Peniaze a pasivita

Často sa stretávam s tým, že mnoho ľudí chce peniaze. Viac peňazí. Chceli by si zarobiť a tak hľadajú prácu na doma. Akonáhle im však prácu ponúknem ostáva ticho.

Mám pocit, že pasivita je často hlavnou príčinou neúspechu, ba aj chudoby mnohých ľudí. Ostať v pokoji svojej izby, pozerať televízor, prečítať si noviny, vypiť si kávičku, ak je človek fajčiar, tak si zapáliť cigaretku. To sú všetko kategórie, ktoré sú prijemné a dobre sa nám tak žije.

Samozrejme človek by chcel viac peňazí, a preto sa zaujíma napríklad o to, ako si zarobiť na internete. Dostane aj niekoľko ponúk, no veľmi dlho zvykne trvať, kým sa človek takpovediac rozkýva. Už nie raz som podával inzerát, v ktorom som ponúkal prácu na doma. Ľudí, ktorí chceli vedieť, čo je to za práca sa ozvalo vždy veľa. Akonáhle som ich zoznámil s podmienkami, mnohí prejavili vážni záujem. „Je to zaujímavé, bude to dobre platená práca, je to korektná ponuka.“ Odvtedy sa nikdy neozvali, absolútna väčšina.

Čo sa stalo? Ak ponúkam prácu, ktorú treba vykonať doma, vo väčšine prípadov človek narazí na bariéru okolia. Mal by začať písať text. To znamená sadnúť si k počítaču a začať robiť. Teraz.

No okolie, ktoré ho obklopuje mu poskytuje priveľa podnetov a informácii na to, aby začal pracovať.

  • Už by aj začal písať, ale ešte si urobí kávu.
  • No kým si robí kávu, tak ho napadne, že ešte pozrie maily.
  • Pozerá maily a v tej chvíli si spomenie, aha veď ja som chcel ešte vidieť čosi iné a pozrie sa na nejakú webstránku.
  • Tam si všimne nejakú reklamu na zaujímavý produkt, ktorý si pozrie.
  • Na webe produktu ho odradí cena, ale spomenie si, že mal napísať kamarátovi, koľko stál výlet.
  • Napíše kamarátovi, medzitým nájde majl s linkou na fakt vydarené video. A keď už o tom je reč, tak si ďalšiu polhodinu môžete čítať články o výrobe videa.
  • Na Youtube strávi ďalšiu pol hodinu.
  • Potom mu zavolá známa či nejde na kávu. Nemá ju síce rád ale Youtube ho už práve prestávalo baviť a keďže nemá nič na práci, káva nie je zlý nápad…

Týmto spôsobom sa plytvá časom a odchádzajú drahocenné minúty a hodiny preč z nášho života. Je to asi ľudské.

Začať pracovať je nepohodlné a človek sa nepohodlným veciam vyhýbam práve často tým spôsobom, že robí niečo iné. Často tiež nepohodlné.

Takže mám pocit, že pasivita, často spôsobuje, že sme neúspešní.

Čo spôsobuje našu pasivitu? Často práve to, že sa necháme odpútať vecami nie dôležitými, ale hlučnými a efektnými. Preto ak budete robiť pre niekoho prácu doma, odporúčam vám, aby ste si našli nejaký systém, ktorým sa prinútite začať pracovať. Pretože väčšinu nie je problém pracovať, ale začať pracovať.

Je to podobné ako keď idete do posilňovne. Byť v posilňovni a cvičiť je v zásade prijateľná námaha, ktorá vďaka endorfínom vyplaveným pri cvičení môže byť dokonca príjemná. Sú tam ľudia, s ktorými sa dá niekedy porozprávať. Proste dá sa to zvládnuť. Avšak odísť do posilňovne, býva problém. Človeku sa nechce, máme milión povinností, telefonátov, sú zaujímavejšie programy. A často práve ten moment odísť do posilňovne je najväčšia časť námahy z celého cvičenia. Podobne je to aj s prácou.

Ak chcete byť úspešní, musíte sa vzdať pohodlia, pasivity a musíte si vytvoriť režim, ktorý vás donúti pracovať práve v čase kedy sa vám nechce. Trik práve spočíva v tom, že človeku sa nechce nikdy.