Konkrétne tipy pre prácu na doma

Práca na doma je snom mnohých ľudí. Nie každému sa však tento sen splní. Možností práce na doma je veľa a jednou z nich môže byť aj predaj vlastnoručne zhotovených výrobkov.

Je množstvo vecí, ktoré môžete doma vyrábať a následne predávať. Vo väčšine prípadov ale na takýto predaj budete potrebovať živnosť. Overte si preto všetky potrebné náležitosti na príslušných úradoch, aby ste sa nedostali do zbytočných problémov. Ak chcete predávať, musíte robiť na živnosť. Pokiaľ si nájdete sprostredkovateľa, tento vás môže platiť a on zaistí predaj i zdanenie.

Čo všetko sa dá vyrábať? Záleží od toho, v čom sa vyznáte a čo vám ide.

Príklady na domáce ručné práce a služby

 • Ak viete šiť, zriaďte si svoju „krajčírsku dielňu“ priamo doma a šite na zákazku oblečenie, doplnky do domácnosti či hračky. Dnes sú veľmi obľúbené rôzne ručne šité a robené dekorácie, prikrývky a podobné veci, takže pri troche šikovnosti a šťastia určite niečo popredáte. Možno originálne šatôčky pre bábiky, alebo vtipné oblečenie pre psov.
 • Možnosťou je aj vyrábať výrobky z dreva, tým sa dá zarobiť nejaké Euro navyše a pri troche šťastia vás to možno i uživí. No… Šťastia. Skôr pomôže kvalitný výrobok a dobrý marketing. Takže ak sa chcete venovať práci doma, medzi pracovné úlohy si dajte až štúdium toho, ako sa predať. Ak o sebe nedáte vedieť, môžete mať akokoľvek dobrý výrobok a nepredáte ho.
 • Uživiť sa vlastnou tvorbou je zaiste snom všetkých umelcov, ktorí maľujú či tvoria iné umelecké diela. Nie je to až také jednoduché, pretože u nás sa obrazy, sochy a iné umelecké predmety až tak veľmi nepredávajú. Ako prilepšenie je to ale možné. Za úvahu by však stálo predávať rôzne ľudovo-umelecké výrobky do zahraničia. Chce to však znalosti z internetového marketingu pretože jeho zvládnutie otvorí asi najjednoduchšie možnosti, ako predať tovar do zahraničia.
 • Práca na doma môže spočívať aj v pečení. Zákusky na svadby a oslavy, torty na narodeniny detí ale aj dospelých, prípadne na iné príležitosti –o to všetko je stále záujem, takže ak je človek šikovný, dá sa tým minimálne pekne privyrobiť. Tu však pri podnikaní už potrebujete splniť aj hygienické náležitosti.
 • Môžete skúsiť šťastie ako masér, či osobný tréner. Je veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť a mohli by oceniť pomoc niekoho, kto ich bude viesť.
 • Ponúknite služby ako doučovanie, alebo učenie cudzích jazykov. Dnes vďaka internetu môžete takéto radovánky pestovať aj on-line cez Skype. Ktovie? Možno nájdete niekoho v zahraničí, koho môžete učiť Slovenčinu, ak viete trocha cudzí jazyk.
 • Pre niekotré firmy sa dá vykonávať telefonovanie, skúste si zistiť, či by sa nedalo robiť ako práca na doma.

Predávať svoje vlastnoručne zhotovené diela môžete rôznym spôsobom. Niečo možno popredáte medzi svojimi známymi a priateľmi. Veľké možnosti poskytuje aj internet, kde sa dajú tiež vlastné výrobky predávať na rôznych portáloch ako napríklad sashe.sk, handmade.sk či handart.sk. Je tu možnosť chodiť po rôznych jarmokoch a trhoch a svoje výrobky ponúkať aj takýmto spôsobom. Aj keď vás možno vlastná tvorba neuživí, je to určite príjemná práca na doma a spôsob, ako si z pohodlia svojho domova privyrobiť pár Eur navyše, pričom robíte presne to, čo vás baví.

