Peniaze a pasivita

Často sa stretávam s tým, že mnoho ľudí chce peniaze. Viac peňazí. Chceli by si zarobiť a tak hľadajú prácu na doma. Akonáhle im však prácu ponúknem ostáva ticho.

Mám pocit, že pasivita je často hlavnou príčinou neúspechu, ba aj chudoby mnohých ľudí. Ostať v pokoji svojej izby, pozerať televízor, prečítať si noviny, vypiť si kávičku, ak je človek fajčiar, tak si zapáliť cigaretku. To sú všetko kategórie, ktoré sú prijemné a dobre sa nám tak žije.

Samozrejme človek by chcel viac peňazí, a preto sa zaujíma napríklad o to, ako si zarobiť na internete. Dostane aj niekoľko ponúk, no veľmi dlho zvykne trvať, kým sa človek takpovediac rozkýva. Už nie raz som podával inzerát, v ktorom som ponúkal prácu na doma. Ľudí, ktorí chceli vedieť, čo je to za práca sa ozvalo vždy veľa. Akonáhle som ich zoznámil s podmienkami, mnohí prejavili vážni záujem. "Je to zaujímavé, bude to dobre platená práca, je to korektná ponuka." Odvtedy sa nikdy neozvali, absolútna väčšina.

Čo sa stalo? Ak ponúkam prácu, ktorú treba vykonať doma, vo väčšine prípadov človek narazí na bariéru okolia. Mal by začať písať text. To znamená sadnúť si k počítaču a začať robiť. Teraz.

No okolie, ktoré ho obklopuje mu poskytuje priveľa podnetov a informácii na to, aby začal pracovať.

 • Už by aj začal písať, ale ešte si urobí kávu.
 • No kým si robí kávu, tak ho napadne, že ešte pozrie maily.
 • Pozerá maily a v tej chvíli si spomenie, aha veď ja som chcel ešte vidieť čosi iné a pozrie sa na nejakú webstránku.
 • Tam si všimne nejakú reklamu na zaujímavý produkt, ktorý si pozrie.
 • Na webe produktu ho odradí cena, ale spomenie si, že mal napísať kamarátovi, koľko stál výlet.
 • Napíše kamarátovi, medzitým nájde majl s linkou na fakt vydarené video.
 • Na Youtube strávi ďalšiu pol hodinu.
 • Potom mu zavolá známa či nejde na kávu. Nemá ju síce rád ale Youtube ho už práve prestávalo baviť a keďže nemá nič na práci, káva nie je zlý nápad…

Týmto spôsobom sa plytvá časom a odchádzajú drahocenné minúty a hodiny preč z nášho života. Je to asi ľudské.

Začať pracovať je nepohodlné a človek sa nepohodlným veciam vyhýbam práve často tým spôsobom, že robí niečo iné. Často tiež nepohodlné.

Takže mám pocit, že pasivita, často spôsobuje, že sme neúspešní.

Čo spôsobuje našu pasivitu? Často práve to, že sa necháme odpútať vecami nie dôležitými, ale hlučnými a efektnými. Preto ak budete robiť pre niekoho prácu doma, odporúčam vám, aby ste si našli nejaký systém, ktorým sa prinútite začať pracovať. Pretože väčšinu nie je problém pracovať, ale začať pracovať.

Je to podobné ako keď idete do posilňovne. Byť v posilňovni a cvičiť je v zásade prijateľná námaha, ktorá vďaka endorfínom vyplaveným pri cvičení môže byť dokonca príjemná. Sú tam ľudia, s ktorými sa dá niekedy porozprávať. Proste dá sa to zvládnuť. Avšak odísť do posilňovne, býva problém. Človeku sa nechce, máme milión povinností, telefonátov, sú zaujímavejšie programy. A často práve ten moment odísť do posilňovne je najväčšia časť námahy z celého cvičenia. Podobne je to aj s prácou.

Ak chcete byť úspešní, musíte sa vzdať pohodlia, pasivity a musíte si vytvoriť režim, ktorý vás donúti pracovať práve v čase kedy sa vám nechce. Trik práve spočíva v tom, že človeku sa nechce nikdy.

Komentáre k článku: Peniaze a pasivita

 1. madvad 14. augusta 2009

  Tento článok je neuveriteľne presný zásah do čierneho (u mňa teda) .. začať robiť niečo náročné, donútiť sa robiť na úlohe ktorá je nezaujímavá.
  Platí nielen pre tých čo práve nemajú prácu a niekto im ju zadá, ale aj pre tých čo pracujú z domu a musia sami strážiť svoju pracovnú disciplínu.
  A platí aj pre tých čo sú zamestnanci, ktorí ale poľavili vo výkonnosti a ich šéfovia už od nich nič svetoborné neočakávajú.
  Veľmi pravdivé.

 2. madvad 14. augusta 2009

  A len tak na okraj .. prečo asi teraz píšem tieto komentáre?
  Lebo pracujem z domu, mám teraz konkrétnu úlohu na ktorej sa mi táááák strašne nechce začať robiť. A nejako som sa dostal k týmto stránkam, ktoré sú teda neuveriteľne zaujímavejšie ako moja úloha :)
  Ale, Miro, máš 100% pravdu a preto už bežím makať.

 3. lucinda15 2. júna 2010

  Precitala som si tento clanok a trosku som ostala zaskocena, je pravda, ze clovek sa musi casto nutit pracovat, to je fakt. Ale ked si predstavim, ze som uz tolko krat hladala pracu na nete na doma a za kazdym to bola len praca lepenie obalok, predaj sperkov a pod. alebo pyramidove hry, tak uznajte, ze je to odradzujuce a hlavne, ked sa dozviete, ze potom nedostali zaplatene a pod. To vobec nepotesi a nemotivuje. Ja som doteraz nenasla na nete nejaku ponuku serioznej prace. Stale sa len niekto obahocuje na ukor inych. Ak by to bola praca, ktora je sice narocna, ale clovek vidi vysledky, tak by som nevahala, no zatial som sa k nej neprepracovala :( Preto si nemyslim, ze je to v tom, ze sa clovek nedokoze k praci dokopat, ale skor, ze sa nema k akej dokopat – serioznej!!! Preto ma slova v clanku troku zaboleli… Ja si myslim, ze prekazky su na to, aby sa zdolavali… Ale kazdy z nas je iny a ma iny rebricek hodnot.

 4. Miro Veselý 2. júna 2010

  lucinda15 no ak hľadáš prácu na intrnete alebo na doma tak, že len prezeráš ponuky, tak to môže byť trocha problém. dobré miesta nebývajú dlho voľné. čo vieš robiť a dá sa to robiť cez internet? to ponúkni. napríklad študenti takto neraz programujú, alebo vyrábajú webstránky, často firmám do zahraničia. za slušný peniaz. ja som svojho času takto písal pre niekoľko časopisov, nikdy som sa nevidel s niektorými firmami pre ktoré som pracoval. takže kvalita a pláca práce doma záleží hlavne na tom, čo ponúkaš. ak nevieš takmer nič, potom je výhodnejšie namiesto práce doma sa začať rýchlo vzdelávať v nejakej oblasti tak, aby si sa ňou za rok či viac mohla živiť lepšie, ako sa živíš teraz.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: