Ergonomické pracovisko

Ak sa máte sústrediť naplno, vytvorte pre to podmienky. Potrebujete koncentráciu a preto vylúčte rušivé elementy. Niekedy vybavujeme kanceláriu či pracovisko s nižším rozpočtom. Kúpi sa provizórna stolička, alebo najlacnejšia myš k počítaču. S tým, že neskôr sa to zlepší. A neskôr sa odsúva aj viac rokov. V tejto časti vám dám niekoľko námetov, na ktoré je dobré myslieť. Môžu vám nečakane zlepšiť produktivitu a koncentráciu na prácu.

Preberiem teda zopár námetov, ktoré môžete posúdiť. Možno vám pomôžu rýchlo zlepšiť vašu produktivitu.

Vyrušovanie: zapnuté rádio

Téme vyrušovania sa venujem aj na iných miestach. Ale dobré pracovisko by malo byť také, aby vás nerušilo ani rádio. Viem, niektorí z nás majú radi na pozadí pustenú nejakú hudbu, alebo iné rozptyľovátko. Je to príjemné, ale zvyčajne to nezlepší vašu koncentráciu na prácu. Ja by som odporúčal ticho.

Prečo nie rádio? Pretože to je rokmi overený marketingový nástroj. Prežije to rádio, ktoré upúta pozornosť poslucháča. Tieto firmy sa živia sa tým, že predávajú pozornosť svojich poslucháčov reklamným agentúram. Každú chvíľu tam naliehavým hlasom kričí nejaká reklama. Alebo moderátori začnú nadšenými hlasmi rozprávať o niečom nedôležitom. Ak tvrdíte, že to nevnímate, klamete sami seba. A ak to vnímate, rozptýli to vašu pozornosť.

Pracujte radšej v tichu. Ak chcete počúvať hudbu, pustite si takú, akú máte radi. Nie ten zvukový balast z rádia. A sústreďte sa len na to, že ju počúvate. Užite si to, trebárs v pracovnej prestávke si aj zatancujte, ak to pracovný proces dovolí. Bude to ideálny doplnok najmä sedavej práce.

Nakoniec ešte jeden tip k tichu na pracovisku

Niekedy konkrétne zvuky z okolia rušia a nedajú sa potlačiť. Neprehlušujte to rádiom. Skúste si pustiť niektorú aplikáciu, ktorá vytvára zvukové prostredie, v ktorom sa vám môže  pracovať lepšie, ako v tichu. Za skúšku nič nedáte. noisli.com je web, kde si namiešate čo vám vyhovuje. Dážď, búrka, potok, cvrčky v noci, horiaci oheň. Iným vyhovuje pracovať v kaviarni, vo vlaku – aj taký zvuk si môžete pustiť.

Takto vytvorený akustický priestor môže prerážať rušivé zvuky z ulice, alebo vedľajšej kancelárie. Je však neutrálny. Neberie vašu pozornosť.

Existujú aj aplikácie do mobilu a tabletov, či počítačový program Atmosphere Deluxe, kde si také zvuky môžete namixovať a vyrobiť MP3 verziu či vypáliť na CD.

Dobrý stôl a jeho okolie

Potrebujete mať veci poruke. Niekomu stačí akýkoľvek podstavec a na ňom notebook. Iný potrebujú mnoho šuflíkov a v nich prehľadne pripravené rôzne súčiastky, alebo papiere.

Ak máte byť produktívni všetko, čo potrebujete je dobré mať poruke. Zdravotný pohľad by možno vravel, že ak chcete vybrať vytlačený papier z tlačiarne, lepšie by bolo ísť preň po schodoch na iné poschodie peši. No zdržiava to produktivitu.

Ergonomické sedenie / státie

Ako dobre sa vám pracuje? Nesedíte na mizernej stoličke? Niekedy je dobré kombinovať pri práci sedenie a státie.