Ďalšie príklady tvorivých oblastí

 • Pre fotografov môže byť dobrým tipom príprava fotiek pre rôzne fotobanky. Podrobne o tom si môžete pozrieť v článku "Fotografujete? Tip na zárobok" prevzatého z knihy Mira Veselého Ako dosiahnuť úspech.
 • Ste dravým a ambicióznym človekom? Skústre multi level marketing. Viem, veľa ľudí sa na tento biznis pozerá cez prsty. Právom – tak ako všade inde, aj tu je 80% tých, čo to skúsia úplne neúspešných. No 5% ľudí zvyčajne zaznamená nadpriemerné výsledky. Do ktorej skupiny patríte vy?
 • Písať viete? Nápady máte? Skúste si to. Veďte nejaký čas blog a ak sa ukáže, že sa vám darí, píšte pre niektorý časopis, je ich veľa a po dobrých autoroch chňapnú veľmi radi. Viac tipov v tomto článku.
 • Môžete predávať vlastné služby. Napríklad ak ste šikovný (šikovná) v počítači, ponúknite svoje služby ako virtuálny asistent. Mnoho manažérov možno ocení služby niekoho, kto vie vyrobiť prehľady v grafoch, dohľadať rôzne údaje, triediť a vyhodnotiť niečo. Možno sledovať nejakú diskusiu a robiť z nej rešerše.
 • Veľa práce okolo internetu sa dá riešiť z domu a na diaľku. Správa webov, programovanie, dizajnérske služby
 • Ak ste dobrý grafik, môžete robiť z domu veľkú väčšinu zadaní. Vyrobiť knihu, leták, či vizitky sa dá cez internet nadiaľku. Navyše dobré návrhy sa dajú posielať aj do zahraničia, kde sú servery, ktoré predávajú dizajnérske práce.

A čo tak pasívny príjem?

Pozrite sa na prehľad spôsobov, ako sa dá zaistiť pasívny príjem. To je najlepšie, čo môžete dosiahnuť. Ide o to, aby ste raz spravili niečo dobre (s nápadom) a potom vám táto investícia bude prinášať peniaze dlhodobo. Viem, ak ste doteraz robili za pár sto eur, možno sa vám zdá nemožné dosiahnuť pasívny príjem. Ale dajte si tú prácu a skúste aspoň jednu hodinu (dajte si budík) sedieť nad papierom a núťte sa vymyslieť spôsoby, ako sa to vo vašom prípade dosiahnuť dá. Možno budete prekvapení. A ak nápad nepríde, tak asi málo čítate a málo sa venujete vzdelaniu v oblasti finančného príjmu. Takže:

Tip ak práve nemáte prácu na doma

Máte voľný podvečer? Zmeňte to. Namiesto televízie čítajte knihy o podnikaní a marketingu. Že je to nuda? No… Áno. Ale tá nuda vám neskôr môže dramaticky zlepšiť životný štýl.

Väčšina ľudí, ktorí nemajú "prácu na doma" vlastne ani nevedia, čo presne by mali robiť. Nemajú žiadne predajné znalosti, či zručnosti. To ich odsudzuje čakať, byť v pasívnej roli, dúfať. To však nie je stratégia.

Zvýšte si svoje schopnosti a znalosti. Určite si hodinu denne a počas nej čítajte inšpiratívne knihy. Počas prechádzok, či športovania počúvajte vzdelávacie relácie. Vaše možnosti sa rozšíria tým viac, čím širšiu slovnú a myšlienkovú zásobu budete mať.

Je to však nepohodlné. Väčšine ľudí sa nič študovať nechce. Sami nemajú veľmi čo ponúknuť, ale naivne dúfajú, že im niekedy niekto ponúkne rozprávkový plat za nenáročnú prácu. Výsledkom je v lepšom prípade nekonečné čakanie. V horšom prípade naletia na nejaký podvod.

Ak by ste s čítaním začať chceli a neviete kde, tu je literatúra, ktorú odporúčam prejsť.

Neveríte mi? Tak sa pozrite na dve veci.

 • Výška platu je spravidla tým vyššia, čím viac daný človek vie. Samozrejme, sú veľmi múdri a sčítaní ľudia, ale s minimálnym príjmom. Takže nejde len o objem znalostí, ale aj o to, aby boli predajné. Preto som vám neodporúčal čítať Angeliku, ani detektívky.
 • Množstvo možností kde a ako sa môže človek zamestnať je tým lepšie, čím viac vie. Ak máte učňovku a 20 rokov ste sa nič nové nenaučili, vaše možnosti budú dosť malé. Ak ste posledný rok aktívne sledovali dianie na internete (nie klebety) tak môžete získať rôzne lukratívne práce okolo internetového biznisu.

Jednoducho čítanie vhodných kníh je dnes najlepšia investícia času.

Chcete mať úspech? Líšte sa!

Jeden tip na záver. Ak chcete uspieť, nemôžete ponúkať to, čo majú ostatní. Buďte niečím lepší, alebo iní.

Kde nájsť tipy?

Chcete v niečom podnikať? Poskytnúť službu, vyrobiť tovar? Prejdite si diskusné fóra v oblasti, ktorá vás baví. Sledujte, čo najviac ľudí nemá vyriešené. Čo nevedia zohnať, zistiť, nájsť. Získate tak tip, čo môžete vyriešiť. Je možné, že na tom aj dobre zarobíte.

Princíp práce na doma teda je: nájdite niečo, čím viete poslúžiť. A ponúknite to trhu.

Máte nápad čo iné sa dá doma robiť? Nápíšte ho do diskusie k článku. Ale ak to je niečo zaujímavé a originálne, tak to možno radšej hneď začnite robiť.