prácu na doma,ale nie takú kde sa platí záloha vopred, nakoľko som študentka a nemám zálohu ako zložiť. Vopred Ďakujem

 55. andy 4. novembra 2014

  dobry den, som na materskej dovolenke a mala by som zaujem o pracu na doma, skladanie,lepenie, prepisovanie textov, praca na pc. Dakujem

 56. Terezia 5. novembra 2014

  Dobrý večer hladám pracu na doma.

 57. Gabriela 4. decembra 2014

  Dobry den hladam pracu na doma len seriozne ponuky bez vstupnych poplatkov,som krajcirka mozu byt aj rucne prace,skladanie veci a pod.Dakujem

 58. Scarlett 9. januára 2015

  Dobrý deň, som momentálne nezamestaná slobodná mamička a mám problém si nájsť prácu kde by mi vyhovovala pracovná doba taká aby som stíhala nosiť dcéru do škôlky a vyzdvihnúť si ju poobede preto mám záujem o prácu na doma ale najlepšie tú kde sa nemusí dávať žiadna záloha vopred… Ďakujem a prosila by som o info. ak by to bolo možné.

 59. MARTA 15. januára 2015

  Dobý deň ,

  Hľadám prácu na doma , ale takú kde sa nemusí nič vopred platiť ani investovať,môže to biť čokoľvek.Ďakujem.

 60. katarina 1. februára 2015

  mala bisom zaujem o pracu na doma ale taku kde netreba dopredu nieco platit vopred dakujem

 61. Patrik Turbak 10. februára 2015

  Dobry den mam volne pristory a kancelarie a ludi

  hladam moznu spolupracu

 62. Anna 24. februára 2015

  Dobry večer,hladam pracu som vyučena krajčirka na inv.dôchodku,môže bytaj ine zameranie.

 63. Bozena Jamrichova 5. marca 2015

  Hladam si pracu na doma manualnu lepenie obalok a ine

 64. BEATA TOTHOVA 9. apríla 2015

  HLADAM PRACU NA DOMA,NAKOLKO SOM NA MATERSKEJ DOVOLENKE MOZE TO BYT COKOLVEK,DAKUJEM PEKNE.

 65. Edit 14. apríla 2015

  Dobrý,hladam pracu na doma,prepisovanie,telefonovanie,posielanie emailov,vyrabani-babiky,sochy,hracky,plnenie obalok.
  Dakujem.

 66. Monika SZ. 28. mája 2015

  Dobý deň ,

  Hľadám prácu na doma , ale takú kde sa nemusí nič vopred platiť ani investovať,môže to biť čokoľvek.Ďakujem.

 67. Zuzka 17. júla 2015

  Dobrý, hľadám prácu na doma…hociakú kde netreba vkladať žiadne peniaze…momentálne som na PN a peniaze naviac by sa zišli. Ďakujem

 68. Zuzana Gyori Borovicová 2. augusta 2015

  Hladám prácu na doma vopred dakujem

 69. Vladimíra Štancelová 8. marca 2016

  Dobrý,hladam prácu na doma …..bola by som rada keby nevyžadovali žiadne poplatky ….Bavilo by ma lepenie ….manualna praca …Ďakujem

 70. miriam 17. mája 2016

  Dobry den hladam pracu na doma.Prijala by som pracu sitie na stroji…dakujem

 71. ANNA 17. septembra 2016

  Dobry den hladam pracu na doma bez poplatkov.Prijala by dom lepenie,skladanie kinderka,skladanie pier a podobne. Chcem si privyrobit popri zamestnani.Vopred dakujem.

  Prajem pekny den..

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: