Ako požiadať o zvýšenie platu

Žiadosť o zvýšenie platu by ste mali zamestnávateľovi predostrieť formálne vo vhodnom čase. Ideálne je dohodnúť si schôdzku, aby ste mali na tento rozhovor dostatok času a nikto vás nerušil. Ak chcete pri diskusii o zvýšení platu skutočne dobre argumentovať, mali by ste ešte pred stretnutím sami pre seba zhodnotiť vlastné úspechy, ale priznať si aj neúspechy. Najlepšie bude, ak si pripravíte zoznam vašich činností, splnených úloh a úspešných projektov.

Svojmu nadriadenému primerane zdôvodnite, prečo si myslíte, že si zaslúžite zvýšenie platu práve v tomto okamihu. Zároveň ho môžete požiadať o spätnú väzbu – opýtať sa, čo si o vašej práci myslí on, respektíve ďalšie vedenie, ako si ju cení a či vás považuje za kľúčového zamestnanca.

Je jasné, že váš nadriadený vám zvýši len ak ho presvedčíte, že zvýšenie si skutočne zaslúžite.

Čo sa týka samotného platu – pri určovaní tej správnej výšky by ste mali zvážiť, či plat vo vašej profesii a na vašej pozícii zodpovedá trendom na trhu práce, svoju úlohu zohráva aj región, v ktorom pracujete a taktiež aj to, v akej veľkej firme pracujete. Štandardne sa však zvykne zvýšenie platu pohybovať na úrovni približne desiatich až dvadsiatich percent.

Komentáre k článku: Ako požiadať o zvýšenie platu

  1. kajka 16. októbra 2009

    Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, ako požiadať o zvýšenie platu.V súčasnosti pracujem na tom istom mieste cez 3 roky, minulý rok som skončila vysokú školu a som jediným zamestnancom, nikto okrem mňa tam nepracuje. Aj boli pokusy mať kolegye,ale zamestnávateľka nebola s nimi spokojná. Sama povedala, že radšej mne dá viac, ako platiť niekoho, s kým nie je spokojná. Tiež povedala, že vie, aký mám nízky plat a to bolo pred 3 mesiacmi a nič sa nezmenilo. Vykonávam prácu za dvoch, robím aj také výkony, ktoré nemám v zmluve a nie sú v mojej kompetencii, aby šéfke vyšiel v ústrety. Lenže už ma nebaví byť lacnou pracovnou silou, hlavne keď viem , aký ma šéfka mesačný príjem od poisťovní, teda nie je to pre ňu problém.
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  2. pipof9 2. decembra 2009

    Nebuc hlupa a pytaj si. Uz si mala byt davno napochodovana u sefky v kancli a povedat jej co pre nu robis, ako dosledne a ze vykony su u teba stabilne a za dvoch. Si myslim, ze nemas nad cim rozmyslat…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: