Pozor na dlhy

Momentálne je veľmi nepríjemný trend života na dlh. Ekonomická kríza nám ukazuje, že toto nie je správna cesta pre jednotlivcov a zdá sa, že ani pre celé štáty.

Veľa ľudí naletí reklame, ktorá láka, aby sme si kúpili nejaké produkty na dlh, na úver. Znie to výhodne. Chcete napríklad televízor alebo novú práčku a kúpite si ju na leasing. Vypočítate si, že splátky nie sú až tak vysoké, aby ste si ich nemohli dovoliť, a tak do toho idete.

Problémom je to, že chcete konzumovať pôžitok za prácu, ktorú ste ešte nevykonali. A v tom môže byť veľmi nepríjemná pasca. Človek rozhodnutie o tom, že sa zadlží robí spravidla v určitej sociálno-ekonomickej situácii. Má nejaké zamestnanie a rozhodne sa, "áno päťdesiat euro za mesiac môžem zaplatiť bez problémov". Toto rozhodnutie potvrdí firme podpisom a spokojný si tovar odváža domov.

No v priebehu niekoľkých mesiacov môže nastať zmena, môže stratiť zamestnanie, ochorieť, alebo sa mu iným spôsobom môže zhoršiť jeho pôvodný príjem. V tej chvíli sa dlh môže vyšplhať na neprijateľnú úroveň. Čo potom? Exekúcia?

Preto v prípade, že riešite otázku "ako získať viac peňazí" jednou z absolútnych zásad by pre vás malo byť v žiadnom prípade, a nikdy neuvažujte o pôžičkách a leasingoch. Hlavne nie na spotrebný tovar. Pôžičky považujte za nástroj poslednej voľby ak ide o veľmi vážne životné ohrozenie. Ak je nutné riešiť si napríklad bývanie vtedy sa dá uvažovať o hypotéke.

No nikdy sa nezadlžte, ak to nie je fakt nutné.