Ak sa dá, pracujte na posuvnom stole. Hodinku či dve si posedíte, potom stôl zvýšite a môžete hodinku pracovať postojačky. Nielen že sa to hodí pre pestrejší pohyb, ale môže to pomôcť aj pri chudnutí.

Aj stoličiek a kresielok sú plné obchody. Vyberte si takú, ktorá pomôže vášmu chrbtu. Ergonomický tvar kresla je pri dlhšom sedení dôležitý. Žiaľ, tie naozaj lepšie pracovné kreslá a stoličky vám asi cenovo vyrazia dych. Kreslo, ktoré stojí pomaly viac než počítač vám však vydrží možno 20 rokov bez problémov. Za rovnaký čas vystriedate možno 10 lacných a zvyčajne aj ergonomicky horších.

Silné svetlo nestačí

Aj osvetlenie pracoviska je dôležitá maličkosť, na ktorú sa bežne nemyslí.

Za úplnú samozrejmosť berte intenzitu svetla. Čím menej máte svetla, tým horšie vidíte. To znamená silnejšie okuliare. Žiaľ, súčasný trend u nás je postavený na modle energetickej úspornosti. V snahe ušetriť trocha energie

Dnes bežne dostať svietidlá, ktoré svietia ako za dušičky niekde v krematóriu. Také „svetlo“ vám pri čítaní a práci skôr poškodí zrak, než prospeje.

Zariaďte si preto, aby na vašom pracovisku bolo príjemné svetlo. Ak pracujete s monitorom počítača, jeho jas prispôsobte potrebe. Nemal by svietiť tak, že oslepuje. Okolité svetlo miestnosti by malo byť podobné.

Mimochodom – keď už je reč o monitoroch. Pri výbere si zvoľte taký, ktorý je matný. Nie je dobré, ak máte krásny vyleštený počítač, ktorý je ako zrkadlo. Ak sa na monitore vidíte, vzniká tak zbytočné rušenie.

Denná farebná teplota

Ďalšia vec, ktorú je dobré vedieť o osvetlení je farebná teplota.

Ideálne by bolo robiť pri dennom svetle. To sa ale nepošťastí každému.

Za slnečného dňa je farebná teplota meraná v kelvinoch okolo 5500 K. Také osvetlenie je najlepšie, aké si môžete vybrať. Na toto číslo si nalaďte monitor počítača (zvyčajne sa to dá). Také svietidlá si aj kúpte na pracovisko. Viac o chvíľu.

  • Teplejšie, alebo viac do žlta svietia bežné žiarovky. Tam je farebná teplota okolo 3000 K. Také svetlo sa hodí pre príjemnú atmosféru v byte, alebo v spálni. V prírode je taká farebná teplota pri západe slnka. Ak tak svietite pri práci, budete rýchlejšie ospalí a unavení.
  • Chladnejšie, alebo viac do modra posunuté svetloponúkajú niektoré úsporné žiarivky. Farebná teplota okolo 8000 K sa prírode vyskytuje keď je oblačno, alebo zamračené. Pri práci sa takéto svetlo dá použiť, ale len v prípade, že nepracujete s farbami. (Grafik, výtvarník…)

Ak si chcete bleskovo odmerať v akej farebnej teplote teraz pracujete, dá sa to zhruba overiť. Dnes asi každý fotoaparát, alebo mobil vie odfotografovať záber manuálnom v nastavení. Nastavte farebnú teplotu na denné svetlo, zvyčajne je to ikona slniečka. Odfoťte si pár záberov na pracovisku. Stôl, portrét. Ak sa dá, je dobré aby v zábere boli sivé predmety ako mikina, alebo iné bezfarebné predmety. Potom choďte von a cez deň si prezrite svoje fotky. Ak majú približne normálne farby, svetlo na pracovisku máte v poriadku. Ak je obrázok dožlta, svetlo máte teplé a asi ste skôr unavení z práce. Ak je obrázok domodra, svetlo máte studené.

