Od koho si požičať peniaze?

Zistili ste, že by ste nutne potrebovali požičať , lenže neviete na koho sa obrátiť. S ponukou ktorých poskytovateľov pôžičiek sa môžete stretnúť?

Bankové subjekty – sú právnické osoby založené ako akciové spoločnosti, ktoré sa zaoberajú v prvom rade prijímaním vkladov a poskytovaním úverov a ktoré majú na výkon týchto činností udelené bankové povolenie. Nad činnosťou bánk a pobočiek zahraničných bánk vykonáva dohľad Národná banka Slovenska.

Pri bankových pôžičkách má človek väčšiu istotu, že sa nestane obeťou neseriózneho jednania, či dajakého podvodu a tieto pôžičky sa tiež vyznačujú nižšími úrokovými sadzbami a poplatkami, než aké poskytujú nebankové subjekty.

Nevýhodou bankových pôžičiek je väčšia náročnosť na byrokraciu, dôsledné overovanie schopnosti zákazníka splácať a z toho dôvodu i dlhšie vybavovanie pôžičky. Problematickým klientom býva žiadosť o poskytnutie pôžičky zamietnutá.

Nebankové subjekty – sem patria súkromné spoločnosti, ale aj jednotlivci, ktorí sa zaoberajú požičiavaním a na svoju činnosť im donedávna stačilo len živnostenské oprávnenie. Od júna tohto roku sa musí každý poskytovateľ spotrebiteľských úverov pred začatím svojej činnosti povinne zaregistrovať v Národnej banke Slovenska v registri veriteľov.

Výhodou pôžičiek od nebankových subjektov je, že nevyžadujú toľké množstvo dokladov a „papierovačiek“ ako bankové subjekty, majú nižšie nároky na úverovú bonitu spotrebiteľa, vyznačujú sa flexibilitou, pôžičku dokážu zariadiť rýchlo, bez zbytočných odkladov a to i ľuďom, ktorí mali v minulosti problém so splácaním pôžičky.

Nevýhodou sú vo väčšine prípadov oveľa vyššie úroky a poplatky a riziko amorálneho jednania zo strany nebankového subjektu, takže si treba poriadne preštudovať zmluvu.

Priatelia a príbuzní – mať tak majetných príbuzných alebo kamarátov, ktorí nemajú problém bezúročne požičať a to s dobou splatnosti „keď budeš mať“… To by bolo až príliš dokonalé. Ale veľmi pomôže, ak má človek blízkych, ktorí sú mu ochotní požičať aspoň s menšími úrokmi a s voľnejším splátkovým kalendárom, bez rizika, že príde o majetok, ak nebude včas splácať. Žiaľ, okrem toho, že príbuzní ochotní požičať patria medzi rýchlo „vymierajúci druh“, je tu výrazne zvýšená pravdepodobnosť narušenia donedávna priateľských vzťahov.

Napísala MonYenn (7/2010)

Komentáre k článku: Od koho si požičať peniaze?

 1. Oldrich 7. marca 2014

  Dobrý den, keby ste ostali celkom na dne, potom by ste inakšie hovorili. Nladí majú vačšiu šancu si zarobiť, Ludia po 5O to majú ťažšie. Aj s požičaním sú tiež problímy. Samé reklamy a ked príde na lámanie chleba tak nič, dakujem

 2. Miroslava 10. augusta 2014

  dobrý den. ano pán Oldrich mate pravdu je to presne tak ako píšete ale ani mladý to nemaju trikrat najlahšie. potrebuje čolovek pomoc nikde vôbec reklami velke a s prepáčenym hovno s toho. len reklami a ked požiadaťe ani len odpísať nevedia alebo vas hned odbiju

 3. Jana 11. decembra 2015

  Pri pôžičke treba zvážiť aj vlastnú schopnosť splácať pôžičku, aby ste sa nedostali do začarovaného kruhu, teda že budete splácať jednu pôžičku druhou. Bankové aj nebankové spoločnosti majú zo zákona povinnosť preverovať vašu bonitu, a na týchto povinnostiach stroskotá väčšina žiadostí o pôžičku. Poskytovatelia klientom nie že nechcú požičať, ale zo zákona jednoducho nemôžu. Samozrejme treba rozlišovať aj rôzne kategórie pôžičiek, niektoré majú menšie nároky na klienta, a teda má väčšiu pravdepodobnosť, že peniaze získa – odrazí sa to ale na výške pôžičky. Platí, že čím nižšia suma, tým menšie požiadavky. Na webe je množstvo pôžičiek, takže je väčšia pravdepodobnosť, že nejaká spoločnosť sa Vám nakoniec aj ozve so svojou ponukou.

 4. Anna 4. apríla 2016

  Tento príspevok je na syna ale ja som jeho matka 5.rokov podnikam mám kamenný obchod bytový textil je to stále iba o trápení mám 5 deti a ešte podnikam ale stále poplatky, faktúry a pôžičky a stále dookola a pre rodinu veľmi málo poraďte ako ďalej potrebujem nejakú finančnú pomoc ďakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: