Ako zarobiť viac peňazí?

Takže poďme na to hneď zhurta. Zarábate málo peňazí? Dosť pravdepodobne je chyba u vás a to znamená, že budete musieť niečo zmeniť vy a nie zamestnávateľ. Veľa zamestnancov totiž chce viac peňazí, chcú zvýšiť plat, ale neuvažujú o tom, ako by oni mohli viac prispieť.

Skôr, než sa zamyslíme ako môžete zarobiť viac peňazí, rozložne si to.

  • Máte málo peňazí, alebo
  • Míňate veľa peňazí?

Je dobré začať na tomto bode. Dnešný životný štýl totiž priam nahráva tomu, aby sme míňali ba až plytvali. Potom zistíme, že máme málo peňazí. Jasné, každá suma sa dá minúť, ak teda náhodou nemáte na účte miliardy dolárov.

Mnoho ľudí živí v rodine niekoľko áut, chatu, garáž, niekoľko mobilných telefónov, veľa bankových účtov… Takto by sa dalo pokračovať. K tomu možno dom za mestom a pravidelné dochádzanie celej rodiny. Inými slovami ak má niekto dobré pracovné miesto, napríklad slušne platená vyššia manažérska pozícia. Potom je ľahké nastaviť si rozprávkový život čo sa týka vybavenia a možností. No ak sa spätne pozriete na to, ako sa taký človek cíti, nemusí to vždy dopadnúť ideálne.

Tlak luxusu je silný. Ak si naň zvyknete, ťažko sa budete vzdávať rôznych príjemností. Potom aj s veľmi vysokým príjmom môžete pociťovať potrebu zarobiť viac peňazí. Vtedy stojí za úvahu zamyslieť sa, či stres a pracovné zaťaženie naozaj stoja za to, že máte všetky tie pekné vecičky, vďaka ktorým možno pred päťdesiatkou skončíte s prvým infarktom.

Ak to nie je váš prípad, tak skvelé, potom pokračujeme.

Ako vás platia?

V prípade že chcete zarobiť viac peňazí a v živote zbytočne neplytváte, sú tu ďalšie otázky.

  • Buď vám za prácu platia neprimerane málo, alebo
  • Robíte v oblasti, kde sa viac zarobiť nedá.

A znovu sa budeme venovať prvej možnosti. Neraz sa stane, že pracujete vo firme, ktorá nedokáže náležite oceniť vaše schopnosti. Taká práca neteší. Navyše často je aj málo perspektívna. Sú firmy, ktoré ponúkajú prácu tým spôsobom, že „vyžmýkajú“ zamestnanca čo to dá a potom zoberú ďalšieho. Ak máte pocit, že vám za prácu platia málo, nebojte sa o tom hovoriť s nadriadenými.

Je to zvyčajne strach ozvať sa, ktorý vás udržiava v nízkej tarifnej hladine. Čoho sa bojíte? Že vám nepridajú? Tak odíďte. Strach vám nepomôže. Ak sa bojíte rozprávať o tak základnej veci akou je mzda, odmena, tak tento strach možno vedenie manipulatívne vytvára. To ale stačí na to, aby ste z takej firmy rýchlo zdúchli. Tí vám nepridajú.

Ak ale ste zaplatení dobre, alebo veľmi dobre, ale potrebujete zarobiť viac, potom sa pýtajte:

Za čo vás platia?

Každá práca, či pracovná pozícia dokáže zamestnávateľovi priniesť istý úžitok. Zároveň je pri takej práci možné ľahšie, či ťažšie nájsť iných ľudí, ktorí tú prácu vykonajú. To spolu určuje, koľko taká práca môže hodiť na výplatnej páske. Bude to pomerne podobné číslo, či už ste v tejto alebo v inej firme. Úspešný predajca jednoducho zarobí viac, než upratovačka.

Ak vám to čo viete zarobí málo peňazí a potrebujete viac, potom ste narazili na limit. Ak ste napríklad programátor, platové rozpätie bude pomerne rovnaké. Ako to zmeniť aby ste zarobili viac? Môžete sa zamyslieť nad týmito možnosťami:

  1. Zvýšiť alebo rozšíriť si kvalifikáciu. To rozšíri možnosti toho, aké problémy dokážete riešiť a tým vzrastie vaša hodnota na trhu práce. Skúsenosti, znalosti sa hodia.
  2. Zmeniť trh práce. Čo tak presťahovať sa do krajiny, kde je vaša práca platená lepšie ako u nás? Ak sa vám myšlienka sťahovania nepáči, potom zvážte či neviete pracovať cez internet a ponúkať služby zahraničným firmám.
  3. Začať v danej oblasti podnikať a nebyť zamestnancom. To môže niekedy priniesť veľký zisk, inokedy však aj straty, neúspech a navyše viac práce.

Preto otázka ako zarobiť peňazí bude vždy začínať a aj končiť u vás. Uistite sa, že dostávate za svoju prácu primerane zaplatené. Usilujte sa stať sa človekom, ktorý vie stále viac pomôcť, takí sú lepšie platení. No a ak to nestačí, overte si, či na iných trhoch nedokážete predať svoje služby výhodnejšie.

Kde vás platia?

Ideálny stav je žiť na mieste, kde sú malé životné náklady a predávať prácu do miest, kde je práca dobre ohodnotená. To sa potom cítite veľmi príjemne. Táto možnosť je však dostupná skôr pre tých, ktorí pracujú z domu.