Práca doma – nebuďte pasívni

Človek sa pre prácu doma často rozhodne až potom, keď zistí, že by potreboval pár euro navyše. Nie som si istý, či to nie je ten celkom najhorší spôsob, ako zarobiť peniaze.

Jasné, práca doma zvýši rodinný rozpočet, to je fajn. No zvýšite tak svoj príjem spravidla len manuálnou, nekvalifikovanou prácou. Ak si prejdete diskusné fóra na tému "práca doma" tak rýchlo zistíte, že v ponuke sú práce ako lepenie obálok, prepisovanie textu, výroba bižutérie a iné podobné manuálne činnosti. Tieto práce nevyžadujú žiadnu zvláštnu kvalifikáciu a tomu aj zodpovedá zárobok.

Kde je problém? Problém je, ak predávate svoj voľný čas za malé peniaze. Mám pre vás lepší tip. Skúste sa uskromniť. Tých pár euro, ktoré vám nekvalifikovaná práca doma môže vyniesť ušetrite. Menej telefonujte, alebo si viac utiahnite opasok. V čase, ktorý by ste boli venovali práci doma venujte štúdiu doma. Vzdelávanie je základom.

Venujte sa rozšíreniu svojich znalostí. Dajte si to ako osobnú úlohu, hrajte sa, že štúdium je vaša práca doma. Akonáhle sa začnete vzdelávať, je to niečo ako zvýšenie kvalifikácie, alebo rekvalifikácia. Zvoľte si takú oblasť štúdia, ktorá sa vám môže nejako vrátiť v podobe lepšieho zárobku.

  • Sekretárka sa môže, napríklad, učiť cudziu reč. Neskôr môže požiadať o zvýšenie platu, alebo prejsť do firmy, kde sekretárku ovládajúcu jazyk náležite ocenia.
  • Predavač si môže spraviť kvalifikáciu a môže začať pracovať ako osobný tréner dohliadajúci na ľudí ktorí chcú schudnúť.
  • Čašník sa môže vzdelať v účtovníctve a robiť účtovníka. Alebo si môže spraviť barmanský kurz a dostane sa do drahšieho podniku.

Je dobré, ak sa na svoj život budete pozerať na ploche mesiacov a rokov. Viem, teraz možno súrne potrebujete 1000 euro. Môžete si nájsť prácu doma a za nejaký ten rok toľko aj zarobíte. No ten rok zároveň aj stratíte. O rok ste tam, kde dnes. Budete zas chcieť peniaze. Zas chcete hrdlačiť od svitu do mrku? Práca doma to nevyrieši. Radšej vydržte rok s nízkym príjmom a vzdelávajte sa v nejakom odbore. Už budúci rok vám toto vzdelanie prinesie navýšenie príjmu – možno vyššie, než ste pôvodne chceli zarobiť. A tento vyšší príjem vám už bude plynúť stále, nie len raz.

Verte tomu, že ak namiesto mechanickej práce budete študovať a premýšľať, nájdete elegantnejšie spôsoby, ako zarobiť. Ak ste tento článok prečítali až sem, je veľmi pravdepodobné, že dokážete rozmýšľať, učiť sa. Spravte to. Mechanickú prácu za smiešny peniaz prenechajte tým, ktorí sa nestarajú o svoj život. Ktorí sú tam, kde ich položia.