Bežné úsporné svietidlá často majú veľmi nekvalitný svetelný profil. Všetky tie lacné žiarivky odporúčam nekupovať. Aj keď ich dáte 10 vedľa seba, získate síce silnejšie svetlo, ale jeho farebná teplota bude mizerná. Budete vyčerpaní a spravíte viac chýb.

Kvalitné žiarivky sa dnes dajú kúpiť, len o tom musíte vedieť. Samozrejme, trocha si priplatíte. Investujte však do jednej a vyskúšajte. Predpokladám, že sa to osvedčí aj vám.

  • Poohliadnite sa trebárs po žiarivkách MASTER TL-D 90 Graphica. Sú to normálne „neónové“ trubice, majú normalizované veľkosti. Dáte to do svietidla s bežnými päticami G13 trebárs na strope. Majú farebnú teplotu denného svetla. Sú určené pre prácu s grafikou. Vyberte si verziu 5300 K.
  • Môžete sa obrátiť na niektorý obchod s fototechnikou. Do reflektorov dostať žiarivky s klasickou objímkou E27. Takže takmer ktorúkoľvek stolnú lampu so žiarovkou môžete okamžite prerobiť na poriadne svetlo. Hľadáte svietidlo, ktoré má v názve daylight a má definovanú farebnú teplotu okolo 5400 K. Tu si asi priplatíte viac, ale farba osvetlenia býva veľmi príjemná.

Výhodou týchto svietidiel je, že sa dá kúpiť aj jeden kus. Vložíte to do svietidla, ktoré máte a overíte si v praxi, že farebná teplota svetla môže priamo ovplyvniť vašu produktivitu a čulosť.

Kvalita vzduchu

Ďalšia často zanedbaná téma je výmena vzduchu. Ak sa na pracovisku zdržiavate, uistite sa, či je zaistené vetranie. Ak totiž je zima a zatvoríte okná, za nejaký čas sa vzduch vydýcha.

To si ani nemusíte všimnúť, len ste viac ospalí a horšie sa sústredíte na prácu. Niekto môže trpieť bolesťou hlavy.

Syndróm nezdravých budov

Najmä ak sa vaša firma presťahovala do novej budovy, alebo ste kúpili nový byt (či nábytok), myslite aj na tento problém.

Zlá ventilácia, chyby klimatizácie, úniky rôznych plynov z prístrojov. Škodliviny môžu unikať z materiálov použitých pri stavbe, z novej podlahy. Alebo klimatizácia vyrába príliš suchý vzduch. To všetko môže vytvárať nezdravé prostredie.

Najhoršie je, že v prípade takýchto škodlivín sa účinky prejavia len pomaly a nenápadne. Príznaky ako častejšia bolesť hlavy, výraznejšia únava, alebo poruchy spánku doma si človek nemusí spojiť so svojím pracovným prostredím. Ak teda pociťujete také príznaky a predtým ste ťažkosti nemali, pátrajte, čo sa zmenilo. Ak sa od istej doby neviete sústrediť. Zhoršila sa vám alergia, alebo vás viac pália či svrbia oči, skúste si na pár dní dať dovolenku a zmeňte prostredie. Ak na vychádzke v lese problémy nemáte, môže ísť práve o problém zlého vzduchu.

Hluk

Už v úvode som písal o vyrušovaní, ale tu skôr myslím na prípad, ak žijete v prostredí, kde je obťažujúci hluk. Vibrácie, hlučné prístroje, to všetko je vyčerpávajúce a znižuje produktivitu. Ak môžete, vyhýbajte sa takému prostrediu.

Viem, asi nie  je vždy jednoduché zmeniť veci. Možno sa váš zamestnávateľ nezaujíma o to, v akých podmienkach pracujete. Sú pracoviská, kde miera stresu a záťaže len samotnou prítomnosťou na pracovisku je vyčerpávajúca. V takom prípade stojí za úvahu zvážiť, či zotrváte. Možno iné pracovisko by vám poskytlo lepšie podmienky pre výkon.